Все більше українців освоюють заробітки на іноземних фондових біржах. Наприклад, за сім місяців 2020 року е-ліміти на операції в іноземних банках відкрили на 60% більше громадян, ніж за весь 2019 рік. Але, заробивши на іноземних акціях і дивідендах, доведеться заплатити податки в Україні. Як це зробити, розповість «Мінфін».
Податки з інвестактивів: скільки платимо з купівлі-продажу акцій та дивідендів
Всім, хто минулого року вкладав в акції і заробляв на них, доведеться відзвітувати перед податковою. Засвітити потрібно зароблене не тільки в Україні, а й на закордонних фондових майданчиках. Для цього за місцем реєстрації потрібно подати декларацію про майновий стан і доходи. Зробити це необхідно до 1 травня.
Читайте також: Пенсія для заробітчан: кому і скільки платитиме Україна
Якщо податок сплачується самостійно (інший варіант — це робить податковий агент, наприклад, ваш брокер), розрахуватися з бюджетом потрібно до 1 серпня. Тепер розберемо докладніше, скільки і кому доведеться платити.
Податкові ставки
Про те, скільки доведеться заплатити з купівлі-продажу акцій та отриманих дивідендів, «Мінфіну» розповів юрист практики податкового права адвокатського об'єднання Moris Артур Мриглод.
Отже, при операціях купівлі-продажу акцій податок сплачується з інвестиційного прибутку. Він розраховується, як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу інвестиційного активу (в нашому випадку акції) і його вартістю.
Вартість акцій визначається із суми підтверджених витрат на їх придбання.
З інвестиційного прибутку платимо:
ПДФО — 18% і військовий збір — 1,5%.
Деякі компанії платять дивіденди. З них також необхідно сплатити податок.
При виплаті дивідендів компаніями-резидентами України, які перебувають на загальній системі оподаткування (крім дивідендів, які виплачуються інститутами спільного інвестування), платимо:
ПДФО — 5% і військовий збір — 1,5%
Якщо дивіденди платить компанія-нерезидент, інститути спільного інвестування та компанії-резиденти України, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, платимо:
ПДФО — 9% і військовий збір — 1,5%
Якщо платник податків володіє привілейованими акціями, податок утримуватиметься в розмірі 18% ПДФО плюс військовий збір 1,5%.
Виплата дивідендів не обкладається єдиним соціальним внеском.
Як порахувати
Розрахувати податок з доходу від купівлі продажу-акцій в Україні просто: від суми, отриманої при продажу акції, віднімаємо витрати на її покупку. З отриманого результату і платимо ПДФО «плюс» військовий збір.
Читайте також: Не варто перевіряти вартість «своїх» акцій щохвилини і читати багато новин
А ось якщо дохід отриманий, скажімо, від продажу акції BMW або Tesla на Nasdaq чи NYSE, з визначенням бази оподаткування доведеться попітніти.
Для цього випадку діє схоже правило: інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим фізичною особою від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці, і його документально підтвердженої вартістю. Порядок оподаткування інвестиційного прибутку врегульовано пп 170.2. Податкового кодексу.
Якщо у вас немає документів, які б підтверджували витрати на покупку акції, інвестиційний прибуток рахуватиметься не з різниці, а з суми, отриманої від продажу акції.
«Документальним підтвердженням (первинним документом) доходів та витрат за операціями з інвестиційними активами, укладеними в електронній формі на фондовій біржі для клієнтів — учасників фондової біржі, визнається звіт торговця цінними паперами (брокера). Він формується на базі біржового звіту та договору на брокерське обслуговування», — уточнює старший юрист ЮКК «Де-юре» Дмитро Оносовський.
Однак, досі податкові органи часто ігнорували це правило і при визначенні бази оподаткування застосовували іншу норму Податкового кодексу — пп. 170.11 «Оподаткування іноземних доходів».
Посилаючись на неї, до складу оподатковуваних доходів вони включали не різницю між доходом і витратою на покупку акції, а всю суму, отриману від продажу ЦП.
Крапку в цій історії податкової творчості поставив закон 466-IX. Внесені ним зміни до Податкового кодексу чітко визначили: обкладатися податком повинна саме позитивна різниця між ціною продажу і ціною купівлі іноземної акції з урахуванням курсової різниці.
Читайте також: 50% портфеля — «нерухомість», 40% — позики, решта — «розваги»
Але відповідна нома почала діяти з 23 травня минулого року. А це означає, що при визначенні доходів від інвестиційної діяльності за минулий рік фіскали ще можуть піднести неприємний сюрприз.
