Верховна Рада ухвалила закон про ринок землі — один з двох документів, необхідних для підписання нової програми з МВФ. Не менш важливо і те, яким буде економічний ефект від прийняття самого документа. Що отримають у результаті змін власники паїв, агрокомпанії та держава.
Ринок землі — втрачений шанс для України
Про «слабкі» місця закону і хто програє після набрання ним чинності, на сторінці у фейсбук написав фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. «Мінфін» наводить скорочену версію посту.
Ринкові відносини
Україна припинила, а вірніше через півтора року припинить бути однією з 6 країн світу, де немає ринку землі.
Те, що успішні українські сусіди зробили відразу після того, як погнали поганою мітлою комуністів, те, що Росія зробила більше десятиліття тому, в Україні відбудеться в середині 2021 року. На 30-му році незалежності. Мораторій піде в минуле.
Піде в минуле порушення базових прав приватної власності, коли у людини власність начебто є, а розпоряджатися нею не можна. Справжня декомунізація економіки. Прощавай не немита Росія, а замурзана Венесуела, комуністична Куба, тоталітарна Північна Корея, такий близький Таджикистан і таке далеке Конго. Тепер їх буде п'ятеро.
Дорогої землі не буде
А тепер про погане. Реформи не буде. Те, що було проголосовано – не реформа зовсім.
На жаль, президент і його партія методично кастрували земельну реформу останні півроку, роблячи її все менш і менш ефективною. І останні правки вихолостили всю економічну суть цієї реформи. Вона не дасть ніякого економічного ефекту. Ні на макрорівні і на мікрорівні.
Важливіше, мабуть, почати з мікро. З людей. З власників паїв. Які від ліберальної моделі могли отримати різке зростання вартості своєї власності (земельного паю) і, як результат, різке зростання орендних платежів. Але цього не буде.
Ставки за депозитами зростають. Обирай внесок з вигідними умовами в каталозі від «Мінфіну»
Чому? Останні правки, які дозволяють купувати землю до 2024 року тільки фізичним особам і лише по 100 гектар в руки. Добре, що не 6 соток, але зміст приблизно такий самий. Попиту на землю не буде. А отже не буде і зростання ціни.
Це як з медичними масками. Вони десятиліття припадали пилом на складах і не коштували нічого. Тому що не було попиту. А зараз на вагу золота. Тому що покупців стало в тисячі разів більше. Теж саме буде і з ринком землі.
При цьому, жорсткі обмеження в корумпованій країні призведуть до зростання корупції і схем. У підсумку, люди, яких 20 років позбавляли їх законного права розпоряджатися своєю власністю, яких позбавляли їх доходів, занижуючи ефект від володіння землі, знову будуть обмануті.
Земельні схеми не помруть
В Україні в середньому агрогосподарство сьогодні керує земельною ділянкою, площею більше 1 000 гектар. Що дасть агрокомпанії можливість купити 100 гектар? Нічого. Площа 100 га може бути достатньою тільки для дуже дрібних фермерів, які вирощують золоті ягоди, що потім продаються в супермаркетах Лондона. І все.
Всі інші або продовжать робити те, що робили раніше, а саме орендувати. Або будуть купувати землю через схеми. Чудове стимулювання. Стимулювання корупції.
А заборона купувати юридичним особам призведе до буму попиту на паспорти бомжів. Знову схеми. Знову корупція. І знову законослухняність стає проблемою для українського бізнесу, конкурентним недоліком. Прекрасне стимулювання.
Читайте також: Переговори з МВФ: Україна чекає збільшення допомоги майже вдвічі
Основний ефект від земельної реформи повинен був бути в прирості банківського кредитування, яке б призвело до масштабного інвестування в агросекторі. Але ні. Як банки зможуть кредитувати тепер? Пули з фізичних осіб, кожен по 100 гектар? У підсумку, якщо і будуть кредити, то на мінімальному рівні. Не кажучи вже про те, що давня заборона іноземцям відсікає іноземні інвестиції, які нам начебто й потрібні. Але тільки якщо вони не створюють конкуренцію вітчизняним «рішалам» та олігархам. А значить не потрібні. До біса цих інвесторів, з їх вимогами правил гри, капіталом, технологіями.
Меліорація? Знову ні. Тому що для того, щоб організовувати такі глобальні інвестиції, потрібно контролювати великі обсяги землі. Інакше воно не працює. А отже меліорації не буде. А отже, знову забуваємо про величезні площі. Чудове стимулювання сільського господарства.
Країна залишилася на своєму
Державна земля знову залишається поза ринком. Чудова новина для усіх корупціонерів, які на ній паразитують. Потік в сотні мільйонів, а може й мільярдів доларів щорічно, залишається у своїх колишніх власників. І це замість того, щоб дати право ОТГ розпоряджатися землею, яка знаходиться поруч з ними.
Навіщо земля об'єднаним територіальним громадам, залишимо її організованим злочинним угруповуванням. В Україні ще недавно у власності держави було площа землі в 10 млн га. Це площа Болгарії, на секундочку. Але в бюджеті ви не знайдете рядки про божевільні доходи від цієї землі.
Україну часто називають країною з величезним потенціалом. Особливо в 90-х називали. Але потенціал був, а ось на виході суцільна імпотенція. Чому? Земельна реформа як приклад. Україна найгіршим чином розпоряджається своїми можливостями. І не реалізує ті шанси, які має. Ми знову втратили шанс. Знову залишили його на майбутнє. Вдячним нащадкам. При цьому ми самі вже ті самі вдячні нащадки, які відстали від Польщі на 50 років.
