Ринок нерухомості майже оговтався від тривалого карантину. Кількість угод зростає, а разом з ними і ціни на найбільш затребуване житло. Про цінові перспективи житлової нерухомості в колонці для «НВ» розповів президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрій Піта. «Мінфін» ділиться головним.
Ціни на квартири ростуть: +7% вторинка, +15% первинка. Що далі
Попит перевищив пропозицію
За 5 місяців 2021 року можна зробити висновок, що на тлі суттєвого скорочення введених в експлуатацію новобудов, а це приблизно на 50−55% менше, аніж у 2019 році, забудовники відчули підвищений попит і намагаються ним скористатися.
З одного боку, купівля квартири на етапі будівництва — це суттєві ризики, насамперед у затримці з завершенням будівництва і подальшим введенням об'єкта в експлуатацію. А з іншого — найбільш вигідний спосіб для збереження та примноження наявного капіталу.
Громадяни країни, за великим рахунком, не мають вибору для зберігання грошей. Відчутна інфляція «з'їдає» наявні заощадження. А вкладання коштів, наприклад, на етапі котловану, потенційно може принести прибуток у розмірі не менше 30% залежно від якості, формату новобудови, локації, якості будівництва тощо.
Тому не дивина, що від початку року новобудови зросли в ціні від 10% до 15%.
Варто зауважити, що на первинному ринку в окремих сегментах житла — переважно об'єктах нових форматів категорій комфорт+ та бізнес, бізнес+ вже спостерігається тенденція перевищення попиту над пропозицією. У 10−12% ЖК, що зводяться, попит на 5−10% перевищує пропозицію. Існують випадки, що за 2 місяці до офіційного старту продажів нових черг в уже знаних і популярних житлових комплексах, зарезервовано понад 40−50% квартир.
Загалом же можна говорити про те, що за останній рік дисбаланс між попитом і пропозицією майже подолано. Наразі їхнє співвідношення становить приблизно 50 на 50 з подальшою тенденцією до домінування попиту.
Читайте також: В Україні зростуть ціни на «первинку»: чому дорожчають квадратні метри
Дорога «вторинка» набирає популярності
На вторинному ринку України досі домінує попит на малогабаритне («соціальне») житло: 1-, 2-кімнатні квартири радянської забудови, а також в будинках, зведених після 2010 року. Зараз понад 70% попиту на вторинному ринку припадає саме на такі квартири. Тому впродовж 5 місяців 2021 року, не зважаючи на 2 локдауни, ціни на таке житло зросли в середньому на 3−7%.
Найбільше зростання вартості «соціального житла» старої забудови зафіксоване в Києві, Одесі, Харкові до 7%, у Дніпрі, Львові, Запоріжжі — до 5%. У будинках, зведених з 2010 року вартість 1-, 2-кімнатних квартир зросла в середньому на 3−5%.
Залежно від регіону, найбільший попит на вторинному ринку становлять квартири вартістю $30−50 тис. Але, починаючи з травня, на 15−20% збільшилася кількість запитів на квартири ціною від $70 тис. до $100 тис.
Не секрет, що невеликі квартири купують переважно для їхньої подальшої оренди або ж з метою забезпечення батьками житлом дітей-студентів.
У 2021 році попит на вторинному ринку зростає в середньому на 2−3% щомісяця. При чому таке зростання відбувається без «стрибків» за виключенням періодів двох локдаунів. Під час жорстких обмежень у січні та квітні попит переважно був сталим, з відтермінуванням укладання 20−25% угод відповідно на лютий та травень-червень. Отже за 5 місяців попит на первинному та вторинному ринках в середньому збільшився на 10%.
Читайте також: Кращі інвестиції в нерухомість під час пандемії
Оренда: ажіотаж не за горами
Чим ближче до осені, тим більш відчутно зростатиме попит, насамперед, на оренду житла. Знову-таки і в цьому сегменті домінуватимуть 1-, 2-кімнатні квартири поблизу станцій метро чи в районах з розвиненою інфраструктурою.
Скасування карантинних обмежень впливає на розвиток бізнесу, вочевидь люди повертаються на роботу до великих міст. Зростання попиту може спричинити зростання вартості оренди на 3−5% на квартири площею близько 50 м², і до 7−10% на 1-кімнатні квартири площею до 35 м².
