Закон про ринок землі відкриває для українських інвесторів нові перспективи. Скільки можна буде заробити, купуючи земельні ділянки, коли їх краще придбати і продати, у колонці для Економічної правди розповів директор зі зв'язків з державними органами Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Денис Башлик. «Мінфін» публікує ключові тези.
Скільки зможуть заробити інвестори на ринку землі
![Закон про ринок землі відкриває для українських інвесторів нові перспективи.](/img/2021/59415894/0e624a81f962ad9a532e94765ce5a886.jpeg?1612184423)
Нові перспективи
За час існування мораторію всі звикли розглядати сільськогосподарську землю як засіб виробництва, а не як потенційно прибутковий інвестиційний актив.
В Україні склалася унікальна ситуація: з 1 липня 2021 року стартує ринок землі, що є новим вікном можливостей для аграріїв та сторонніх інвесторів. Фактично починає працювати новий сектор економіки з чіткими правилами гри, усіма необхідними запобіжниками та механізмами захисту.
Об'єктом ринку є 27,7 млн га приватних аграрних земель, так званих паїв, що унеможливлює різке падіння ціни завдяки надвеликій пропозиції.
Суб'єктами ринку є покупці, інвестори та продавці. Згідно із соціологічним дослідженням, протягом першого року паї готові продати 10% власників. На першому етапі до ринку будуть допущені тільки фізичні особи. Також встановлене обмеження: одна особа може володіти не більше 100 га.
У результаті транзакцій інвестор отримує повноцінний нерухомий актив, який можна самостійно обробляти, здати в оренду або закласти в банк.
Математика інвестицій
Пропоную розглянути приклад інвестування в землю. Її середня індикативна ціна дорівнює нормативній грошовій оцінці — 28 тис грн за га.
Середній розмір паю в Україні — 4 га, тобто середня індикативна ціна становитиме 112 тис. грн. Середня вартість оренди землі — 3 500 грн за гектар, тобто на рік за пай можна отримувати 14 тис грн або майже 13% річних.
Якщо купити пай у 2021 році та продати у 2024 році, коли відкриється ринок для юридичних осіб, можна буде отримати 42 тис грн оренди за три роки і продати, навіть за песимістичними прогнозами, на 40% дорожче. Отримуємо 25% річних.
Більш того, у Полтавській області оренда паю дає $400 за га на рік. Також в Україні є землі (для особистого селянського господарства), на які не поширюється мораторій. Їх мінімальна ціна — $2 тис дол за га.
Інша перевага активу — землю можна будь-коли продати. Шанс втратити в ціні мінімальний, завдяки встановленому запобіжнику у вигляді мінімальної ціни.
Досвід відкриття ринку в ЄС свідчить, що ціна на землю завжди зростає. Однак жодна країна не відкривала ринок в умовах розвинених платіжних технологій та геоінформаційних систем, що дозволить купувати ділянки, не виходячи з дому. Доступ до ринку завжди був вагомим фактором зростання ціни.
Читайте також: Чи варто купувати квартиру з аукціону від банку
Українці звикли вкладати гроші в нерухомість або класти на депозити. 1 липня 2021 року з'являється новий напрям інвестування: сільськогосподарська земля.
Стандартна схема інвестування буде такою: купив — здаєш в оренду — продаєш у 2024 році юридичній особі. Можна впевнено сказати, що з'явиться окремий напрямок діяльності, а разом з ним — такий собі клуб земельних інвесторів.
Коментарі - 49
Це стандартна схема СПЕКУЛЮВАННЯ, а не інвестування.
Завдяки таким «інвесторам» наша держава й не розвивається.
Хоча вина не тільки їхня, а ще більша тих, хто їх такої фігні навчає.
Особливо видно по Києву. З усієї України з'їхалися.
Де в цій схемі е «продажа урожая»?
А держава и не развивается тут при тому, що сама використовує такі схеми.
Я говорю о человеке, который «купив — здаєш в оренду — продаєш у 2024 році юридичній особі.
То есть, который сдаёт в аренду и который берёт в аренду — это два разных человека.
Ещё раз повторяю — я пишу о человеке, который СДАЁТ в аренду.
А вы всё время пытаетесь съехать на того, который берёт в аренду, какой конструктив может быть?
