Ринок золота продовжує підкорювати нові максимуми: ціни перевищили позначку $2 600 за тройську унцію. Ралі у золоті триватиме на тлі перспективи зниження відсоткових ставок і зростання геополітичної напруженості, але срібло перевершить золото за динамікою зростання протягом року, вважають аналітики UBS. На чому ґрунтуються такі прогнози, розглянемо нижче.
Срібло: як бюджетно вкластися в дорогоцінні метали і чи варто це робити зараз
Головним рецептом для збереження та заробітку на світових ринках зараз залишається та ж сама диверсифікація активів. У тому числі і в дорогоцінні метали.
Але золото, особливо після його стрибків до рівнів понад $2 500−2 600 за унцію, вже не завжди є доступним пересічному інвестору через дорожнечу. Якщо до цього додати ще й специфіку українського ринку дорогоцінних металів із низькою конкуренцією між продавцями та масою обмежень з боку Нацбанку, ціна на золото виходить для наших громадян ще вищою.
Тим, хто вже не може дозволити собі викласти кругленьку суму за золоті злитки, підійде варіант інвестування в срібло. На міжнародних майданчиках його вартість багато в чому повторює динаміку цін на золото. При цьому самі ціни залишаються дуже демократичними.
Читайте також: Нові рекорди цін на золото: чи варто його купувати, сподіваючись на подальше зростання
Вартість золота
Вартість срібла
Саме завдяки нижчій, порівнюючи з золотом, вартості срібло користується попитом у вітчизняних інвесторів: люди вкладаються в цей метал як у вигляді срібних монет того ж таки Нацбанку чи інших країн, так і у вигляді злитків.
Нагадаю, що основна частина срібних монет за традицією карбується всіма світовими монетними дворами «у прив'язці» до тройської унції (31,1 г чистого металу). Тобто зазвичай ці монети містять 15,5 грама (пів унції) чистого срібла або 31,1 грам (унція).
Найпопулярнішими є срібні злитки, що використовуються в Україні для інвестицій та як сировина для ювелірів, вагою 100 грам, 250 грам, 500 грам та 1 кілограм. У результаті вибір у інвестора досить простий: або монети, у більшості з яких, окрім вартості самого дорогоцінного металу, є ще й нумізматична цінність, або злитки.
Хочу підкреслити ще одну принципову відмінність золота від срібла — це головні чинники, що впливають на вартість металу. Попит на золото формують не тільки приватні інвестори, а й великі інвестиційні фонди, а також центральні банки світу, які купують цей метал для своїх ЗВР.
Для вартості срібла вирішальне значення має попит із боку тих інвесторів, які не можуть дозволити собі інвестувати в золото, а також промислових споживачів (останнім часом — в електроніці, ювелірній промисловості, автомобілебудуванні та «зеленій» енергетиці). Тому багато інвесторів і використовують срібло, як додатковий інструмент для диверсифікації ризиків.
Перспективи срібла найближчим часом
Якщо подивитися на графік цін на срібло після завершення активної стадії пандемії, можна помітити загальну тенденцію до зростання. З $18 за унцію у 2022 році срібло на момент написання статті злетіло майже до $31 за унцію. Тобто ціна срібла зросла в 1,72 раза, що можна назвати дуже непоганим результатом для тих, хто в той період вклався у цей дорогоцінний метал, а тепер вирішив зафіксувати свій прибуток.
У гривні результат ще вищий через девальвацію нацвалюти щодо долара.
Якщо відштовхуватися від офіційного курсу Нацбанку щодо долара, то, якщо
Цикл зниження відсоткових ставок ФРС, що почався, та ще й з огляду на зростання геополітичної та військової напруженості у світі, за класикою економічної теорії працює на користь зміцнення позицій дорогоцінних металів. На золоті це видно дещо краще (див. графік вище), оскільки це основний інструмент вкладень у дорогоцінні метали для багатих консервативних інвесторів, але й срібло зросло на цих новинах майже до $31 за унцію.
Ключовими у визначенні світової ціни на срібло є:
Політика ФРС щодо темпів і термінів зниження відсоткових ставок.
