Після оголошення рішення ФРС про підвищення ключової ставки відразу на 0,75% фондові ринки спочатку пішли вгору, а потім оновили річні мінімуми. Вчора широкий індекс S&P 500 втратив 3,25%, а технологічний NASDAQ Composite — понад 4%. Чому інвестори знову впали в депресію і які настрої пануватимуть на ринках найближчі місяці, розбирався «Мінфін».
Прощавайте бігтехи: що купувати, коли ФРС штовхає економіку в рецесію
Чому ринки зраділи рішенню ФРС
Підвищення ставки ФРС відразу на 0,75% — найвище за останні 28 років. Відсоткова ставка за федеральними кредитними коштами (federal funds rate) наразі складає 1,5−1,75% річних.
Ще тиждень тому абсолютна більшість експертів схилялась до того, що підвищення не буде таким агресивним і становитиме 0,5%. Однак загальну картину зіпсували чергові статдані, що з'явилися напередодні засідання ФРС: травнева інфляція у США сягнула 8,6%. До того ж, за оцінками аналітиків, лише деякі показники вказують на те, що зростання цін досягло піку. Тож і в червні можемо побачити високу інфляцію.
Стабільно високим залишається і рівень безробіття — третій місяць поспіль (березень-травень) він становить 3,6% економічно активного населення, або близько 6 млн осіб, — свідчать дані Міністерства праці країни. І цей факт також свідчить про жорсткість монетарної політики.
Не додало оптимізму і повідомлення Мічиганського університету, за даними якого споживчі настрої впали до найнижчого рівня, починаючи з середини 70-х років, відколи установа почала проводити опитування.
Після цих новин у більшості фінансистів не залишилося сумнівів, що Федрезерв діятиме рішуче. Про це напередодні засідання регулятора написала і The Wall Street Journal.
Економісти JP Morgan и Goldman повідомили в клієнтських нотатках про ймовірне підвищення ключової ставки Федрезерву відразу на 0,75%.
Колишній голова Федерального резервного банку Нью-Йорку Вільям Дадлі навіть допустив, що ФРС може підвищити ставку відразу на 1%.
Тож підвищення ставки на 0,75% було сприйняте ринками з полегшенням: того ж вечора, 15 червня, S&P 500 додав майже 1,5%, а NASDAQ — 2,5%.
Що змусило інвесторів знову впасти в депресію
Вже наступного дня ключові індекси пішли донизу, оновивши річні мінімуми. S&P 500 за день впав на 3,25% (-23% із початку року), а NASDAQ втратив понад 4% (-32%).
Найперше, що засмутило ринки, — це прогнози ФРС. Відповідно до них, ВВП США цього року зросте на 1,7%, хоча раніше очікувалось 2,8%. А ось інфляція становитиме 5,2%, замість прогнозованих у березні 4,3%. Також у ФРС планують рішучіше підвищувати відсоткову ставку. Раніше консенсус-прогноз на кінець року був 1,9%. Зараз ФРС говорять про 3,4% до кінця 2022 року, 3,8% до кінця 2023 року та 3,4% до кінця 2024 року, згідно з медіанним прогнозом.
Не сподобалось інвесторам і те, що вони прочитали поміж рядків у заявах ФРС. Центробанк заявив, що він «твердо відданий» меті повернути інфляцію до 2%. Такі заяви означають, що ФРС готовий до подальшого агресивного підвищення ключової ставки. Це підтвердив і голова регулятора Джером Пауелл, який припустив можливість підвищення ставки в липні на 0,5% або 0,75%, хоча й зазначив, що жорсткіше рішення не стане нормою.
Читайте також: НКЦПФР і НБУ обмежують купівлю акцій іноземних компаній: як оминути заборони
Крім цього, у травні ФРС очікувала, що ринок праці «залишиться сильним». Зараз же цього формулюванні у релізі немає — його просто вирізали.
Американська економіка за крок до депресії
Після рішення ФРС посилились розмови про можливу рецесію американської економіки. «Мінфін» раніше пояснював, що центробанк заради зниження інфляції фактично гальмує її зростання і провокує безробіття, але намагається зберегти баланс.
Наразі ФРС все ще наполягає на тому, що ВВП США зростатиме наступні три роки. Але все більше експертів переконані, що «пройти по лезу» і зупинити інфляцію, не завдавши важкого удару економіці, не вдасться.
«Швидший і глибший рух до зони обмежень означає більший ризик жорсткої посадки», — наголошують аналітики ING Economics.
«ФРС збирається підвищувати відсоткові ставки, доки не загальмує інфляцію, але ризик полягає в тому, що при цьому зруйнує економіку», — побоюється старший директор Moody's Analytics Райан Світ.
Песимістично дивиться на перспективи економіки й керівник відділу глобальних акцій Federated Hermes Limited Гейр Лоде. «Ми вважаємо все вірогіднішим, що рецесія та зростання безробіття будуть необхідні для приборкання інфляції», — попередив він.
За результатами опитування Financial Times та Бізнес-школи Чиказького університету, 70% із 49 економістів сказали, що допускають рецесію у 2023 році.
