Національний банк України вирішив простою мовою пояснити, чому плаваючий курс є правильним режимом для України. Про це йдеться на сторінці у Facebook.
НБУ пояснив, чому плаваючий курс є правильним для України
«Українці звикли постійно дивитися на таблички на вулицях з обмінним курсом гривні. Водночас і у випадку послаблення, і у випадку зміцнення гривні є ті, хто вважає це „зрадою“, а дії Нацбанку, який не перешкоджає цьому, – незрозумілими та навіть шкідливими», — кажуть в НБУ.
Пояснення Нацбанку
-
Валютний режим до 2015 року по суті передбачав фіксування курсу. Це створювало ілюзію стабільності, українці були спокійними, дивлячись на табло обмінного курсу. Але ціна такої «стабільності» була зависокою. Щоб утримувати курс на необґрунтованому рівні, витрачалися десятки мільярдів доларів міжнародних резервів.
-
Фіксований курс та «спалювання» резервів загалом шкодило фінансовій стабільності, призводило до криз, руйнувало довіру до економіки та гривні.
Що означає плаваючий курс
-
За режиму плаваючого курсу, яка економіка – такий і курс. Якщо зростає експорт, є притік інвестицій, економіка розвивається, інфляція є низькою та стабільною, тоді гривня укріплюється.
-
Якщо ціни на експортні товари падають, зменшуються поставки за кордон, інвестори не готові інвестувати і навпаки виводять дивіденди, інфляція різко зростає, населення не довіряє гривні, купуючи валюту, – гривня послаблюється.
Чому Україні не по кишені фіксований курс
-
Україна є країною з «малою відкритою економікою», де зовнішня торгівля становить значну частку ВВП. Країна значно залежить від умов на зовнішніх ринках, на які сама мало може вплинути.
-
Велика частка нашого експорту – це сировинні товари, насамперед зернові та метали, ціни на які можуть змінюватися залежно від ситуації на міжнародних ринках. Якщо у світі ціни сильно раптом впали би, наприклад, на зернові, то відчутно знизилися б обсяги валютних надходжень, які Україна отримає за продаж агропродукції.
Читайте також: Курс найближчими днями: до яких меж впаде долар
-
Якщо б це було єдиною помітною зміною на міжнародних ринках для української економіки, то це призвело би до дисбалансу на валютному ринку. Адже валютних надходжень за експорт стало б суттєво менше, а обсяг валютних платежів за імпортні товари залишився б на тому ж рівні, що й раніше.
-
Відповідно, НБУ був би змушений для підтримання курсу на фіксованому рівні витрачати свої валютні резерви. І так — допоки їх вистачало би.
Купуй ОВДП з високою дохідністю і отримай бонус від «Мінфіну»
Чому НБУ не може зупинити зміцнення гривні
-
Курс має відповідати економіці. Якщо НБУ, попри реальну економічну ситуацію не даватиме гривні міцніти, а триматиме курс на рівні, наприклад, 26 чи 27 гривень за долар, що думатимуть бізнес та населення? Вони сприйматимуть, що НБУ захищає цей рівень курсу, а отже – інтереси певних зацікавлених сторін.
Читайте також: Боротьба НБУ зі зміцненням гривні підірве довіру до регулятора
-
Відповідно втрачатиметься довіра як до НБУ, так і до національної валюти. Це означає, що усі волітимуть інвестувати в іноземну валюту.
-
Це лише штовхатиме курс гривні в бік девальвації, а цінники в магазинах — в бік зростання.
Коментарі - 49
Показывает мышление большинства местных форумчан.
Навіть розуму не вистачило дану візуалізацію зрозуміти?:)
пусть скажут в числах, сколько «инвестиций» взятых в долг и в какие отрасли они вложили, сколько рабочих мест создано, сколько построено заводов, самолетов, ракет?
Точнее, не дебилы, а лицемеры и подлецы — они-то нормальные деньги на качелях зашибают. Не для страны, конечно — для себя.
Только есть одно «но» — все что они срубают на колебаниях — это все награблено у реальной экономики, которая недополучает прибыль и у обычных граждан, которые на любом товаре переплачивают за курсовые риски.
Серьезная альтернатива «привязанный» к чему-то курс ? (Было в разных странах и почти все отказались)
Но...конечно хотелось бы чтоб плавал баркас по волнам , но не нырял и не выпрыгивал из моря.
1. до чого тут: «а що подумає населення?» ну так воно вже зараз погано думає - який сенс у цьому поясненні?
