З 1 вересня зарплатна мінімалка може зрости до 5 тис. грн. Відповідну пропозицію президента парламент готовий розглянути на позачерговому пленарному засіданні у вівторок, 25 серпня.
Зарплатна мінімалка 5 тисяч: чи стануть українці багатшими
«Мінфін» розбирався, чи стане від цього жити краще персонал українських компаній, як цього обіцяє влада, і як новація змінить наш ринок праці.
Що спільного в українців та американців
Поетапне підвищення мінімальної зарплати прем'єр анонсував ще в липні. Відповідно до заявлених планів зарплатна мінімалка має зрости:
- з 1 вересня — з 4,7 тис. до 5 тис. грн (+ 5,9%);
- з 1 січня 2021 р — з 5 тис. грн до 6 тис. грн (+ 20%);
- з 1 липня 2021 р — з 6 тис. грн до 6,5 тис. грн (+ 8,3%).
Формально, зараз у влади є всі підстави негайно втілити цей план в життя. Адже офіційні заробітки українців знову почали зростати. Згідно зі свіжими статистичними даними, вже в перший місяць літа середня зарплата перевищила докризовий рівень. У червні цей показник досяг 11,579 тис. грн проти 11,446 тис. грн в березні та 10,783 тис. грн в червні минулого року.
Ці дані, виглядають, м'яко кажучи, несподівано: зростання зарплат було зафіксовано на тлі плачевного стану економіки. За даними Держстату, наприклад, промвиробництво в червні знизилося на 5,6% (рік до року), будівельна галузь просіла на 1,7%.
Дійсно, іноді економічні реалії можуть сильно здивувати. Наприклад, під час нинішньої кризи свого історичного максимуму досягли доходи американців. У річному вимірі вони склали $20,34 трлн, тоді як раніше вони не перевищували $19 трлн.
Хоча, якщо заглибитися в тему, цій «аномалії» знайдеться цілком логічне пояснення — безпрецедентні розміри державної підтримки домогосподарств. Штати настільки щедро спонсорували своїх громадян, що допомоги з безробіття 2/3 звільнених працівників виявилися вищими, ніж їхні попередні зарплати.
Бюджетне управління Конгресу порахувало, що якщо пільги з допомоги з безробіття продовжити до кінця 2020 р, то доходи 5/6 їх одержувачів будуть більшими, ніж якби вони працювали.
Читайте також: Оновлений реєстр підприємців запрацював. Що змінилося
У нас же все виглядає так, що роботодавці, які все ще переживають кризу, почали масово збільшувати зарплати своїм співробітникам. Цей казус частково підтверджує і зростання сплаченого ЄСВ.
Але в реальному житті навряд чи хтось зможе навести хоча б декілька прикладів, коли б компанія з падаючим прибутком стала б збільшувати витрати на фонд оплати праці.
Так за рахунок чого ж тоді поліпшується добробут українських працівників та чи поліпшується він взагалі.
Хто «зробив» статистику
Представники влади традиційно пояснюють зростання зарплат відновленням господарської діяльності підприємств, що почалося. Насправді ж причин цього явища може бути декілька.
По-перше, в червні традиційно стартує сезон масових відпусток. Відповідно, бухгалтерія бюджетної сфери нараховує тим, хто йде на відпочинок, не тільки зарплати, але і «відпускні», «оздоровчі» та інші доплати.
Читайте також: У червні деякі чиновники НБУ отримали понад 65 тисяч зарплати
Саме цим пояснюється те, що середня нарахована зарплата в червні, в порівнянні з іншими місяцями року, зросла майже на 18%. Саме цим також пояснюється і те, що зарплати різко зросли саме в бюджетній сфері, тоді як в приватному секторі зарплатам ще дуже далеко до докризового рівня.
По-друге, формальне зростання середньої зарплати може бути пов'язане з триваючими скороченнями і звільненнями тих, хто працює офіційно. Оскільки звільненим повинні виплачувати не тільки зарплату за відпрацьований місяць, а й вихідну допомогу.
По-третє, і це, мабуть, найголовніше, середня зарплата у країні зростає за рахунок того, що роботи (принаймні, офіційної) позбавляються найменш оплачувані (а тому і самі соціально вразливі) співробітники.
«Скорочується загальна кількість робочих місць. Частина йде в тінь. Причому йдуть ті, хто декларував мінімальну зарплату. Ті, хто декларує високу зарплату, в тінь піти не можуть. Коли із загального обліку випадають мінімальні значення, а максимальні залишаються — статистика показує зростання заробітних плат», — каже екс-міністр соціальної політики Андрій Рева.
