Останніми днями надто активно почали змінюватися цифри в обмінниках. Курс гривні впевнено перетнув межу в 28 грн/$, за якою не був уже давно. Ба більше, зробив це занадто швидко, чим налякав багатьох. Про причини нинішньої ситуації у фейсбуці розповів фахівець інвесткомпанії Dragon Capital із продажу боргових цінних паперів Сергій Фурса.
Путін і не тільки: чому падає гривня
Все було інакше
Спершу згадаємо, що було минулого року. До листопада місяця гривня була у чудовій формі. Гривня зміцнювалася. Ба більше, робила це дуже впевнено, входячи до списку найбільш зміцнених валют щодо долара у світі.
Чому так відбувалося? Відповідь проста — дуже сприятливі умови зовнішньої торгівлі для українських експортерів. Дуже висока ціна на метал. Високі ціни на аграрну продукцію. Плюс впевнене та стабільне зростання сектору IT, а це вважайте експорт. Айтішники отримують доходи, продаючи свої послуги переважно за кордон, і потім витрачають ці гроші в Україні. І тут зростання становить близько 30 відсотків на рік.
На цьому тлі імпорт поводився скромніше, ціни на газ ще не досягли шалених висот, та й Україна дуже обмежено цей газ імпортувала.
Причини послаблення
Загалом до листопада все було добре. А потім по гривні вперше вдарила несамовитість Путіна. Вперше за останній час, звісно, бо це божевілля давно з нами й обвал 2014 — 2015 рр. багато в чому був продиктований російською агресією. Так чи інакше, у листопаді західна преса активно почала писати про те, що Путін готує вторгнення до України. Це лякало західних інвесторів. Закрило доступ для українського уряду до запозичень на зовнішньому ринку. І почало тиск на гривню. Іноземці продавали гривневі облігації, купували долари та тиснули на курс.
В результаті, до нового року гривня дійшла до позначки 27,3 грн/$ і начебто заспокоїлася. І начебто всі почали звертати увагу на економіку. А вона у 2022 році не обіцяла бути такою вже сприятливою для гривні. Ні, ціни на експорт досі хороші. А погода у Південній півкулі обіцяє там поганий урожай, що призведе до високих світових цін на аграрну продукцію й у 2022 році. Але все це вже було. Це входить до умов завдання, повторюючи 2021 рік. Водночас Україні, очевидно, треба більше купувати газу і робити це якнайшвидше. А газ дорогий. Й імпорт прогнозується вищий. Чому? Тому що доходи українців продовжують зростати, і це призводить до зростання імпорту і тисне на гривню. Загалом, аналітики чекали на слабкіший рік для національної валюти, але без фанатизму. І без якихось різких рухів. Очікування на кінець року на рівні 28,5.
Читайте також: Ставки за єврооблігаціями України підскочили до рекордних 27% річних. Акції компаній падають
Далі стало веселіше. По-перше, традиційна українська бюджетна традиція — витрачати гроші під ялинку. Ми всі ж бачили ці дитячі майданчики, які закопують у грудні в замерзлий ґрунт. Так відбувається щороку. І щороку на початку січня в банківську систему вивалює купа грошей, яка частково відразу йде на валютний ринок. Цього року ліквідність у банках на початку року зросла на 50 млрд грн — до 250 млрд грн. Зростання на чверть — дуже значне. І у перший тиждень січня гривня просіла до 27,5. Дрібниця, здавалося б. Тим паче, суто технічний рух. І на цьому здавалося все.
Але тільки здавалося. Тому що у четвер до світового інформпростору увірвалися коментарі російських дипломатів у стилі гопника з підворіття, які дуже немиролюбно реагували на очікувану відмову цивілізованого світу приймати умови путінського ультиматуму. І полетіло.
Читайте також: Промислова інфляція зросла на 62%: як відреагують ціни
Інвестори злякалися. Злякалися не на жарт. Знову стрічки світових ЗМІ заповнили мапи потенційного російського вторгнення до України. І пішли розпродажі. З одного боку, активно продавали рубль та російські акції. На побоюваннях щодо ефекту від санкцій. З іншого — кривава різанина бензопилою розпочалася в українських єврооблігаціях та гривні. Інвестори побігли. Купівлі не було. І це сильно тиснуло на гривню. За два дні курс національної валюти пройшов із 27,5 до 28. І пощастило ще, що панікують поки що лише зовнішні інвестори, а українці зберігають спокій. Можливо, просто звикли з 2014 року. А може, не читають західну пресу.
На що очікувати далі
Нацбанк як може підтримує курс, продаючи долари з резервів та стримуючи коливання на валютному ринку. Лише за минулий тиждень довелося продати близько $300 млн.
Що далі? Все повністю упирається у психологічний фактор. Економічних причин різкого падіння немає. Якщо Путін і Ко накручуватимуть рівень агресії, тиск триватиме. Якщо підуть на деескалацію — зупиниться і курс гривні.
Читайте також: 5 способів інвестувати у сільське господарство України та світу
Тому відповідь на запитання, що буде з курсом гривні найближчим часом, лежить у голові Путіна. Але голова Путіна — предмет темний, і дослідженню, на жаль, не підлягає.
