Національний банк анонсував проєкт обмежень, які стосуватимуться переказів коштів між банківськими картками фізичних осіб. Які саме будуть встановлені ліміти на перекази, чому вони вводяться та як вплинуть на придбання крипти, в колонці для ЕП розповів партнер ЮК Syrota Dzis Melnyk & Partners Фелікс Аронович. «Мінфін» публікує головне.
Як обмеження карткових переказів вплине на торгівлю криптовалютою
Що планується ввести?
Нацбанк планує ввести ліміти на переказ коштів між банківськими картками фізичних осіб до 100 тисяч грн., а кількість операцій обмежити 30 для одного рахунку щомісячно.
За словами заступника голови НБУ Дмитра Олійника, таке рішення покликане боротися з нелегальним гральним бізнесом, який процвітає в Україні та іншими незаконними способами використання банківських карток.
Проте Дмитро Олійник запевнив, що 95% клієнтів банків навіть не відчують цих змін на собі. В свою чергу, зловмисникам стане значно тяжче здійснювати перекази коштів без належного контролю та сплати податків.
Що стосується грошових переказів для волонтерських цілей, за словами представників НБУ, вони не планують обмежувати вхідні транзакції, що може ускладнити діяльність волонтерів. До того, у випадку підтвердження, ліміти можуть збільшувати в якості виключення.
Причини обмежень
Статистика НБУ свідчить, що від осені 2023 року обсяги переказів P2P підскочили до аномальних показників. Крім того, було відмічено зростання кількості карток, за допомогою яких здійснюються перекази. Це може свідчити про здійснення тіньових переказів та мільярди неоподаткованих гривень.
Так, минулого року один з найбільших банків-емітентів передавав до НБУ статистику, в якій говорилося про масове виявлення так званих «дропів». Так називають процес передачі банківських реквізитів, включно з пін-кодами карток та доступами до інтернет-банкінгу зловмисникам.
Мова йдеться про передачу цих даних самими громадянами. За минулий рік тільки в період з жовтня по грудень банком було виявлено понад 10 тисяч «дропів» і подібна тенденція присутня в інших банках.
Щодо банківських обмежень
Щороку кількість платіжних карток в Україні зростає. До прикладу станом на 2024 рік НБУ відмітив близько 52,12 млн нових карток, які були видані українськими банками. Сумарна кількість платіжних карток складає сьогодні понад 115 млн штук, що складає в середньому по три картки на кожного повнолітнього громадянина України.
Щодо операцій P2P, вони на сьогодні є одними з найпопулярніших шляхів розрахунків серед громадян.
Кожен банк в Україні має власні обмеження, які стосуються операцій між платіжними картками для фізичних осіб. До прикладу, у Приватбанку сьогодні діє обмеження на переказ коштів в розмірі 29999 грн за один платіж.
По Україні за місяць дозволено здійснювати до 200 транзакцій на загальну суму не більше 1 млн грн. У ПриватБанку є ліміти й на вхідні перекази, згідно з якими дозволяється здійснювати до 350 транзакцій на загальну суму не більше 1 млн грн. У monobank ліміти на перекази між фізособами в межах України складають до 60 тис. грн.
На день дозволено здійснювати до 50 операцій, на 4 дні — до 100 операцій. У Сенс Банку, який не так давно був націоналізований, діють ліміти на транзакції на рівні до 200 переказів щомісячно на суму до 400 тис. грн. На день можна здійснювати до 30 переказів, а на тиждень — до 100.
Стосовно переказів коштів за кордон, у Приватбанку сьогодні можна здійснювати до 20 транзакцій на місяць на суму не більше 100 тис. грн.
За кордон можна зробити не більше 20 переказів на місяць на загальну суму не більше 100 тис. грн. У Monobank можна пересилати за кордон суму не більшу еквівалента $10 тис. за курсом НБУ, а для клієнтів Visa — не більше еквівалента $25 тис. за курсом НБУ.
