На численні прохання читачів, продовжуємо розмову про інвестиції в українську нумізматику. Сьогодні поговоримо про деякі нові тренди у цій сфері, розглянемо, як заробляють на українських монетах. Для прикладу візьмемо новинки вітчизняної нумізматики, випущені днями Нацбанком.
Золото, срібло, нейзильбер: на яких пам`ятних монетах України можна заробити більше

Війна багаторазово посилила інтерес українців до своєї історії. Це проявляється й у збільшенні попиту на українські пам'ятні монети. Причому величезним попитом користується не лише суто військова тематика, а й монети, присвячені відомим культурним та політичним діячам чи важливим подіям. Одночасно такі монети залишаються вдалим варіантом інвестицій. Причому, що дуже важливо, — можна підібрати варіант для будь-якого гаманця.
Ось декілька цікавих варіантів:
Монета «Тримаймо стрій!», номіналом 5 грн. Випущена в обіг 24 лютого 2025, нейзильбер, тираж до 50 тис. шт.
Вона продовжує серію українських пам'ятних монет військової тематики, під час випуску яких використовувалися найсучасніші технології карбування. За рахунок рельєфності аверсу та реверсу, а також вдалої сувенірної упаковки, вона виглядає дуже красиво та естетично.
Монета присвячена воїнам, які захищають Україну у війні проти рф. На першому ж продажу в інтернет-магазині Нацбанку, який відбувся 25 лютого, перші 18 тис. запропонованих екземплярів було розпродано протягом перших 10−15 хв. Попит перевищував пропозицію майже в 1,5 раза, що відразу ж позначилося на ціні монети у колекціонерів.
За початкової вартості в інтернет-магазині Нацбанку в 176 грн і досить великому тиражі, вже до вечора дня старту продажу на нумізматичних аукціонних майданчиках вона продавалася вже в 1,9−2,27 раза дорожче — в межах від 340 до 400 грн.
Таким чином, громадяни, які встигли купити її 25 лютого в інтернет-магазині Нацбанку, вже можуть заробити на монеті майже вдвічі більше свого вкладення.
Зазвичай, після того, як НБУ розішле першу вже продану частину монет адресатам і, з огляду на підвищений попит на неї, проведе другу серію продажів, ціна дещо просяде. Але свої 50−100% доходу на цій монеті найрозторопніші з колекціонерів та банків-дилерів точно зафіксують.
Монета «100 років від дня народження Ігоря Шамо», випущена в обіг 21 лютого 2025 року, номіналом 2 грн, нейзильбер, тираж до 50 тис. шт.
Присвячена видатному українському композитору Ігорю Шамо — автору численних симфоній, камерних творів та пісень. У тому числі й знаменитої композиції «Як тобі не любити, Києве мій!», яка з 2014 року є офіційним гімном Києва.
За початкової вартості 25 лютого 2025 року в інтернет-магазині Нацбанку в 153 грн і великому тиражі, як для монет, присвячених творчим особам (50 тис. шт.), — на нумізматичних аукціонних майданчиках вона вже продається в межах від 230 до 350 грн, тобто в 1,5−2,3 раза дорожче.
Монета «Служба зовнішньої розвідки України», випущена в обіг 23 січня 2025 року, номіналом 5 грн, нейзильбер, тираж до 75 тис. шт.
За початкової вартості в інтернет-магазині НБУ 25 лютого 2025 року в 176 грн і великому тиражі, на нумізматичних аукціонних майданчиках вона продається в межах від 350 до 500 грн, тобто в 1,99−2,84 раза дорожче від початкової ціни.
Повністю виправдовують себе й інвестиції в українські срібні монети з високим естетичним змістом та відмінною якістю, формату «Набір із двох пам'ятних монет Володимирський собор у м. Київ» 2023 року випуску, у футлярі з номіналами кожної монети по 10 грн.
Їхня початкова ціна у 2023 році становила 5 130 грн, а тираж був невеликим — лише 2,5 тис. комплектів. Зараз ці монети міцно закріпилися в сегменті дорогих, а ті, хто зміг купити набір за початковою вартістю, вже можуть продати його щонайменше в 4 рази дорожче.
Початковий цінник Нацбанку у 2023 році:
Причому цінова розгалуженість на подібні набори перебуваєя в межах від 22 тис. до 29 тис. грн, а то й більше.
Не програли й інвестори у золоті монети. Непоганий приріст вартості показали навіть монети, які випущені великими тиражами. Тут подорожчання відбулося за рахунок зростання вартості самого металу та курсу долара.