Коментарі - 63
«Ситуація розгортається не драматично, скоріше, я б сказав, — театрально. Якщо Порошенка не вдалося затримати на кордоні, якщо суд досі не обрав запобіжного заходу, то нічого серйозного для нього не буде. Суд збиратиметься щодва місяці і все буде повторюватись», — зазначив експерт.
Але якщо виявиться, що Петро Порошенко не даремно їздив у Європу, то інституції ЄС втрутяться і це стане великою проблемою для Офісу президента.
«Це може відбутись через запрошення Порошенка на якийсь захід дуже високого рівня, куди не буде запрошено нікого з офіційної влади. Порошенко ж не Навальний. І якийсь з європейських органів може звернутись до Венедіктової з питанням, чому Порошенка не випускають з країни. І для них рішення Печерського суду — не аргумент, і воно не має європейської юрисдикції.Європа точно не дасть посилити Зеленського за рахунок Порошенка. Порошенко відомий у Європі і тому будь-які перешкоди для нього можуть будуть використані світовими політиками проти цієї влади», — додав Віктор Небоженко.
Також політолог наголосив на тому, що, на його думку виглядає, що Володимиром Зеленським маніпулюють:
Такі необдумані кроки можуть призвести до дострокових виборів вже восени цього року.
«Проблема Зеленського в тому, що він не політик і не вміє спілкуватись мовою політики. Він просто з’ясовує стосунки з особистими ворогами. І це його помилка. Адже у такій ситуації Порошенко цілком переграє його», — розповів політолог.
«безопасность, гарантированную нам будапештским меморандумом, никто так и не обеспечил»
Ну так Россия один из подписантов — почему к ней не предъявляете претензий…
«если война так близко, почему мы продолжаем стоить дороги для российских танков, а не роем рвы у северо-восточных границ?»
Спросите об этом президента Украины, ведь у него в голове война давно закончилась…
Або Нацбанк задіє всі наявні у нього ринкові інструменти для протидії курсовим стрибкам (підвищує облікову ставку 20-го числа, збільшує норматив резервування на коррахунках банків, посилює вимоги і обсяги по рефінансу, а також активно продовжує проводити інтервенції з продажу відсутньої валюти).
Або — відпускає ситуацію до зльоту котирувань до мети до 28,70−29 гривень за долар і перестає розпродавати ЗВР, але отримує значне зростання курсу і фактично «ховає» всі свої дії в частині «боротьби з інфляцією» монетарними методами з метою в 5% до кінця 2022 року.
https://news.finance.ua/ua/news/-/507199/mizhbank-chy-bude-obval-gryvni
Віталій Мінько, аналітик та директор Forex Club у Львові, назвав ключові фактори, які сприятимуть ослабленню гривні на ринку: «Через високі ціни на газ, очікується приріст імпорту. Нерезиденти відновили вихід із країни. З початку року (фактично за 3 робочі дні) портфель ОВДП нерезидентів скоротився майже на 2 мільярди гривень. Також ринок закладає можливу появу на ринку ліквідності, яка не була повною мірою реалізована наприкінці 2021 року, а саме відшкодування ПДВ та бюджетні кошти підрядникам, що може посилити тиск на гривню.
Що впливатиме на гривню у 2022 році? Ціни на світових ринках. На початку 2022 року доведеться закуповувати газ у сховища, щоби пройти опалювальний сезон. Аграріям потрібно буде поповнювати запаси паливо-мастильних матеріалів і добрив. Це може негативно позначитися на курсі гривні на початку року. Відтік долара може спровокувати короткострокове ослаблення гривні до 29,50 і вище.
С чего бы это? Вот кроме возможной войны, что-то скажите?
По поводу долгосрочного контракта, не нужен он Украине.
1) не вкладывали деньги в добычу газа
2) не вкладывали деньги в энергоэффективность
3) Проели 3 млрд выигранных у гаспрома + 3 млрд подаренных от МВФ
4) допустили слишком значительное укрепление гривны, не понимая что это временный эффект
5) не поддерживали своего производителя (в том числе выгодным курсом)
6) не проводили никаких адекватных реформ
7) Скатились в кумовство и «ручное» управление
8) не закупили газ пока была хорошая цена (
9) доводят предприятия до банкротства
10) глупая административная политика, игнорируют рыночные механизмы
Валютные спекулянты даже на такое не способны…
что во всём виноват Путин.
Ну запустили свой новый блог,
так что теперь, больше никому, кроме вас уже и писать нельзя…
новое время
колумнист, что с него взять
:)
З нерухомістю все просто: якщо сильно впаде, будем купувати.
Наприклад:
https://www.olx.ua/uk/nedvizhimost/kvartiry/prodazha-kvartir/askaniya-nova/
Если семенной фонд импортируют,
горючее импортируют,
то и удобрения смогут импортировать…
Увеличим затраты, уменьшим доходность — с голоду
однозначно не умрём…
https://ukragroconsult.com/news/kak-vysokie-czeny-na-gaz-udaryat-po-agrariyam-i-budut-li-dorozhat-produkty/
Производить удобрения умеют не только в России, но вот не у всех при этом есть свой газ для их производства и экспорта.
И их недостаток скажется при очень плохой погоде.
Так для сравнения. Аммиак подорожал с 500 до 800 долл.
Я сочувствую аграриям.
А нужные нам микросхемы с 300 до 2000.