Японський Nikkei у понеділок втратив понад три відсотки, ф'ючерси на основні європейські і американські індекси теж у червоному, дохідність американських державних облігацій падає, а за тридцятирічними паперами знизилася нижче 2%, чого не було з лютого. «Невже бульбашка вже луснула» — ставлять питання багато інвесторів-початківців і починають панікувати. «Мінфін» не панікує, а готується до падіння ринків заздалегідь.
Чим страшніше, тим цікавіше: редакція вирішила заробити на панікерах
Чого бояться інвестори
«Люди завжди питають мене, що відбувається на ринках. Це просто. Найбільша спекулятивна бульбашка всіх часів у всіх активах», — так охарактеризував нинішню ситуацію інвестор Майкл Бьюррі, який зміг заробити сотні мільйонів доларів на кризі 2008 року, і став одним із персонажів фільму «Гра на пониження».
Бьюррі далеко не єдиний генератор похмурих прогнозів. Згідно з дослідженням Bloomberg Economics, динаміка цін на нерухомість у всьому світі подає тривожні сигнали про формування бульбашки, які схожі на ті, що спостерігалися напередодні світової фінансової кризи 2008 року.
«Суміш факторів провокує зростання цін на житло до безпрецедентних рівнів у всьому світі. Рекордно низькі ставки, безпрецедентне бюджетне стимулювання, заощадження, накопичені під час локдаунів, обмежена пропозиція нерухомості і очікування швидкого відновлення світової економіки роблять свій внесок у зростання цін», — вважають експерти.
Неоднозначна ситуація і на фондовому ринку. Прискорення інфляції і, як наслідок, посилення монетарної політики ФРС можуть спровокувати різке зниження індексів.
Доки ФРС переконує всіх у тому, що висока інфляція тимчасова, а підвищення облікової ставки у найближчій перспективі не планується. Але учасники ринку читають інформацію між рядків і вона дає привід насторожитися.
На засіданні FOMC — комітету, який приймає рішення щодо монетарної політики ФРС, яке відбулося минулого тижня, члени комітету вже почали «говорити про те, щоб поговорити про скорочення програми викупу».
Ще один тривожний сигнал — новий «dot plot» — графік, що відображає думки членів FOMC відносного того, якою має бути відсоткова ставка, демонструє, що у 2023 році очікується два підвищення ставки, що на два більше, ніж прогнозувалося у березні. Що стосується 2022 року, то за підвищення ставки наступного року висловилося вже сім членів комітету, проти чотирьох у березні.
І нарешті, прогноз інфляції знову погіршений, що також змушує інвесторів нервувати.
Нервує їх і перспектива підвищення корпоративних податків, можливість погіршення статистики ринку зайнятості і споживання. Та й вірогідність нової хвилі ковіда ніхто поки що не скидає з рахунків.
Втім, незважаючи на досить довгий перелік можливих ризиків, все ще лише 7% опитаних Bank of America інвесторів вважають, що на ринку акцій утворилася бульбашка. А значить, навіть в умовах максимальної настороженості ралі фондового ринку має всі шанси на продовження.
«Мінфін» також не поспішає закривати свої позиції, але готовий підстрахуватися. А тому ми вирішили розібратися в інструментах заробітку на корекції.
Зворотні ETF
Ми вже детально розбирали, що таке ETF і як на них заробляти. У нашому портфелі є декілька індексних фондів, зокрема, Vanguard S&P 500 і VanEck Vectors Agribusiness. Перший вкладає гроші клієнтів у компанії з ключового індексу американського фондового ринку, другий — в підприємства агропромислового комплексу. Ідея заробітку на цих фондах проста — дорожчають акції компаній, дорожчає і профільний ETF.
Однак серед безлічі індексних фондів є й ті, які працюють за зовсім протилежним принципом — якщо акції дешевшають, дорожчає фонд. Для досягнення зворотної динаміки застосовуються свопи, ф'ючерси та опціони. Використовувати їх самостійно приватному інвестору може бути складно, особливо початківцю. А ось інвестувати в інверсний ETF так само просто, як і в будь-який інший.
Приклад такого фонду — ProShares Short S&P 500 (SH). Як зрозуміло з назви, він орієнтований на широкий індекс. Якщо падає S&P 500 — він дорожчає, і навпаки. Але якщо індекс зростає, ETF може падати швидшими темпами. Причина в тому, що, інвестуючи в складні інструменти, керуючі проводять щоденні перерахунки.
Іншими словами, якщо ви купили цей ETF, коли індекс S&P 500 становив 2000 пунктів, потім він довгий час зростав і нарешті обвалився, скажімо, до 1990 пунктів, ви все одно можете бути «в мінусі».
