19 грудня виповнюється 4 роки з того часу, як Приватбанк перейшов у державну власність. «Мінфін» вирішив перевірити, як за цей час змінився найбільший банк країни, скільки банку вдається заробляти та чи продовжують йому довіряти клієнти.
4 роки після націоналізації: як змінився Приват
Половина — у Привата
Рівно 4 роки тому 19 грудня 2016 року тодішній Президент Петро Порошенко підписав указ «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки України в економічній сфері і захисту інтересів вкладників».
Після цього Міністерство фінансів викупило 100% акцій Приватбанку за 1 гривню. Однак, для того, щоб докапіталізувати банк, у нього оперативно було влито понад 116 млрд грн.
Станом на 2016 рік Приватбанк був найбільшим банком країни. Як повідомили «Мінфіну» у фінустанові, в той час послугами Привату (карта, кредит, депозит і т.п.) користувалося 48,4% українців, що були клієнтами хоча б одного банку. При цьому 39,3% споживачів банківських послуг називали Приват своїм основним банком.
Станом на кінець 2020 року Приватбанк поліпшив ці показники. Зараз банк надає послуги більш ніж половині банківських клієнтів в Україні та при цьому є для них основним банком.
Кошти в Приваті на депозитах або на поточних рахунках тримають 22,5 млн громадян.
Грошей більше, але темпи нижче
За підсумками жовтня 2020 року на рахунках в Приватбанку фізособи тримали 213,7 млрд грн. А це означає, що з моменту націоналізації загальна сума коштів фізосіб зросла на 37,7%.
Хоча за цим показником Приват показав непогане зростання, вклади громадян в банківській системі в цілому росли швидше. За підсумками жовтня кошти фізосіб в українських банках становили 658 млрд грн. Це означає, що загальний для ринку показник за 4 роки виріс на 55%.
В результаті частка Привату в загальному обсязі коштів фізосіб у банківській системі скоротилася за 4 роки на 4 п.п. до 32,5%.
Кредитний прискорювач
За 4 роки виріс обсяг виданих Приватбанком кредитів фізособам. Станом на 1 жовтня 2016 року кредитний портфель «фізиків» в фінустанові становив 24,7 млрд грн. А за підсумками жовтня цього року — майже 42,8 млрд грн. В результаті маємо зростання на 73,3% за 4 роки, що минули з моменту націоналізації.
Читайте також: Депозити на вимогу та скарбнички замість строкових вкладів
Виросло і співвідношення виданих громадянам кредитів, у порівнянні з цим показником у всій банківській системі. Напередодні націоналізації на Приват припадало 27,6% всіх виданих фізособам кредитів. Зараз же цей показник досяг 29,5%.
Мінус чверть відділень
Після націоналізації Приват не уникнув загальної для банківського сектора тенденції — скорочення регіональної мережі відділень. Якщо в жовтні 2016 року в розпорядженні Привату була мережа з 2329 відділень, то сьогодні ця кількість скоротилася майже на чверть — до 1750.
Треба сказати, що в цілому по системі кількість банківських відділень скорочувалася швидшими темпами. 4 роки тому банки надавали послуги в 10718 відділеннях, зараз — в 7329, що майже на третину менше.
Приват ніколи не був лідером ринку за кількістю відділень. Як раніше, так і зараз, найбільша мережа залишається у Ощадбанку. На Приватбанк наразі припадає 23,9% від загальної кількості банківських відділень. Це дещо більше, ніж напередодні націоналізації — тоді цей показник становив 21,7%.
Скільки банк заробляє
Зараз Приват — абсолютний лідер в українській банківській системі за прибутком. Протягом перших 9 місяців цього року фінустанова заробила майже 21,3 млрд грн, що становить понад 56% від прибутку всіх українських банків.
Ці показники — не рекордні для Привату. За цей же період минулого року банк заробив 27,4 млрд грн.
До націоналізації Приватбанк таких фінансових досягнень не показував. За 9 місяців 2016 року Приват заробив 775 млн грн. Правда, на тлі конкурентів це виглядало непоганим результатом — вся банківська система тоді спрацювала в «мінус» і зазнала збитків на понад 9 млрд грн.
До економічної кризи і початку війни на Донбасі Приват також заробляв набагато менше, ніж зараз. За перші 9 місяців 2013 року — 1,8 млрд грн.
Читайте також: У «чорну п’ятницю» українці найбільше купували частинами — Приватбанк
Велика частина прибутку Приватбанку йде в бюджет. Так, згідно з рішенням уряду в 2018 році банк віддав державі 90% свого прибутку — тоді це склало 11,5 млрд грн. А з заробленого в 2019 — 75%, а це майже 24,5 млрд грн. Інші ж держбанки сплатили до бюджету половину своїх чистих доходів.
За словами керівника роздробу Приватбанку Дмитра Мусієнка, основний бізнес фінустанови в роздрібному бізнесі — це кредитування і кредитні карти. У той же час, банк шукає і додаткові напрямки роботи. Наприклад, зараз Приватні є лідером з продажу страхових продуктів, і продав в цьому році кожен п'ятий залізничний квиток.
Інтернет-сервіс Privat24 поступово перетворюється в маркетплейс, в якому можна буде замовляти широкий спектр послуг і товарів. З огляду на те, що за минулі 3 роки кількість клієнтів, що працюють через Privat24, подвоїлася і досягла 12 млн осіб, база для розвитку нових напрямків бізнесу у банку є.
Коментарі - 20
Проблеми у банку були системні і накопичувалися роками. Його невиважена кредитна політика призвела до втрати капіталу а 97% кредитів банк видав компаніям, пов'язаним з його акціонерами Коломойським та Боголюбовим, заявили в НБУ.
Попередні власники не забажали, чи не змогли провести докапіталізацію банку, — такими називає причини націоналізації економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
Коли банк стикається з проблемою недостатності капіталу, то існують декілька рішень — ліквідація або націоналізація, розповідає інвестиційний банкір Сергій Фурса. Він називає націоналізацію поганим рішення, але найкращим із усіх можливих, такою собі необхідною жорстокістю.
Держава забирає на себе не актив бізнесменів Ігоря Коломойського і Генадія Боголюбова, а пасив, вартістю у мінус 5,5 млрд. доларів, і ці гроші ляжуть на плечі платників податків.
5,5 млрд доларів які олігарх Коломойський вивів з Привату в офшори.
Все правильно, не от неэффективной работы, а потому что Беня еще тот схемщик, «налоги платит только дурак или трус» (@Коломойский). Какого рейдерства боялись главные рейдеры страны? И причем тут убытки и доходы к рейдерству?
Сокрытие доходов через намеренную выдачу невозвратных кредитов связанным лицам и компаниям с последующим отнесением на расходы (убытки) — давно процветающая схема в банковской сфере на постсоветском пространстве.
5,5 млрд и есть сокрытая сумма за многолетний период работы. Или может быть вы не знали что в Привате был Банк в Банке — целый отдел который занимался только этими вопросами?
Микробов вы тоже своими глазами не видели — будете с пеной у рта доказывать, что их тоже не существует, как и короновируса?:)
Мог ли я 5 лет назад представить себе, что приват потребует от меня распечатать на бумаге декларацию ФОП, которую я подаю через Приват24 и принести ногами им в отделение? Нет, не мог. А сейчас приват от меня это требует.