Зміцнення гривні призвело до того, що інвестори, які купували долари з розрахунком незабаром повернутися в національну валюту понесли збитки. Виною тому — активність нерезидентів на ринку ОВДП.
Інвестиції у валюту призвели до збитків? Розбір причин та помилок
До яких ще наслідків призводить купівля облігацій нерезидентами та куди буде вигідніше інвестувати в найближчому майбутньому, розповів в колонці на НВ партнер проекту iPlan Сергій Мікулов.
Ажіотажний попит іноземних інвесторів на наші ОВДП у гривні за останні 2 місяці призвів до трьох цікавих, побічно пов'язаних одне з одним, явищ:
- Зниження курсу долара на 5%
- Зниження ставок дохідності за ОВДП у гривні на 1,5−2% річних
- Зниження ставок дохідності за ОВДП в доларі на 2-2,5% річних
Розглянемо можливі причини і сценарії реагування на кожне з цих явищ.
1. Зниження курсу долара
Основні причини цього явища — приплив валюти з-за кордону від інституційних інвесторів в наші ОВДП + сприятлива (поки що) кон'юнктура на традиційних для нас експортних ринках (метал, руда, зернові, соняшникова олія). До експорта питань немає: у нас урожай — у когось немає, ВВП Китаю зростає, нехай і повільніше, ніж зазвичай, але зате є попит на сталь і руду, а ось чому нерезиденти проявили саме зацікавленість до ОВДП у гривні?
Нерезиденти активно цікавляться ОВДП у зв'язку з наступними факторами:
- На прикладі 2018 р у них є успішний кейс як за півроку можна було заробити 16-17% річних. Тому резонно, що у них виникає думка: «Чому не спробувати збільшити розмір заробітку до 20-25% річних у валюті продавши довгі 6-річні ОВДП після того, як вони подорожчають». Вони мають рацію, адже НБУ відкрито говорить про те, що він планує і далі знижувати облікову ставку, а Мінфін 2-й місяць поспіль знижує відсоток дохідності за новими ОВДП.
- Гривня за 6 місяців цього року — світовий лідер зміцнення за відношенням до долара (хоч би не персоніфікував ніхто з можновладців це «покращення»). І це на тлі зниження валют більш розвинених країн теж підживлює «спрагу наживи» серед нерезидентів.
- Частка вкладень нерезидентів в ОВДП тускніє на тлі сум їх спільних інвестиційних портфелів з 9-ма і більше нулями. Так що, у випадку девальвації гривні в більшій мірі, ніж розраховували ризик-менеджери з фондів, що «загін не помітить втрати бійця», якщо гривня буде стабільною — керуючий фондом отримає бонус за додаткову дохідність.
- Проактивне реагування НБУ на ситуацію на міжбанківському ринку з метою контролю над рівнем інфляції, а отже і захисту гривні від девальвації.
Ці фактори призвели до того, що ОВДП і депозити у валюті отримали за ці 2 місяці негативну дохідність в гривневому еквіваленті. І ті з небагатьох національних інвесторів, хто інвестує в ці інструменти, щоб потім «повернутися» в гривню, понесли збиток.
Все від того, що забули одне з ключових правил інвестування — валюта фінансової мети (пасив) і інвестиційного інструменту (актив) повинні збігатися, ну, а якщо і відрізняються, то на суму, яку інвестор готовий втратити (апетит до ризику).
Які ж з цього варто зробити висновки на майбутнє?
- Перевірити збалансованість своїх інвестицій з фінансовими цілями за: валютами, термінами (досягнення цілей = терміну інвестування).
- Для тих, у кого фінансові цілі номіновані у гривні — звернути увагу на висновки за процесами зміни ставок гривневих і валютних облігацій держпозики.
2. Зниження ставок дохідності за ОВДП у гривні
Причина цього та ж — інтерес нерезидентів до ОВДП у гривні. Але, є питання до наслідків. А саме:
- Як багато гривні готовий НБУ ще випустити на міжбанківський ринок якщо ажіотаж триватиме?
