11 грудня 2020, 7:40 Читать на русском

Акції Tesla і Facebook продаватимуть в Україні: чи варто їх купувати тут

Цього тижня у ЗМІ з’явилась інформація про допуск до обігу на території України акцій 6 американських компаній. Це означає, що їх можна буде купити на вітчизняній фондовій біржі. «Мінфін» розібрався, чи будуть вигідними такі «домашні» покупки.  

Які акції стали доступні

Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку України допустила до обігу на території України акції 6 американських компаній. Організацію взяла на себе інвестиційна група Універ.

Як пояснив «Мінфіну» директор Універу Олександр Куликов, ця процедура досить складна і тривала – витратити на неї довелось близько місяця. «Щоб допустити акції, спершу слід подати заявку в Національний депозитарій. Він перевіряє, чи може ця акція бути допущена, зокрема збирає ключові відомості про емітента. Якщо все гаразд, формується запит до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, і вже вона приймає рішення про допуск цінних паперів на вітчизняний ринок», — розповів Олександр Куликов.

Наразі плануються зміни до законодавства, які спростять цю процедуру для цінних паперів, які входять до світових індексів. Можливо, після цього на фондовому ринку України з’явиться значно більша кількість акцій.

Акції яких компаній допущені до обігу на території України

Компанія Капіталізація (млрд дол.) Зростання ціни акцій за рік
Microsoft 1620 42,7%
Facebook 805 40,7%
Tesla 604 857%
Visa 417 16,3%
Netflix 224 69,5%
AMD 113 138,7%

Всі ці компанії представляють технологічний сектор, який в останній рік досить швидко розвивався.

Коли і де можна купити

Українцям, які бажають купити акції цих компаній на вітчизняному фондовому ринку, доведеться трохи зачекати — на біржі вони ще не доступні.

«Заводять ці акції наші інвестиційні фонди Ярослав Мудрий і Отаман. І спершу цінні папери увійдуть до портфелів наших фондів. Це буде зроблено у січні», — пояснив Олександр Куликов. Після цього акції стануть доступними для купівлі у додатку Wotan, який розробляє Універ. Зараз він перебуває на етапі тестування.

І лише на третьому етапі введення акцій в обіг, Універ планує вивести їх на українські біржі. Після цього ці акції стануть доступні для придбання через будь-якого вітчизняного брокера.

Читайте також: Як заробити на золоті, не купуючи злитки

Якщо Універ взяв на себе процедуру отримання дозволу на обіг акцій в Україні, це зовсім не означає, що тільки він матиме право ними торгувати на біржі. Фактично зараз будь-який брокер має можливість вивести акції цих шести компаній на фондовий ринок і продавати їх там. Але через складність процедури бажаючі прискорити початок торгівлі  цими іноземними цінними паперами можуть і не знайтись.

Як купити

Коли акції з’являться на фондовому ринку, купити їх можна буде за тим самим принципом, що й акції вітчизняних компаній, які торгуються там зараз. Детальніше про це «Мінфін» вже писав в ось цій статті, тому зараз коротко зупинимось лише на ключових аспектах.

Перше, що потрібно – це відкрити рахунок у вітчизняного брокера. Наприклад, це може бути Універ, ICU, Фрідом Фінанс Україна, Світ Інвест, Dragon Capital тощо.

Саме брокер за вашим запитом і проводитиме операцію. Для того, щоб відкрити рахунок у нього, потрібно надати копії документів, що засвідчують особу, та ідентифікаційний код. Як правило, все можна зробити дистанційно. За свої послуги брокери беруть комісію. Для прикладу, у Фрідом Фінанс Україна вона становить 0,08% від суми угоди, але не менше 0,2 євро.

Досвід Apple

Акції, які отримали допуск для торгівлі в Україні на цьому тижні, не перші, які пройшли цей шлях. Влітку минулого року на вітчизняному фондовому ринку з’явились акції Apple. Торгуються в Україні вони і зараз.