Звісно, що розмір платні залежатиме від низки факторів, серед яких найголовнішим слід вважати вартість комунальних послуг. Тому власникам квартир не слід розраховувати на те, що восени вони можуть заробити «шалені» гроші.
Найближчі перспективи
За всіма ознаками у найбільших містах України навряд чи варто очікувати якогось вагомого пожвавлення. Звісно за умови збереження відносної економічної сталості. Перша половина червня більш активна через поступову реалізацію відкладеного з квітня попиту. Кількість таких угод у червні складе близько 7% від загальної кількості придбаних квартир.
З другої половини червня і по середину серпня ринок перебуватиме у відносному спокої. Очікується, що кількість продажів житла, як на первинному, так і на вторинному ринках лише на 2−3% буде меншою за травневі обсяги.
Ринок нерухомості майже оговтався від тривалого карантину. Кількість угод зростає, разом з тим і ціни на найбільш затребуване житло. Проте важливо пам’ятати, що ринку нерухомості України навряд чи в перспективі 2 років загрожує «мильна бульбашка». Вже зараз можна говорити, що попит на первинному ринку до кінця 2021 року може переважити пропозицію, що без сумнівів стане додатковим чинником до збільшення вартості житла. А зростання цін на «первинці» почасти вплине на цінову політику на вторинному ринку, особливо в будинках зведених після 2010 року. До кінця року ціни можуть зрости в середньому ще на 10% на первинному та на 5% на вторинному ринках. Такий сценарій дуже вірогідний, якщо, звісно, «не втрутяться» форсмажорні чинники, а економіка країни втримається хоч в хиткій, але рівновазі.
Читайте також: Ігор Кушнір: До кінця року вартість квадратного метра зросте на 10−20%, а то і більше
Коментарі - 64
Впрочем, ниже вас уже спалили, риэлтор.
страна в долгах и в стране война, за 2 000$/м.кв. можно рассматривать нормальные страны
Кстати если вы не понимаете что самый убогий эконом лучше чем вонючие хрушевки, могу вам только посочувствовать.
Но маХлер старается об этом не говорить)
Инвестировать конечно же «некуда», кроме как в неликвидный мусор, который с каждым кризисом обесценивается на 50%?)
Убогий эконом от хрущовки отличается только ценой и еще более отвратительным качеством)
Из фактов
1- Ликвидная недвига подорожала с 2016 по 2012 год ровно на 100%
2- Это один из самых простых и доступных способов инвестирования.
3- Если из аргументов у вас только падение стоимости 2015 года, то учитесь думать головой и выходить или входить из инвестиции «ВОВРЕМЯ».
4- Последние пол года я всем своим клиентам говорю что сейчас очень выгодно продавать недвижимость и очень не выгодно ее покупать.
5-Убогий эконом от хрущовки отличаеться абсолютно всем в лучшую сторону. Банальный пример Варшавский микрорайон и полугнилые дома напротив. Кстати цены там практически одинаковы что на хрущи, что на первичку.
1. «…ровно с 2016−2012» — а до «исторического материализма?
Опечатка просто доставляет.
И оговорочка «ликвидная».
Хотя неликвидна вся недвига)
2. «простых и доступных» — снова доставил.
Куда ж вы, после «Аркады» лезете, необучаемые?)
А, это про переуступку прав на виртуальные квадратные метры над дном грязной ямы)
И, специально для таких «инвесторов» в налоговый кодекс будут внесены правки по НДФЛ)
3. А до этого было падение в 1990х и 2009 году?)
Но вы видимо из малолетних тиктокеров, у которых в 2009 м еще динозавры травку щипали?)
Каждый кризис падает, и «никогда такого не было, и вот снова».
Да, чтоб вовремя входить и выходить из инвестиций, надо чтоб те были ликвидны, а недвига неликвидна в принципе)
И про «учитесь думать головой», выходить надо было не в 2015 м, а летом 2013го.