Звітування банків про операції клієнтів
Починаючи з 1 серпня 2023 року, всі поповнення карток на суму більше 5 тис. грн відслідковуються банками. Здійснити такі операції можна лише після ідентифікації клієнта, через що у терміналах оплати слід вказувати власний номер телефону, на який банк телефонує, або відправляє одноразовий пароль доступу.
Ба більше, з червня минулого року банки України кожного тижня звітують НБУ про всі операції з оплати послуг чи товарів в інтернеті, а також перекази між картками фізичних осіб. Тут відразу слід зазначити, що в НБУ передаються не персональні дані, а лише загальна інформація — на яку суму була проведена операція.
Торгівля криптовалютою
Як зміниться життя криптоінтузіастів, які проводять велику кількість операцій по купівлі/ продажу stablecoin?
Вони, крім цих обмежень, які звичайно ускладнять їх діяльність, вже додатково стикаються з банківським фінансовим моніторингом.
Банки при досягненні певної кількості та обсягу операцій запросять у клієнта:
- джерело походження коштів,
- призначення платежів, як отриманих, так і відправлених.
При цьому продаж криптовалюти, як і повернені банківські депозити, джерелом доходу не вважаються.
Джерело доходу можна підтвердити декларацією про доходи, продажем рухомого/нерухомого майна тощо.
Якщо деякі банки зможуть задовольнитися вашими поясненнями, що ви продаєте особисті речі через ОЛХ, то інші — попросять скріншоти з ваших оголошень та квитанції про відправку через Нову Пошту тощо.
І якщо у вас немає інших пояснень стосовно призначення та кількості платежів, вам все ж таки прийдеться повідомити банк про операції з криптовалютою.
Ба більше, банки на підтвердження купівлі/продажу криптовалюти можуть запросити скріншоти вашого облікового запису з криптобіржі та скріншоти виконаних ордерів, які повинні співпасти з розміром платежів по фіатній валюті.
Нижче наводимо відповідь одного з банків на такі пояснення:
«Просимо Вас не проводити операції з криптовалютою, оскільки Банк бачить ознаки підприємницької діяльності в цих операціях.
Проведення операцій, які мають ознаки підприємницької діяльності, порушують режим рахунку. Ви підписали анкету, де вказано, що карта призначена для використання в рамках цільових витрат, а не інструмент для ведення бізнесу".
Таким чином, шановні криптопідприємці, банки поки що приймають «криптоплатежі» як пояснення призначення платежу, але в подальшому не радять проводити такі розрахунки. Подальші санкції банків наразі не відомі.
Читайте також: Бюджетна математика: як Україні вдалося збільшити доходи
В результаті, підприємці, що сьогодні оперують криптовалютою, в майбутньому можуть мати проблеми з проведенням операцій з такими активами. Проте які санкції будуть передбачені НБУ в майбутньому — наразі невідомо.
Коментарі - 48
Відразу поправка: криптоентузіасти не роблять великої кількості операцій, їх може бути вчепити лише обмеження по сумі.
А от тих хто заробляє на наданні можливості вивести чи завести гроші кількість операцій зачепить. Але вони повноцінні бізнесмен що заробляють на своїх послугах.
В результаті, підприємці, що сьогодні оперують криптовалютою, в майбутньому можуть мати проблеми з проведенням операцій з такими активами.
конечно не забывая об уплате налогов, а не заниматься бизнесом
через карты физлица…
Ти некомпетентний у крипті. Не шариш від слова взагалі:) Здуйся…
Крипту в любой точке мира вам обменяют хоть на карту хоть на нал сразу.
Да и напрямую крипту принимает щас куча магазинов от мелких до самых крупных.
З відгуків бачу що ти маєш досвід лише ухиляння від сплати податків та кидання покупців.
Ну и большая часть доходов у меня щас именно в долларе через usdt, в грн только офиц зп. Так что регулярно меняю крипту чаще всего на нал, иногда сразу на карту.
Обменники нала гуглятся за три секунды, так что чего вы с такими вопросами выглядите как плоскоземельщик или противник теории Дарвина
У всех людей РАЗНЫЕ потребности / суммы . Просто они должны соотвествовать налоговым декларациям людей . Никакие лимиты — красиво подрежем всем под одну мерку не сработают .