Наприклад, 200-гривнева монета 1996 року випуску (тираж 10 тис. шт.) ще нещодавно коштувала близько 50−55 тис. грн. Наприкінці лютого 2025 року вже навіть сам Нацбанк продає ці монети за ціною понад 70 тис. грн.
Де і які монети купити
Як досвідченим колекціонерам, так і початківцям корисно знати, як розподіляються тиражі монет між їхніми офіційними продавцями:
Монети можна придбати:
- через інтернет-магазин Нацбанку — реалізується 60% від тиражу нумізматичної продукції нових випусків із 03.05.2024;
- через банки-дистриб'ютори — по 6% від тиражу: АТ АБ «УКРГАЗБАНК» (із 03.05.2024), АТ КБ «Приватбанк» (з 03.05.2024), АТ «ТАСКОМБАНК» (із 03.05.2024), АТ «Ощадбанк» (із 30.05.2024) та АТ «ПУМБ» (із 30.05.2024).
Крім того, останнім часом спостерігається декілька відносно нових трендів на ринку української нумізматики, з погляду інвестування:
- з огляду на зниження купівельної спроможності основної частини населення на тлі зростання світових цін на золото та срібло, а також девальвації гривні — срібні, а тим паче золоті монети починають входити до категорії «важких» для придбання для більшості потенційних покупців;
- здебільшого швидко розпродаються не раритетні екземпляри, які можуть чекати на свого покупця місяцями, а звичайні багатотиражні позиції в нейзильбері.
Тому якщо хочете швидко заробити на українській нумізматиці, варто звернути увагу на монети з недорогоцінних металів.
За рахунок відносної доступності цінників на них (особливо, якщо була можливість купити їх у нумізматичному магазині Нацбанку), за вдало підібраної тематики, якісного матеріалу, а також не дуже накручуючи ціну, спокійно можна отримати до 40−70% дохідності за рахунок активної торгівлі даними монетами. А за найзатребуванішими та найпопулярнішими позиціями — і до 100% та більше.
Якщо ж хочете заробити в абсолютних сумах більше і готові не особливо поспішати з продажем куплених монет, підійде варіант зі срібними монетами та деякими найпопулярнішими золотими. Оскільки золото та срібло у світі поступово зростають, а девальвація гривні триває.
Але тоді дуже важливим моментом буде первісна ціна, якість, стан і тематика срібних і, тим паче, золотих монет, які купуються.
Щобільше, до нескінченності ціни на золото та срібло теж зростати не можуть. Тому варто враховувати і такий чинник ризику, як періодичні корекції вартості самого металу. І це може коригувати вартість придбаних монет.
Тому, у випадку з придбанням срібних, а тим паче золотих пам'ятних монет, я робив би ставку тільки на найпопулярніші і найзатребуваніші (а отже, найліквідніші) позиції.
Також мають підвищений попит і тематичні добірки даних монет формату — історичні особи України, монети періоду війни росії проти України, військова тематика тощо. Але тільки в ідеальному колекційному стані.
Тому нагадаю 7 основних принципів підбору монет для колекції та інвестиції, що особливо важливі для початківців:
Купуйте лише ліквідні позиції, які вже мало залежать від вартості металу, а мають насамперед нумізматичну цінність та суспільний інтерес. Це зазвичай гарантія, що з роками загальна вартість вашої колекції продовжить зростати.
Бажано робити покупки лише у перевірених продавців із високим рейтингом на відомих аукціонних майданчиках. Інакше, є ризик отримати монету не в тому стані, який хотіли б бачити у себе в колекції, а буває й підробку. Саме рейтинг продавця на аукціоні та відгуки щодо нього від інших покупців дають впевненість, що покупка пройде без неприємних сюрпризів.
Зареєструйтесь в інтернет-магазині Нацбанку, що дасть іноді можливість купувати цікаві монети безпосередньо у НБУ (зазвичай за найдешевшими цінами на монети та медалі в нейзильбері, а іноді — і в сріблі).
Але варто врахувати, що здебільшого монети в інтернет-магазині Нацбанку розкуповують миттєво.
Можна купувати монети і в касах банків-дилерів (перелік таких банків вказав вище). Але варто враховувати, що у цьому випадку банки-дилери вже заклали до вартості певну націнку. Тому завжди варто попередньо порівняти їхню ціну з цінами на спеціалізованих нумізматичних інтернет-майданчиках, щоб вибрати, де дешевше.
Якщо купуєте монету «з рук» у точках зборів нумізматів, то насамперед звертайте увагу на стан монети. Якщо щось у її стані чи взагалі зовнішньому вигляді бентежить чи «душа не лежить», просто не купуйте.
