Уряд вже готує законопроєкт про запровадження додаткового збору на імпорт. Мова йде про запровадження 10-відсоткового збору на валютообмінні операції для купівлі всіх імпортних товарів і послуг. Про наслідки такого рішення розповів на фейсбуці економіст Незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза.
Уряд готує нове мито на імпорт: як це вплине на курс долара
Чому зараз «сірий» імпорт програє легальному
Основний момент. Припустимо, я «сірий» імпортер. За яким курсом мені доцільно купити готівковий долар, і наскільки я збільшу попит на відносно невеликому сегменті ринку?
Якщо у мого «білого» конкурента вхідна вартість товару на полиці: 36,57 грн/$ + 10% спецмита + імпортний ПДВ та мито (грубо — 25%). Мій мінус — вартість доставки і трансакційні витрати. Тому, навіть шаленими адміністративними зусиллями і спробою не залишити жодного обмінного пункту з ліцензією, такий попит на готівкову валюту «штовхатиме» готівковий ринок вгору.
Зараз, навпаки, «тіньовий» імпорт програє можливості ввезти товар «в білу», придбавши валюту за умовно-пільговим курсом 36,57 грн/$. Тому тут гостре питання вирівнювання умов для «білого» імпорту та боротьби зі заниженням митної вартості.
Читайте також: Восени на пару євро/долар чекає ідеальний шторм: як до нього підготуватися
Що зробив Нацбанк
Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 грн/$. На готівковому ринку обмінний курс стабілізувався на рівні 38,50/39,20 грн/$ — купівля/продаж. Євро торгується на рівні 38,57/39,57 грн/євро.
Минулого тижня готівковий курс стрімко зріс до 42,0/42,5 грн/$ (+15% до першої половини липня, коли офіційний курс залишався на рівні 29,25 грн/$).
Основним фактором «ралі» готівкового курсу та його наступного розвороту, за словами операторів ринку, виступив адміністративний тиск Національного банку на легальні небанківські обмінники. Цільовий орієнтир НБУ — це вирівнювання готівкового курсу з курсом за операціями з картками (36,57 грн/$ +/- 1%).
Відмітимо, що обіг небанківських валютних обмінників у 2021 році складав всього $14,1 млрд, або в середньому всього $1 млрд на місяць у першому півріччі 2021 року. Для порівняння: обсяг купівлі безготівкової валюти клієнтами банків у липні склав $7 млрд.
Враховуючи, що зростання курсу на готівковому сегменті формує негативні очікування і впливає на поведінку безготівкового ринку (затримка експортної виручки), Нацбанк також здійснив наступні кроки:
- банкам дозволяється збільшити обсяги продажу готівкової валюти. Раніше вони не могли перевищувати суму купівлі готівкової валюти у населення (нульове сальдо по касі). Після 27 липня ліміти банків на реалізацію готівкової валюти збільшені на 50% від суми чистої купівлі безготівкової валюти у громадян із 13 квітня (приблизна оцінка +$0,6 млрд);
- населенню дозволено купувати готівкову валюту за офіційним курсом 36,6 грн/$ (+1%) за умови розміщення їх на депозит (3 місяці) та при ліміті до 50 тис. грн на місяць.
Відмітимо, що курс за операціями з картками залишився на попередньому рівні 36,90−37,10 грн/$ та не реагував на коливання готівкового ринку.
Читайте також: Які банки готові продавати безготівкову валюту під депозит і за яким курсом
Чому експортери знову залишатимуть виручку за кордоном
Після підвищення офіційного курсу гривні 21 липня Нацбанк викупив до резервів $0,9 млрд. Обсяги продажу валюти клієнтами банків можуть залишатись вищими за купівлю ще тривалий час, враховуючи:
- калібрування імпорту під 25% зростання курсу долара;
- розблокування портів для експорту зернових, що також зменшує навантаження на залізну дорогу та автоперевезення;
- суттєве падіння витрат за картками (безготівкова конвертація валюти) українських мігрантів.
З іншого боку, уряд готує впровадження спеціального мита на купівлю валюти для імпорту в розмірі 10% (де-факто, зростання курсу до 40,3 грн/$). Тоді як експортери будуть змушені продавати валюту за офіційним курсом 36,57 грн/$.
Такий розрив повертає ситуацію квітня-червня, коли експортери залишали виручку за кордоном. З високою ймовірністю, безготівковий валютний ринок може піти «в тінь», а операції експорту-імпорту проходитимуть як взаємозалік.
Ба більше, за умови зростання податкового навантаження на імпорт, зростає попит та економічна доцільність купівлі готівкової валюти для оплати та ввозу «сірого» імпорту. Що у випадку реалізації даного заходу призведе до зростання попиту на готівкову валюту та можливостей «сірих» імпортерів тиснути на готівковий курс.
Коментарі - 22
В принципе, такой вариант вполне вероятен
По факту нет покупателя нет продавца нет сбыта товара сырья. Все сидят на попе хоть некоторые мечтают 50-60 за доллар при безработице в Украине уже сейчас 30% населения
В Швейцарии знаете какой НДС? 8% стандартный или 3,8 % - 2,5 % сниженный!
У нас в странне безработица уже 35%!
Может пора подумать наоборот о поддержке предпринимателей, бизнеса/экономическом чуде? Почему не попробовать теже
1. 5% с продаж и 10% социального налога?
2. налог на прибыль заменить налогом на выведенный капитал
И т.д.
Поэтому «національний виробник» пострадает наравне с импортером.
Безработица у нас — 6 миллионов беженцев +35%. 10-ти процентный налог это по факту поднятие курса валюты на 10% без изменения фиксированного курса НБУ, о чем и пишет автор. Просто и элегантно пощиплют экспортеров на «фиксированном» курсе, а импортеров на «гибридном» курсе. Отказаться от импорта невозможно, мы мало что производим сами, а если и производим, то для приемлемого потребительского качества комплектующие импортируются — от куриных яиц бройлеров, до этикеток на бутылки. Похоже правители и не помышляют ни о каком сингапурском экономическом чуде для Украины и быстром восстановлении и росте после войны. Все мы считаем, что для поднятия экономики нужны послабления для бизнеса. Так же думал в свое время революционер ленин со своей НЭП. А вот другой революционер сталин, после второй мировой, использовал противоположную политику увеличения налогов и «закрепощения» народа. Не верю в дураков, и в то что там наверху не понимают что происходит и по глупости совершают непонятные нам действия. Просто наши желания и стереотипы не совпадают с их планами.