Розрахували податок з купівлі-продажу акцій для «Мінфіну» експерти KAC Group.
Отже, припустимо 2 березня було придбано 1 акцію за $100. Офіційний курс НБУ на цю дату становив 24,7 грн/$. 2 листопада акція була продана за $130. Офіційний курс НБУ — 28,4 грн/$
Заплатити потрібно 18% ПДФО + 1,5% військового збору
Визначаємо базу оподаткування:
(130 Х 28,4) — (100 Х 24,7) = 1222 грн. прибуток
ПДФО 18% — 219,96 грн.
Військовий збір 1,5% — 18,33 грн.
Разом податків: 238,29 грн.
Та ж логіка повинна застосовуватися і в тому випадку, якщо акція була куплена і продана до набрання чинності нової уточнюючої норми Податкового кодексу. Але не виключено, що в цьому випадку податкова перерахує суму обов'язкових платежів по-своєму.
Беремо ту ж акцію, куплену 2 березня, за $100 при офіційному курсі НБУ -24,7 грн/$. Ця ж акція була продана 10 травня за ті ж $130 при офіційному курсі НБУ 26,8 грн/$
Розрахунок податкової може виглядати так:
(130 Х 26,8) = 3484 грн. прибуток
ПДФО 18% — 627,12 грн.
Військовий збір 1,5% — 52,26 грн.
Разом податків: 679,38 грн.
Насправді, розрахунок суми податків і в цьому випадку повинен виглядати так:
(130 Х 26,8) — (100 Х 24,7) = 1014 грн. прибуток
ПДФО 18% — 182,52 грн.
Військовий збір 1,5% — 15,21 грн.
Разом податків: 197,73 грн.
Щоб порахувати інвестиційний дохід за рік, необхідно від прибутку, отриманого від продажу всіх акцій в цей період, відняти всі витрати на покупку.
«Не підлягають декларуванню та не включаються до загального річного оподатковуваного доходу кошти, отримані платником податку від продажу інвестиційних активів, якщо сума не перевищувала 2840 гривень у 2020 році», — уточнює адвокат Адвокатського об'єднання «Лещенко, Дорошенко і партнери» Ірина Смітюх.
Сума, за якою можна не звітувати, дорівнює податковій соціальній пільзі. Вона розраховується, як добуток прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року і коефіцієнта 1,4, округлений до найближчих 10 грн.
Станом на 1 січня 2020 р. прожитковий мінімум становив 2027 грн.
2027 Х 1,4 = 2837,8 грн., округляємо до 2840 грн.
«Якщо договір купівлі-продажу інвестиційного активу (цінних паперів) укладено в звітному році, а кошти від його продажу фактично надійдуть наступного року, то задекларувати дохід у вигляді інвестиційного прибутку потрібно на рік, в якому фактично отримано такий дохід. Аналогічний підхід використовується і у випадках часткового надходження коштів протягом декількох років при продажі інвестиційного активу», — розповів керівник департаменту, адвокат Gramatskiy & Partners Ігор Реутов.
Звичайно ж, бувають випадки, коли робота на біржі принесла інвестору не прибуток, а збитки. Що робити в цьому випадку?
«Якщо платник податків отримав інвестиційний збиток, його потрібно відобразити в податковій декларації. При подачі декларації наступного року цей інвестиційний збиток зменшуватиме фінансовий результат до повного його погашення. Отримання інвестиційного збитку не звільняє платника податків від подачі податкової декларації за звітний рік», — говорить Артур Мриглод з адвокатського об'єднання Moris.
Коли рахувати податок не доведеться
У більшості випадків українці виходять на іноземні біржі через українських брокерів. А вони (якщо зареєстровані в Україні) є податковими агентами.
«Податковий агент сам визначає суму інвестиційного прибутку від операцій з цінними паперами, утримує з цієї суми необхідні податки і відображає інформацію про дохід і утримані податки у формі 1 ДФ. Інвестиційний збиток в цій формі податковий агент вказувати не буде. Також не буде він і коригувати прибуток на збитки минулих років», — уточнює Ірина Смітюх з Адвокатського об'єднання «Лещенко, Дорошенко і партнери».
Сплата податків податковим агентом не звільняє від обов'язку подавати декларацію. До слова, тим, чия гра на біржі була збитковою в той чи інший рік, звітувати перед податковою ще й вигідно. Адже інакше не вийде скорегувати поточний прибуток на збитки минулих років.
«Також закон зобов'язує фізосіб самостійно і окремо від інших доходів і витрат вести облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами», — каже Ігор Реутов з Gramatskiy & Partners.