Справа в тому, що відповідно до методики Держслужби статистики, для визначення середньої зарплати у країні береться весь зарплатний фонд держави і ділиться на всіх працюючих не менше половини звітного місяця офіційно.
Таким чином, зі статистичного спостереження випадають ті, хто працює неофіційно. Крім того, статистика не враховує і динаміку зарплат співробітників, які оформлені своїм підприємством як приватні підприємці.
Під час карантину підприємства масово зрізали «своїм» ФОПам зарплати. Але формально це відбилося в статистиці, як зменшення доходів приватних підприємців, а не скорочення зарплат.
Нарешті, потрібно враховувати ще й той факт, що в червні продовжили зростати зарплатні борги — на 1,1%. Іншими словами, працівникам нарахували зарплату, а ось грошей вони не отримали. У грошах роботодавці заборгували працівникам станом на 1 липня 3,146 млрд грн.
На працюючі підприємства припадає 61,8% боргів. За сферами діяльності борги в червні найбільше збільшилися в закладах громадського харчування і готельному бізнесі — на 25,3%.
Тобто, по суті, після ослаблення карантину і відновлення роботи співробітникам, зайнятим в цих сферах, почали нараховувати зарплату. У порівнянні з травнем, наприклад, в тому ж закладі громадського харчування зростання зарплат склало аж 35,2%. Але ось реально виплатили лише менше третини від заробленого.
Один з найвищих показників зростання зарплатної заборгованості — в охороні здоров'я. У червні вона зросла на 14,4%. Лікарям і медсестрам справно нараховують «коронавірусні» надбавки. Але реальних грошей медики, як видно зі статистики, не отримують.
Кого торкнеться підвищення зарплатної мінімалки
Проте, вже з 1 вересня мінімальна зарплата в країні може зрости до 5 тис грн. Проект відповідних змін до бюджету-2020 вже зареєстрований в парламенті і депутати готові його розглянути.
Залишимо за кадром питання, чому таке рішення буде прийматися перед самими виборами. І зосередимося на державних фінансах. Підвищення мінімальної зарплати автоматично потягне за собою перерахунок зарплат бюджетників. І на це будуть потрібні значні кошти.
Як сказано в пояснювальній записці до відповідного законопроекту, додаткові витрати на підвищення «мінімалки» і посадових окладів планується покрити за рахунок економії на обслуговуванні держборгу.
3,5 млрд грн — така додаткова сума нібито вивільнилася через відхилення фактичного курсу від прогнозного, тобто того, що враховувався при верстці бюджету.
Крім того, планується збільшити планові податкові надходження на 541,3 млн грн: 80 млн грн мають намір додатково зібрати від «внутрішнього» ПДВ і на 461,3 млн грн збільшити план надходжень від ПДФО.
Що це означає для бізнесу? — Збільшення витрат на фонд оплати праці. Оскільки зарплати персоналу доведеться дотягувати як мінімум до 5 тис грн. Бізнес від таких ініціатив явно не в захваті.
«У разі реалізації озвучених планів відчутно зросте максимальна величина бази нарахування єдиного соціального внеску. Найвідчутніший удар буде завдано саме по сумлінним платникам податків, які відкрито виплачують заробітну плату своїм працівникам», — заявили в Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА).
В ЄБА попередили, що рішення підвищити мінімальну зарплату зараз створить неконкурентні умови для сумлінних платників податків: вони будуть програвати тим, хто ухиляється від виплати офіційної зарплати.
«Можна очікувати зменшення офіційної зайнятості, скорочення витрат на оплату праці і, врешті-решт, скорочення бюджетних доходів», — йдеться в офіційному коментарі Асоціації.
Дійсно, держава не може змусити роботодавців поза їхньою волею платити більше персоналу. Бізнес відреагує на це десятками перевірених схем — від переведення співробітників на неповний робочий день до банального збільшення частки зарплати, яка виплачується в «конверті».
Ініціатива влади збільшить податкове навантаження і на малий бізнес, який особливо уразливий в період криз, і на громадян. Адже до зарплатної мінімалки прив'язаний розмір мінімальної необхідної суми ЄСВ, яку платять «спрощенці». Цей індикатор враховується і при розрахунку багатьох інших податків, наприклад, податку на нерухомість.
