Зазвичай осінь — гарячий час для ринку нерухомості. Проте цього року з другої половини вересня активність у всіх сегментах житлової нерухомості поступово знижується. Чому так сталося і що буде з цінами на житло найближчі пару місяців, у колонці для НВ розповів Юрій Піта, президент Асоціації спеціалістів із нерухомості (ріелторів) України. «Мінфін» обрав головне.
Ціни на житло припинили зростання: що буде далі
Ціни на житло вже не по кишені для більшості українців
Вже з другої половини вересня на вторинному ринку житла у найбільших містах України спостерігається зниження активності покупців на 5−10%, порівнюючи із серпнем. За всіма ознаками, вже до кінця жовтня такі процеси спостерігатимуться у всіх обласних центрах країни.
Звичайно, така тенденція вже призвела до стабілізації цін: у Києві, Одесі, Дніпрі, Львові та Харкові середнє зростання вартості житла, порівнюючи з вереснем, вже не перевищує 1,5−2% у сегменті найбільш затребуваних квартир площею до 50 м² переважно у будинках радянської забудови. При цьому, що найважливіше, зростання цін зафіксовано лише у 10% виставлених на продаж квартир. В решті обласних центрів, за підсумками вересня, ціни взагалі майже не змінилися.
Очевидно, що така нова тенденція пов'язана саме зі змінами структури попиту. Зниження активності покупців пов'язані з тим, що вони не готові до нових цін. Хоча потреба у власному житлі нікуди не поділася, але громадяни шукають дешевші пропозиції. Іншими словами, рівень зростання цін вже не по кишені для великої кількості потенційних покупців.
Ще кілька місяців тому фахівці АФНУ прогнозували, що ціни на вторинному ринку майже досягли своїх максимальних позначок, які відповідали платоспроможному попиту. Тому в економічній ситуації, що склалася, найближчі місяці не варто очікувати будь-якого суттєвого пожвавлення на ринку вторинного житла.
Читайте також: Що буде з цінами на оренду житла
На первинному ринку кількість угод також падає
Зменшення попиту простежується і на первинному ринку житла. Наприклад, за даними Львівського відділення АФНУ, за вересень кількість операцій у деяких забудовників Львова знизилася на 12−20%. У Києві, Одесі та Харкові зниження попиту становить близько 10%, а в Дніпрі — у межах 7−10%.
Забудовники отримали досить промовистий сигнал, що зараз попит майже повністю реалізований. Однак до кінця року середня вартість квадратного метра в новобудовах може зрости ще на 2−3%. Однак тільки в 20−30% об'єктів, що зводяться, може відбутися збільшення вартості в межах 3−5% (наприклад, при переході на нову стадію будівництва).
Однак і на первинному ринку ціни вже помітно відірвалися від платоспроможного попиту. Наслідком може стати подальше зниження кількості угод.
Читайте також: Інвестиції в новобудови: лайфхаки для новачків та досвідчених покупців
Де подорожчала оренда житла
У вересні у найбільших містах України орендний попит було реалізовано на понад 90%. Отже, можна стверджувати, що на найближчі 2−3 місяці вартість оренди не зазнає суттєвих змін.
За даними АФНУ, за підсумками вересня середнє зростання цін на оренду житла склало 5−10%, залежно від міста, локації, технічного стану будинку, якості ремонту тощо. При цьому найбільше зростання (до 10%) зафіксовано у Києві, Львові, Харкові, Одесі та Дніпрі. В інших обласних центрах збільшення вартості оренди не перевищило 5%.
До кінця року малогабаритні квартири радянської забудови, які є затребуваними у 60−65% орендарів, зростуть у ціні лише на 2−3%. Переважно за рахунок появи на ринку нових об'єктів, наприклад, передчасно звільнених орендарями квартир.
Проте надто високі комунальні тарифи, зокрема вартість опалення, можуть суттєво позначитися на вартості житла, що орендується. Адже є певна цінова межа, вище за яку ціни на оренду не можуть зростати.
Витрати на комуналку не повинні перевищувати 30% від вартості місячної оренди квартири. Однак у розпал опалювального сезону у старих радянських будинках комунальні витрати винаймачів житла становитимуть 40−50% від ціни оренди. І саме ця обставина може спровокувати відтік орендарів зі зниженням вартості оренди в середньому на 10−15%.
Читайте також: Як безкоштовно оцінити вартість квартири онлайн: покрокова інструкція
Ще рано говорити про кризові явища на ринку житла. Швидше за все, відбувається зміна головних тенденцій, які навряд чи не помітять власники житла на вторинному ринку або забудовники.
В Україні очікується досить тривалий період стабільних цін на житло. Платоспроможний попит майже вичерпався і без розвитку доступної іпотеки, в Україні фактично немає «джерел» для розширення кола потенційних покупців. І найголовніше: стабілізація цін — це не обвал ринку.
Коментарі - 60
Но кажется снова выложили много новых рендеров. Посмотрим когда это они начнут строить. Первые очереди всегда дешевле. Да риск, но это и давало х2, которые у многих были. И за которыми все остальные побежали на первичку). Не в 6-й же очереди Файна Таун, где цена почти как в центре, х2 искать.
https://minfin.com.ua/ua/blogs/bonv/125944/
Жителі Західної України завжди славились працелюбністю, так було при союзі, так є зараз.
Якщо вміють заробити — то тим більше знають де вкласти.
Днепр и область на первом месте по экспорту продукции и на втором месте по поступлениям в гос. бюджет после Киева. Мы сейчас гордимся тем что за счет заробитчан на западе строятся своих хатки, а на востоке вкладываются деньги в гос бюджет за счет чего может существовать страна?
Мой посыл на самом деле прост — люди везде одинаковые и просто хотят жить лучше. Но каждый к этому идет по своему. Ботв распинается что мол у них люди какие то уникальные. Та нет, обыкновенные точно такие же люди. И нечем тут гордится когда в регионе производств нету, зато в селе стоит красивый дом который для страны несет ноль прибыли.
https://gazeta.ua/articles/politics/_zlobi-priznachili-sebe-elitoyu-i-hochut-zakripiti-diktaturu-pavlo-zebrivskij/1057497
Повне утеплення будинку це дуже вигідно.
Для чого ти розкладаєш про новобудови якщо ми глаголимо про утеплення і програми від влади для ОСББ?
Тобі васся потрібна допомога психіатра чи просто свою тупість вивалюєш на форум? До речі я б з радістю з тобою зустрівся, щоб мізки тобі трохи вправити… Не шариш тут тільки ти васся.
https://gazeta.ua/articles/politics/_vlada-garantuye-bezpeku-kolomojskogo-urij-nikolov-pro-korupciyu-j-rukodupya-obilechuvannya-oligarhiv/1054991
https://realty.rbc.ua/ukr/show/byudzhet-ukraintsev-pokupku-nedvizhimosti-1635522249.html