Завтра, 12 березня, Нацбанк оголосить рішення про розмір облікової ставки. Раніше регулятор планував, що до кінця року вона знизиться з нинішніх 11% до 7-8%. Однак девальвація гривні, яка почалась, може змінити плани НБУ.
Інфляція чи курс? Завтра НБУ вирішить, чи знижувати облікову ставку
Підстави знижувати ставку
За даними Держстату, у лютому 2020 року річна інфляція сповільнилась до 2,4% з 3,2% у січні. До того ж, споживчі ціни минулого місяця порівняно із січнем знизилися на 0,3%, а з початку року – на 0,1%.
Це значно нижче нижньої планки цільового діапазону, який встановлював Нацбанк — 5,0% +-1 п.п. Тому регулятор може знов знизити ставку, щоб підігріти зростання цін.
Як зазначає економіст Володимир Компанієць, реальна облікова ставка в Україні одна із найвищих в світі.
Читайте також: Чому низька інфляція вбиває українську економіку
Ще одна причина для зниження ставки - численні заяви влади, яка обіцяла бізнесу дешеві кредити, а населенню — іпотеку під 10%. Але всі добре розуміють, що в умовах кризи, яка наступає, банки будуть вкрай обережні і навряд чи стануть роздавати дешеві кредити.
Фактори проти
Визначаючи облікову ставку, НБУ враховуватиме нинішню економічну ситуацію. Зокрема, курсові коливання та макроекономічну нестабільність.
Чергове зниження ставки може спровокувати подальшу девальвацію національної валюти.
Ставки за банківськими депозитами зараз і без того дуже низькі. Якщо вклади в гривні знов подешевшають, населення почне забирати з банків гривню і витрачати її на купівлю валюти, розгойдуючи курс.
Дії НБУ мали б стати сигналом і для Міністерства фінансів. Але в цьому разі Мінфін може опинитися в глухому куті. Йому і зараз доводиться відміняти аукціони з розміщення ОВДП, через низьку зацікавленість інвесторів. Подальше ж зниження дохідності означатиме, що нерезиденти остаточно втратять інтерес до наших боргових паперів і приплив валюти припиниться.
За таких обставин засновник ICU Костянтин Стеценко пропонує Нацбанку залишити в березні облікову ставку без змін. «Захист макростабільності є пріоритетом, і центральний банк може взяти паузу в поточному циклі зниження ставок», — зазначає він.
Визначення пріоритетів
За словами виконавчого директора CASE Україна Дмитра Боярчука, завтра Нацбанку доведеться визначитись з пріоритетами. «Ми нарешті взнаємо, що для НБУ важливіше. Інфляція, чи курс гривні. Якщо інфляція, то завтра ставка повинна бути обрізана на ого-го скільки. А якщо курс – то ставка повинна зрости, або залишитись без змін», — зазначає він.
Читайте також: Скільки коштуватиме долар в Україні в епоху дешевої нафти
Як змінювалась ставка раніше
Цикл зниження облікової ставки розпочався у квітні минулого року, коли регулятор зменшив її з 18% до 17,5%. Після цього впродовж минулого року Нацбанк переглядав її розмір ще кілька разів.
Востаннє НБУ знижував облікову ставку 31 січня цього року одразу на 2,5% річних — до 11%.
Однією з причин зниження облікової ставки було досягнення середньострокової інфляції в межах 5% +-1 п.п.
Олексій Писарев
Коментарі - 57
или резервы палить
шо за популизьмы
По ней все АйТисты априори сразу же по ней заедут пропишутся на хате в колонии.
И вместо CoffeeScript начнут изучать уголовные понятия и набивать наколки.
На JS естественно)
Он даже , я бы сказала, не Валерия Гонтарева .
Но ставку он не снизит( он же не враг своим нервам) . Увидите..
А в остальном ничего, конечно, не изменится. Все также по утрам будет всходить солнце, а вечером заходить.
У нас перманентный дефицит валюты.
Трудовые мигранты не дарят деньги государству, что бы оно могло что-то там ими закрывать. Они только продают валюту. И что бы выкупить 84 млрд долларов у трудовых мигрантов, придется эмитировать гривну. Что тоже приведет к инфляции.
Замкнутый круг.
Я всегда смотрю на депозиты, сертификаты нбу, вот в пятницу нам сообщили что сняли 22млрд, потому такой рост курса, это почти лярд долларов (если накинуть текущие средства в банках).
Короче, эта валюта остается в Украине в основном и вернется на рынок с огромной отдачей, как пишут на форуме уровень 27.3 критичный, но будет не раз коррекция и текущих уровней. Я жду снижения до 25.2 в ближайшее время, хотя паникеры и секта 30+ начнет тут жечь покрышки и майданить на подобные заявления. И да повторю мой портфель 97\3 валюта\гривна, так чего же мне быть за гривну в таком раскладе?
а тем временем нбу стоит на 25.75 и похоже этот рубеж не пробьют сегодня…
Можно гнать Козырева, и брать вас на его место?)
Всегда доставляло, когда охранники из ''АТБ'' рассуждают о финансах.
У нас страна такая.