Это вы пытаетесь уйти от логики в степь ничегонеделания и спекуляций, а в сбор урожая пусть кто-то другой инвестирует.
Вот потому наша страна и не развивается, что все хотят «купить — продать» вместо «ПРОИЗВЕСТИ - продать».
Правильно написал первый комментатор моей реплики — барыга на барыге.
Спекулянт и трутень.
тот кто сдаёт в аренду землю, платит ли налоги государству?
тот кто берёт в аренду землю, и собирает с неё урожай, при продаже урожая, платит ли он налоги государству?
тот кто продаёт землю другому, платит ли налоги государству за это?
Вот вам 3 вопроса. Просто нужен ответ: да/нет. И всё, и вся ваша риторика покажет состоятельность моих аргументов, и несостоятельность ваших.
А вот идеи по типу: «не создаёт продукт" — это идите найдите бабку, да постарше и пойте ей на ушко: и ленин- такой молодой.
Вот представил себе: все кто не является прямым производителем продукта- спекулянт. Айайай, какие супермаркеты и торговые сети плохие. Надо так: сед на бричку, поехал по сёлам и весям, собрал продуктовую корзину- что собрал то и есть: никакого импортного товара, только ярмарки, только хардкор. PS: бричка, потому что бензин в основном- тоже импортный, сами понимаете. :D
Вы себе напредставляли бог знает что, а виноват выхожу я .
Кстати, супермаркеты и торговые сети как раз относятся к производству и реальному сектору экономики, ну это так, для расширения ваших представлений.
А что бензин импортный, так это трутни и виноваты — всё надеются что кто-то другой произведёт.
Якщо продавець не зможе продати, що тоді за запобіжник його врятує? Хтось буде викупати за «мінімальною ціною»?
Дивний висновок.
Коли пропозиція переважає попит — ціна падає.
Якщо повністю реалізувати реформу ринку землі, протягом наступних 10 років її середня вартість може зрости до $4−4,5 тис. за 1 га.
Таку оцінку озвучили на пресконференції «Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки».
Експерт Easy Business Дмитро Ливч наголосив, що нехтувати такими інвестиціями було б дуже недалекоглядно.
«Запуск повністю лібералізованого ринку землі в Україні міг би принести близько $50−85 млрд сукупного приросту ВВП у наступні 10 років після реформи».
Кому ти зможеш продати ту землю? Тільки мені, бо я в селі Бог, хочу беру в оренду, не хочу, не беру, а ти думай… ніхто твій пай не орендує, оскільки потрібні масиви, а не зачуханий гектар. І прийдеш ти до мене через пару років, як награєшся, і віддаси задарма. Один пай це як квартира в хрущівці, де наркомани і алкаші в сусідах… вроді є, а по факту — нема квартири…
Високоліквідна земля це 1к-100500к гектарів.
Нужно брать и делать, а не придумывать для себя причину почему это может не получится.
Я уже писал для большинства вот из-за таких россуждений все будет как и всегда — кто не успел тот опоздал.
Нужно вообще запретить покупку земли сельхозназначения людям, которые на этой земле не собираются вести хозяйственную деятельность.
Такое направление деятельности, что предлагает автор, приведёт не к появлению «клуба земельных инвесторов», а к возврату в ФЕОДАЛИЗМ.
Можете сколько угодно облекать это в красивые слова, но суть этой схемы останется прежней — ФЕОДАЛИЗМ.
Ну и да: вот же в США и ЕС тупые люди- не запрещают покупать и продавать землю, не понимают что это путь к ФЕОДАЛИЗМУ. Как атм Задорнов говорил? а, точно: НУ ТУПЫЫЫЫЕ. :D
На деле как: земля, в виде паёв, за копейки сдаётся нелегально в аренду, либо уходит в самозахват или самосей, когда хозяин давно уже умер от старости, а его дети переехали в город, и эта самая земля- истощается, её не жалко, ведь она не является частной собственностью. Не своё- не жалко. С другой стороны, если вы как владелец земли, решили её сдавать в аренду, то вы в любом случае будете подписывать договор цивилизованного образца и указывать детали, включая кислотность почвы. В данный момент, как раз происходит то что вы описываете, а надо чтобы земля попала на свободный рынок, вот тогда, будучи частной собственностью- она будет иметь стоимость, и о ней будут заботится.