Як правильно обрати квартиру, щоб отримувати стабільний дохід, — на конференції «Жити на відсотки» розповіла керуючий партнер KDU Realty Group, інвест-консультант Олена Маленкова.
Як обрати квартиру для здачі в оренду
Купити квартиру, щоб здавати її в оренду, — один із найпопулярніших способів інвестувати заощадження.
Якщо інвестувати в первинний ринок, можна заробити більше, проте багато хто воліє інвестувати в житло на вторинному ринку.
«Порівнюючи з первинним ринком, вторинний ринок — це свого роду хедж-фонд. Тут маржинальність менша, але й ризики мінімальні», — пояснює Олена Маленкова.
Але щоб квартира справді приносила дохід, потрібно грамотно підходити до її вибору.
Чотири правила для інвестора
1. Визначитись з бюджетом
«Ви можете почати інвестувати у квартиру на вторинному ринку навіть із $30 тис. — скажімо, такий бюджет ви для себе визначили. Але це не кінцева сума. Навряд чи квартира за таку ціну добре здаватиметься. Вам доведеться робити ремонт, а це ще, як мінімум, +20% до вашого бюджету», — розповіла інвест-консультант, експерт із нерухомості.
2. Цільова аудиторія
Важливо розуміти, хто ваш майбутній клієнт. Наприклад, ви орієнтуєтеся на айтішників. Отже, ваше завдання — обрати саме те житло, якому віддає перевагу саме ця цільова аудиторія. Це, зокрема, закриті містечка, з добре розвиненою інфраструктурою та системою безпеки.
3. Локація
Розташування квартири грає дуже велику роль. Але в будь-якому випадку, вона повинна знаходитися поблизу метро, магістралей, гарної транспортної розв'язки, щоб людина могла дістатися без особливих зусиль у потрібне їй місце.
4. Тип об'єкту
Купуючи житло під оренду, краще зробити вибір на користь сучасної «євродвушки». Однокімнатні квартири хоч і залишаються затребуваними, але поступово здають лідерські позиції.
Свої корективи до переваг орендарів вніс локдаун. Багато хто перейшов на дистанційний режим роботи, відповідно, виникла потреба у житлі, яке забезпечує достатньо особистого простору.
Скільки можна заробити
За словами Маленкової, доходність від довгострокової оренди квартир у Києві помітно впала. Якщо раніше вона становила в середньому 10−12%, то сьогодні близько 7,5−8%. Свою роль зіграло зменшення ставок за іпотечними кредитами та зниження попиту у зв'язку з локдауном.
Значно більше можна заробити на оренді подобово — 12−15% річних. Але тут також важливо добре прорахувати і бюджет, і цільову аудиторію, і локацію.
«Наприклад, один із моїх клієнтів купує квартири лише поблизу лікарень та здає їх у подобову оренду. Його доходи становлять близько 15% річних», — навела приклад Олена Маленкова.
Де шукати
Найпопулярнішими майданчиками для пошуку нерухомості вважаються ОЛХ, ДомРіа, Rieltor.ua, FlatFY.
Але потрібно враховувати, що до 80% оголошень є фейковими. Агентства беруть оголошення про продаж привабливої квартири, якої насправді в їхній базі немає, і розміщують їх, залишаючи свої контакти. Їхня мета — «зловити» клієнта.
«Ви телефонуєте з приводу конкретної квартири, вам кажуть, що вона вже не продається, вносять вас у свою базу і починають потім закидати дзвінками», — попередила експерт.
Щоб знайти реального продавця тієї самої квартири, яка вам сподобалася, потрібно виписати всі номери телефонів із оголошень та всіх обдзвонити. Як правило, найнижчі ціни вказані саме у фейкових оголошеннях.
Читайте також: Експерти прогнозують стрибок ціни на оренду житла
Як перевірити квартиру
-
Кабінет електронних послуг.
-
Державний реєстр прав на нерухоме майно, реєстр судових рішень.
-
Monitor.Estate
-
Domik.ua
Коментарі - 12
Отношусь к тем кто снимает как к ****
Отношусь к имуществу того кто сдает как к ****
Видимо таковы реалии.
І в першій дизайн — непотрібна річ. Оцінять, але не доплатять. І там вижимають максимум, антивандальні рішення, мінімальна площа — головні критерії.
А в другому випадку — без цікавого дизайну у вас взагалі ніхто не зніме. Скільки б воно не коштувало в затратній частині, якщо квартира не цікава — то будете ви неї натужно здавати кожний раз.
Додайте «лофт» і стелю можна не робити - і полетить)). А можна 3 місяці робити проєкт, 6 — ремонт. І потім висітиме це чудо за 1к баксів/місяць вже рік на дошці об’яв, як в одному жк спостерігаю).
А всього лиш треба замінити 2−3 «ржаві» дизайнерські елементи, та квартира стане іншою.
Дохідність може бути однакова, але зусиль потрачено різна кількість. Чи варте воно того? Покаже час і попит на конкретну квартиру. Середнє по ринку не буває, бо ринок полярний у своїй суті, навіть якщо не дробити на менші критерії.