За даними Української біржі, під час написання статті, одну акцію технологічного гіганта можна було купити за 3853 грн. А ось ціна продажу була встановлена на 351 гривню нижча — 3502 грн. Тобто, той, хто купив би акції Apple і через хвилину вирішив би їх продати, – миттєво втратив би близько 9% своїх інвестицій. І це ще без врахування комісії брокера за кожну операцію.

Той, хто торгує на міжнародних фондових ринках (або читав статтю про структуру торгівельного терміналу для придбання акцій) знає, що на світових фондових ринках так само є різниця між ціною купівлі і продажу. Щоправда, коли «Мінфін» перевірив, яка ж вона для акцій Apple, виявилось — лише 1 цент.

Читайте також: Як продати біткоїн: на що звернути увагу та яких помилок варто уникати

В момент написання статті акції Apple торгувались на NASDAQ за $124,92 за штуку. Курс НБУ становив 28,08 грн/$, а значить ціна «яблучної» акції в цей самий час становила 3507 грн. Тобто, близько до тієї суми, за яку її можна було б продати. А ось за купівлю довелося б переплатити 346 грн, порівняно з американською біржою.

Чому в Україні дорожче

Для того, щоб зрозуміти, чому ціна на акції в Україні вища, ніж у США, потрібно зрозуміти, як реалізується торгівля цими цінними паперами в Україні.

На фондовому ринку працює маркетмейкер, який на запит покупця може придбати акцію Apple на NASDAQ і перепродати її на біржі в Україні. За проведення операції він і бере свою комісію. Якщо ж інвестор вирішить продати свої акції, маркетмейкер їх викупить, але вони йому фактично не потрібні, він знову вийде на NASDAQ і продасть їх там. Тому його ціна викупу акцій має бути максимально наближена до рівня на світових ринках.

Скільки коштуватимуть нові акції

Приблизно за цим самим принципом працюватиме і Універ. Тому націнка на акціях, очевидно, буде. Однак яка, поки що невідомо. Як розповів Олександр Куликов, для початку компанії потрібно розуміти попит і свої витрати, пов’язані з процедурою.

Однак маркетмейкером акцій цих шести компаній може бути будь-який брокер. Тому, чим більше буде потенційних покупців, тим більше може з’являтись і торгівців акціями. Як наслідок, вища конкуренція призведе до зниження спреду.

Читайте також: Які акції найчастіше купують українські інвестори

Хоча, експерти, з яким спілкувався «Мінфін», говорять про те, що в найближчі рік-два про серйозну конкуренцію говорити не варто. Це справа більш тривалого часу.

Є ще один спосіб знизити спред для іноземних акцій на українських біржах. «Необхідною умовою для цього є впровадження ф’ючерсів на ці акції. Даний крок дозволить гравцям, які мають доступ до світових фондових майданчиків, здійснювати ціновий арбітраж за цими паперами. Конкуренція серед таких гравців, на мою думку, здатна зменшити спред до 3-4%», — розповів «Мінфіну» інвестиційний аналітик Фрідом Фінанс Україна Денис Білий. Однак, і такий інструмент навряд чи буде запроваджений найближчим часом.

Кому вигідно купувати акції в Україні

Початок обігу акцій в Україні зовсім не означає, що раніше вони не були доступні для вітчизняних інвесторів. Будь-який українець може зареєструватись у міжнародного брокера чи вітчизняного субброкера і купувати акції тих самих Apple, Tesla, Facebook і ще тисяч інших компаній на світових фондових ринках. При цьому переплачувати за них не доведеться.

Тому виникає запитання, навіщо купувати їх саме в Україні? Як пояснює  Олександр Куликов, у деяких випадках це може бути вигідніше. Наприклад, для того, щоб купити акції через західного брокера, на його рахунок треба перевести кошти через систему SWIFT. Комісія ж за таку операцію становитиме, наприклад, у Приватбанку 0,5% від суми плюс ще додатково $12. В інших банках приблизно стільки ж. Купуючи ж акції в Україні, міжнародний платіж робити не потрібно, а для невеликих сум це суттєво.

Крім цього, оскільки всі операції проходять в гривні і всередині країни, це може спростити звітність і сплату податків.