2. так довіра втрачається тому що гривня занадто укріплюється! Чому ж це усі не воліли інвестувати в іноземну валюту при 28 за долар, а от якщо буде 26 - то всі будуть воліти інвестувати в іноземну валюту!
3. Чим це буде штовхати у бік девальвації? Хіба не добре накопичити більші резерви за «тучні» роки, щоб потім їх витрачати саме тоді, коли прийдуть важкі роки? І саме цікаве про ціни - так вони й зараз зростають! І чомусь при зміцненні з 28 до 24 це ніяк не допомогло їх зниженню!
на мій погляд пояснення зовсім не переконливі. Мало того, якщо згадати, що через таке зміцнення страждають експортери, зменшуються надходження у бюджет, зменшується експорт, то це явно не на корить економіці.
І головне питання, а чому так сильно укріплюється гривня? Дивні справи з цими ОВДП, крім нерезидентів більшу частину викупили українські банки. Питання: чи не можуть ці банки також продавати облігації нерезидентам так. що це не реєструється як продаж нерезидентам, а залишається, як викуплене банками... Що призводить до надлишкового ситуативного заходження валюти, яку не викуповує НБУ?
Взагалі не зрозуміло звідки стільки валюти зараз? Чому такий перекос? В когось є данні по експорту та імпорту? Я чув що в нас навпаки імпорт більший за експорт, то звідки ж валюта?
И в целом было бы фиолетово на это укрепление, да только цены на продукты особо меняться не собираются.
Раз в неделю покупаю бублик и кофе:) В сентябре это стоило около 16 грн, сегодня — 19. И это всего лишь бублик и кофе) Молоко Ферма в магазине у дома 2 недели назад 32,00, на этой уже 32,50. Немного, но все же вверх.
А как быть с кредитами? Наша страна сплошное кидалово. Возьмешь в баксах, гривна улетит так вверх, что остается только в рабство сдаваться. Но оказывается если ты зарабатываешь в баксоевро, в нашей стране тоже ничего хорошего ждать не приходится.
Реальный пример:
Взял в феврале кредит на то чтобы закончить ремонт в квартире. Немного не хватило. Так вот, 130000uah по тому курсу ~ $4800.
А по нынешнему это уже $5500.
А как быть с теми кто покупал квартиры? Цена в долларах, она условная, рассчеты ведь в гривне, и сумма прописана именно в гривне. Какие там у людей потери?
Так вы говорите, сглаживание доверие подорвет?
мог бы за предыдущие 5 лет уже жира накопить
А от люди, які брали кредити в ГРН і мають дохід в валюті — дуже і дуже виграють (ті ж самі ІТ чи моряки).
Скиглять про украплення гривні тільки хом«яки що накупили по 28-29, чи ті, у кого доходи у валюті і вони потроху вирівнюються з доходами з більшістю населення що отримує його в ГРН.
Я теж купив десь близько 20 тис у.е. за останній рік, в т.ч. і по курсу 27-28. Але я радію зміцнення гривні, бо це дає можливість мені „хомячити“ надалі по більш вигідному курсу:)
Выиграют? Это как? Я же привел в пример кредит на стройматериалы:
- Так вот, 130000uah по тому курсу ~ $4800.
- А по нынешнему это уже $5500.
В чем тут профит?
Нижче я вивправився вказавши:)
Скиглять про украплення гривні тільки хом«яки що накупили по 28-29, чи ті, у кого доходи у валюті і вони потроху вирівнюються з доходами з більшістю населення що отримує його в ГРН.
Но сейчас ситуация иная несколько месяцев, когда валюта превалирует на межбанке даже без ОВГЗ, И потому тут вопрос оценки работы НБУ разделяется.
На самом деле когда валюта укрепляется на 15% +, как и ранее в 2016-2018 году падал курс, то повышался, он мало отражал ситуацию в стране, а больше был вызван политическими моментами, решениями или не решениями по МВФ/ЕС и т.д.
И наш курс не отражает ситуацию в стране вовсе. А курс на год у нас депутаты используют, чтобы свести бюджет, завышая его, тем самым латая или не латая дыры, по факту у них не сходилось последнее время.
Вопрос, почему у нас все так криво выходит? И почему как в той сказке: Рыба-Рак-Щука, у нас все в стране идет в 3-х разных направлениях (цены, курс, бюджет...)
Я уже пару раз задавал вопрос: не могут ли банки втихую продавать свои ОВГЗ нерезидентам, которые они купили от НБУ (более 300 млрд. грн.)?