Обов'язково звертайте увагу на тираж монети та її стан. Якщо є подряпини, потертості, сліди пальців або її виймання з капсули зберігання, це відразу ж знижує її подальшу інвестиційну та ліквідну вартість. Втрати можуть досягати до 20−30% від ціни придбання.
Треба враховувати і той факт, що навіть за підвищеного суспільного інтересу до тієї чи іншої монети, її тираж однаково впливає на ціноутворення.
Саме тому монети з недорогоцінних металів завжди є ліквіднішим і затребуванішим товаром: на них можна іноді у відсотковому співвідношенні заробити навіть більше, ніж на дорожчих срібних або золотих монетах.
«Нумізматика не виносить метушні, неуважності та поспішності» — запам'ятайте цей принцип, коли формуєте свою колекцію або інвестуєте в українські пам'ятні монети з метою подальшого заробітку.
Монети з дорогоцінних металів обов'язково повинні мати сертифікат НБУ, ідеальну капсулу і нацбанківську коробочку для зберігання. Відсутність цих елементів має насторожити так само, як і відсутність полірованого дзеркального відображення на екземплярах, що купуються. Адже це може призвести до втрати такими монетами частини колекційної вартості через неналежні умови зберігання або недокомплекту (монета + сертифікат).
Читайте також: Українська нумізматика: 3 «патріотичні» монети, які подорожчали у 2−12 раза
Вкладення в українську нумізматику можуть бути двух типів. Перший — купівля монети з подальшою швидкою реалізацією на піку інтересу до неї. У нинішніх умовах це формат для інвестицій здебільшого в найпопулярніші монети з недорогоцінних металів.
Другий — довгострокове вкладення, за прикладом «Набору з двох пам'ятних монет Володимирський собор у м. Київ» 2023 року. І тільки в тому випадку, коли подібні монети куплені за стартовими цінами і потім неквапливо підбирається період для їх реалізації на піку інтересу з боку інших колекціонерів.
Купуючи ж монети на пікових цінах на вторинному ринку, можна помилитися. Оскільки не завжди зрозуміло, чи монета й надалі дорожчатиме.
Тому початківцям я не радив би проводити подібні експерименти щодо дорогих позицій. Спочатку варто придивитися до ринку, попрацювати з недорогими, але ліквідними позиціями. Тільки коли вже зможете «відчувати» цей ринок і прогнозувати його подальші дії — я переходив би до позицій з дорогоцінних металів або дорогих рідкісних монет у нейзильбері.
І ще з практики: при ухваленні рішення про купівлю тієї чи іншої пам'ятної монети варто планувати такі вкладення з горизонтом інвестування в щонайменше 3−5 років. Зазвичай саме за цей період і розкривається інвестиційний потенціал більшості монет. Особливо — у дорогоцінних металах.
Коментарі - 44
Хочеться додати, але це більше не для Олексія, а для санчоса) раз монети срібні розглядали з 2023 року, то золота монета «Тарас Шевченко» в грудні 2023 коштувала 45 185 грн (https://www.ua-coins.info/ua/list/2031-taras-shevchenko)
можна також взяти золоту монету «Боспорське царство», котра в грудні 2023 року коштувала 88 888, а нині коштує 142 222 грн (https://www.ua-coins.info/ua/list/1823-bospors-ke-tsarstvo)
Тобто, якщо рахувати реальний прибуток, то важливо дивитися не на відсотки прибутковості, а на реальні суми, тому що нейзильберові монети виросли більше ніж на 100%, але в реальних значеннях це 200−300 грн, срібна монета зросла в чотири рази, в реальних значення це 15 тисяч грн, а золоті монети, Шевченко — зріс навіть не в два рази, але це плюс 25 тисяч грн, а монета Боспорське царство — зросла також менше ніж в два рази, але це плюс 54 тисячі грн.
Тому в розрізі прибутку, якщо мова про нормальний прибуток, то можна швидко вирахувати, що найбільший прибуток дають золоті монети, є звісно унікальні колекційні випадки з монетами з нейзильберу чи срібла, проте в більшості випадків, щоб реально щось заробити на срібних монетах або нейзильберових, вам треба сотні таких монет скупити буде, тоді як одна золота монета закриває це питання повністю.
А вот «80 лет Донецкой обл» в серебре — всего лишь 3000 грн., при старте 730 грн.
Вообще, все монеты серии «Области Украины» с 2021 года подорожали примерно в 4,5 раза.