И почему богатые люди так несчастны…
Зачем жене что-то переводить — вышли ей номер карты, срок действия, CVV-код и пин-код.
Жена в своём смартфоне токенизирует твою карту — один раз подтвердишь токенизацию
и вопрос будет закрыт. В дальнейшем жена будет расплачиваться токенизированной картой
и поэтому никому, ничего, никуда переводить не надо…
Разве что лимиты поднять на количество и суммы операций в сутки — зависит от банка.
«Може бути ти „чревато“…»
А може й не бути — багато залежить від налаштування смартфону…
по сути , юридически моя карта это платеж от моего имени со всеми вытекающими … а не от имени жены …
второе — лимиты на покупки валюты, траты за границей и прочая хрень которой нас уже обвешал нацбанк …
третье , чтоб глупость вашу не плодить почему не IBAN — он идет несколько часов , что имеет решающее значение иногда .
Главное что я не понимаю ни в нашем государстве , ни в товарищах типа вас — зачем все время выкручиваться и обманывать ??? Почему нельзя честно , открыто ? Почему ради наперсточников чтоб им было плохо должен страдать я ? И каждый раз работа нашего государства заключается в отрезании нормального , порядочного , правильного ради того чтоб отрезать чуть чуть гнили , при этом типа по ленивому , за счет остальных .
Есть простой способ борьбы к которомы мы очень быстро прийдем , ЕС нас заставит ввести , AML проверка . Источники происхождения денег . И они почти автоматизированы . Приходит запросец — вам за последние поло года на карту переводили такие то товарищи , кто это ? откуда деньжата ? И все .
«Почему нельзя честно , открыто ?»
Хочешь делать всё по правилам и честно — делай, никто тебе этого не запрещает.
Предположим, что твоя жена выехала за границу два с половиной года назад,
и за это время срок действия её банковских карт весь вышел.
По правильному, она должна приехать в Украину и оформить новые карты.
По неправильному, ты можешь оформить на своё имя дополнительную карту и выслать ей либо сам пластик либо дать возможность токенизировать эту карту в смартфоне.
Конечно, некоторые укрбанки через полтора года войны пошли на встречу своим клиентам и стали высылать новые БПК заграницу — но не все укрбанки и не все БПК.
Вот вечные ФАНТАЗИИ на тему .
А еще есть лимиты когда я не могу купить валюту — 50 тыс грн ограничения , а вдвоем это уже 100 . И не дофантазируюй с бесполезными советами . У меня есть деньги и я их хочу тратить КАК Я ХОЧУ . Я их заработал , задекларировал , уплатил все налоги .
«Нас еб.т, а мы крепчаем» , не удивительно что в такой стране живем где зарплата 400−500 долл . на уровне африканских стран .
Я понимаю, что ни для твоей жены ни для тебя
российской агрессии и войны в Украине не существует…
Продолжай жить в виртуальной реальности своих желаний…
За 30 лет, мы отошли от совка на ноготок. И вам всем нравится совок. И нравиться жить на 400 долл. «большинство» кайфует от этого и делает все для этого.
«…Украина НИЧЕГО в моей жизни не сделала для меня и я серьезно думаю после войны поменять гражданство»
На счёт «не сделала» — ты явно привираешь…
Ты же не в окопе, поэтому срок окончания войны и в каком
виде она будет закончена, от тебя абсолютно никак не зависит…
Коси бабло, пиши на Минфине и жди…
Мне все равно кому платить налоги .
Я не «кошу бабло» , я его ЗАРАБАТЫВАЮ — это еще одна причина почему жить в компании питекантропов мне не нравится , вы все думаете что все падает с неба . Что бабло «косят» .
Сроки зависят — потому что я ее оплачиваю — налогами , донатами . И это для таких как ты очень большие суммы .
«Подожди, почему привираю ?»
Потому что государство тебе дало достаточно много.
Ещё до твоего рождения государство бесплатно носилось
с твоей беременной мамашей, как с писаной торбой.
