Користувачів Google, Youtube, Facebook очікує сюрприз – на їх плечі може лягти ще один податок.
Податок на Google по-українськи. Постраждають всі
Українські депутати планують обкласти ПДВ електронні послуги, які надають іноземні компанії, що незареєстровані в Україні. Відповідний законопроект №2634 вже готується до розгляду у Верховній Раді.
Як законодавча ініціатива може відобразитися на звичайних платниках податків, а також вплинути на інвестиційну привабливість країни, «Мінфіну» розповів юрист, адвокат, керуючий партнер юридичної компанії «Grishakov Law Company» Олександр Гришаков.
Оподаткування по повній
У пояснювальній записці до проекту закону зазначається, що компанії, що працюють у сфері цифрової економіки, не мають постійного представництва на території України і працюють «без належного оподаткування». Однак, на думку авторів документа, вони повинні сплачувати ПДВ 20%. Прихильники ініціативи кивають на європейський досвід.
Справді, такий податок існує — він називається GAFA – за першими літерами назв Google, Apple, Facebook, Amazon. Франція прийняла подібний закон у 2019 році. Але він набирає чинності тільки в 2021 і ставка податку становить 3%. Більше того, французький варіант передбачає оподаткування від місцевої виручки, тобто, швидше, податок з обороту, а не ПДВ.
Читайте також: Франція відклала введення податку для Google, Amazon і Facebook
В українському ж варіанті пропонується обкласти компанії-нерезиденти, які надають електронні послуги, 20% ПДВ. Але з якого дива компанія, у якої немає навіть представництва на території країни, зобов'язана реєструватися платником ПДВ і сплачувати податок?
- По-перше, такий різкий стрибок — з нуля відразу до 20% — може викликати закономірне обурення власників таких компаній. В результаті надання послуг може бути обмежене, їх стане менше, набір існуючих сервісів гірше, а про появу нових можна буде забути.
- По-друге, це досить затратно. У перехідних положеннях до законопроекту стверджується, що його реалізація не потребуватиме додаткових витрат з держбюджету і навіть навпаки – наповнить його. Так, в перспективі, може, і наповнить, але спочатку необхідно інвестувати сотні тисяч доларів у програмне забезпечення для створення електронних сервісів «ПДВ для нерезидентів». Адже досвіду у нас такого немає. Та й для того, щоб запрацювали механізми отримання податкових повідомлень нерезидентам, подачі спрощених декларацій, теж потрібні великі вливання.
- По-третє, якщо закон набуде чинності, то Google, Apple, Netflix та інші компанії-нерезиденти, обтяжені ПДВ, безсумнівно закладуть ці 20-% у вартість своїх послуг. А, отже, їх витрати ляжуть на звичайних платників податків. Чи сподобається це українським користувачам, яких близько 90% населення від 18 до 45 років?
Читайте також: Привіт, Google. Чому в Україні планують ввести цифровий податок
Поганий приклад заразливий
Не хочеться згущувати фарби і передрікати, що на другий день після прийняття закону світові гіганти підуть з українського ринку, а з нами припинять вітатися європейські та американські партнери. Але той факт, що за основу українського законопроекту взято російський аналог, не може не насторожувати. У Росії подібним законом створені дискримінаційні умови для іноземних компаній, які успішно працюють і мають офіційні представництва на території Євросоюзу.
Те ж саме буде і у нас в разі прийняття законопроекту. Логіка авторів зрозуміла: якщо суб'єкт господарювання заробляє гроші на території однієї країни, а отримує в іншій, він, безсумнівно, повинен платити податки в бюджет тієї країни, в якій їх заробляє. Але впевнений: можна знайти для цього інші механізми і вже точно меншу ставку. 20% немає ніде – тільки в країнах колишнього СРСР.
Нам важливо не злякати компанії-гіганти, а дати їм можливість продовжувати інвестувати, запропонувавши їм спрощену податкову систему. В іншому випадку Google, Netflix, Facebook або Youtube просто підуть з країни, де їх права намагаються обмежити на державному рівні.
Читайте також: Податкова реформа: які зміни на нас чекають в 2020 році
Коментарі - 54
«Жуткий» российский закон полностью основан на европейском законодательстве:
Согласно информации, указанной на сайте Европейской комиссии, электронные услуги, оказываемые гражданам стран Европейского союза, облагаются НДС. Если электронную услугу оказывает иностранная организация, зарегистрированная в стране, не входящей в ЕС, иностранная организация должна уплатить НДС по ставке страны регистрации покупателя (ст. 59b Директивы № 2006/112/EC от 28 ноября 2006 г.).