Читайте також: Чому після пандемії світова економіка ніколи не буде такою, як раніше
У інверсного ETF є й інші недоліки. По-перше, це обмеженість вибору. При меншій кількості опціонів і меншому попиті ви, ймовірно, виявите, що зворотні ETF мають меншу ліквідність, ніж інші ETF.
Наприклад, той же ProShares Short S&P 500 має середньоденний обсяг торгів близько $6 млн. Це набагато менше, ніж SPDR S&P 500 ETF (SPY) з денним обігом близько $73 млн.
По-друге, протягом досить тривалого періоду часу основні фондові індекси історично зростали. Це означає, що використовувати зворотні ETF як частину стратегії «купуй і тримай» досить ризиковано. Тому такі ETF не рекомендується тримати в портфелі довго.
Інвестори, які хочуть хеджувати ризики або зробити ставку на зниження певного індексу або класу активів, можуть звернути увагу на наступні фонди:
Direxion Daily Jr. Gold Miners Bear 2X ETF (NYSE: JDST)
MicroSectors US Big Banks Index 2X Inverse Leveraged (NYSE: BNKZ)
ProShares UltraPro Short MSCI Emerging Markets (NYSE: EEV)
ProShares UltraPro Short S & P500 (NYSE: SPXU)
Заробіток на страху
Альтернативний варіант заробітку на падінні — інвестиції в «індекс страху» VIX. Він вимірює настрій ринку щодо майбутньої волатильності за індексом S&P 500. Іншими словами, цей індекс демонструє рівень побоювань інвесторів щодо майбутніх рухів ринку.
Розраховується індикатор на підставі котирувань попиту і пропозиції на індексні опціонні контракти. Коли ринок падає — індекс волатильності зростає, і навпаки.
Інвестувати в цей індекс можна через орієнтований на нього ETF — iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX). Фонд вкладає кошти своїх клієнтів у ф'ючерси на VIX.
На думку співзасновника Wotan Михайла Рітчера, даний інструмент вигідно використовувати для хеджування ризиків інвестиційного портфеля.
«Купуючи „індекс страху“ на 20−30% від інвестиційного портфеля, ми маємо два варіанти розвитку подій: якщо фондовий індекс впаде, то заробимо на зростанні волатильності, тим самим частково покриваючи втрати. Якщо ж фондовий індекс виросте, VXX зазвичай впаде на менший відсоток або залишиться незмінним. А значить, заробимо на зростанні фондового індексу, а VXX продамо», — пояснив він «Мінфіну».
На цей фонд звернув увагу і засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан. «Можливе зростання інфляції, а разом з ним і ймовірність підвищення відсоткової ставки з боку ФРС цілком може призвести до корекції, особливо беручи до уваги, що ринки досить розігріті», — пояснив він своє рішення.
Однак цей інструмент подобається не всім експертам. «Хочеш гарантовано втратити гроші — тримай в довгостроковому портфелі VXX», — написав у фейсбук керуючий партнер Capital Times Ерік Найман.
Також критично до цього інструменту поставився фінансовий радник Interactive Brokers Віталій Кононюк. «Якщо тримати VXX у портфелі постійно, він щороку буде в 2−3 рази стискатися. Якби ви купили VXX у спокійний грудень 2019 року, і не зафіксували прибуток на зльоті, то зараз би втратили половину капіталу», — пояснив він свою позицію.
Читайте також: Як купити акції Apple і Tesla в Україні
Скептично до цього активу ставляться і деякі експерти, з якими поспілкувався «Мінфін». На думку керівника компанії Perfomance Management Сергія Сарояна, це досить складний і вимогливий для роботи актив, який в руках досвідчених керівників дійсно може стати інструментом для хеджування довгих позицій.
«Однак серйозного інтересу для пересічних трейдерів він не представляє. Будь-якої відчутної волатильності на ринку не очікується, тож доцільність його використання в спекулятивних цілях викликає питання», — говорить він.
Рішення «Мінфіну»
Редакція все ж вирішила ризикнути і купила 3 акції VXX, заплативши за них $98,04. В першу чергу, ми хочемо перевірити, як він поведе себе в різних кризових ситуаціях. У ряді випадків він демонстрував дуже непогані показники. Наприклад, під час кризи, пов'язаної з локдауном у березні минулого року, ETF за лічені дні подорожчав в 4 рази.
Звичайно, подібних падінь і паніки інвесторів зараз ніхто не чекає, проте «Мінфін» поставив за мету вийти з цього активу, якщо він подорожчає на 40%.
Невеликий зліт «індексу страху» ми вже спостерігали. Кілька днів після покупки наш новий ETF дешевшав, але все різко змінилося минулої п'ятниці. ФРС традиційно намагався заспокоїти інвесторів і не змінив свою політику, але змінив очікування, заявивши, що підвищення основної ставки відбудеться у 2023 році, тобто на рік раніше, ніж регулятор говорив раніше.
