Закон про ринок землі відкриває для українських інвесторів нові перспективи. Скільки можна буде заробити, купуючи земельні ділянки, коли їх краще придбати і продати, у колонці для Економічної правди розповів директор зі зв'язків з державними органами Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Денис Башлик. «Мінфін» публікує ключові тези.
Скільки зможуть заробити інвестори на ринку землі
Нові перспективи
За час існування мораторію всі звикли розглядати сільськогосподарську землю як засіб виробництва, а не як потенційно прибутковий інвестиційний актив.
В Україні склалася унікальна ситуація: з 1 липня 2021 року стартує ринок землі, що є новим вікном можливостей для аграріїв та сторонніх інвесторів. Фактично починає працювати новий сектор економіки з чіткими правилами гри, усіма необхідними запобіжниками та механізмами захисту.
Об'єктом ринку є 27,7 млн га приватних аграрних земель, так званих паїв, що унеможливлює різке падіння ціни завдяки надвеликій пропозиції.
Суб'єктами ринку є покупці, інвестори та продавці. Згідно із соціологічним дослідженням, протягом першого року паї готові продати 10% власників. На першому етапі до ринку будуть допущені тільки фізичні особи. Також встановлене обмеження: одна особа може володіти не більше 100 га.
У результаті транзакцій інвестор отримує повноцінний нерухомий актив, який можна самостійно обробляти, здати в оренду або закласти в банк.
Математика інвестицій
Пропоную розглянути приклад інвестування в землю. Її середня індикативна ціна дорівнює нормативній грошовій оцінці — 28 тис грн за га.
Середній розмір паю в Україні — 4 га, тобто середня індикативна ціна становитиме 112 тис. грн. Середня вартість оренди землі — 3 500 грн за гектар, тобто на рік за пай можна отримувати 14 тис грн або майже 13% річних.
Якщо купити пай у 2021 році та продати у 2024 році, коли відкриється ринок для юридичних осіб, можна буде отримати 42 тис грн оренди за три роки і продати, навіть за песимістичними прогнозами, на 40% дорожче. Отримуємо 25% річних.
Більш того, у Полтавській області оренда паю дає $400 за га на рік. Також в Україні є землі (для особистого селянського господарства), на які не поширюється мораторій. Їх мінімальна ціна — $2 тис дол за га.
Інша перевага активу — землю можна будь-коли продати. Шанс втратити в ціні мінімальний, завдяки встановленому запобіжнику у вигляді мінімальної ціни.
Досвід відкриття ринку в ЄС свідчить, що ціна на землю завжди зростає. Однак жодна країна не відкривала ринок в умовах розвинених платіжних технологій та геоінформаційних систем, що дозволить купувати ділянки, не виходячи з дому. Доступ до ринку завжди був вагомим фактором зростання ціни.
Читайте також: Чи варто купувати квартиру з аукціону від банку
Українці звикли вкладати гроші в нерухомість або класти на депозити. 1 липня 2021 року з'являється новий напрям інвестування: сільськогосподарська земля.
Стандартна схема інвестування буде такою: купив — здаєш в оренду — продаєш у 2024 році юридичній особі. Можна впевнено сказати, що з'явиться окремий напрямок діяльності, а разом з ним — такий собі клуб земельних інвесторів.
Коментарі - 49
Це стандартна схема СПЕКУЛЮВАННЯ, а не інвестування.
Завдяки таким «інвесторам» наша держава й не розвивається.
Хоча вина не тільки їхня, а ще більша тих, хто їх такої фігні навчає.
Особливо видно по Києву. З усієї України з'їхалися.
Де в цій схемі е «продажа урожая»?
А держава и не развивается тут при тому, що сама використовує такі схеми.
Я говорю о человеке, который «купив — здаєш в оренду — продаєш у 2024 році юридичній особі.
То есть, который сдаёт в аренду и который берёт в аренду — это два разных человека.
Ещё раз повторяю — я пишу о человеке, который СДАЁТ в аренду.
А вы всё время пытаетесь съехать на того, который берёт в аренду, какой конструктив может быть?
Это вы пытаетесь уйти от логики в степь ничегонеделания и спекуляций, а в сбор урожая пусть кто-то другой инвестирует.