Платити чи не платити
Інша справа, якщо на закордонних біржах ви працюєте через брокера, який не є податковим агентом (як правило, це компанії, які не зареєстровані в Україні).
Читайте також: Відкриваємо рахунок у брокера: чому це може розтягнутися на 3 місяці
«Якщо брокер не є податковим агентом (є нерезидентом), то фізична особа — платник податків повинна самостійно розрахувати загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами та сплатити ПДФО і військовий збір», — говорить Дмитро Оносовський з ЮКК «Де-юре».
У багатьох виникає резонне питання: а чи варто взагалі світити свої іноземні заробітки, платити податки і чи можуть наші фіскали дізнатися про цю таємницю?
Аргументи «за» і «проти» привела старший партнер KAC Group Тетяна Кузьміч.
Отже, наше законодавство не зобов'язує інвестора:
- звітувати щодо руху коштів на закордонних рахунках,
- отримувати е-декларації на будь-які реінвестиції за рахунок коштів за межами України,
- автоматичний обмін податковою інформацією з іншими юрисдикціями (CRS) в Україні на законодавчому рівні не прийнято.
Однак, Податковий кодекс зобов'язує громадян платити податок з доходів, в тому числі й іноземних.
Якщо ви отримали дохід і сплатили податок в країні, яка уклала з Україною конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, то цей платіж може бути зарахований в нашій країні в якості сплати ПДФО. Наприклад, при виплаті дивідендів іноземних компаній місцеві брокери автоматично утримують податки.
Можна, звичайно, не платити податок в надії на те, що наші фіскали не розкопають іноземні доходи. І поки що українські податкові органи дійсно не справляються з цим завданням. Але ситуація вже дуже скоро може докорінно змінитися. Тоді вся історія іноземних доходів українського платника з'явиться в розпорядженні наших фіскалів.
Загальний термін давності з адміністрування становить 3 роки, що дає можливість донарахувань в межах цього періоду. Україна може приєднатися до системи автоматичного обміну інформацією вже наступного року.
Недобросовісний інвестор може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за неподання річної декларації. А якщо податкова самостійно донарахує платнику суму зобов'язань, які він повинен був самостійно задекларувати і сплатити, розмір штрафу, що підлягає оплаті, складе 25% від суми донарахованого податку.
Якщо ж порушення виявилося повторним (наприклад, декларація не подавалася два роки поспіль, і зобов'язання з оплати ПДФО і військового збору не виконувалися), сума такого штрафу складе 50% від розміру сум донарахувань.
Також варто пам'ятати про кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків за 212 статтею КК, порогова сума залучення якої становить на сьогодні понад 3 млн. грн.
Не варто забувати, що інформацію про ваші доходи податківці можуть почерпнути не тільки від податкових агентів і в майбутньому від своїх зарубіжних колег, а й від суб'єктів фінансового моніторингу.
А до них відносяться: нотаріуси, брокери, професійні торговці, консультанти, юристи, бухгалтера. Це означає, що контроль за проходженням угоди, що перевищує суму порогового показника (на сьогодні в Україні це 400 тисяч гривень) вже знаходиться під потрійним і більше наглядом причетних до неї осіб.
Коментарі - 17
И баран знает что налог на прибыль 18+1.5%.
>> При подаче декларации в следующем году этот инвестиционный убыток будет уменьшать финансовый результат до полного его погашения
Что такое финансовый результат? Сумма прибыли? Чистой прибыли? Прибыли у убытков? Или вы думаете все кто читает знает это? Могу гарантировать 95% не уверены что это такое.
Где-то я читал о рекомендациях убыточные активы продавать ДО окончания года, а прибыльные — ПОСЛЕ, для оптимизации уплаты налогов. И если иностранный брокер удержал налог, то здесь нужно будет доплатить разницу, по-моему, как-то так.
…Это информационная, а не ОБУЧАЮЩАЯ статья.
Зачем же так «наезжать» на автора…
Все ньюансы общения с «нашей налоговой» описать НЕВОЗМОЖНО!
в Украине до сих пор нет рынка ЦБ нормального по сему Гетьманцев пусть хлебало не раззявает на доходы украинцев за пределами украины
Если купил Теслу по 100 баксов и она стала стоить 2000 баксов, то я должен платить налог нашему государству?
1. Як розрахувати мені податки з інвестиційного прибутку отриманих на зарубіжних фондових ринках, якщо брокер являється нерезидентом і кожна операція, яку я проводив, не прив’язувалась до курсу Національного банку України?
2. Яким чином рахувати курсову різницю, щоб вичислити прибуток в національній валюті - гривні?