Нерухомість минулого року суттєво подорожчала, і ціни продовжують зростати. Чи варто побоюватися «бульбашки» на цьому ринку і які фактори впливатимуть на нього цього року, розповів у колонці для НВ голова правління-президент ХК Київміськбуд Ігор Кушнір. «Мінфін» обрав головне.
Ціни на нерухомість: які сегменти можуть обвалитися через відплив покупців
Ринок не перегрітий
На ринку однозначно немає і найближчим часом не передбачається «перегрівання». Ціна зростає, але зростає й кількість проданих квартир. Торік вартість квартир у «Київміськбуді» зросла на 25%. При цьому, близько 80% квартир були викуплені на етапі будівництва, решта розійшлися протягом нетривалого часу після введення будинків в експлуатацію. Простий приклад — ЖК «Італійський квартал-2», продажі у якому стартували у листопаді минулого року. Упродовж місяця розкупили майже всі однокімнатні квартири. І так із більшістю ходових метражів.
Можливо, комусь складно в це повірити, але ми маємо своєрідний «лист очікування», в який потенційні покупці записуються з метою встигнути придбати бажану квартиру.
Ціни зростатимуть
З одного боку, забудовникам вигідно підвищувати ціну на власний продукт. Хто ж не хоче заробляти більше, скажете ви — і матимете рацію. Але тут важливо відзначити, що торішнє зростання цін пов'язане не з підвищенням заради заробітку, а із вимушеним зростанням. Подорожчання будматеріалів та комплектуючих, інфляція, зростання цін на енергоносії — «винуватці урочистостей».
Від цього зростання маржа забудовника у глобальному плані не збільшилася. Що буде надалі, залежить від тих самих складових. Але чим вища ціна, тим слизькішою є доріжка: ніхто до пуття не знає, де цінова стеля зростання. Зрозуміло, що в кожному сегменті свої цифри, але найбільш схильними до небезпеки є економ і комфорт. Тобто припинити купувати через те, що дуже дорого, може цільова аудиторія саме такої нерухомості. Якою стане крайня цифра — поки що незрозуміло.
Іпотека — двигун ринку
На початку січня влада оголосила про запуск навесні нової іпотечної програми під 5%. Обіцяють, що скористатися зможуть усі, основним критерієм буде наявність офіційного доходу. Особисто я двома руками за нові програми, не втомлюся повторювати, що іпотека — це двигун ринку. Було б великим позитивом, якби квартири для участі у новій програмі можна було масово купити на етапі їх будівництва.
Тому що, як писав вище, більшість квартир люди розкуповують саме на етапі будівництва будинку. Це розширило б асортимент для людей та підтримало будівельну галузь. Яка, зі свого боку, може дати гарний поштовх економіці країни загалом.
Читайте також: Що буде з цінами на новобудови у 2022 році
Діджитал — наше все
Бізнес просто повинен використовувати новітні технології у своїй роботі, і будівельний — не виняток. Із початку 2022 року ми запровадили нову версію системи управління IT-enterprise. З її допомогою забудовник здійснює оптимізацію всіх бізнес-процесів, повний контроль за фінансовим станом, автоматизацію завдань та управління їх виконання, координацію департаментів. На мою думку, треба спрощувати все, що можна спростити без втрати ефективності. І діджитал у цьому — гарний помічник.
Читайте також: Як інвестувати в землю: найпростіший спосіб купити гектари
Загальна ситуація у країні
На жаль, війна на Сході триває. І примара нового вторгнення в Україну не сходить з порядку денного. Більшість українців звикли жити в режимі постійної бойової готовності і купувати квартири їм це не заважає. Принаймні, статистика продажів останніх 6 років є суто позитивною. Сподіватимемося, що далі розмов і усного «перетягування канатів» серед світових лідерів не зайде. Нам потрібний мир. Якщо все буде спокійно, то на ринку нерухомості буде позитивна динаміка.
Коментарі - 78
съедут с бетонометров в самодельные копанки-землянки…
Возможно упадёт доходность аренды — только и всего…
Їх нібито сховали в «безпечних місцях» на Заході країни. Захід це надійно:) .
https://www.unian.ua/war/ukrajinska-rozvidka-vivezla-z-kiyeva-vsi-sekretni-dokumenti-washington-post-novini-donbasu-11687365.html
вывезло из Киева часть своих архивов почему-то в Крым,
хотя были предложения перевезти их чернобыльскую
зону отчуждения, но они были отвергнуты руководством.
Ну, а в 2014 эти все вывезенные архивы СБУ
достались ФСБ до последнего листика.
Позвольте этот вопрос, потому что в моем окружение есть много людей уехавших из Калуша и Ивано-Франковска и никого нет, кто хотел бы туда уехать на ПМЖ или «заканчивать там жизнь». О Калуше, у меня сложилось впечатление из разговоров, как о аналоге Кривого Рога.
Львов — приятный город для коротких прогулок. Замечательные комфортные люди (если не пересекаться в бытовых вопросах)! Но почему вы считаете, что недвига там инвестиционно привлекательна?
Калуш не Кривий Ріг:)) Зелене місто, пил як у Кривому Розі не осідає. Дуже чиста річка Лімниця.
Франківськ активно розбудовується за рахунок заробітчан і біженців з Донбасу та Криму. Плюс урбанізація.