Промислове споживання срібла, «ювелірка» та нумізматика. Особливо попит зріс у «зеленій» енергетиці та ювелірній промисловості. Срібло є ключовим елементом для сонячних панелей, у кожній з них використовується близько 20 грамів цього металу. У серпні 2022 року сенат США ухвалив Закон про зниження інфляції, який включає і законопроєкт про довгострокові витрати на суму близько $430 млрд для заохочення інвестицій у сонячну та інші джерела відновлюваної енергії. Аналогічних заходів вживає й Європа.
І хоча з технічною реалізацією цього проєкту в США за 2022−2024 роки все дуже непросто, а політизація будь-яких рішень законодавців Америки на тлі майбутніх президентських виборів торкнулася і «зеленої» енергетики, ця програма — серйозний сигнал для всіх світових гравців та спекулянтів, що спеціалізуються на ринку дорогоцінних металів.
Наприклад, лише одна Індія збільшила імпорт срібла у 2024 році до рекордних 2 295 тонн у лютому, що перевищило весь місячний обсяг світового виробництва. А за перші 4 місяці 2024 року ця країна імпортувала 4 172 тонни срібла, що перевершило весь обсяг імпорту цього металу за 2023 рік. Активно зростає у всьому світі й споживання срібла в нумізматичній галузі, оскільки все більше країн почали використовувати свої монетні двори для карбування інвестиційних та пам'ятних срібних монет.
Читайте також: Країни заходу створюють коаліцію для протистояння Китаю у видобутку найважливіших металів
Прогноз цін до кінця 2024 року
З огляду на зростання промислового попиту срібло, і навіть збереження інтересу до нього інвесторів для диверсифікації своїх активів, довгостроковий прогноз щодо срібла залишається досить оптимістичним. Якщо зараз, після першого зниження ставок ФРС, срібло міцно закріпиться понад психологічний поріг у $30 за унцію, то до кінця 2024 року, при подальшому зниженні відсоткових ставок Федрезерва, ціни на срібло можуть стабілізуватися у вищому діапазоні. Різні аналітики прогнозують, що до кінця 2024 року ціна на срібло перебуватиме в межах від $30 до $48 за унцію.
Я все ж таки вважаю, що рівні понад $40 за унцію до кінця цього року поки що є малоймовірними. Причина — такий значний стрибок цін за такий короткий період призведе до помітного зниження споживання срібла у світовій промисловості через дорожнечу кінцевої продукції із вмістом срібла.
З огляду на тенденції щодо світових запасів срібла, поведінку інвесторів у фізичне золото та срібло, майбутні вибори у США та два майбутні засідання ФРС, на яких відсоткові ставки можуть бути знижені сукупно на 0,5% річних, найімовірніше, на нас очікує коридор зі срібла у межах $27−35 за унцію.
Варто також врахувати, що навіть ситуативні просідання цін на срібло у доларах у нас в Україні з лишком перекриваються девальвацією гривні щодо долара. Що в результаті призводить до того, що на даному етапі у гривні наші інвестори через рік-два отримають за свій злиток все одно більше, ніж сума, за яку вони його купували. Це добре видно на графіку вартості 1 грама срібла в Україні.
У цій ситуації я продовжую вважати срібло одним із інструментів диверсифікації ризиків для інвесторів як у світі, так і в Україні в межах консервативних 5−10% своїх заощаджень (сукупно вкладення в золото та срібло). Ризиковішим інвесторам у 2024 році можна збільшити цю частку до 15% заощаджень: 70% цієї частки в золоті і близько 30% — у сріблі.
Ще раз хочу нагадати, що інвестиції в дорогоцінні метали — це переважно вкладення з горизонтом щонайменше у 2−3 роки з можливими ситуативними стрибками цін на срібло та золото в цьому періоді. Тому я б зараз не робив ставку саме на моментальне зростання цін на срібло в межах 20−30% за рік або навіть за менший період.
Ліквідність вкладень у срібло: українська специфіка
На форумі «Мінфіну» деякі читачі пишуть про те, що, купивши злиток, ювелірну прикрасу чи срібну монету, можуть її здати лише за ціною брухту. Це не зовсім коректно, оскільки є специфіка в оцінці та інвестиційній природі цих речей:
Злитки. Тут все залежить від цінників прийому/продажу злитка банками, його збереження та цінової політики банку. Зараз, в умовах низької конкуренції, банки справді ставлять занижену, порівнюючи зі світовою, ціну на срібло чи золото у злитку та завищену ціну продажу.