Придбання акцій в Україні однозначно не буде цікавим для спекулятивних торгівців. Значний спред і довша процедура унеможливлять заробіток на швидкому продажу цінних паперів.

Так само  не вигідно це буде і тим, хто збирає диверсифікований портфель, чи вишукує недооцінені акції менш відомих компаній. А ось довгострокові інвестори, які цікавились саме технологічними гігантами, можуть звернути увагу на можливість «внутрішньої» покупки.

Для прикладу, поглянемо на результати торгівлі акціями Apple. Перша така угода на Українській біржі була укладена у липні минулого року на купівлю 95 акцій по 5792 грн. Тобто, загалом інвестор заплатив 550,24 тис. грн. У жовтні цього року Apple провела спліт своїх акцій, розділивши кожну на 4 (це зроблено для того, щоб здешевити кожну акцію і розширити коло потенційних інвесторів, існуючі інвестори втрат не зазнали).

Після «дроблення» у покупця на руках було 380 акцій. Зараз ціна викупу однієї акції на Українській біржі — 3502 грн. Тобто, їх можна продати трохи більше ніж за 1,33 млн., заробивши близько 780 тис. грн.

Читайте також: Розпочинаємо інвестувати: як обрати брокера, щоб купити акції за кордоном

Однак, такий заробіток став можливим лише завдяки значному росту акцій Apple. Інвестиції ж у фондовий ринок – завжди ризик і  значна різниця між купівлею і продажом його збільшує.

Олексій Писарев

Коментарі - 29

+
+97
mary27
mary27
11 грудня 2020, 8:22
#
Неплохая статья.
Показывающая, что наш рынок ЦБ — скорее карго-культ.

Особенно доставило про Нац.депозитарий, проверяющий наиболее ликвидные американские акции, соответствуют ли они нашим критериям?)о

Помню, как в 2015 году наши добили свой рынок акций, неадекватно подняв требования к листингу.
+
+5
Alpenstein
Alpenstein
11 грудня 2020, 12:10
#
Как по мне, то это и к лучшему. Как-то пил пиво с одним из руководителей одной из наших бирж, заведующим технической частью. По его словам с одной стороны всё сделано жлобски и на соплях, а с другой имеют место быть постоянные подкаты с целью насверлить дырок в интересах третьих лиц.

Я уж не помню в чём должна была заключаться схема, но в саму ситуацию вполне верю. Зачем эти дополнительные риски.
+
+24
mary27
mary27
11 грудня 2020, 12:40
#
Насчет жлобски - охотно верю.
+
0
ApamaT
ApamaT
11 грудня 2020, 9:24
#
Интересно на будущее
+
+29
mphet26
mphet26
11 грудня 2020, 10:20
#
Не стоит
Тесла — вечный должник и банкрот (не пишите, что акции тесла подорожали за год в 10 раз)
Facebook — фантом, который разделят на части
+
+13
aktibuhs
aktibuhs
11 грудня 2020, 16:09
#
Тесла уже довольно давно стала прибыльной. Согласно словам Маска цены на акции переоценены. Но, для перепродажников не имеет значение не первое, ни второе, главное купить дешевле и продать дороже, и тут год назад покупать акции было 100% выгодное дело. И, я думаю, даже сейчас еще выгодно, так как на горизонте не наблюдается причин для падения цены, а с учетом последних обновлений автопилота, есть вероятность роста акций. 

Однако согласно статьи в Украине спекулянтам покупать акции - не выгодно.