Вот потому наша страна и не развивается, что все хотят «купить — продать» вместо «ПРОИЗВЕСТИ - продать».
Правильно написал первый комментатор моей реплики — барыга на барыге.
Спекулянт и трутень.
тот кто сдаёт в аренду землю, платит ли налоги государству?
тот кто берёт в аренду землю, и собирает с неё урожай, при продаже урожая, платит ли он налоги государству?
тот кто продаёт землю другому, платит ли налоги государству за это?
Вот вам 3 вопроса. Просто нужен ответ: да/нет. И всё, и вся ваша риторика покажет состоятельность моих аргументов, и несостоятельность ваших.
А вот идеи по типу: «не создаёт продукт" — это идите найдите бабку, да постарше и пойте ей на ушко: и ленин- такой молодой.
Вот представил себе: все кто не является прямым производителем продукта- спекулянт. Айайай, какие супермаркеты и торговые сети плохие. Надо так: сед на бричку, поехал по сёлам и весям, собрал продуктовую корзину- что собрал то и есть: никакого импортного товара, только ярмарки, только хардкор. PS: бричка, потому что бензин в основном- тоже импортный, сами понимаете. :D
Вы себе напредставляли бог знает что, а виноват выхожу я .
Кстати, супермаркеты и торговые сети как раз относятся к производству и реальному сектору экономики, ну это так, для расширения ваших представлений.
А что бензин импортный, так это трутни и виноваты — всё надеются что кто-то другой произведёт.
Якщо продавець не зможе продати, що тоді за запобіжник його врятує? Хтось буде викупати за «мінімальною ціною»?
Дивний висновок.
Коли пропозиція переважає попит — ціна падає.
Якщо повністю реалізувати реформу ринку землі, протягом наступних 10 років її середня вартість може зрости до $4−4,5 тис. за 1 га.
Таку оцінку озвучили на пресконференції «Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки».
Експерт Easy Business Дмитро Ливч наголосив, що нехтувати такими інвестиціями було б дуже недалекоглядно.
«Запуск повністю лібералізованого ринку землі в Україні міг би принести близько $50−85 млрд сукупного приросту ВВП у наступні 10 років після реформи».
Кому ти зможеш продати ту землю? Тільки мені, бо я в селі Бог, хочу беру в оренду, не хочу, не беру, а ти думай… ніхто твій пай не орендує, оскільки потрібні масиви, а не зачуханий гектар. І прийдеш ти до мене через пару років, як награєшся, і віддаси задарма. Один пай це як квартира в хрущівці, де наркомани і алкаші в сусідах… вроді є, а по факту — нема квартири…
Високоліквідна земля це 1к-100500к гектарів.
Нужно брать и делать, а не придумывать для себя причину почему это может не получится.
Я уже писал для большинства вот из-за таких россуждений все будет как и всегда — кто не успел тот опоздал.
Нужно вообще запретить покупку земли сельхозназначения людям, которые на этой земле не собираются вести хозяйственную деятельность.
Такое направление деятельности, что предлагает автор, приведёт не к появлению «клуба земельных инвесторов», а к возврату в ФЕОДАЛИЗМ.
Можете сколько угодно облекать это в красивые слова, но суть этой схемы останется прежней — ФЕОДАЛИЗМ.
Ну и да: вот же в США и ЕС тупые люди- не запрещают покупать и продавать землю, не понимают что это путь к ФЕОДАЛИЗМУ. Как атм Задорнов говорил? а, точно: НУ ТУПЫЫЫЫЕ. :D
На деле как: земля, в виде паёв, за копейки сдаётся нелегально в аренду, либо уходит в самозахват или самосей, когда хозяин давно уже умер от старости, а его дети переехали в город, и эта самая земля- истощается, её не жалко, ведь она не является частной собственностью. Не своё- не жалко. С другой стороны, если вы как владелец земли, решили её сдавать в аренду, то вы в любом случае будете подписывать договор цивилизованного образца и указывать детали, включая кислотность почвы. В данный момент, как раз происходит то что вы описываете, а надо чтобы земля попала на свободный рынок, вот тогда, будучи частной собственностью- она будет иметь стоимость, и о ней будут заботится.