Але якщо врахувати, що інвестиції в дорогоцінні метали — це вкладення з горизонтом щонайменше у 2−3 роки, то навіть подібні заниження банками своїх цінників викупу злитків із лишком перекриваються зростанням цін на ці дорогоцінні метали в межах цього горизонту.
Пам'ятні монети. Тут ціна спочатку залежить від двох чинників: нинішньої ціни самого дорогоцінного металу та нумізматичної цінності купленої монети, її стану, динаміки цін на неї і тиражу. Тому, купивши срібну або золоту монету, не варто її здавати в ломбард (там здебільшого дійсно її оцінять як за ціною брухту), а треба йти до нумізматів або на спеціалізовані сайти колекціонерів, де за неї і дадуть реальну ціну.
Деякі інвестиційні монети цінуються нумізматами не тільки за вартістю дорогоцінного металу, що міститься в них, а й за ступенем рідкості року її випуску тощо. Тобто це буде не тільки вартість металу, але й колекційна вартість. Але тут треба врахувати і стан монети, що продається. Звичайно, якщо непрофесійним зберіганням «вбити» колекційну цінність монети (удари, подряпини, просвердлювання дірок у ній тощо), її вартість буде значно нижчою, аж до вартості лише дорогоцінного металу, як брухту.
Ювелірні прикраси. Тут з самого початку до вартості виробу включається не лише ціна самого дорогоцінного металу, а й оцінка праці ювеліра, естетика виробу, масовість чи індивідуальність прикраси тощо.
Тому при здачі ювелірних прикрас їхня кінцева вартість залежить від сукупності перерахованих чинників. І якщо ювелірна прикраса має естетичну, історичну чи художню цінність, здавати її як брухт — немає сенсу. Знову ж таки, для цього існують спеціалізовані сайти для колекціонерів та ювелірів, або, принаймні, антикварні магазини, де проведуть реальну оцінку цієї прикраси, не лише з погляду вартості дорогоцінного металу.
Все вищесказане варто враховувати при виборі об'єкта інвестиції в дорогоцінні метали, з погляду його подальшої ліквідності. Щобільше, зі зростанням конкуренції та прозорості ринку дорогоцінних металів в Україні скорочуватиметься спред, який зараз дозволяють собі банки при купівлі/продажі як срібних, так і золотих злитків.
Тому, щоб не втрачати гроші, раджу, у будь-якому разі, перед операціями зі срібними злитками або інвестиційними срібними монетами уважно промоніторити нинішні пропозиції всіх банків щодо купівлі/продажу цього металу, а також поцікавитись вартістю монети на спеціалізованих колекційних сайтах. І тільки потім проводити будь-які операції за вже оптимально можливою вигідною для вас ціною.
Коментарі - 77
за унцію золота, можна купити 80 унцій срібла, на якому заробите значно більше, тому що перспектива росту у срібла цікавіша…
«А срібло коштувало майже 50 в 2011му»
Добре, як скажеш, якщо 47,9 доларів в квітні 2011 року це «50» в тебе, то окей :)
https://www.tradingview.com/symbols/XAGUSD/?exchange=OANDA
«Якщо срібло виросте до свого максимуму, то отримаєте +50% доходу»
Це все класно, тільки відсоток танцює від вартості первісної, відтак 50% від 2000 грн (умовна унція срібла) і 50% від 123 000 грн (умовна унція золота нині), то це ну якби будуть різні доходи в 50% :)
При тому що обидва інвестори зароблять по 50%, тільки на золоті за унцію інвестор отримає 61 000 грн, а на унції срібла 1 000 грн, тому щоб не заробляти копійки на твоїх «50% зростаннях срібла», треба того срібла вагони мати.