И что поляки будут жить во Львове и окрестностях?
Инвесторы из Эмиратов тоже свои гаремы планируют разместить в Франковске?
Ну допустим они инвестируют сюда средства (что тоже вопрос?) … конечный потребитель кто? … кто за банкет платить будет в итоге?
Да и казнокрады со взяточниками смогут раскошелиться…
Они тут жить собрались? Они тут бизнес ведут? Или они тут приезжают, чтобы пользоваться «дешевой» обслугой из украинцев?
Нарисуйте себе образ этого инвестора или длясебяпокупателя, пожалуйста …
Ну кроме идеи о том, что поляк приезжает побухать на выходные, потому что во Львове это дешевле, чем в Кракове. Я вам скажу больше, литовцы и латыши прилетают на выходные побухать.
Только какое отношение это имеет к инвестициям в недвижку?
Это делают не те у кого есть лишние 50К евро. Да и культура у европейцев предполагает шеринг, а не покупку.
Хаяят вам в помощь.
Люди снимут гостиницу и получат свой уровень обслуживания.
Зачем покупать недвижуху и заморачиваться с ее обслуживанием, если можно снять номер нужного уровня на необходимое время и уехать в любой момент искать, где похолоднее :)
Про проспись это вы конечно жестко. Точно Калуш не Кривой Рог?)
«Подскажи как купить квартиру когда фин. мониторинг
заблокирует твои средства на счете в банке?»
Всё элементарно, Ватсон!
Перед покупкой квартиры подаёшь документы в финмониторинг того банка, через который планируешь оплачивать покупку (желательно чтобы счета и продавца и покупателя были в одном банке). Максимум за пару суток финмониторинг тебе либо подтвердит возможность оплаты либо откажет.
Если подтвердит, то проблем никаких не будет.
Если откажет, то топай в другой банк и там повторно подавай заявку.
И желательно проводить такую операцию не в захолустном отделении,
а в центрльном твоего населённого пункта, конечно если ты не из Киева.
В Киеве намного проще — там головные офисы почти всех укрбанков.
и никто вашу транзакцию не заблокирует.
Если же всё делать на авось,
то и результат будет аналогичный…
Не получилось?
штош, понимаю
«Какие покупатели когда фин. мониторинг
не дает провести сделку купли-продажи,
а я должен доказывать ворам что я не осел.»
Вы всего-лишь должны доказать уплату налогов в денежной суммы,
за которую планируете купить недвижимость.
Для «белой» зарплаты — это декларация о доходах.
А вот что предьявлять по доходам от валютно-обменных операций
или от неправомерно полученной выгоды (в простонародии — взятки),
лучше проконсультироваться у юристов.
Когда планировали купить квартиру — называли её уважительно — жилой недвижимостью.
Как финмон обломил весь кайф, так сразу жилая недвижимость стала гетто-муравейником.
Вы бы определились, что вам финмон мешает купить — конуру в гетто-муравейнике
или прекрасную жилую недвижимость в столице Украины…
Пересичный украинец платит налоги с полученных доходов
и его банковский финмон не кошмарит…
Ну, а различные оптимизаторы и уклонисты конечно
не довольны общением с финмониторингом, но кто им доктор…
Читай внимательнее, см. пост от 27 января 2022, 21:19
Вам бы только ляпать языком да нести всякую чушь, ведь вести конструктивный диалог вы не способны по определению.
Ежедневно украинцы оформляют сотни сделок купли-продажи
недвижимости и никто не жалуется на финмониторинг, если
есть документально подтверждённые источники дохода и уплаты НДФЛ.
И только у вас ничего не получается купить — возможно вы даже и не пытались, а всего-лишь в очередной раз несёте пургу на форуме.
Кстати, у Порошенко с уплатой налогов со всех своих доходов
в украинский бюджет как раз всё в норме…
Ну, а за президентом и прочими олигархами присматривайте сами…
ХК «Киевгорстрой» Вы реально пишете эти статьи или это статьи для начинающих студентов 1-го курса попробовать себя в журналистике? Лучше напишите каким образом купить вашу квартиру чтобы фин. мониторинг не присвоил мои денежные средства. А то ересь какая то о том, что будет дорожать то что ничего не стоит. Мы не в Лондоне и не Гонконге в стране которой все падает, жилье не может стоит то чего вы хотите, а кризис обвалит ваши цены в 5- 7 раз 2008 год покажется вам легкой прогулкой по сравнению с тем, что надвигается на Украину. Ипотечное кредитование на которое вы рассчитываете, а ну да можно заработать на недалеких Украинцах, а там потеряют работу все равно заберем назад квартиру. Печально что в стране ни кто не думаеь как заработать и приумножить, а только сегодня и сейчас урвать, а там хоть потоп.
А ведь украинские ракеты теперь умеют долетать до Москвы,
а до Ростова так и подавно…
https://www.unian.ua/politics/gotovnist-inshogo-rivnya-hto-i-yak-dopomagaye-ukrajini-protistoyati-putinskiy-armadi-novini-ukrajina-11687806.html
Они застройщик не справился, пришел другой и накинет еще цену. Там проблему с подключением коммуникаций. Интересно когда будет сдача построенных, но не сданных домов, вопрос открытый.