Родился, ходил в детский сад и школу — забесплатно,
а мамочка ещё и деньги ежемесячно получала на воспитание
такого неблагодарного мальчика до возраста 3-х лет.
Жил в квартире, которую предки получили бесплатно от государства.
Предполагаю, что в ВУЗе ещё и стипендию от государства получал.
Государственную квартиру вместе с родителями тоже приватизировал забесплатно.
А всё, что тебе или твоей семье достаётся бесплатно от
государства почему-то в твои рассчёты не входит.
Твоё отношение полностью подпадает под высказывание
одного умного человека, цитирую дословно:
Люди никогда не увидят того, что вы для них делаете…
Они видят лишь то, что вы не делаете…
по порядочку, родился я в ссср, Украины не было тогда и в проекте. Моя мама платила налоги этому государству. Все предоставленные ей услуги были за ее счет.
ну и так далее потому что все что ты придумал — плод твоей фантазии …
с 16 лет я зарабатываю сам. всю свою недвигу я купил сам. за обучение всегда платил сам. да и в «бесплатную» медицину я не ходок.
Одни фантазии. Мне государство ничего не дало, я все время только плачу налоги. И мне все равно кому их платить, Украине, Болгарии, Испании — там есть шансы что хоть копейка вернется.
«родился я в ссср, Украины не было тогда и в проекте»
Печально, что ты никогда и ничего не слышал
об Украинской ССР, хотя и жил на её территории,
которая задолго до твоего рождения входила в состав
ссср в качестве отдельной республики и даже в своё
время была соучредителем ООН в 1945 году.
«Все предоставленные ей услуги были за ее счет.»
Все предоставленные тебе услуги с самого твоего
рождения и до совершеннолетия были предоставлены
на безоплатной основе за счёт государства, а всё что
предоставляется бесплатно обычно не замечается в упор.
«Работающему человеку государство даёт
гораздо меньше чем забирает»
Однозначно…
Ведь работающие люди даже не замечают, как ездят на
на работу и с работы по асфальтированным дорогам,
а не грунтовке, а также ходят по тротуарам, выложенным
тротуарной плиткой, а не по ухабам и лужам.
Понятно, что вызов пожарных или скорой помощи делается
бесплатно и считается само собой разумеющимся, как и вызов
полиции — а ведь все эти службы надо содержать и платить их сотрудникам зарплату.
Про бесплатную медицину действительно лучше ничего не пишите — ведь вы получали массу почти бесплатных медицинских услуг, абсолютно не вникая ни в финансирование медицины ни в стоимость того оборудования, на котором вам бесплатно делали либо анализы либо исследования или манипуляции…
Импортное медицинское оборудование стоит десятки и сотни тысяч гривен, а с вас берут мизерную плату за ту или иную услугу в государственных или коммунальных медицинских учреждениях либо услугу предоставляют бесплатно.
С введеннием системы HELSI ME при наличии электронного направления медицинская услуга однозначно предоставляется бесплатно.
>С введеннием системы HELSI ME
читаю вас и слезы текут с глаз , какая забота проявлена .
асфальтированные дороги вложены в акцизы на бензин ? или я что-то уже забыл за последние несколько лет ?
а про введение системы , да некий доктор позвонил и попросил записать меня к нему , но я не запомнил ни фамилию ни где он …
а дорогое оборудование пациент оплачивает сам . Расценки есть на сайтах медучереждений где это оборудование расположено .
Может хватит врать то ? а то ощущаю себя как на россии …
я попытался один раз сходит в бесплатную , я просидел час в корридоре , мой час стоит несколько тысяч гривен , итог — я понял что бесплатное мне очень дорого обходится .
потому возвращаемся — система работает на нахлебников . на таких как вы . вы видимо этим пользуетесь .
Есть и давно. Читайте внимательнее нормартивные акты НБУ…
НБУ не блочить рахунки фізичних осіб. Ніколи.
Нерозуміння ролі НБУ в цьому питанні чудово ілюструє твої дитячі уявлення того як зараз працюють операції з готівкою
НБУ не может «блочить» клиентские счета в коммерческих банках
не зависимо от ваших домыслов и предположений…