І так, ми маємо справу з типовим компромісом. Адже компроміс – це коли дві сторони незадоволені. Ось і зараз незадоволені всі. Біда тільки в тому, що компроміс – це не про реформи.
Якщо б Польща йшла на компроміс з комуністами, то досі була б Білоруссю. Компроміс зі злом породжує тільки зло. Компроміс з минулим не дозволяє побудувати майбутнє. І це вічний шлях в Україні –недореформи.
Наш компроміс – це ще і компроміс, коли обидві сторони тримають дулю в кишені. Прихильники реформ сподіваються, що головне зняти мораторій, а потім легше буде просуватися лібералізацією. А противники змін сподіваються на найсправедливіший у світі Конституційний Суд. Ось така кооперація.
Читайте також: Перебоїв з доставкою продуктів до магазинів не буде — митниця
І можемо втішати себе тим, що хоча б виконана умова МВФ. І це ще один кривий крок у бік від дефолту. Але для початку хотілося б почути від МВФ, що вони вважають реформою цю криву недореформу. І що це «залік». Тому що в цьому є великі сумніви.
Коментарі - 71
И ещё немного информации по ссылке ниже:
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/119864/
«Компромисс со злом порождает только зло.»
Спасибо, Юлия.
Жаль, что народу не хватило мудрости хотя бы держать 2 конкурентные партии в раде.
Вы хотите сказать, что она — больше «коррупционера» чем они?
https://dengivsetakipahnyt.com/top/samye-bogatye-lyudi-v-ukraine.html
Слуга Народа и Европейская Солидарность — представители олигархов в стране, зарубежных спекулянтов, мошенников, и банкиров. Порошенко сам олигарх с прямой связью с зарубежными банкирами (https://fraza.ua/news/276688-poroshenko_poluchil_krupnye_dividendy_ot_trasta_rotshildov), и Зеленский — клоун марионетка для таких же интересов «племени».
Никто из них даже не славян, не украинского рода. Пока вижу только Юлия, которая храбро выступает против них. Этот закон о рынке земли — афера века.
Оставьте уже бабушку, ей давно пора на покой. От нее тошнит всю страну.
«От нее тошнит всю страну».
Только из-за бесконечных атак других олигархов и зарубежных интересов, СМИ, похоже.
Мне пофиг сколько лайков вы получаете на форуме. Все знают, что любая группа или организация-лобби может создать много счетов. Главно, чтобы информация была там для всех.
Именно потому что все «откупленные» на форуме критикуют Тимошенко, я знаю, что она — нормальная. Как все нормальные, наверняка ошибалась когда-то, но она — украинка нашего народа.
Не представляю, сколько нужно потратить сил и средств, какие изощренные полит технологии применить, чтобы оживить этот труп. Она и так их штанов выпрыгивает по каждому поводу, а воз и ныне там.
Лично, объясните, как Тимошенко вредила вам? Или вы просто повторяете пропаганду СМИ и то, что читали где-то?
Когда люди более суровы и судительны своим, чем врагам вне стране — это очень страшно.
НО.
У Юли есть колоссальный минус — главная цель её жизни -власть.
Я её знаю, ещё со времён, когда она была референтом у Кости Поплавка в Днепре.
Что я достоверно знаю о её реальных взглядах — она категорически против продажи земли и она действительно облегчила бы жизнь людям, как минимум по тарифам. А остальное? И вот тут начинаются вопросы. У неё нет твёрдой позиции по очень многим жизненноважным направлениям. Например с тем же Порохом.
Она действительно хотела его посадить, и кое с кем мы даже обговаривали, как это быстро сделать, но я совершенно не уверен, что после разговора с послом США это было бы сделано. А эту т***ь уничтожившую страну покрывают США, а не кто-то другой. И т.д и т.д.
Юлебот рассказывает кому-то о троллях, спешите видеть.
В США 2-3 процента постоянной платы на землю. У нас 0. И мизерное 2% при продаже. Более этого, в США, хотя формально на федеральном уровне приобретать сельскохозяйственные и лесные угодья иностранцам не запрещено, реально иностранцы владеют не более 1% угодий из-за местных ограничений в штатах и серьезных бюрократических преград.
В Китае вообще земля принадлежает государству, только долгосрочная аренда предусматривается.
В Европе по-разному, но как правило, с 3-8% налогов при продаже по минимуму.
Я не вижу тут Россию, Россия вообще запрещена в законе.
Механізм продажу землі у нас не відрегульований.. Щоб не сталося як колись з ваучерною прихватизацією.. (скупили)
Вы ж понимаете, что бедняк или богач - относительные вещи. И возможности у разных представителей этих «каст», если у так говорить, тоже разные.
Выиграет тот, кто знает по чьим правилам играет и может на них сыграть максимально выгодно или минимум без потерь.
Вся суть клоунских заявлений. Хотя чтобы нести чушь в интернете, ничего особого и не требуется.
В Украине существует 100% зависимость благополучия населения от развития и процветания отраслей экономики, потому что они создают рабочие места, платят налоги и привозят валюту или товары в страну.
закройте оффшоры и льготы для экспортеров и нерезидентов и олигархи закончатся и выпадут в осадок