Читайте також: Пітер Лінч: як знаходити акції, які подорожчають на 1000%, і не турбуватися про кризу
У банківській холдинговій компанії Wells Fargo заявили, що різке підвищення відсоткових ставок, яке збільшить вартість запозичень для всієї економіки, може спровокувати «м'яку рецесію» у середині 2023 року.
«На наш погляд, рецесія за масштабами та тривалістю буде більш-менш еквівалентною до спаду 1990−1991 років. Тоді рецесія тривала два квартали з падінням реального ВВП на 1,4%», — сказав головний економіст банку Джей Брайсон у записці для клієнтів цієї середи.
Хоча більшість фахівців все ще вірять у можливість уникнути рецесії. «Я підвищив ймовірність рецесії цього року з 10% до 25%. Ймовірність рецесії у 2023 р. — 30%, порівнюючи з 25%, які я давав раніше», — заявив головний економіст Comerica Bank Біл Адамс.
Позитивні очікування зберігає глобальний ринковий стратег JP Morgan Марко Коланович. На його думку, уникнути рецесії вдасться завдяки високому споживанню та відкриттю економіки після коронавірусу.
Що буде з ринками
Як попереджає очільник інвестиційної компанії Sanders Morris Harris Джордж Болл, нинішній спад ще не завершився. За його словами, виходячи зі статистики, на ведмежих ринках зазвичай відбувається просідання від піків на 38%. Тому в нинішній ситуації індексам ще є куди падати. «Будь-які рухи вгору, які ми спостерігатимемо найближчим часом, будуть лише випадками підтримки», — попереджає він.
За прогнозом головного інвестиційного стратега CFRA Research Сема Стовала, піком падіння S&P 500 стане позначка близько 3500 пунктів у третьому кварталі. Водночас, на його думку, після цього відбудеться досить швидке відновлення індексу і вже до кінця року він сягне 4200 пунктів.
Приблизно про ті ж цифри в оновленому прогнозі говорить і банк Wells Fargo. Тут очікують, що на кінець року індекс становитиме 4200−4400 пунктів. А до минулорічних піків він повернеться у 2023 р.
Читайте також: Чи стане драйвером світова продовольча криза для виробників штучної їжі
Історичний досвід говорить про те, що ведмежі ринки тривають відносно недовго. За розрахунками головного інвестиційного стратега CFRA Research, 10 ведмежим ринкам, які спостерігались після Другої світової війни, в середньому було потрібно 14 місяців для відновлення. А значить, на його думку, довгострокові інвестори можуть не відкладати купівлю активів, чекаючи ще глибшого просідання, а вже зараз обирати активи.
До яких акцій придивлятися зараз
Серед головних постраждалих від жорсткого підвищення ключових ставок у США та Європі та спаду споживчої активності опиняться глобальний фінсектор, капіталомісткі галузі, орієнтовані на споживача (автомобілебудування, будівництво, роздрібні мережі, частково транспорт), а також перегрітий сегмент компаній, що зростають, — паперів із високими оцінками, що враховують переважно перспективи зростання майбутніх доходів, насамперед сегмента hi-tech.
Але навіть за нинішньої ситуації, переконують експерти, можна знайти непогані варіанти для вкладень.
Джек Мерфі, керуючий портфелем і один із директорів із інформаційних технологій компанії Eastern Investment Partners, радить звернути увагу на енергетичні компанії та промислові підприємства з гарними фінансовими показниками. «Нам подобаються компанії з великою дохідністю для акціонерів у вигляді комбінації високих дивідендів та викупу акцій. Навіть зараз можна знайти багато відмінних компаній, які все ще торгуються з привабливими мультиплікаторами» — додає він.
Коментарі - 8
бульбашки потрібно здувати — «інакше політ вверх дууууууже високо і великий шмяк»
нещасні 1,75% - це не 25%! і ракети з бомбами на них не падають…
Так що штовхав весь світ у прірву ФРС останні півтора роки, а от зараз нарешті хоч якось намагається виправити свої помилки.
А ты не думал что возможно они озвучивают не все? Ну к примеру чтобы не вызывать панику на рынках? И что печатанием они возможно предотвратили ещё худшие последствия? Что возможно, они понимают что делают и какие последствия? Или ты считаешь у любой ситуации ВСЕГДА есть выбор из хороших последствий? Ну как и много других риторических вопросов.
Либо что они всегда так делали и гасили свою инфляцию — инфляцией своих колоний?
Друкуванням грошей вони «запобігли» рецесії, якої так боялися, а в результаті отримали бульбашку, повноцінну кризу та ще більшу рецесію, чим могла бути без такого скаженого друкування грошей.
А психологія «Великі дяді не можуть помилятись» — це щось рабсіянське.
«Лучшая инвестиция — банки с тунцом и фасолью. Инфляция скоро взлетит. Вы не можете есть золото, серебро или биткоин. Вы можете есть консервированный тунец и фасоль», — написал Кийосаки в Твиттере.