Провідні економісти вже попередили, що збільшення зарплат, що не підтримане відповідним зростанням продуктивності, загрожує зростанням цін. Шок у вигляді різкого збільшення «мінімалки» змусить багато бізнесів перевести високі витрати на кінцевого споживача.
І нарешті, результатом насильницького підвищення зарплат може стати зростання кредитних ставок. Все просто: розкручування інфляції, швидше за все, змусить НБУ знову почати підвищення облікової ставки.
Читайте також: Депозитні ставки продовжують повільно танути
Більш того, банки можуть і самі почати підвищувати ставки за депозитами, щоб покрити для клієнтів зростаючу інфляцію. А за зростанням депозитних ставок знову підуть у ріст і ціни на кредити.
Коментарі - 78
Разве? За год уже можно было привыкнуть к репризам этого клоуна.
закончилось этим: https://newdaynews.ru/realty/696152.html
Расплата- очень интересно звучит. Особенно смешно это звучит в разрезе скандинавских стран, которые пол земного шара оккупировали, и теперь расплачиваются :DDD
У вас весь разговор про леваков и как это хорошо, понадёрган несвязанными фактами. Ну например: притяжение земли 9.8 m/s- потому леваки это хорошо. Прежде чем пытаться что-то ответить, соберитесь с духом и аргументированно что-то напишите, чтобы не выставлять себя глупым.
Почему вы не говорите о том, что делали эти страны ДО ТОГО, как стали развитыми и такими социально защищенными?
Уроки экономики Норвегии — самой инклюзивной экономики в мире // https://www.informdom.com/metalloobrabotka/2018/2/uroki-ekonomiki-norvegii-samoi-inklyuzivnoi-ekonomiki-v-mire.html; Подкачали
Они слезли с нефтяной иглы и построили социализм. России есть чему поучиться // https://lenta.ru/articles/2018/03/06/zazhivem/; Как Норвегия отворачивается от углеводородного топлива // https://www.dw.com/ru/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%B5%D1%82%D1%81%D1%8F-%D0%BE%D1%82-%D1%83%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B0/a-49557501; Еще здесь: https://carnegie.ru/2017/03/27/ru-pub-68404. Здесь нет ничего о застое, тупике, а наоборот о том, что Норвегия наиболее успешно адаптирует свою экономику к современным вызовам.
В сравнении с многими другими странами Запада дела у шведской экономики идут хорошо. Репутация «социалистической» экономики осталась в прошлом. Сегодня Швецию, наоборот, приводят в пример как редкий образец капитализма с человеческим лицом. Как это стало возможным? // https://ru.sweden.se/ljudi/ekonomika-shvecii-istoriya-uspeha/: приведу только один абзац отсюда: В наши дни Швеция может похвастаться успешной, диверсифицированной и исключительно конкурентноспособной экономикой – по последнему показателю она, согласно данным Всемирного экономического форума, находится на восьмом месте в мире. Абзац из Википедии: Национальный институт экономических исследований прогнозирует рост ВВП на уровне 1,8%, 3,1% и 3,4% в 2014, 2015 и 2016 годах соответственно. Застой не правда ли? Вот график роста ВВП (довольно стремильного): https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk02biFYsFJjHvPcKhnTJjbZWKJldRA%3A1597607545265&ei=eY45X_PSD-6IrwTFtZGoCQ&q=%D0%A8%D0%B2%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%8F+%D0%B2%D0%B2%D0%BF+2018&oq=%D0%A8%D0%B2%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%8F+%D0%B2%D0%B2%D0%BF+2018&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzIGCAAQFhAeOgQIABBHUL5wWL5wYKB0aABwAXgAgAGdAYgBnQGSAQMwLjGYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6wAEB&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwiz8-bxv6DrAhVuxIsKHcVaBJUQ4dUDCAw&uact=5; а Вот детальный анализ: https://visasam.ru/emigration/economy/vvp-shvecii.html#_2020
И посмотрите теперь на графики ВВП США, Китая, Южной Кореи, Тайваня и прочих стран, которые не пытаются играть в «социализм».
Если не хотите сравнивать Европу разных эпох, сравните современную Европу с современными быстрорастущими странами.
Я искренне не понимаю, как можно не видеть прямой зависимости между темпами роста экономики и роли государства в этой самой экономике. Это САМЫЙ важный фактор (за исключением разве что войны). Вы настолько углубляетесь в детали, что за деревьями не видите леса.
