Україна може або достроково викупити ВВП-варанти, що буде коштувати мільярди доларів, або обміняти їх на євробонди, що збільшить суму зовнішнього боргу та змінить принцип виплат. Про це йдеться у матеріалі ЕП.
Два сценарії. Як Україна розрахуватиметься по ВВП-варантам
Історія випуску та торгів ВВП-варантами
Після випуску ВВП-варантів у 2015 році вони торгувалися погано — на рівні 30% від номіналу, однак на хвилі новин про плани досягти зростання ВВП на 5-7% та відкриття ринку землі ціна варантів на початку 2020 року зросла до 120-130% номіналу.
Два сценарії щодо ВВП-варантів
- Перший — їх достроковий викуп.
«ВВП-варанти потрібно було викуповувати тоді, коли вони коштували дешево. Раніше була пропозиція направити на це гроші, конфісковані у Януковича, але парламентарі сказали роздати їх людям. Де тепер взяти гроші — невідомо», — розповів співрозмовник ЕП в уряді.
Спеціальний конфіскат — кошти Януковича, отримані злочинним шляхом. У бюджеті 2017 року дохід від них закладався в обсязі 22,5 млрд грн. За кілька років кошти були витрачені на різні видатки державного бюджету.
Про сценарій викупу говорив теперішній голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він назвав ВВП-варанти «міною сповільненої дії».
Читайте також: ВВП-варанти України: Вперше в історії ціна перевищила 100% номіналу
«Цю ідею складно реалізувати. Навіть коли варанти тільки випустили, на їх викуп було потрібно понад 3 млрд дол. Хто візьме на себе відповідальність витратити на ці не до кінця зрозумілі і непрогнозовані папери кілька мільярдів доларів?» — риторично запитує аналітик Concorde Capital Олександр Паращій.
- Другий сценарій — обмін варантів на євробонди.
«Держателі VRI чекали їхньої конвертації у євробонди. Ще пів року тому інвестори розраховували, що з огляду на можливий ріст економіки уряд трансформує варанти у більш зрозумілий для інвесторів інструмент, приміром, єврооблігації з фіксованою дохідністю», — говорить Паращій.
Зараз варанти не включені у структуру державного боргу, а їх конвертація у євробонди передбачатиме збільшення суми зовнішнього боргу.
Читайте також: Маркарова розповіла, коли планують погасити ВВП-варанти
Крім того, якщо зараз VRI працюють за принципом «економіка зростає — Україна платить, економіка падає нижче 3% — не платить», то у випадку з євробондами платити доведеться завжди.
За інформацією джерел, знайомих з позицією Мінфіну, чиновники зайняли позицію очікування, у першу чергу — з внутрішньополітичних причин.
Читайте також: Гетманцев: ВВП-варанти, випущені в 2015 році, є «міною уповільненої дії»
«Розглядаються кілька варіантів взяття ситуації під контроль. Варанти не стануть проблемою, потрібно лише досягти компромісу з депутатами», — резюмував співрозмовник ЕП у Кабміні.
Що відомо про випуск варантів
Україна випустила ВВП-варанти в 2015 році в рамках реструктуризації $19,3 млрд держборгу на суму списаних кредиторами єврооблігацій на $3,2 млрд і вони не є частиною держборгу країни.
За умовами випуску, інвестори претендують на частину приросту реального ВВП з урахуванням інфляції, що перевищить показник зростання ВВП у 3% (тригери) в 2019-2038 роках, за умови, що номінальний ВВП без урахування інфляції перевищить $125,4 млрд.
Якщо приріст ВВП за рік буде нижче 3% або реальний ВВП буде менший $125,4 млрд, виплат за паперами не буде.
Варант — цінний папір, що дає власникові право купувати пропорційну кількість акцій за обумовленою ціною протягом певного проміжку часу, як правило, за нижчою в порівнянні з поточною ринковою ціною.
Коментарі - 10
Эх, а так хотелось узнать историю альтернативной вселенной... Ну нет так нет... :)
Вот на месте путлера я видя такой идиотизм в Украине - выделил бы из нефтебаксов каких-то 10-15 млрд и в течении пары лет скупал бы облигации у маркаровой. при этом смолий задрал бы курс гривны до 15, чем полностью убил бы экспортную экономику. А потом я бы перестал это делать и стал бы выводить деньги обратно. курс гривны грохнулся бы до 100 или даже ниже, что с высокой вероятностью спровоцировало бы дефолт и майдан 3.0, во время которого можно было бы запросто оттяпать новые территории. Теперь внимание, вопрос - а кто вам сказал, что он этого не делает уже?