Я постійно мав справу зі сріблом з 2001 року. І в 2011році, коли золото було на масимумах, я щодня слідкував за фючерсними цінами на срібло. Ціна максимальна була вище ніж 49дол за унцію, майже доходила до 50.
https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerate-chart?cn%5B%5D=USD&startDate=28.04.2011&endDate=29.04.2011
https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerate-metal-chart?cn%5B%5D=XAG&startDate=29.04.2011&endDate=30.04.2011
ось тобі як приклад ссилки які підтверджують що 47,9 не наксимум. Це ціна НБУ на срібло на 29 квітня 2011, і курс валюти на той день…
Інвестор думає трошки інакше. У інвестора є сума яку він хоче вкласти, і його цікавить скільки він отримає прибутку від вкладених грошей.
наприклад, є 1000 доларів. Можна вкласти 1000 дол. в золото, або можна вкласти 1000 дол в срібло. Не правильно привязуватися до міри ваги тройська унція, як це робить користувач Я_ __. Не правильно порівнювати дохід від вкладення в 2600дол, і дохід від вкладенні 31 дол. Користувач писав «на унції золота все одно заробиться більше ніж на унції срібла». Я ж рахую по іншому. Я рахую дохід у відсотках від суми вкладених коштів. І у мене получається що ріст ціни унції срібла на 3 долари принесе більше доходу ніж ріст ціни унції золота на 200 доларів, при умові що я вкладаю однакову суму в ці металли, а не купую однакову кількість по вазі цих металів.
всі ринки і інвестори — дурні,
санчос з Хачапетівки на Мінфіні - фінансовий «геній» з своїми методиками прорахунку доходу у відсотках))0))0))
Я рахую дохід у відсотках від суми вкладених коштів.
В срібла є стеля вартості, 50 доларів срібло не коштувало ніколи, або надай посилання, де на графіку срібло перетинає позначку в 50 доларів, бо максимально було 47,9 доларів в 2011 році, більше не було ніколи.
https://www.tradingview.com/symbols/XAGUSD/?exchange=OANDA
Відтак якщо ти купиш срібла на 1000 грн і золота на 1000 грн, то в срібла є межа зростання, а в золота цієї межі немає, тому коли ти заробиш 100% на золоті, срібло не перетне межу в 50 доларів, бо за всю історію срібла (відповідно до графіків, а не твоїх вологих фантазій) такого ніколи не було і нема передумов для цього :)
«в срібла є межа зростання, а в золота цієї межі немає» — це хибна теорія. Золото ніколи не було вище 2672дол. за унцію, і тому якщо для срібла 50дол чи Ваші 47,9 вважати як «межа зростання», то тоді для золота ця межа повинна бути 2672дол.
Я особисто думаю, що ні для золота, ні для срібла немає меж зростання… Тосно так само як золото переступило через свій максимум і рухається далі, точно так само і срібло може переступити позначку в 50 дол і продовжити рух далі.
Долар це не є постйна величина… Він знецінюється…
Статью я назвал «лапшей», потому что во первых, вы не учли вероятные риски, а это является обязательной частью анализа. Армия оккупантов уже стоит под Угледаром и Покровском, а вы всерьез рассуждаете, какая цена покупки будет на серебро в украинских банках через два года!?! Цена точно не будет такой, какая есть на планете розовых пони… Туда же рассуждения про нумезматическую ценность монет, выпущенных Нацбанком. Сбыть такие монеты можно только в Украине.
Во-вторых, «забыли» упомянуть, что на крупнейшем рынке (ЕС), как на потенциальном месте сбыта серебра, серебро вообще не является инвестинструментом.
В третьих, вы не учли запросы этих самых «инвесторов». Я пишу в кавычках, потому лично мне очевидно, что запросы этих людей направлены не на получение прибыли, а хотя бы на сохранение сбережений в условиях разрушительной войны в Украине и скачков инфляции в мире.
Можно продолжать, но я надеюсь, что суть вы поняли. На правду не обижаются. Если схалтурили, то схалтурили. При этом вопрос сохранения сбережений действительно стоит остро, поэтому вдвойне досадно, что не удалось найти в вашей статье чего то толкового. Ну хорошо, хоть военных облигаций не предложили
Что касается моих слов о рынке ЕС.Я не говорил, что рынок серебра в ЕС крупнее китайского или индийского.Тут вы откровенно обманываете.Я сказал, что это ближайший рынок для украинца, где можно сбыть это серебро по рыночной цене.Напомню вам, что это вы сами признали, что несколько украинских банков, работой, в которых вы так гордитесь, фактически монополизировали рынок драгметаллов и применяют грабительский спред.
Что касается матчасти, то этого в действительности не хватает именно вам.Почитайте в комментариях, не я один заметил, что ваша немаленькая статья не содержит практической ценности.Я попытался все-таки посчитать, конкретно, сколько можно получить, если вложиться в серебро, исходя из ваших данных.Но ничего не вышло, потому что вы пишите откровенную ерунду с точки зрения логики.Вы исходите из того, что покупать будем в Украине.Но украинских актуальных цен не даёте.И сами пишете, что спред грабительский.От себя добавлю, что речь идёт о 10 % разницы между ценой продажи
Нету ни одного упоминания про слитки аффинажных компаний, всё как-то про общее, про родное) вот так RWS в своё время серебришко толкал по заниженным ценам, а потом бац- дык, а это же лом драгметаллов, а следственно плати налог или сдавай ниже номинала в НБУ. Вы, точно занимались драгметаллами, или стохастики рисовали от руки?)
Значит, намеренно лапшу вешает
Одно дело, когда ты не пойман и это не инвестиции, а бабе Саре на зубы. Другое дело- когда это запрос от компаний, которые как раз подпадают под категорию инвестирования.
Поэтому, лучше всё делая последовательно, с физ выездом и открытием нормального счёта, и уже там аккумулировать средства. Так чтобы не было проблем, имеет смысл открыть LTD условного Гибралтара, если нужна сумма более 50к в год.
Если делать все «последовательно», то следующими действиями за вышеуказанными будет декларирование прибыли, уплата с ней НДФЛ и военного сбора? И ответы на требования налоговой, типа переведи мне вот эту бумажку на украинский?
В случае с открытием LTD условного Гибралтара к этой маяте добавится еще отчет по КИК?
Это тоже задачка еще та. И кстати, там та же история. При пополнении своего счета в европейском банке нужно будет показать происхождение средств
тоді тут має місце бути той факт, що за умови тримання цього злитку на протязі 5−10 років ти заробиш ще більше, не докладаючи зусиль)
«Цена может как вырасти, так и упасть.»
Безумовно, будь-яка інвестиція з прагненням отримання прибутку є ризикованою і може привести до втрати коштів) Але історично золото завжди зростає, це як говорити про умовний курс долара та євро, цим валютам пророчать кінець з 2000х, але тобі вони були в нас по 2−5-8, а зараз по 41+, тому хто на цьому заробляє, а хто може сидіти і чекати думаючи, що умовні долар, євро, золото — обов`язково підуть вниз по ціні)
Купив ти 100 грам золота за 10 гривень.
Пройшло 5−10 років, золота так і є 100 грам, ціна золота зросла, і на 10 гривень ти вже нічого купити не можеш, бо тепер все коштує 100 гривень, а твої 100 грам тепер коштують 1000 гривень в поточному часі, вітаю, ти можеш конвертувати те, що купив колись там за 10 гривень в 1000 гривень, за поточними цінами.
В нашей стране это обычный «лом» и цена ему (условно) «3» копейки.
На сама история следующая, в далеком 1957 подобные наборы были централизованно закуплены и как «подарки» (за символическую цену) распространялись на «сорокалетие октябрьской революции» поэтому как антиквариат, относительно, особой ценности не имеет. НО при этом. в той же Франции есть масса «лавок» которые удовлетворяют спрос на подобные вещи именно этого производителя. Ну и по цене это «небо и земля». Так что по поводу продажи я уже определился. тем более с вывозом определенных проблем нет, Жалею, что в свое время (сыграла жадность) не вывез этот металлолом раньше.
В Эстонии можно покупать до 10000 евро без идентификации и соответственно продавать тоже.
Продавец, пальчиком машет, мол вы же знаете, что нужно будет задекларировать прибыль в налоговой декларации. Успокаивается, если бодрым голосом ответить: «Обязательно»
Как это?
зачем заморачитваться? все намного проще можно).).)
Купить можно, а куда потом продать? В Эстонии удобная сеть (она есть и в Польше) tavex.ee (tavex.pl)