Никто не спорит, что Европа, и особенно Скандинавия, несмотря на вялые темпы роста, – прекрасные страны для жизни.
Но если недоразвитая Украина будет копировать их ТЕПЕРЕШНЮЮ социальную и экономическую политику, и расти на 2-3% в год, – это рецепт нищеты на столетия вперед.
Не тратьте своего времени. У Вас не получится дискуса. Такого уровня текста, как Ваш я тут еще не видал. Тут зависают по большей части специалисты по пустословию и языкоговорению.
К сожалению, у Вас искривленное восприятие. Вы домысливаете то, чего нет.
Вот, к примеру, я никого умным не называл, а Вы цитирую: «вы назвали его умным».
В связи с чем я не могу поддерживать с Вами диалог. Это на данном этапе - невозможно. Я боюсь себе представить, как Вы читаете, а главное ПОНИМАЕТЕ прочитанное.
ондатрик
Это что такое? Как расценивать?
IQ пишется заглавными буквами.
Тонко это Вы. Если я правильно Вас понял. ;-)
— У меня з/п 4700!
— Денег или гривны?
— Денег, конечно!
Интересно,почему эти «ведущие экономисты» молчат тогда,когда поднимают зарплаты госслужащим и прочим прихлебателям от госбюджета?
Уже сколько судьям,прокурорам и прочим «членам наблюдательных советов» поднимают зарплаты и при этом никто не видит соответствующего роста их производительности.
Это - ДВОЙНЫЕ СТАНДАРТЫ.
В том числе поднимая зп тем, кто держит в руках судебную власть — избраные нами политики пытаются поднять уровень справедливости в стране работой судов. Это необходимо и правильно делать, но еще нужно каким-то образом поднять уровень самосознания граждан, их образование, чтобы они пользовались своими правами, а не прогибались, чтобы они требовали права, чтобы крутилась ложка в бурлящем чане судей и прокуроров, чтобы те вылетали со своих мест, а иногда и в тюрьму если переходят на темную сторону.
Это ключевой момент, который и разивает государство. А пока мы видим подавляющее большинство, а не маргинальное меньшинство, с уровнем развития аля — «Уже сколько судьям, прокурорам и прочим «членам наблюдательных советов» поднимают зарплаты и при этом никто не видит соответствующего роста их производительности.
Это — ДВОЙНЫЕ СТАНДАРТЫ.» — у нас сомнительное будущее.
Поэтому да, иногда мне мечтается, чтобы в Украине просто отменили минималку, чтобы некоторые личности повымирали просто на улице…
Ой,судя по комментарию,ты даже не понимаешь мной написанного,а уж контекст - тем более.
Повторю ещё раз для «понимающих» - это ДВОЙНЫЕ СТАНДАРТЫ,когда от одних требуют повышения производительности ДО повышения зарплаты,а от других - ДАЖЕ ПОСЛЕ повышения не требуют.
И за повышением до 5 тыс. грн. следует повышение в 2021 году еще на 1,5 тыс. грн. - к ним еще больше вопросов. Если у нашего дорогого правительства нет нормальных макропрогнозов от их решений - это очень грустно.
А пообщайтесь-ка, пожалуйста, с торговцами на рынке, интернет-магазины, арендодателями и прочая-прочая. Очень удивитесь всяким «А подайте после этого бесплатную медициу, образование, и вообще, мне все должны, а госдураство меня обворовало, поэтому налоги я не плачу и платить не буду вообще....». Я утрирую, но лишь для того, что бы выкристаллизовать идею
Откуда +37 грн? Сейчас ставка 4723*22%=1039 грн. Будет 1100 грн, +61 грн/мес, чуть больше 700 грн в год. По факту их заплатит каждый упрощенец в дополнение к тому, что и так платит порядка 12500 в год.
Важно, что само это повышение идет в неподходящих условиях, когда экономика и так в плохом состоянии, это не время для повышения, это время для стимулирования экономики а не необеспеченного потребления. Если раскрутить инфляцию это не приведет к развитию экономики волшебным образом, как думают некоторые «экономисты», а повышение соцстандартов за счет печатного станка - прямой шаг к развитию инфляции.
И так большинство Украинцев получают серую зарплату! Скорее всего повышение минималки скажется негативно на итоговых выплатах и общем благосостоянии украинцев.
А те что работают не официально вообще побоку та минималка. Сколько украинцев работают неофициально?