У меня график изменения цены начинается с 01−01−2016, а монета выпущена 28−05−2013 года, розничная цена НБУ на старте продаж — 19 грн.
allexpll, подивіться ссилку. В магазині НБУ 995штук монет Боспорське царство лежить. Будуть продаватися ще 5років чи і довше. Поки вони лежать в магазині НБУ, ніякого росту цін на аукціонах на ці монети не буде. При зниженні ціни золота, впаде і ціна НБУ відповідно.
Полностью согласен с этим утверждением!
Но не стОит отказываться от покупки нейзильберовых и серебряных монет — они будут весомым дополнением к золотым. Проверено на себе)).
«Психологи назвали 5 ознак психічно хворої людини:
1. Нездатність сприймати аргументи
Багато хто помилково вважає, що це лише властивість характеру — переконаність у своїй непохитній правоті. Суть цієї ознаки полягає в тому, що людина не здатна сприймати чужу думку, оскільки сама проживає в іншій реальності, де існують тільки 2 думки — її і неправильна.
Прояв гнучкості та дипломатичності завжди є важливими ознаками здорової людини.»
«Боспорське царство» - 136 189грн — така ціна їх сьогодні в магазині НБУ. В наявності 995 штук. Продаватися буде ще декілька років такими темпами.
https://coins.bank.gov.ua/-bosporske-carstvo-u-phutljari/p-885.html
Поки НБУ не розпродасть, ніякого росту колекційної вартості на аукціонах в Україні не буде.
Така ж ситуація і з Шевченком, якого НБУ продає 19 років, і не може розпродати… Дуже сумнівні монети для інвестції. Ріст їх ціни — це лише ріст курсу долара і ціни металу. Якщо ж відбудеться просідання ціни золота, то автоматично знизиться і ціна продажу цих монет в магазині НБУ… З таким самим успіхом можна просто купувати золото в банківських злитках. Але, якщо керуватися Вашою логікою, то виходить що чим більша вага золотого злитку тим краще. Ви просто не стикалися з продажем… Можна купити 100 грам золота одним злитком, а можна купити ті ж самі 100 грам злитками по 5 і 10 грам, і в подальшому мати набагато менше геморою з продажем.
«„Психологи назвали 5 ознак психічно хворої людини:
1. Нездатність сприймати аргументи
Багато хто помилково вважає, що це лише властивість характеру — переконаність у своїй непохитній правоті. Суть цієї ознаки полягає в тому, що людина не здатна сприймати чужу думку, оскільки сама проживає в іншій реальності, де існують тільки 2 думки — її і неправильна.
Прояв гнучкості та дипломатичності завжди є важливими ознаками здорової людини.“»
Ем, а до чого це було в обговоренні монет?) Істина народжується в спорі, або здоровій дискусій, без спроб маніпуляцій, тим паче настільки відвертих))
«Ви просто не стикалися з продажем…»
Я на «ти» перейду, з усією повагою, сподіваюся не буде спроб маніпуліцій цим) тож, дане твердження від тебе нічим не підкріплене, бо не відповідає дійсності)
«Можна купити 100 грам золота одним злитком, а можна купити ті ж самі 100 грам злитками по 5 і 10 грам, і в подальшому мати набагато менше геморою з продажем.»
Та ні, може ти якось по своєму це сприйняв, бо я ніде не пропонував купувати золото в 100грамових злитках) а сказане наділі, для чого казати настільки очевидні речі?))
«Тому в розрізі прибутку, якщо мова про нормальний прибуток, то можна швидко вирахувати, що найбільший прибуток дають золоті монети»
«Шевченко — зріс навіть не в два рази, але це плюс 25 тисяч грн, а монета Боспорське царство — зросла також менше ніж в два рази, але це плюс 54 тисячі грн.»
Ось у цьому у Вас неправильна позиція. Всі хто вкладає гроші і хоче отримати прибуток — той співставляє суму яку вклав, і суму прибутку яку отримує, або яку розраховує отримати, чи припускає що є імовірність отримати. Так роблять всі інвестори: дивляться на відсотки прибутковості. Тільки у Вас навпаки получається: ви дивитися не на відсотки прибутковості, а на суму прибутку які отримаєте. І чомусь не берете до уваги суму яку прийдеться вкласти для отримання цього прибутку…
Я про це намагався Вам донести ще раніше. А також намагався донести що межа до 50 баксів за унцію срібла - це не є тим потолком вище якого срібло не зможе піднятися.
«щоб реально щось заробити на срібних монетах або нейзильберових, вам треба сотні таких монет скупити буде, тоді як одна золота монета закриває це питання повністю.»
