На світових ринках як і раніше дуже багато грошей. А інвестори залишаються ласими на високі заробітки. Тим не менш, вони не поспішають в Україну. Чи можна виправити ситуацію і як це зробити - розповідає фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Як залучити в Україну іноземні інвестиції
Уже північ наближається, а Германа немає. Тобто не Германа, а інвестора. «Як так? — кажуть люди, — Ніби й реформи якісь йдуть, а інвестори не приходять. Чого їм ще потрібно?»
Може грошей не вистачає? Так ні ж. У світі дуже багато грошей. І зараз особливо. Адже багаття кризи 2008 року заливали саме ліквідністю. Вона все ще нікуди не пішла.
Може їм не цікаво заходити в Україну? Так ні ж. Ми, звісно, не клондайк, не найрозвиненіша країна в світі, але прибутковість, яку пропонують сьогодні ті ж українські облігації — одна з найвищих в світі. І не викликати інтересу в іноземних інвесторів вона просто не може. Для прикладу, в Єгипет за останній рік іноземці занесли 18 млрд доларів. А Єгипет, також як ми, зараз в програмі з МВФ. Для України ж за останні півроку змогли зайти мізерні 300 млн доларів від іноземних гравців.
Так у чому ж справа?
Все як завжди просто. Ми багато чули, що Україна ніколи не була попереду планети всієї за простотою ведення бізнесу. І від цього зазвичай страждали прості українці, які намагалися створити успішний бізнес. Але від цього страждають й іноземні інвестори. Щоб відкрити рахунок в Україні, іноземним інвесторам треба пройти дев'ять кіл пекла, а потім ще й принести довідку про флюорографію. Крім того, навіть якщо іноземці готові були б пройти ці кола пекла, заради прибутків, виникає інша проблема. Проблема довіри. Тому що відкрити рахунок в українській депозитарній установі для багатьох іноземців — це як для українця поїхати в Індію і їсти там руками рис на базарі. Екзотично, але страшно. Дуже не хочеться вмирати від невідомої хвороби. Проблема довіри є і вона залишиться, тому що в Україні давно і міцно не поважають право власності.
Чи є вихід із ситуації? Як залучити іноземні інвестиції і водночас гарантувати іноземцям безпеку? Рішення є. Воно називається «номінальний утримувач». Це рішення базується на принципі, коли великі міжнародні банки, які вже працюють в Україні, будуть виступати номінальним утримувачем для іноземних гравців. Тобто фактично будуть представляти тут нерезидентів, які хочуть завести в Україну свої гроші. Через свою «віртуальну голограму». У підсумку, всім добре. Інвестори отримують прибутковість, Україна — гроші. І треба сказати, що ця система працює в усьому світу. І в тому ж Єгипті. Ось так і з'явився законопроект про «номінального утримувача», який навіть вже встиг пройти перше читання в парламенті. Але потім депутати перетрудилися і ніяк не дійдуть до другого читання. Хоча саме депутати дуже зацікавлені в прийнятті даного законопроекту.
Ми б не були в Україні, якби попередній абзац не викликав конспірологічну теорію. Адже кожна бабуся на лавці знає, що ОВДП купують тільки корумповані чиновники. І може бути, таким підступним чином, використовуючи іноземні банки, вони будуть ховатися від очей громадськості. Насправді все з точністю до навпаки. Після прийняття законопроекту буде забезпечено розкриття інформації про покупців. На відміну від поточної ситуації. Ба навіть більше, сам законопроект ще й обмежує перелік фінансових установ, який зможуть відкривати рахунок в цінних паперах номінального утримувача для своїх клієнтів.
І ще одне важливе питання. А все це взагалі нам треба? Адже безліч популістів скажуть, що небезпечно пускати в країну спекулятивний капітал. Як прийшли так і пішли, а потім розгрібати наслідки на валютному ринку. І навіщо, мовляв, годувати спекулянтів.
