Іван Компан, фінансист, засновник First Kyiv Investment Club, розповів на фейсбуці, що відбувається на фінансових ринках, чого очікувати від корекції та чи загрожує власникам цінних паперів ведмежий ринок. «Мінфін» обрав найкорисніше.
Інфляція нікуди не подінеться: куди бігти інвестору
Сезон звітності: куди рушить ринок
Новий рік поки що не дуже успішно складається для ринку акцій, особливо технологічних компаній. У середу Nasdaq офіційно увійшов до території «корекції», знизившись на 10,7%, порівнюючи з листопадовим максимумом. Не врятували навіть «важковаговики»: Apple, Google, Amazon, Microsoft, Netflix та Facebook, що вберегли Nasdaq від падіння наприкінці минулого року, але вже втратили від 5 до 10% і навіть більше цього.
Одним із найважливіших факторів, що негативно впливають на ціни технологічних акцій, є швидке зростання дохідності 10-річних казначейських облігацій, а також нинішній досить високий рівень цін. Про корекцію говорять давно і, на мою думку, необхідність трохи остудити ринок вже давно назріла. Тепер питання в тому, чи все закінчиться просто корекцією, чи ринок продовжить падати далі, перетворюючись на «ведмежий»?
Ймовірність такого сценарію не така вже й мала, і не допустити його або, навпаки, підстебнути може сезон квартальних результатів, який, як і очікувалося, став головним джерелом новин цього «короткого» тижня.
Читайте також: Понівечити зараз чи вбити навесні: ФРС обрала для ринків другий варіант
Прибуток компаній S&P 500 вищий за очікування: чому акції падають
Сезон корпоративних результатів тільки-но розпочався, тому рано робити якісь висновки та узагальнення. Але поки що все виглядає далеко не катастрофічно. Прибуток компаній зростає — станом на п'ятницю лише близько 19% компаній S&P 500, які вже оприлюднили результати, не дотягнули до прогнозу. Загалом прибуток компаній S&P 500 на 8,3% вищий за очікування.
Але, незважаючи на гарні результати, акції втрачають у ціні. Дуже часто винні в тому прогнози, які стають дедалі скромнішими, і їхня відповідність очікуванням, які, як і раніше, досить високі в спробі виправдати нинішні ціни. Яскравий приклад — Netflix, акції якого після слабкого прогнозу та недостатньо впевненого зростання передплатників опинилися у вільному падінні.
Зарплати банкірів зростають
Традиційно сезон звітів розпочали банки. Найбільші з них — Goldman Sachs, Citigroup та JPMorgan Chase — дружно повідомили про те, що минулого кварталу підвищили зарплату персоналу, щоб утримати працівників на роботі. Як ми знаємо, багато американців без жодного страху звільняються з компаній в упевненості, що їм вдасться знайти кращу роботу. Нинішня епоха навіть отримала свою назву — епоха «Великої відставки».
Цікаво, що більшість банків заявили, що планують підвищувати зарплату і надалі, хіба що, за винятком Morgan Stanley та Bank of America, які поки що вирішили залишити рівень зарплат на минулому рівні. Хоча, не виключено, що це теж ненадовго, адже конкуренція за «розум» є неабиякою у фінансовому секторі.
Читайте також: Співзасновник Wotan: «Ми створили готового робота, який керує активами»
Китай попросив ФРС не натискати на гальма
Чиновники ФРС цього тижня зберігали мовчання — це вимога закону перед черговим засіданням керівництва центрального банку наступного тижня. Натомість замість Пауелла на тему інфляції та підвищення ставок висловився лідер КНР Сі Цзіньпін. Виступаючи на віртуальній сцені Давоса, він звернувся до Голови ФРС Пауелла з побажанням не підвищувати відсоткові ставки.
«Якщо великі економіки натиснуть на гальма або зроблять розворот у своїй грошово-кредитній політиці, це викличе серйозні негативні побічні ефекти, які стануть проблемою для глобальної економічної та фінансової стабільності, і країни, що розвиваються, нестимуть основний тягар цих труднощів», — сказав Сі Цзіньпін.