+
+29
mphet26
mphet26
12 грудня 2020, 7:44
#
Причины для упадка Тесла наблюдаются. Электрокары как класс автомобилей неоправдано разлекламированы, а стоимость подзарядки обходится в два раза дороже чем бензин при нынешних ценах. И это я не говорю о том что после взлёта цены в 10 раз за короткий период времени ВСЕГДА наступает фиксация под тех кто «взлетел» Теслу. Вы ж не думаете, что брокеры свою икру за просто так кушают.
Покупать Теслу сейчас это как открывать уже открытые коробки ожидая увидеть там подарок.
-----------------------
Шведы из Стокгольма в Ниццу поехали двумя машинами: дизельным Volvo XC60 и электрическим Jaguar I-Pace.
В итоге дизельный автомобиль заправился дважды, а электрический - 13 раз становился на зарядку.
Помимо потери времени не получилось и сэкономить на электромобиле. За всю поездку на заправку дизельной машины потратили 2034 кроны, а на зарядки электромобиля ушла 5571 крона. Поездка на электромобиле обошлась в 2.74 раза дороже.
На шведских сайтах Volvo и Jaguar базовый  и дизельный  Volvo XC60 в 1.38 раз дешевле, чем базовый Jaguar I-Pace. https://www.facebook.com/100051084520666/posts/204338607945622/?d=n
+
0
yarg
yarg
13 грудня 2020, 16:47
#
Электрокар просто круче намного. 
а дороже или дешевле - это не так важно. Китайцы скоро нагонят по 5000 долларов
+
0
aktibuhs
aktibuhs
14 грудня 2020, 9:48
#
Не знаю на счет этой вашей поездки, знакомый купил себе лиф, живет за городом каждый день по 30км на работу и обратно ездит, говорит, что стал экономить на заправке, а времени на заправку тратит еще меньше.
Приехал домой, поставил в гараже на зарядку, утром отключил и поехал.

На дальние поездки пока электрокары не выгодны хотя бы по причине долгой зарядке, и довольно редко встречающихся быстрых зарядных станций. Да и экономия в электромобиле довольно условная, так как такого же класса бензиновый автомобиль будет дешевле
+
0
bonv
bonv
11 грудня 2020, 11:12
#
Говорят, что первым экономистом был Колумб. Когда он отправился открывать Америку, он не знал, куда направляется. Когда он ее достиг, он не знал, где находился. И все это он сделал на государственные средства:)
+
+67
Apollo17
Apollo17
11 грудня 2020, 11:27
#
Это все круто, но есть одно НО.
Акции реально принадлежат фонду - не покупателю, фонд просто фиксирует, что вы дали ему денег на покупку х акций - это имитация, с фондом что то случилось - акций нет.
21 век - можно же на прямую выходить и покупать.
+
0
Alpenstein
Alpenstein
11 грудня 2020, 12:03
#
О каких фондах речь? Там и QQQ собираются заводить. 
Для себя лично причин покупать через посредников в Украине пока не вижу, но не по причине фонд-не фонд, а в принципе неочевидна выгода.

Если бы наши брокеры упрощали жизнь с налогами, то ещё можно было бы задуматься.
+
+15
aktibuhs
aktibuhs
11 грудня 2020, 16:12
#
Но, я думаю, мамкины трейдеры, были бы не против скупить парочку акций топовых мировых компаний, поэтому, думаю, без прибыли эти фонды не останутся
+
+15
mary27
mary27
11 грудня 2020, 19:23
#
Как бы, ЦБ у ПИФа на отдельном балансе.
И просто так их украсть не выйдет.

Скорее разорится эмитент акций.
+
+30
bonv
bonv
11 грудня 2020, 11:51
#
Экономика — единственная область, в которой два человека могут получить Нобелевскую премию за прямо противоположные утверждения.
+
+33
yarg
yarg
11 грудня 2020, 19:20
#
Физика тоже :)
я уж молчу о медицине...
+
0
Faraday
Faraday
11 грудня 2020, 12:25
#
«Например, для того, чтобы купить акции через западного брокера, на его счет нужно перевести средства через систему SWIFT»

Разве Минфин сам не рекламировал брокеров в Украине (типа Универа и фридом финансов), которые спокойно дадут вам купить акции нетфликс, эпл и всяких интексов 500? В тех статьях ничего не говорилось про SWIFT. Где правда?
+
+9
Alpenstein
Alpenstein
11 грудня 2020, 12:37
#
Вроде нарушения логики нет.
Чтобы купить акции через западного брокера, на его счет действительно нужно отправить средства через SWIFT.
Чтобы купить акции через украинского брокера типа Универа международный перевод не нужен.
+
+18
mary27
mary27
11 грудня 2020, 12:44
#
''Фридом Файненс'' работает как брокер и как дилер, продавая ЦБ из своего портфеля.

