Заощадження українців у недержавних пенсійних фондах (НПФ) за 2020 рік зросли до 3,5 млрд грн або на 13,4%. Активніше НПФ розширювали і клієнтську базу. Про це та інші результати їх роботи минулого року «Мінфіну» розповів Григорій Овчаренко, керівник локальними активами групи ICU.
Середня дохідність НПФ — 11% річних: хто заробляє для своїх клієнтів більше
Вочевидь, складнощі бізнесу підштовхнули багатьох до розуміння важливості заощаджень. Кількість нових контрактів учасників НПФ збільшилася на 10,7 тисячі (13,9%), а кількість учасників досягла 883 тисяч чоловік. Станом на початок 2021 року в реєстрі фінансових установ перебувало 63 НПФ, при цьому працювали тільки 59 з урахуванням пенсійного фонду НБУ.
У пошуку кращого інвестиційного рішення
2020-ий став також роком рекордного зниження ставок дохідностей вкладів. Вперше за історію України середня ставка за депозитами для фізичних осіб на 12 місяців опустилася нижче 10% — з 15,2% до 8,7%.
Така тенденція ще погано вкладається в головах багатьох вкладників не тільки НПФ, але й банків. У пошуку нових інвестиційних рішень банки звернули увагу на такі альтернативні інструменти як ОВДП, що мають переваги не тільки в дохідності, але й оподаткуванні. Розміри вкладень фізичних осіб за першу половину 2021 року зросли на 64%, перевищивши позначку у 18 млрд грн.
Накопичуй гроші на пенсію з «Бонусом від Мінфіну»
Зниження ставок за депозитами вплинуло і на результати діяльності НПФ, активи яких практично наполовину були вкладені в заощадження українських банків (максимально до допустимого рівня вкладень у депозити).
Частка вкладів в активах НПФ на кінець 2020 року становила 38,8%. Очевидно, що падіння дохідності за депозитами підштовхне інвестиційних керуючих до перерозміщення коштів в інші інструменти, серед яких корпоративні облігації і цінні папери іноземних емітентів, чия можливість покупки істотно спростилася після валютної лібералізації.
Середньозважена дохідність НПФ у 2020 році склала 11,4%, набагато перевищивши рівень інфляції в 5%.
Важливим показником діяльності НПФ є дохідність за період рік і більше, так як короткострокові результати малодоказові. Багато фондів використовують високі результати за окремий період, місяць або три, перераховуючи у високі показники за рік, при цьому забуваючи показати свої не найкращі періоди діяльності, і таким чином нерідко вводять в оману клієнтів.
Читайте також: Недержавний пенсійний фонд: що це, як обрати НПФ і відкрити рахунок
Лідери ринку
Серед топ-фондів лідируючі позиції практично не змінилися. Верхні сходинки дохідності відкритих фондів з активами понад 20 млн грн за останні 10 років стабільно посідають НПФ «Династія», «ОТП Пенсія», «Приват», «Емеріт-Україна».
Більшість фондів продемонстрували досить непогані показники за дохідністю, при цьому результати діяльності деяких істотно відрізнялися від середніх за різними причинами. Наприклад, валютні стратегії НПФ, в числі яких «ВСІ» і «Фріфлайт», опинилися в числі лідерів за дохідністю, у зв'язку зі зростанням курсу долара.
На жаль, не порадував учасників НПФ «Ніка», чиї активи уцінилися більш ніж на 50%. У підсумку регулятор ввів санкції проти фонду, заборонивши йому підписувати нові пенсійні контракти з учасниками. Незважаючи на критику діяльності пенсійних фондів, практично всі з успіхом обганяють інфляцію протягом останніх кількох років.
Результати діяльності всіх НПФ в порівнянні з інфляцією за посиланням.
Деякі учасники ринку критикують невисоку дохідність пенсійних фондів. При цьому забуваючи про їх основне завдання — зберегти купівельну спроможність заощаджень, яка передбачає консервативну стратегію інвестування і жорстку диверсифікацію.
НПФ не можуть вкладати понад 5% в цінні папери одного емітента, а значить, таких інструментів в портфелі фонду має бути не менше 20! Наприклад, ставки за депозитами на 12 місяців в гривні перебувають в діапазоні від 4 до 11% річних. При цьому, обираючи депозит на рік у надійному банку за ставкою 4%, ніхто не почне називати такий банк поганим.
Читайте також: Топ-10 недержавних пенсійних фондів: довіряти чи ризикувати
Чи бути накопичувальній системі
На останньому засіданні комітету соціальної політики Верховної Ради, присвяченому запуску накопичувального рівня, багато депутатів взяли під сумнів можливість роботи накопичувальної пенсійної системи. Таке рішення вони пояснювали відсутністю фондового ринку і поганою роботою НПФ, при цьому не маючи найменшого уявлення ані про сам фондовий ринок, ані про те, як працюють пенсійні фонди.