Там, по-моему, льготная ставка, но далеко не 3%, как предлагается во Франции - стране ЕС. Закон успешно работает и никто никуда с российского рынка не ушел.
Вы предлагаете неэффективность чиновников переложить на плечи обычных граждан.
Кто пострадает в итоге? Обычное население. Все бизнесы, которые покупают там рекламу, все граждане, которые получают там услуги.
Куда пойдут деньги от этих налогов? В карманы чиновников.
Если вы действительно верите, что этот налог сделает нашей стране лучше - посмотрите в окно, кому сделали лучше за последние десятки лет?
Так а население, покупающее хлеб или билет в кинотеатр, не «страдает» от НДС? Почему от подписки на netflix они пострадают?
Остальная ваща логика применима к любому налогу. Если вы считаете, что их все разворуют, не платите никаких. Конкретно к обсуждаемому вопросу это не имеет никакого отношения.
Если чиновники действительно хотели бы решить проблему демографии - так почему бы не отменить НДС на детские вещи и детское питание?
Если чиновники хотят вылечить наше население - так почему бы не отменить НДС на лекарства?
И так далее по списку.
Опять же - выгляните в окно и посмотрите что чиновники реально сделали на наши налоги.
Есть множество способов решить экономические проблемы без повышения и введения новых налогов, но для этого думать нужно и законы соблюдать. А у нас же легче налоги поднять, гайки закрутить.
просто этих 20 % владельцы аптек заберут себе.
А если все аптеки одновременно будут держать одинаковые цены - это уже задача антимонопольного комитета выявлять такие сговоры.
Я на 100% уверен что если налоги повысить - цены повысятся, а если налоги снизить - цены могут снизиться, пускай и не быстрыми темпами.
Опыт других стран подсказывает что снижение налогов стимулирует развитие всех отраслей (например последнее налоговое снижение от Трампа в США).
Также и в Украине - большинство ФОП честно платят налоги, ЕСЛИ они низкие ,и уходят в тень если налоги высокие.
Это во всех странах такое происходит.
Методом балансирования налоговых ставок можно стимулировать те или иные отрасли экономики, вы же с этим согласитесь?
Если в Великобритании дают субсидии на зелёную энергетику - она там и растёт огромными темпами, если вводят налоги на нефтяной бизнес/экологические выбросы - компании постепенно также переходит в другие сферы, где это более выгодно.
Вопрос - влияет ли именно НДС на установление цены 110 гривен и какая закупочная стоимость этого лекарства ? 5 гривен ? 7 ?
Налоги =зло.
Низкая ЗП учителя и плохие дороги =зло.
Валюта уходит из страны =зло.
Кто виноват? власть, плохо деньги печатает.
Все просто…
а то ваше ОЗУ не справляется.
как и куда инвестировать ? автор же пишет что у них даже представительств здесь нет...
немецкое кадровое агентство ищет вам работу. Вы с ним общаетесь электронной почтой. оплатили услуги.
Это была продажа услуг через интернет ? или нет ?
Услуги в интернете оказывают кроме гугла еще около 2 миллионов компаний. А может около 40 миллионов...
блокировкой ? нюню.. ру-торрент передает привет :)
«Даже у OOO «TELECONTACT ZHYTOMYR» есть»
Если не в курсе, то…
Это крупнейший в Европе аутсорсинговый контакт-центр,
а в номинации «Лучший европейский контакт-центр 2019» занимает третье место.
Соответственно, успешно продаёт свои услуги в разных географических локациях в том числе и в РФ.
И поэтому зарегистрирован в РФ в качестве плательщика налогов.
Там вообще все есть, кого вспомнил, смог найти https://lkioreg.nalog.ru/ru/registry
Всего 2000 компаний.
А все остальные? их заблокировали? нет?
ну об этом я и говорил — это закон из серии тех, которые выполняются теми, кто хочет их выполнять. Без механизмов контроля за остальными.
Поступления за первый квартал 2019 года (сходу нашел только такие данные) - 12 млрд руб, 70% начислений НДС приходится на крупнейшие IT-компании, в числе которых Google, Apple, Facebook, Booking.com .
п.с. в Польше этот налог вводят через месяц.