- Чи готовий НБУ знайти валюту для тих же нерезидентів, коли вони захочуть «вийти» з гривневих ОВДП (зараз у них 12% ОВДП на 3,5 млрд доларів)? Тут треба брати до уваги не тільки розмір валютних резервів НБУ, яких повинно вистачити на виплати МВФ у 2019-2020 році, але і ситуацію на міжнародних фінансових ринках, які знову почало штормити, міжнародну кон'юнктуру на експортних ринках у ВВП, а також у чому спекулятивний мотив нерезидентів не тримати 6-ти річні ОВДП до погашення, а продати їх відразу після чергового зниження облікової ставки НБУ.
Навіщо Мінфіну стільки гривні під 16%? Адже «ейфорія від успіхів» може призвести до зростання бюджетного «апетиту». Сподіваюся, що велика частина нових випусків ОВДП використовується для перекредитування під менші відсотки. Це ціле мистецтво — зменшувати рівень дохідності гривневих ОВДП досить м'якими темпами, щоб не злякати нових покупців, але досить впевненими, щоб «відучити» їх від двозначних показників дохідності в доларовому еквіваленті.
Незважаючи на це явище, ОВДП у гривні в порівнянні з банківським депозитом, продовжують залишатися більш привабливим інвестиційним інструментом, чого не скажеш про доларові ОВДП.
Інвестиції в ОВДП з додатковою дохідністю. Продивитися пропозиції
Які варто зробити з цього явища висновки на майбутнє?
- Для інвестування в гривні на строк 2 і більше років, слід звернути увагу на ОВДП у гривні з термінами погашення в 2021, 2022 і 2025 році. У цьому випадку можна зафіксувати ставку дохідності на весь період, чого зазвичай не можна зробити на банківському депозиті.
- Треба врахувати ризик девальвації гривні.
- Для нерезидентів, хто «вимагає продовження банкету» прибутковості — розглянути облігації державних інфраструктурних компаній (наприклад, Укрпошта), більш сміливим — облігації приватних компаній. Але це навряд чи відбудеться до моменту, доки всі ми не переконаємося в реальному результаті реформ в судових та правоохоронних органах та у відсутності посягань на незалежність регулятора.
3. Зниження ставок дохідності за ОВДП у доларах
Причин явища — кілька:
- Небажання Мінфіну брати на себе валютні ризики, займаючи в доларах, а фінансуючи витрати бюджету в гривнях. Наприклад, запланований на липень аукціон з випуску ОВДП у доларах був скасований, наступний можливо відбудеться в серпні, а можливо і ні.
- Наявність значної суми доларових активів у приватних інвесторів, компаній (обов'язковий продаж валютної виручки скасували) і банків, які шукають для них місця «де краще», в т. ч. постійно порівнюючи депозити та ОВДП. Після скасування Мінфіном аукціону валютних ОВДП, ці інвестори захвилювалися, чим скористалися більш досвідчені інвестори і підняли на них ціни.
Коментарі - 26
Імпорт перевищує експорт на 5 ярдів
Розрив збільшується
Експорт збільшився в грошах тільки через підвищення ціни на руду і метали
Після карколомного зростання
Локальні зменшення експорту були і раніше (мабуть через курс). Це не впливає на загальну картину.
(22B-27B) / 27B = 19% дефіциту не впливають на зальну картину?
Ви нас зовсім за рфіян тримаєте?
На розрив між експортом і імпортом я відповів раніше ось цією фразою «Торговый баланс всегда в минусе когда идет приток капитала.».
Те що йде в овгз - спекуляційний капітал, що при виході зробить нам скажений курс
Він не йде в обіг
Тому арґумент про Торговый баланс всегда в минусе когда идет приток капитала
не валідний
пффф