Така позиція призвела до очікуваних результатів — комітет не підтримав Законопроєкт № 2683. Але одним із важливих елементів запуску накопичувального рівня є підвищення рівня фінансової грамотності.
Згідно із дослідженням проєкту USAID «Трансформація фінансового сектора», кожен другий українець не розуміє сенсу складного відсотка, що є основою довгострокових накопичень, а половина і зовсім нічого не знає про пенсійні фонди як основний інструмент для пенсійних накопичень у світі.
Коментарі - 39
наверное, потому что Украина покупает товары у РФ за рубли?
В марте 2020го он очень феерично упал.
Чего не было у НПФ.
А если б пузырек таки лопнул?)
просто согласен с «покупайте на падении, продавайте на новостях». или как говорит Баффет — «лучшее время чтобы продавать акции — никогда».
Повторю, вы по СиП прибыль зафиксировали?
А то бумажные прибыли считать...)
$5,3/$297 = 0.0178 или 1,78% от цены покупки, я написал 1,5 т.к. еще вычтутся налоги, помоему всё правильно. Или я ошибаюсь?
«В тренде», как кроссовки с белой подошвой.
Так НАСДАК или СиП500?)
Это немного разные индексы.
наждак сайт… ознакомьтесь, если интересно
https://www.nasdaq.com/market-activity/funds-and-etfs/voo/dividend-history
А когда индекс посыпется?
Стагфляция не за горами.
«И» — инвестиции)
Якщо ви самі можете собі забезпечити дохідність вище НПФ, він вам точно не потрібен. НПФ має більший сенс для підприємств, для економії податків, укладаючи колдоговори з працівниками, для заробітчан та людей, що працюють в сіру.
Их СЧА не падала так трагически.
И где гарантии, что вы в марте прошлого года не словили б аналог «ямы» на НАСДАК?)
НПФ как минимум дает еще возможность перед самым получением пенсии или уже на ней не пить корвалол (или мышьяк), когда очередной «гениальный» «волк с Уолл-Стрит» не выдумает очередной дериватив, который вновь обвалит рынки.
Не вляпываясь в покупки на хаях (и последующие катания на х… ях).
«н» — надежность.
У вас же — индекс акций.
Было просто — ушли в валютные активы)
То же было в 2014 м.
первое легко решает покупка тогоже SP500, ведь врядли есть большая корреляция между IT компаниями, круизными, авикомпания, промышленными, брендами одежды, ресторанным бизнесом, ритейлом, энергетический, медициной, финансовыми компаниями и прочим.
если вы имеете ввиду второе — то тут можно ответить вашими же словами «Какие все крепкие задним умом.
А если б пузырек таки лопнул?)» — откуда вам знать когда именно нужно выходить из одного актива и переходить в другой? а задним числом конечно, можно рассказать что угодно.
по поводу гарантий SP500 или других вложений — их нет. Как нет гарантий у НПФ, вот обанкротился он и всё — не будет никакой пенсии.
по поводу «ушли в валютные активы» — не знаю точно что позволено нашим НПФ по закону, но вообще они должны быть ограничены законом на многие операции (например биток они покупать 100% не должны) и могут ли они так взять и уйти в валюту тоже вопрос, да и курс у нас если взлетает, то за 1−2 дня, ну максимум неделю, уверены что успеете? или снова задний ум помогает?
мне кажется у вас просто предвзятое отношение к фондовому рынку и потому, что вам не скажи всё будет плохо, а вот ваше мнение очень правильное, только если я приводил реальные легко проверяемые данные, то вы приводите просто «а тут нужно так, а вдруг сяк». это не аргументированный
Корреляция есть между классом активов, если вы не знали)
Второе — в США есть забавная обратная корреляция со ставкой ФРС, когда ее чуть подымут, в… тартарары полетит все, и АйТи, и круизы, и бренды одежды.
Есть несколько вариантов, как ребалансировать.
Какой из них лучше — тема для отдельной дискуссии, но есть наблюдение, что пэрэсiчный с этой задачей обычно не справляется.
Когда пузырек лопнет — на «минфине» есть человек, который пришет про ТА, можете к нему обратиться)
По поводу гарантий — начнется стагфляция, и вы увидите, что такое «пила» с индексным фондом)
А НПФ как раз расчитан на такое веселое время.
Вы б вообще изучили наше право, а потом с умным видом бы писали, а?)
Могут ли — вы можете выйти на биржу, и продать актив в рынок, а потом на межбанке купить валюту?
Хех, а НПФ это как бы организация, работающая именно на фондовом рынке, только вы этого еще не поняли?)
Или это сейчас не «в тренде»?)