Чим рішення ФРС загрожує іншим країнам
Не впевнений, що ФРС прислухається до товариша Сі, традиційно чиновники ФРС відмахуються від побоювань щодо того, як їхня політика впливає на інші економіки, заявляючи, що мета їхньої грошово-кредитної політики — це забезпечення цінової стабільності та економічного розвитку в Америці.
А у голови КНР точно є підстави нервувати з приводу жорсткості монетарної політики США, оскільки незважаючи на торгову війну і запровадження підвищених тарифів, американці продовжують активно купувати китайські товари, і КНР, як і раніше, залишається найбільшим джерелом імпорту для США.
Якщо обсяг покупок знизиться, це стане проблемою для Китаю, адже зростання експорту допомагає Піднебесній компенсувати уповільнення зростання всередині країни та істотно підтримує промисловість. До речі, на Україну підвищення ставок у США також вплине, тільки в нас такого запасу міцності, як у Китаю, немає.
Читайте також: Як українцям заробити на акціях та цінних паперах у 2022 році
За рік економіка Китаю зросла на 8,1%
Китайська економіка в четвертому кварталі зросла на 4% у річному обчисленні, що менше, ніж 4,9% у третьому, але все ж таки вище за прогноз у 3,6%. З одного боку, це найповільніший темп зростання, починаючи з другого кварталу 2020 року. З іншого, загалом за рік економіка зросла на 8,1%, що є найшвидшим зростанням майже за десятиліття і суттєво перевищує цільовий показник уряду на 6%.
Але, незважаючи на успіхи, уповільнення четвертого кварталу — це тривожний сигнал. Ось керівництво країни і намагається підтримати зростання у різний спосіб, включаючи зниження відсоткової ставки на 0,1%, здійснене Народним банком Китаю в понеділок. Що, до речі, допомогло акціям китайських компаній, що постраждали торік, відіграти частину втрат.
Втім, китайці не єдині, хто хоче підвищувати ставки. Голова Банку Японії Харухіко Курода заявив цього тижня, що «підвищення ставок неможливе».
Чи допоможуть пережити інфляцію нафта та сировина
Ф'ючерси на нафту WTI у четвер стабілізувалися близько $87 за барель, а потім знизилися ще після досягнення нового семирічного максимуму в $87,91 на попередній сесії. Мабуть, трейдери повірили у заяву президента Байдена про те, що його адміністрація намагатиметься знизити ціну. Також певну роль зіграв і звіт API, що вказує на невелике збільшення запасів сирої нафти та бензину у США.
Не впевнений, що від цього ефект буде довгостроковим — цілком імовірно, що $100 за барель не за горами, оскільки за даними МЕА, оприлюдненими в середу, «попит знаходиться на шляху до допандемічних рівнів». Тож про зникнення одного з основних джерел інфляції говорити зарано.
Як бачите, інфляція у всіх на вустах і постає питання: «Як її пережити?». Goldman Sachs, як і раніше, вважає, що порятунок в акціях і це найкраща можливість уникнути втрат. Якщо конкретніше, то банк рекомендує фінансові компанії, нафтогазовий сектор та сировинні компанії. І з цим важко не погодитись.
Коментарі - 10
«Бізнес би гарячково конвертував гроші в готівку або виводив гроші з банків, а ми з вами спостерігали колосальний відтік капіталів з України», — говорить експерт.
***
І читай нижче про кеш і продукти.
«Не розумію, навіщо це робити, що якщо Путін нападе не буде гречки? У даній ситуації, це все (заяви про напад) дуже шкодить економіці України», — говорить експерт.
Серед інших наслідків, що негативно позначаються на економіці є:
українці масово починають знімати гроші зі своїх депозитів, переводити їх у валюту і зберігати готівкою. Тож зняти гроші з будь-якого банку вже стало проблематично;
інвестори перестають вкладати в Україну, вони забирають всі свої активи і фактично втікають, відтоки інвестицій на фоні залякувань зростають.
https://www.unian.ua/economics/finance/ukrajina-timchasovo-vtrachaye-dostup-do-zovnishnih-rinkiv-kapitalu-yak-ce-vdarit-po-byudzhetu-ta-gromadyanam-novini-ukrajina-11679496.html