Ця логіка діє в Україні вже років 25. Ми закрилися, сховалися від усього світу в своїй шкаралупі, боячись інтеграції в глобальну економіку. У підсумку, економіка світу пішла вперед, а ми ще працюємо над тим, як би скасувати Валютний декрет, виданий на початку 90-х і за яким валютних спекулянтів хіба що тільки не розстрілювали. Так ось, всім людям доводиться дорослішати. І скільки ви не зволікайте з цим процесом, нікуди від цього не дінешся. Поведінка України нагадує небажання закохуватися через побоювання, що вам розіб'ють серце. Україні необхідна інтеграція в світову економіку, тому що треба наздоганяти потяг, який давно пішов. Тому що в іншому випадку до нас так і не зайдуть інвестори. Ми не отримаємо капітали, новий рівень технологій і менеджменту. Ми не отримаємо ліквідність, яку можуть дати іноземні гравці. До речі, вони не обов'язково тікають з країни. Швидше навіть навпаки. Масовий вихід інвесторів трапляється тільки в тому випадку, якщо влада робить якусь дурість. І бути застрахованими від такої дурниці острахом чиновників, що їхні дії викличуть відтік капіталу, не найгірший варіант.
Коментарі - 21
Это уже проходили. Не работает. Не инвестиции нужны, а нормальные условия для граждан. Но какая страна-такие и эксперты.
Оба этих фактора очень важны и то, что проводится по крайней мере какая-то реальная работа над одним из них, не может не радовать.
И неужели непонятно, что если в стране нет денег (а у нас их очень мало, в виде иностранных инвестиций и долларов в частности, это просто крохи), то не будет, соответственно, и высоких зарплат? Откуда их брать, из несчастных 3 триллионов гривневого ВВП, обеспеченного кукурузой и металлических болванок?
Да и самой США ведь конец, у них же среди держателей гос. долга 40% — японцы и китайцы!
Простите, но ваша логика ущербна, вам только Северной Кореей (даже не Россией) с ней руководить.
Потому что для нормального государства в приоритете свой гражданин. Что однако не отменяет возможностей и для внешних инвесторов. Сначала-свой гражданин, налогоплатильщик, за счет которого и существует государство. Потом-все остальные. Поэтому иногда прежде, чем сказать стоит подумать. А если подумать не получается-просто в эту голову есть и не писать ересь на финансовых форумах. Всего наилучшего.
Не на что даже отвечать. :)
# Аналитики прогнозируют восстановление экономики Украины в 2016 году
То, что пытаются «слепить» из украины, в периферической европе — пруд пруди. Зачем вкладывать деньги (которых нет) в проблемную страну, когда есть другие — непроблемные??? В любой из этих стран полно дешёвой рабочей силы. Разница цены рабсилы между украиной и этими странами вполне компенсируется тем, что они уже являются полноправными членами ЕС и даже евроЗоны. Поэтому откуда, а главное зачем инвестировать в украину, когда особого спроса на товары широкого потребления в западном мире сегодня не наблюдается, а зомбиэкономический процесс в европе и происходит в основном на уровне концернов и корпораций (на взятые в долг у ЕЦБ и международных финансовых институтов средства)…
Дон Кихот борется с ветряными мельницами?
# Moody's: Банковская система Украины вышла из неплатежеспособности
Ну да, конечно, мимо кассы… Заявления мудис сделаны только с одной целью — подстегнуть закордонных инвесторов, которые ни в алкогольном угаре хотят инвестировать в страну, где правительство и национальный банк не в состоянии гарантировать депозиты граждан в (что есть самый элементарный уровень оценки инвестиционной привлекательности страны) собственных же банках.
Украине, в той ситуации, которой она оказалась после майдана, эти инвестиции нужны как воздух и она действительно рискует оказаться у разбитого корыта если их не получит. Другими словами, если реальная экономика страны растёт и набирает обороты (случай с некоторыми странами близкого зарубежья), то вопрос инвестиций занимает десятое в место в приоритетах экономического развития. В нашей же ситуации всё происходит наоборот — реальная экономика деградирует на глазах, а отсюда и острая необходимость в инвестициях и..., конечно, в «благословлении» мудиса…
В Российской федерации государством гарантируется 1.400.000 рублей, что примерно 200.000 евреев.
http://www.banki.ru/wikibank/sistema_strahovaniya_vkladov/
На мой взгляд, этот «эксперт» понятия не имеет о чём говорит.
Денег в мире как раз очень МАЛО в отличие от «финансовых инструментов», которые деньгами — НЕ ЯВЛЯЮТСЯ, а всего лишь выражаются в «денежных единицах».
И самое опасное в нынешней ситуации что таких «экспертов» развелось «куева туча», но порядка навести в ОБРАЩЕНИИ — некому.
Скорее наоборот, банки страдали от хитрых заемщиков.
Насчет «стимулирующих ставок», промышленность у нас привыкла кредитоваться под 0% через кэптивные банки, которые пылесосили депозиты под 27%.