Неа, это сложно, лучше «тупой метод инвестирования» и мантра «будет тока дорожать»)
Доставляет, когда очередной «успешный™» украинский нищеброд примеряет на себя рецепты одного из богатейших людей мира)
Баффет с одних дивидендов, даже как сейчас у «Аппле» будет жить так, чтоб дай бог нам так когда-то пожить)
Для предприятий сейчас НПФ не интересны, хоть и дают налоговую льготу
Достаточно посмотреть на «рост и развитие» КНПФ в Украине)
Заробiтчанин НПФы тоже не жалует, ему лучше у нэрухомисть (те прикольные закарпатские села), или «накопительное» страхование жизни.
Ее используют сторонники создания в Украине пенсонного накопительного «колхоза"-надстройки над ПФУ.
Конечно, довод манипулятивный.
СЧА украинских НПФ очень мала.
И эта плата в абсолютных значениях очень скромная.
Она уже учтена в СЧА согласно закону «об ИСИ».
Потому доходность очищена от этой платы.
Потому доходность уже чистая.
И 4% от 100 млн грн это не 0,01% от 10 миллиардов долларов)
А «лайфовым» СК можно делать «нагрузку» на тариф в 30%)
И с инв. дохода снимать 15%)
А к тому значению, которое в отчетности, добавлять 4% «гарантированных», которые уже включены в расчетную страховую сумму)
Не поверите, в Америках и прочих Эуропах тоже берут НДФЛ.
Кстати, олигархи за 17 лет у нас ею так и не заинтересовались.
Основной риск для такой системы — это чиновники, леваки и популисты.
А найкраща спроба просунути накопичувальний фонд (2 рівень) була зроблена Тигіпкою, коли він був міністром соціалки. І теж зрозуміло чому — на перший рік роботи НФ передбачались внески, рівні 8 мільярдам гривень.
Але, виявилось, що всі варіанти «впровадження» і наступного «дерібану» натикаються на ДУЖЕ жорстке законодавство, яким керувалось НафФінПослуг, і на закони, якими регулюється робота ПФУ (який і повинен був «керувати» НФ). Потім з’явився законопроект 6677, який гроші НФ спрямовував в НПФ. І тепер — це основний напрям, з різними «танцями», яки принципово більше нічого не змінюють — а в такому вигляді, контрольоване, воно олігархам не дуже цікаве знов…
Основным врагом и угрозой для накопительной пенсионной системы является инфляция, а «отсутствие фондового рынка и плохая работа НПФ» это не основные факторы инфляции.
Это хорошо, что депутаты «подвергли сомнению возможность работы накопительной пенсионной системы», плохо что причины нашли второстепенные.
Фондовый рынок и НПФы являются частью финансового сектора национальной экономики и субъектами ДЕНЕЖНОГО ОБРАЩЕНИЯ, организатором и регулятором которого выступает НБУ.
С другой стороны, денежное обращение это всегда ПРАВОВЫЕ ОТНОШЕНИЯ, за организацию и регуляцию которых отвечают другие органы государства.
Поэтому, если что-то и ставит под сомнение возможность работы накопительной пенсионной системы, то это деятельность и функционирование органов государства .
Стаття 47 «Склад активів пенсійного фонду» ЗУ «Про недержавне пенсійне забезпечення»:
2. Пенсійні активи у цінних паперах складаються з:
5) акцій іноземних емітентів, що перебувають в обігу на регульованих фондових ринках та допущені до торгів на одній з таких фондових бірж, як Нью-Йоркська, Лондонська, Токійська, Франкфуртська, або у торговельно-інформаційній системі НАСДАК (NASDAQ). Емітент цих акцій повинен провадити свою діяльність не менше ніж протягом 10 років і бути резидентом країни, рейтинг зовнішнього боргу якої визначається відповідно до пункту 3 цієї частини.
Наприклад, на даний момент НКЦПФР допустила до обігу в Україні більше 80 іноземних емітентів. Є з чого обрати. Новина тут:
https://www.nssmc.gov.ua/vzhe-85-nktspfr-dopustyla-do-obihu-v-ukraini-novi-tsinni-papery-inozemnykh-emitentiv/
Список всіх допущених емітентів тут (серед них акції та ETFs):
https://www.nssmc.gov.ua/register/litsenzuvannia-ta-reestratsiia/tsp-inozemnykh-emitentiv/
Цікава реальна причина відсутності інвестицій в іноземні доларові активи тих же технологічних гігантів США. Бо очевидно, що вкладення в акції, номіновані в доларах, під час війни — це хоч і ризикова річ, але ризики там не гірші за «ризик девальвації».
Регулятор забороняє (не прописав в порядку спосіб вкладення та обчислення)? Чи самоцензура з шахрайських мотивів?