Но то вжэ такэ…)
4. Все три пункта выше были о том, как выгодно владеть недвигой, и тут такой облом)
5. Ой, я не с Киева, и не разбираюсь в сортах ваших нэдобудов)
И да, «убогий хрущ™» уже построен, а пафосная первичка часто существует только в мечтах менеджеров по продажам)
И, «хрущ», в отличие понастроенного хоть пережил испытание временем)
Просто ору)
Та за секунду она может быть продана, в «стакане» «Quick»)
Если конечно малолетний риэлтор знает, что это такое)
Уже поняла, за пределами Киева жизни нет.
Откуда такие д… глупые берутся?)
Эта базарная бабка порвалась (и пропустила все доводы), несите новую)
Отмена карантина влияет на развитие бизнеса, очевидно люди возвращаются на работу в крупные города. Рост спроса может привести к росту стоимости аренды на 3−5% на квартиры площадью около 50 м², и до 7−10% на 1-комнатные квартиры площадью до 35 м².» А если очередной карантин с закрытием транспорта? Чем платить то станут?
Впрочем, цэ_норма.
их в ремонте квартиры нужно очень мало.
если про постройку монолита — то дерево не надо.
металл подорожал, но считаем какую долю в строительстве занимают материалы:
из 100%
прибыль скажем 30%
офисы, маркетинг, управление — 10%
земля — 15%
работа подрядчиков — 20%
материалы, которые не подорожали — 15%
материалы, которые подорожали — 10%.
то есть не так сильно влияет это подорожание, но это отличный повод реально поднять цены и увеличить прибыль
Один из ЖК который я смотрел в Киеве — цена за год выросла вообще на 50% почти, это из-за того что застройщик вовремя все сделал. Даже за весну 2021 я наблюдал в этом ЖК как цена каждый месяц повышается на 100 тыс.грн. до ввода дома, это на 2 ком. кв.
У других цена также не малая, в т. ч. у которых проблемы и сильно затягивают сроки: Бережанский, Рыбальский более 1.5 года затянули, Варшавский всплыли проблемы была тут статья и там цены не малые как для Виноградаря.
Думаю осенью ещё вверх пройдут, плюс ипотека где введено или на финише этому помогает.
возьмем норму рентабельности нерисковых инвестиций скажем 7 процентов.
и скажем строится 3 года без задержки.
итого получил бы 22.5%.
остальная рентабельность компенсируется рисками что затянут и что вообще не достроится, что вылезут еще какие-то проблемы с застройщиком.
так что это не золотая жила.
это обычная нормальная инвестиция для своих рисков за неимением альтернатив.
Кстати она считает что вся недвига неликвидна. Вот такие бывают кадры на данном ресурсе.
По поводу вас отдельный разговор. Если вас чем-то маклеры обидели — то поверьте, не все такие. Если Вы не понимаете что между хрущевками и бизнес классом есть ещё огромная пропасть, Вы можете дальше дискутировать с Марией на тему высоких материй.
По поводу ликвидности, вы брошуру выучили. молодец, только вы не понимаете как работает сейчас рынок недвижимости. По поводу ликвидных активов — даже писать не буду насколько вы глупы.
По поводу правового поля и мошенничества — взрослым дядям и тётям надо выкинуть советский союз из головы и использовать ее по назначению.
Я не вижу смысла объяснять простые банальные вещи людям, которые их просто не поймут.
Дискуссия окончена.
Через переуступку «прав требования», или через объявления на «олх»?)
Прошу заметить, при таком совковом пережитке, как договор купли-продади, не пишу.
Чтоб не сойти за провинциальную ***.
Которая потом орет с таких «инвесторов», вляпавшихся в очередной «укрбуд»)
Я однажды наблюдала, как один ваш коллега пытался сдать одну из моих квартир)
В которую тот приводил потенциальных квартирантов.
И как-то незаметно сфотографировал.
Значит, о ликвидности понятия не имеем.
О влиянии кризисов на цену нашей недвижимости — тоже.
Но при этом надуваемся от важности, рассказывая, что «будит_тока_дорожать»)
Может кому-то повезло и он сумел продать дороже чем купить, но кто-то и в лотереи выигрывает и в ммм в наваре остается, но это единицы, а большинство таких верящих в рекламы …
Во времена реального спроса на рынке недвиги (до 2009го) подобную чепуху писать было не нужно.