Приклад 100 грам золота одним злитком, і та ж сама кількість 100 грам золота малими злитками — я навів для того щоб показати Вам що з двадцятьмя злитками по 5грам, можна працювати так само як і з одним злитком 100 грам. Купити можна за один раз, в одному місці, за одну угоду. А продавати можна теж або за 1 раз, або частинами
У Німеччині значно вище рівень доходів, і суми які німці можуть і готові інвестувати значно більші ніж в українців. Подивіться як вони вирішують проблему «сотень монет»
https://www.ebay.de/b/Munzen-Varia-Sammlungen-Lots/7999/bn_7204029
В статті мова про ціну на графіках ua-coins, якщо брати цей аспект, то в даному випадку золото показує більше реального прибутку, якщо людину задовільняє «прибуток» в 100/500 грн, ну добре, ніхто ж не забороняє)
Врешті решт, сухі цифри:
1) золота монета «Тарас Шевченко» коштувала 45 185 грн — зараз коштує 72 500 грн (+27 315 грн)
2) золота монета «Боспорське царство» коштувала 88 888 грн — зараз коштує 142 222 грн.
(+53 334 грн)
Якщо уважно читати статтю, то очевидно, що інші приведені Олексієм монети не дали стільки прибутку.
А те що ти намагався показати себе «вумним» для чогось маніпулюючи психологією, так ти вище почитай що інші люди тобі пишуть: R S, korvin29.
А ще почитай, як люди в котрих відсутні реальні аргументи і факти, намагаються переводити тему на особистості і маніпулювати розумовими здібностями опонентів, щоб відвернути увагу від відсутності в них реальної аргументації, це маніпуляція рівня 4го класу :)
Бо може вийти так, що ти сам про себе вище зазначив, не бажаючи бачити навіть цифри, тому можливо стаття котру ти читав про «"Психологи назвали 5 ознак психічно хворої людини:» може бути найбільш актуальною саме для тебе, подумай над цим))
На одном очень известном международном аукционе (я там тоже зарегистрирован) 98−99% украинских продавцов торгуют «в серую».
1 варіант
Впіймали на сайті одразу Ігор Шамо + Тримаймо стрій + доставка Укрпоштою 45 грн.
Ігор Шамо 153 + 22.5 доставка = 175.5 грн.
Тримаймо стрій 176 + 22.5 доставка = 198.5 грн.
Доставка Укрпоштою займає до 2 тижнів, буває і місяць, до цього часу ціна просяде. Про які 1.5−2.84 рази річ?
2 варіант
Ті ж самі монети однією посилкою, але доставка Новою Поштою (наразі 80 грн. по Києву)
Ігор Шамо 153 + 40 доставка = 193 грн.
Тримаймо стрій 176 + 40 доставка = 216 грн.
Посилка приїде швидше, днів через 5, але в мене знову питання — про які 1.5−2.84 рази річ?
3 варіант
Доставка не в Київ або було куплено тільки одну із монет. Тут все ще гірше.
В коментарях вірно підмітили — відкривати ФОП чи платити 23% з цього продажу? А ще не забувайте про комісію аукціону 2.5% з продажу.
Тому все написане тут ні що інше як міслід — цілеспромоване введення в оману, демонстрація того, чого насправді нема, того, чого продукт не пропонує.
Срібні монети минулого року «інвестори» вже продають собі в мінус — Крапля життя, Орьнек, Ні куля, ні шабля, Пльонтанізм.
За 2023 рік все не так погано, не такі космічні тиражі.
Ось приблизні тиражі срібних монет по рокам (рахував на швидку руку):
2020 — 25к
2021 — 25к
2022 — 25к
2023 — 37.5к
2024 — 65к
2025 -102.5к в планах.
Жесть
Інше питання — яку кількість штук можна купити в магазині за банківською ціною, одну? Супер класна інвестиція.
Є тільки одна група інвесторів, які в жирному плюсі - ті, в кого в силу посадових зобовʼязань є прямий доступ до цих монет.
Ви можете згадати Оранту, Мрію, так само в якійсь статті про крипту можна згадати, що біток колись був по 300$, це притягування за вуха.
Звісно, є прошарок «інвесторів», які в гарному плюсі по монетам, тільки так склалося, що в них в певні періоди часу був доступ до цих монет в майже необмеженій кількості, простим смертним таке і не снилось.
І останнє питання — на якій системі оподаткування краще перебувати при інвестуванні в монети? І скільки монет треба продавати, щоб покривати оплату податків?