''Универ УА'' запилили два фонда, открытый ''Ярослав Мудрый'' на СиП500 и интервальный ''Отаман'' на НАСДАК, инвестирующий в производные инструменты на эти индексы.
Юридически это украинские ПИФы, пайщик не производит вывод средств из Украины.
+
0
Faraday
Faraday
11 грудня 2020, 13:23
#
Спс
+
0
mary27
mary27
11 грудня 2020, 19:18
#
Было бы за что.
Написала банальности.

Но все равно приятно)
+
0
mary27
mary27
11 грудня 2020, 19:27
#
Насчет СВИФТ, при покупке ЦБ у дилера, или паев украинского ПИФа у КУА, хоть и инвестирующего в американские индексы, покупка и продажа идут за гривны.

Но, если действовать через брокера/субброкера - действительно начинаются СВИФТ-переводы и все те песни и танцы с комиссиями.
+
0
иванов Ivanov
иванов Ivanov
11 грудня 2020, 18:25
#
А придбати акції американських компаній  можливо буде за долари,чи за гривні?І якщо за гривні,то чи не буде це ризиковано?Хто що розуміє,то поясніть мені,будь-ласка.
+
0
mary27
mary27
11 грудня 2020, 19:30
#
У дилера — за гривны.
Как покупка украинских ЦБ.
Через брокера — гривны конвертируются в доллары, и идут СВИФТ-переводы.
С комиссиями.
И, инд.лицензия на инвестиции за границей.

Будет ли это рисковано — скорее наоборот, получится валютное хэджирование
Но если курс гривны к доллару изменится, для налоговой возникнет база налогообложения.
И с курсовой разницы придется платить НДФЛ.

Выясняла про акции одной украинской фирмы, ЦБ которой котруются за границей.
+
+3
Alpenstein
Alpenstein
12 грудня 2020, 21:43
#
Хм, так вроде статья 14.1.96 налогового кодекса Украины:

курсова різниця для цілей розділу IV (Податок на доходи фізичних осіб) цього Кодексу - позитивна різниця між офіційним обмінним курсом іноземної валюти до гривні, установленим Національним банком України на день придбання та на день продажу (погашення, іншого відчуження) цінного паперу, у разі якщо такий цінний папір номінований в іноземній валюті;

Пока бумагу не продал курсовая разница и база налогообложения не возникает. Если верить этой формулировке.
+
0
mary27
mary27
13 грудня 2020, 8:45
#
Верно.
Но стоит появится купону по облигациям и дивидендам по акциям - и тут наша родная налоговая довольно потирает свои загребущие ручонки)

Еще они любят записывать в ''доход'' всю сумму инвестиции.
+
0
Alpenstein
Alpenstein
13 грудня 2020, 14:12
#
Кстати вы не сталкивались - как налоговая считает разницу между покупкой и продажей акций, если покупка была не сразу на все деньги, а по разным ценам в течение года? 

Берут среднеарифметическую цену всех акций, или по принципу FIFO, или как-то иначе?

Например купил три акции «Рога и Копыта лтд» за 100, 200 и 300 дол. Через год продал одну за 400. Сколько к налогообложению - 200 или 300 дол разницы? Если отбросить вариант, что они попытаются всю сумму инвестиции обилетить.
+
0
mary27
mary27
13 грудня 2020, 14:31
#
Это скорее вопрос к бухгалтерии брокера, который дает вам отчетность.
Кажется, ФИФО.
+
0
Консультант портала «Минфин»
Консультант портала «Минфин»
14 грудня 2020, 10:02
#
Стратегии торговли на фондовом рынке:

https://www.youtube.com/watch?v=T0jbgtAF2aI

Подписывайтесь на youtube-канал «Минфин»,

оставляйте комментарии под новым видео ;)
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися