Індекс S&P 500 досяг мінімального значення з початку року та почав після цього стрімко зростати. Відразу пішли розмови, що інфляція вже пройшла максимальні показники, «дно» досягнуте і час повертати втрачене. Але чи насправді це так, і які можливі варіанти розвитку ситуації розглядають експерти, у фейсбуці розповів Іван Компан, фінансист, засновник First Kyiv Investment Club.
Інфляція ставить нові рекорди: до чого готуватися інвесторам
ФРС налаштована рішуче
Протоколи ФРС лише підтвердили рішучість керівників центрального банку США у боротьбі з інфляцією, хоча оптимісти та ті, хто робить ставку на «розвороти», знайшли в протоколах промінь надії: «важливо калібрувати темпи майбутнього посилення жорсткості монетарної політики, з метою запобігання ризику суттєвих небажаних ефектів».
Але є там і така фраза: «декілька учасників підкреслили необхідність утримування обмежуючих заходів так довго, як буде потрібно. Деякі з цих учасників нагадали про історичні прецеденти, до яких привело передчасне завершення періодів жорсткої монетарної політики для боротьби з інфляцією».
Так що, загалом, ФРС налаштована рішуче! Та й окрім оприлюднених протоколів, всі виступи керівників центрального банку, які відбувалися останнім часом, не дають шансів сумніватися в «яструбиних» поглядах керівництва регулятора.
Читайте також: ФРС та ЄЦБ підвищують ставки: до чого тут Україна
Інфляція не здається
Промислова інфляція (PPI) у вересні зросла на 0,4%, що вище, ніж прогнозовані +0,2% та -0,2% у серпні. В річному вимірі промислові ціни зросли на 8,5%, вище ніж прогноз у 8,4% та трохи нижче 8,7% у серпні.
Як видно, принаймні, поки що, інфляція не здається і компаніям доведеться перекладати зростання цін на плечі споживача, або втрачати прибутки. Перспективи не дуже радісні…
Бізнес продовжує сповільнюватись
Сезон корпоративних результатів, традиційно, розпочався зі звітів банків та фінансових компаній: Black Rock перевищила прогнози, але, порівнюючи з минулим роком, виручка і прибутки зменшилися. Cхожа картинка і у JPMorgan — краще за прогноз, але суттєво гірше минулорічних результатів. Wells Fargo теж зумів перевищити прогноз і виручка навіть трохи зросла, порівнюючи з минулим роком.
Звіти промислових компаній, страхувальників, авіаліній, які були оприлюднені цього тижня, поки що не дозволяють зробити однозначного висновку про те, як розпочався сезон: на кожний гарний результат досить легко знайти й поганий.
Загалом, темпи зростання, як очікується, будуть нижче середніх значень і очевидно, що бізнес сповільнюється разом із тим, як ФРС продовжує втілювати жорстку монетарну політику. Навряд чи можна чекати, що корпоративні результати за третій квартал стануть саме тим каталізатором, що виштовхне ринки на поверхню після занурення, яке триває з самого початку року.
Читайте також: На фондовий ринок США вже прилетів «неоновий лебідь»: коли чекати на катастрофу
«Холодний душ» для інвесторів
Найцікавіше було у четвер. Оголошення споживчої інфляції за вересень стало як «холодний душ» для інвесторів: CPI зріс на 0,4%, вище прогнозу у 0,2% та 0,1% у серпні. В річному вимірі CPI склав 8,2%, що вище прогнозованих 8,1% та трохи нижче 8,3% у серпні. Базовий CPI, без врахування цін на продукти харчування та пальне, в річному вимірі зріс на 6,6%, що вище прогнозу у 6,5% та 6,3% у серпні.
Очевидно, що гірших новин для ринків годі було й придумати. І перша реакція була саме такою: після оголошення даних індекси моментально зачервоніли, втративши близько 2% та оновивши річні мінімуми. Але цікаво, що було потім…
«Ніхто нічого не знає» — саме так визначив суть інвестиційного бізнесу засновник The Vanguard Group, знаменитий Jack Bogle (дякую Barron’s, що нагадали про цю чудову цитату). Кращих слів, щоб описати те, що відбувалося на ринку після оголошеннях СPI та різкого падіння індексів, і не підбереш. Адже після того, як індекси обновили цьогорічні мінімуми, вони без всяких видимих причин, нібито за велінням чарівника, почали стрімко зростати і закінчили день в діапазоні +2,2−2,8%.
Інакше, як дивом, це не назвеш, бо жодної фундаментальної причини для оптимізму не було видно навіть на горизонті. Серед можливих пояснень: закриття прибуткових «коротких» позицій, виконання опціонів на покупку та ліквідація позицій для їх хеджування, специфіка роботи алгоритмів, які керують торгівельними роботами, «перепроданий» ринок та ще декілька, але, якщо чесно, то насправді «ніхто нічого не знає».
І дійсно, якби ринки керувалися лише логікою та фундаментальними показниками, то все було би набагато простіше.
Чи досягнуто дна?
Після того, як S&P 500 у четвер торкнувся позначки у 3 491,58, мінімального значення індексу з початку року, та почав після цього стрімко зростати, всі знову заговорили про те, що інфляція вже пройшла максимальні показники, «дно» досягнуте і час повертати втрачене.
Хотілося б, щоб так і було, але мені здається, що такі висновки робити трохи передчасно. Подібні ситуації цього року траплялися вже не раз, але кожного разу це закінчувалося новим падінням.
Враховуючи, що керівники ФРС поки що ні словом не обмовилися про зміну жорсткого курсу, ймовірність підвищення на 75 б.п. у листопаді складає майже 100%, а на 50 б.п. у грудні — 63%, економіка не в найкращому стані і ризикує звалитися в рецесію, а попереду на нас чекає сезон не найкращих корпоративних результатів, то якось складно повірити, що непрості часи для ринків вже позаду.
І важко не погодитися з СЕО JPMorgan Джеймі Даймоном, який цього тижня висловив думку про те, що «США, ймовірно, увійдуть у рецесію протягом шести-дев'яти місяців, і S&P 500 може легко втратити ще 20%».
Коментарі - 5