15 вересня 2020, 14:39 Читать на русском

Скільки заробляють великі корпорації в Україні та де тримають зароблене

Загальний дохід транснаціональних корпорацій сягає 60% світового ВВП, а в США ще більше – 67%. Значну долю економіки вони займають і в Україні.

Скільки саме заробляють ТНК в нашій державі, які податки сплачують та де місце України в світі за цими показниками, розповів Mind директор KPMG в Україні Володимир Чижиков. «Мінфін» публікує скорочену версію статті.

Міжнародний звіт

Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала статистику звітів у розрізі країн (CBCR), які великі групи компаній вперше подали 2016 року. CBCR – звіт, який подають у податкові органи групи компаній з оборотом понад 750 млн євро, у ньому зазначають обсяг доходів, прибутків та сплачених податків в розрізі кожної своєї компанії та кожної юрисдикції, у якій група працює. Організація називає такі групи «транснаціональні корпорації».

Спробуємо візуалізувати деякі показники, зокрема, щодо роботи ТНК в Україні. Як і будь-який аналіз, цей має певні припущення та обмеження. Так, деякі цікаві країни, як-от Швейцарія чи Кіпр, у 2016 році ще не мали вимог щодо CBCR. Також деякі країни публікували загальну статистику не в розрізі країн, а регіонів, наприклад, загалом по Європі. Ну і звісно, вся статистика стосується тільки ТНК із консолідованим доходом понад 750 млн євро. Наприклад, більшість українських компаній просто не звітують.

Правління великих корпорацій

Загальний дохід великих ТНК, які подали CBCR, складає 60% світового ВВП. У США – це 67%, Китаю – 46%, Франції та Канаді – 70%, Італії та Великобританії – 40%.

Загальні доходи ТНК від їхніх «дочок» в Україні становлять 17% від загального ВВП. Для порівняння, аналогічний показник у Польщі складає 40%, Угорщині – 30%, Румунії та Словаччині – 20%.

Якщо цікаво, Росія має 5%, а Білорусь — 2%.

До речі, дуже цікава статистика в Німеччині – лише 20% від ВВП. В країні де працюють Volkswagen, BMW, Siemens, Bosch та багато інших. Чому так мало? Я думаю, відповідь – у структурі ВВП Німеччини, майже 50% якого формує малий та середній бізнес, у якому зайняті 70% працюючого населення.

81% загального доходу ТНК формується в 10% країн світу.

Прибутки в офшорах

Під поняттям «офшор» мається на увазі перелік низькоподаткових юрисдикцій, затверджений Кабінетом Міністрів України.

Загальний накопичений прибуток (не плутати із прибутком періоду) складав $1,3 трлн – це 6% від накопиченого світового прибутку ТНК. При цьому лише протягом року до офшорів потрапило $190 млрд.

Можливо, відразу виникне питання – які ж Ірландія або Сингапур офшори, адже Кабмін так не вважає? Давайте подивимося на цифрах.

У якій країні найменші податки

Під «ефективною ставкою» я розумію відношення фактично сплаченого податку на прибуток до прибутку до оподаткування (profit before tax).

Топ-10 країн, у яких заробляють свої доходи ТНК

Дійсно, Сингапур досить вигідне місце, принаймні з погляду корпоративного податку. Але подивіться на Нідерланди – ось де працювати справді вигідно.

Що ж до офшорів – тут краще у вигляді таблиці (тому що багато нулів):

Ірландія хоч і вигідна, але дуже чесна країна. А де ж Україна, а також Кіпр, Швейцарія, Австрія, Мальта, ОАЕ – наші найбільші інвестори?

До того, як ви встигнете зробити будь-які висновки, хочу нагадати, що це, по-перше, податки, які сплачують саме дочірні компанії ТНК у цих країнах. По-друге, Кіпр, Швейцарія, Мальта на момент першого звіту не мали CBCR-правил, тому статистика неповна, але, думаю, досить репрезентативна.

Тому хочу передати привіт нашим податковим органам, які полюбляють регулярно та ретельно перевіряти міжнародні компанії в Україні.

Місця для заробітку

Якщо маєте бажання інвестувати в бізнес за кордоном – у мене для вас є цікава статистика.

А от як заробляють у топ-10 країн ТНК:

Нижче 5% взагалі ніхто не працює. І, до речі, в Нідерландах не тільки вигідні податки, а й можна добре підзаробити.

Технологічний бізнес генерує найбільші прибутки

1% рентабельності в Україні – це, звісно, не дуже, але що ж ТНК у нас тут роблять? CBCR дає змогу визначити види діяльності, які найчастіше декларують ТНК у кожній країні.

Особливо характерною для нашої країни є категорія «Призупинена діяльність», що в оригіналі звучить як «Dormant company». Тут без коментарів.

Щодо топ-країн присутності ТНК, розподіл такий:

Так хто ж є лідером у R&D за кількістю компаній, які займаються розробками?

Основні інвестори України

Звичайно, йдеться не про інвестиції в прямому розумінні. CBCR показує ті країни, групи компаній з яких працюють в Україні. Тобто, наприклад, дочірні компанії американських груп згенерували в Україні $3 млрд доходів, інвестували $0,5 млрд капіталу та накопичили майже $2 млрд прибутку (з яких сплатили податок в Україні).

До речі, Кіпру (майже 50% прямих інвестицій в Україну) тут немає через те, що, по-перше, саме на той час на Кіпрі не працювали CBCR, і ТНК не звітували саме там. По-друге – на Кіпрі просто дуже мало класичних ТНК у розумінні ОЕСР, тобто з оборотом понад 750 млн євро. Все ж таки через Кіпр структурований в більшості бізнес українських бенефіціарів, який, як правило, не потрапляє під вимоги CBCR.

Де працювати найвигідніше

Тут ми вже не будем згадувати офшори – вони топ по замовчанню.

Спочатку звернемо увагу на найбільші країни (у розумінні CBCR, на 1 працюючу людину):

Оскільки обіцяв без офшорів – замінив Сингапур на Швейцарію, яка ледь не дотягнула до топ-10. І не дарма, один працівник у Швейцарії генерує $4 млн доходу на рік, $2,3 млн – накопиченого прибутку при інвестиції в $500 000. Ну і знову – Нідерланди!

Також зверніть увагу на Китай, де інвестиції, принаймні в цифрах CBCR, не виглядають дуже ефективними.

Щодо України, її сусідів та інших країн колись «великого та могутнього» (у тисячах доларів США):

Про що говорять цифри

Не закликаю робити швидких висновків. Для мене, як податкового спеціаліста, було цікаво подивитися, що ж таке цей CBCR і як він працює, оскільки аналогічні правила вже запрацювали в Україні (закон №466-IX).

Так, CBCR – це реальний інструмент аналізу податкових ризиків, якщо підійти до нього з правильним настроєм та й взагалі – індикатор стану економіки.

Читайте також: Як почуває себе «велика трійка» німецьких автогігантів і чи варто в них інвестувати

Основні ж цифри діяльності ТНК в Україні наступні. 1% маржі (160 місце з 205 країн), $50 тис. інвестицій на працівника (162 місце), 50% операцій – внутрішньо групові (у середньому по іншим країнам світу – 30%), доходи ТНК – 17% від ВВП (60% у середньому по світу), 1% податкового навантаження (сплачені податки/дохід, у середньому по іншим країнам світу – 2%).

Коментарі - 1

+
0
ramarren
ramarren
16 вересня 2020, 13:25
#
Тема Сороса, захватившего экономику Украины, не раскрыта, в связи с чем в комментарии призываются сведущие в вопросе люди =)
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама