У Верховній Раді пропонують звільнити молодь від сплати ЄСВ і ПДФО. За задумом законодавців, це повинно стимулювати роботодавців наймати студентів і молодих фахівців.
Неоподатковуваний вік. До чого призведе скасування податків для молоді
Про своє ставлення до нововведень «Мінфіну» розповів голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь.
Ціна питання
Парламент готує чергову податкову новацію: скасувати оподаткування молодих людей віком до 27 років. Гаряче вітаю цю ініціативу. Вона не тільки стимулює українських роботодавців приймати на роботу молодь, але і стане справжнім драйвером економіки.
Нововведення передбачені законопроектом №2250 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо сприяння працевлаштуванню студентів і молодих фахівців, детінізації ринку зайнятості та доходів населення, зупинки відтоку українських фахівців за кордон)».
Зараз роботодавець при мінімальній зарплаті працівника (4173 грн.) зобов'язаний за свій рахунок оплатити за працівника єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 918,06 грн. і утримувати з нього 751,14 грн. податку на доходи з фізичних осіб, а також додатково військовий збір — 62,60 грн.
Ініціатори законопроекту вирішили звільнити роботодавців від сплати ЄСВ за молодих працівників – до 27 років і встановити для цієї категорії працівників нульову ставку ПДФО.
З досвіду сусіда
Ідея не нова. Нещодавно подібна ініціатива була реалізована в Польщі. Там розсудили, що це стимулює роботодавців більш охоче брати на роботу студентів і молодих фахівців. І хоча в Польщі аналогічне нововведення існує трохи більше місяця, місцеві експерти вже відзначають позитивні зміни.
Читайте також: Заробітчани: свої поїхали, запрошуйте чужих
Впевнений, те ж саме чекає і нашу країну. Крім того, що у роботодавців буде стимул брати на роботу молодих українців, це стане додатковим аргументом і для самої молоді залишитися в країні і не поневірятися по світу в пошуках кращої долі. Адже звільнення від податку на дохід в перспективі означає для них більш гнучкий режим оплати праці та перспективу підвищення.
Більше того: це приваблива норма і для іноземців, які в пошуках найоптимальнішого ринку праці будуть все частіше обирати Україну.
Потенціал розвитку
До чого все це призведе в довгостроковій перспективі? До стратегічної конкуренції на світовому ринку праці, в тому числі, податкових ринках! Нарешті Україна почне приймати стратегічні рішення, щоб утримати громадян в країні, зробивши власний ринок праці привабливим. І ця ініціатива – як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі буде мати величезний позитивний економічний ефект.
Нехай це поки що маленький крок, але його якість складно переоцінити. Адже крім пожвавлення на ринку праці, ця ініціатива напевно спровокує демографічне зростання, залучення якісного кадрового потенціалу в Україну – молодих спеціалістів, які у себе на батьківщині знаходяться в менш вигідних податкових умовах.
Читайте також: Скільки роботодавці доплачують за знання англійської
Зрозуміло, для втілення всіх цих позитивних змін потрібно зовсім небагато: щоб законопроект був внесений до зали Верховної Ради та проголосований. А далі можна буде очікувати й інших прогресивних заходів: податку на виведений капітал і «нульову декларацію».
Коментарі - 37
Имеет смысл целевые траты на развитие (ипотека, образование) считать налоговым кредитом, но какой смысл освобождать от налогов всех, включая тех, кто тратит на бухло и наркоту?
Ну а в наших условиях логика сейчас простая: что осталось у тебя в кармане, то твоё. А что отдал государству — то пропало навсегда. И молодежь это лучше всех понимает.
ПыСы. Если эту хрень вдруг примут... ну вы же не думаете, что до 27 не доживете? А доживете - будете платить за себя и за е%блана Васю, которому еще только 26. Узнаете, лучше это что-то чем ничего или хуже.
К тому же, демографический кризис никто не отменял. И кадровый кризис уже налицо. Если не удасться удержать в стране Васю, на его место рано или поздно должен приехать какой-то Ахмет со всеми вытекающими отсюда последствиями…
Нет, эта вещь мне абсолютно неочевидна, не понятно, почему она должна таковой быть и чем она противоречит правым взглядам.
Про це повідомили у Пенсійному фонді України у відповідь на запит УНН.
«За оперативними даними, станом на жовтень 2019 року на обліку в органах Пенсійного фонду України перебувало 2,5 млн працюючих пенсіонерів, в тому числі 1,3 млн жінок», – повідомили у Пенсійному фонді.
За результатами опитування компанії Research & Branding Group задовольнити потреби українського пенсіонера може пенсія розміром в 11041 грн.
Людям у віці 60 років і більше платять такі зарплати:
- Претенденам після 60 років – 7-9 тис. грн на місяць.
- Охоронець – від 8 до 10 тис. грн.
- Зазвичай людям пенсійного віку пропонують 6-8 тис.
- Якщо ж влаштовуватися на роботу прийде людина у віці 35-40 років, то їй відразу можуть запропонувати 10 тис. грн на місяць.
- В старости ты будешь вспоминать, куда очки положил.
Снижение налогов и уменьшение перераспределения через наших воровских чиновников – это всегда хорошо.
«По замыслу законодателей, это должно стимулировать работодателей нанимать студентов и молодых специалистов.» - простимулирует однозначно! Отличная инициатива!
Всего-лишь перевести всех на минимальную и иногда доплачивать наличными
из доходов одного-единственного студента на предприятии…
А еще надо отменить срочную службу (зачем тратить год своей жизни, не принося пользы ни себе, ни государству, ни даже армии). Ведь срочникам ответственных должностей в армии не дают, а дворниками и охранниками поработать всегда успеешь
Я ще розумію не оподатковувати ПДФО, але знімаючи ЕСВ, держава матиме суттєве збільшення вікових субсідіантів та отримувачів соц допомоги, що не можуть допрацювати до пенсії. У нас і так проблема з тим, що людям за 50 складно знайти роботу, а тут вони юудуть ще в гіршій позиції по причині збільшення вартості утримання роботодавцем їх на посаді в порівнянні з особою до 27 років.
Очень даже удобно и с обналичкой нет смысла палиться и ФОПом ребёнка не надо оформлять и даже декларацию заполнять не надо.
Кругом одни плюсы, кроме бюджета и ПФ…