В результаті ключові індекси (а разом з ними і портфель «Мінфіну») пішли донизу. А ось VXX подорожчав більш ніж на 8%. Зараз ринки «перетравили» інформацію ФРС і почали відновлюватися, а наш новий ETF пішов донизу. Тому на момент написання статті його дохідність досить символічна — 0,87% і, швидше за все, вона падатиме до моменту чергової кризи.
Але експерти прогнозують найближчим часом більшу волатильність фондового ринку. Ми ж ловитимемо момент, щоб вийти з цієї інвестиції відповідно до поставлених цілей.
Фінансові результати
П'ятничне падіння негативно відбилося на нашому портфелі. Якщо тиждень тому наш заробіток (включаючи акції в портфелі, вже продані і отримані дивіденди) становив $233,13, то в момент написання статті — $142,71. Таким чином, дохідність від $2990, які ми розмістили на брокерському рахунку на початку проекту, склала 4,77%.
Найбільше за тиждень постраждали акції ігрового сервісу Roblox. Зовсім нещодавно дохідність за ними перевищувала 40%, а зараз опустилася до скромних 16,3%.
Лідером же за дохідністю завдяки високим цінам на нафту став перший пакет акцій BP, який подорожчав на 18,2%. А ось спекулятивний пакет акцій цієї ж компанії трохи просів.
Читайте також: Руслан Магомедов: «Хочемо, щоб в Україні торгувалися акції компаній з S&P 500»
До списку аутсайдерів додалися наші продуктові інвестиції в ETF, який орієнтується на кукурудзу, і компанію Bunge Limited. Перший актив подешевшав майже на 9%, другий — більш ніж на 11%.
Інвестиції «Мінфіну»
Актив | Кількість акцій | Ціна акції на момент придбання, $ | Ціна акції на момент написання статті, $ | Зміна ціни активу за тиждень, $ | Зміна ціни з моменту придбання, $ | Дохідність |
BP (інвестиції) | 5 | 22,6 | 26,72 | -6,2 | 20,6 | 18,23% |
Usana Health Sciences | 2 | 86,4 | 101,69 | -3,58 | 30,59 | 17,70% |
Roblox | 2 | 68,74 | 79,99 | -13,45 | 11,23 | 16,33% |
Vanguard S&P 500 | 1 | 347,44 | 387,42 | -3,03 | 39,98 | 11,49% |
VanEck Vectors Agribusiness | 3 | 81,44 | 90,47 | -10,44 | 27,11 | 11,09% |
General Motors | 1 | 53,5 | 59,28 | -2,52 | 5,79 | 10,81% |
WisdomTree Wheat | 2 | 6,12 | 6,66 | -0,1 | 1,08 | 8,82% |
Honda Motor | 5 | 29,55 | 31,66 | -5,22 | 10,58 | 7,15% |
Brown-Forman Corporation | 1 | 69,04 | 73,71 | -1,85 | 4,67 | 6,76% |
SPDR Russell 1000 Yield Focus | 2 | 90,49 | 93,27 | -10,29 | 5,57 | 3,08% |
Spotify Technology S.A. | 1 | 239,96 | 247,18 | 0,96 | 7,22 | 3% |
iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN | 3 | 32,68 | 32,96 | н/д | 0,86 | 0,87% |
McDonald's Corporation | 1 | 233,23 | 232,03 | -4,43 | -1,21 | -0,51% |
BP (спекуляції) | 4 | 27,05 | 26,72 | -4,96 | -1,32 | -1,22% |
SPDR Gold Trust | 8 | 172,08 | 167,09 | -6,68 | -4,99 | -2,90% |
WisdomTree Corn | 6 | 22,41 | 20,45 | -9,27 | -11,73 | -8,72% |
Delta Air Lines | 2 | 50,67 | 45,42 | -18,66 | -10,53 | -10,39% |
Bunge Limited | 1 | 89,49 | 79,46 | -5,56 | -10,03 | -11,18% |
Manchester United | 5 | 18,07 | 15,57 | -1,33 | -12,48 | -13,80% |
Спецпроєкти «Мінфіну» про інвестиції і трейдинг
Топ-20 кращих книг для початківців і досвідчених трейдерів
Літня школа трейдингу: вчимося заробляти на коливаннях валютних пар
Тест: чи готові ви інвестувати в акції США?
Попередні матеріали серії про інвестиції «Мінфіну»
Нафтові активи вже принесли нам майже 24% доходу: докуповуємо їх ще
«Мінфін» придивився до медіаринку. Купили Spotify
Топ-10 брокерів, за допомогою яких можна купити акції на іноземних фондових біржах
Коментарі - 2