Після першого шоку ринок нерухомості потроху воскресає. Що відбувається з цінами на столичне житло, чи інвестують зараз українці в квадратні метри та на що варто звернути увагу покупцям, у фейсбуку розповів керуючий активами Concorde Capital Артем Щербина. «Мінфін» вибрав головне.
Житло в Києві: скільки зараз реально коштує оренда і квартири в новобудовах
Ціни «відкотилися» назад
Українці повертаються у свої домівки, але багатьом, на жаль, нікуди. Це соціальна проблема, яка має бути у центрі уваги влади та громадян. Тим часом у Києві все більше дитячого сміху, крамниці та кафе відкриваються, подекуди з’являються затори. Столиця оживає, але думки про війну та смерті на Сході та Півдні не полишають…
На ринку житлової нерухомості активність поки незначна, проте певні тенденції окреслити вже можна. Згідно даних застосунку Bird, медіана ціни оренди 1-кімнатної квартири в Києві впала на 38% від 23 лютого.
Однокімнатні квартири здешевшали на 1000−2500 грн, двокімнатні — на 1500−3500 грн, а трикімнатні — на 3000−5000 грн, кажуть в OLX. Падіння настільки відчутне, що навіть поточний наплив населення у місто не збільшує вартість.
Щодо цін на самі квартири, то падіння менш відчутне. Забудовники ціни ще не знизили, а на вторинному ринку угод майже не відбувається (обмеження на зміни в реєстрі вже знято та не всі нотаріуси готові проводити угоди).
За оцінками активних інвесторів у нерухомість, на сьогодні в Києві ціни впали від 10 до 30% в залежності від розташування об'єкту. При збереженні активних бойових дій на Донбасі та Півдні України ринок столичної житлової нерухомості впаде в стагнацію.
Серед можливих тригерів попиту на ринку (окрім закінчення війни, звичайно): штучний дефіцит нових квадратних метрів від забудовників, збільшення строків розтермінування, збільшення дисконтів.
Читайте також: Ринок нерухомості в Україні відновив роботу. Як моніторити свою нерухомість під час війни
Спекулятивний капітал на мінімумах
Ризиків більше. Через подорожчання та дефіцит будівельних матеріалів, меблів, а також фактору дефіциту самих будівельників через призов у армію — купівля квартири з метою здачі в оренду стає просто невигідною, а собівартість «заселення» у квартиру на первинному ринку нівелює наявний дисконт.
Покупці будуть шукати варіанти на вторинному ринку, з гарним ремонтом. Гадаю, не будуть рідкістю угоди між продавцями квартир, які в Київ повертатися не збираються або конче потрібні гроші, та покупцями, хто просто залишився без даху над головою. Спекулятивний капітал в угодах буде мінімальний поки залишається ракетна загроза.
Поточним інвесторам слід очікувати збільшення термінів реалізації проєктів. Варто переглянути моделі оцінки ваших капіталовкладень, так як сподіватися на швидке «одужання» ринку за такого рівня оренди, цін на матеріали та відтоку населення закордон не варто.
Поради покупцям
Лайфхак для тих, хто готовий сьогодні піти на ризик і купити квартиру в столиці. Шукайте пропозиції, де вартість квадратного метра прив’язана до курсу НБУ. Угоди проводять у гривні, а обмінний курс на 14% вищий. Скритий дисконт. Звичайно, не забувайте про стадію будівництва. «Котлован» зараз не варіант взагалі.
Читайте також: В Україні відновили реєстрацію угод із нерухомістю: чи варто зараз купувати
Коментарі - 11
Хочеться додати, якщо в Києві буде обмаль роботи або заробітна плата дорівнюватиме 150 доларів на місяць, орендарів «київських скворєшніків» значно зменшиться, оскільки, велика частина людей приїжджала до Києва, саме через наявність більш-менш адекватних зарплат.
Також, після закінчення війни перемогою України, на мою думку, державі варто було б в першу чергу залучати кошти на оборонну сферу (армія, розвиток ВПК) та відбудову і модернізацію промисловості, створення робочих місць, а не витрачання коштів на допомогу забудовникам.
Розвиток ВПК — це один з рушіїв розвитку промисловості в цілому. Яка Північна Корея?