Перемога Трампа та успіхи республіканців у Сенаті оптимістичні для галузі, але не обов'язково для довгострокової вартості найвідомішої цифрової валюти. Про причини Bloomberg розповів Аарон Браун, криптоінвестор та колишній керівник відділу досліджень фінринків у AQR Capital Management. «Мінфін» вибрав головне.
Чому Трамп може бути корисним для криптовалют, але поганим для біткоїна
Ціна біткоїну підскочила більш ніж на $20 тис після виборів у США 5 листопада. Близько третини цього приросту припало на початкові результати сприятливі для республіканців. Решта — на те, що перемога Дональда Трампа стала очевидною, а його партія продовжила набирати місця в Сенаті та Палаті представників.
Легко зрозуміти, чому перемоги республіканців корисні для криптовалюти. Трамп хвалився, що буде президентом-криптозахисником:
- обіцяв не допустити, щоб федеральний уряд продавав криптовалюту (в основному вилучену у злочинців), як це відбувається зараз,
- сказав, що звільнить криптоскептика, голову Комісії з цінних паперів та бірж Гері Генслера,
- говорив, що підштовхне США до домінування в майнінгу біткоїнів
- пообіцяв призначити консультативну раду з криптовалют, щоб правила писали криптофіли, а не криптофоби
Але важливо відокремлювати те, що добре конкретно для біткоїну, від того, що добре для криптовалюти в цілому — і, можливо, погано для біткоїну.
Спосіб робити ставки чи щось більше
Біткоїн був задуманий як засіб платежу та заощадження, але його давно перевершили в обох напрямках стейблкоїни з цінами, прив'язаними до основних традиційних валют, криптомонети, включно із Ripple, які дешевше, швидше та простіше у використанні, та застосунки, такі як Wise.
Однак замість того, щоб бути відтиснутим на другий план такими інноваціями, біткоїн став шлюзом між традиційними та криптофінансовими системами та продовжив набирати цінність.
У зв'язку з цим можна згадати IPO Netscape, який вважається причиною інтернет-буму. До 1995 року багато інвесторів, включно зі мною, були у захваті від потенціалу інтернету, але не було публічних інструментів для інвестування в цей сектор. Коли Netscape запропонувала перші публічні акції, попит різко зріс.
Це сталося не тому, що інвестори думали, що весь прибуток від інтернету буде отримано браузерами або що Netscape стане домінуючим браузером, атому, що Netscape був єдиним простим способом робити ставки на інтернет. За аналогією, протягом більшої частини історії криптовалют біткоїн був єдиним простим способом робити ставки на криптовалюту.
Netscape вплинув на розвиток Інтернету і приносив прибуток кожен квартал до четвертого кварталу 1997 року; невдовзі після цього він об'єднався з America Online. Його програмне забезпечення існувало у формі Mozilla та інших некомерційних організацій. Але з погляду інвестора IPO, трильйони доларів вартості, згенеровані Інтернетом, по суті, пройшли повз Netscape. Те ж саме вірно і стосовно біткоїну: він вплине на розвиток криптовалют, але може не принести своїм власникам основної економічної вигоди від всієї екосистеми криптоактивів.
Що здатне знизити вартість біткоїну
Враховуючи це, найбільш важливі заходи, які обговорюються, включають розширення зв'язку між традиційною фінансовою системою та криптоекономікою — з усуненням необхідності у проміжній валюті — а також покращення юридичної визначеності для стейблкоїнів та криптовалют для трансакцій, що зробить їх більш привабливими ощадними активами, ніж біткоїн.
Більша частина пропонованої федеральної підтримки криптовалют США, швидше за все, обійде біткоїн, спростивши використання стейблкоїнів для трансакцій та просуваючи інвестиції в децентралізовані автономні організації, які рухаються до того, щоб приносити реальну економічну цінність. До того ж DAO стирають різницю між власниками, співробітниками та клієнтами і — якщо будуть усунуто юридичні перешкоди та невизначеності — можуть виявитися більш досконалою формою бізнес-організації порівняно з традиційними корпораціями.
Інші криптопроекти, такі як Ethereum, підтримують смарт-контракти, в той час як Cardano та аналогічні системи дозволяють відстежувати та торгувати активами, які не враховувалися у рамках традиційної економіки. Інвестування в них сьогодні зазвичай означає конвертацію доларів або іншої основної валюти в біткоїн, а потім біткоїну — в інші криптоактиви. Оптимізація цього процесу може знизити попит на біткоїн та відокремити його вартість від загального успіху криптовалюти.
У короткостроковій перспективі, якщо федеральний уряд триматиме більше біткоїнів, а великі фінансові установи почуватимуться в безпеці, купуючи їх для своїх фондів та роздрібних клієнтів, додатковий попит має продовжувати стимулювати зростання цін.
Але в довгостроковій перспективі, якщо інвестори почнуть формувати диверсифіковані портфелі в крипто-DAO і використовувати стейблкоїни — чи, можливо, навіть цифрові валюти центральних банків — для трансакцій, цілком можливо, що біткоїн втратить свою економічну обґрунтованість.
Читайте також: Ефект Трампа: як «Мінфін» змінив свій портфель акцій у день виборів
Що буде далі
У 1995 році я був дуже оптимістичний щодо Інтернету, але нейтральний щодо Netscape як двигуна для отримання прибутку, який буде повернутий інвесторам. Так і зараз: як криптофіл, я вірю, що криптовалюта продовжить процвітати як економічний сектор, але не впевнений, що біткоїн — чи будь-яка існуюча криптовалюта — матиме вигоду з цього зростання.
Хоча дружня до криптовалют політична адміністрація в США — це добре, було б недалекоглядно вкладатися в біткоїн на історичних максимумах, без чіткої історії, що підтверджує оцінку.
Якщо ви досі уникали криптовалюти, можливо, настав час почати вивчати їх уважніше, щоб бути здатним оцінити реальні проєкти. Якщо ви грали на курсах біткоїну, мемних монет та інших популярних криптовалют, можливо настав час зосередитися на реальній економічній цінності цих активів, а не покладатися на ентузіазм інвесторів.
Коментарі - 10
а що ти робиш з доларами і євро?) купуєш і продаєш. А з дорогоцінними металами ти що робиш? купуєш і продаєш, ти з них не робиш ніяких виробів) Нерухомість добре, в ній хоч пожити можна. Акції і облігації, що ти з ними робиш? купуєш і продаєш.
Абсолютно всі валюти в світі нині це просто папір, котрий тримається на домовленості і вірі, бо це не часи Бреттно-Вудської системи, коли всі валюти були прив`язані до долара США, а 35 доларів = унції золотоа.
Біткоін вже нікуди не подінеться, як і інша крипта, за це не переймайся, занадто багато вже на цьому пов`язано, якщо ФРГ має власний криптогаманець з бітками, а Маск за догкоіни продає тесли, то повір, це вже нікуди не зникне)
Коли в тебе раптом виникне питання «а що стоїть за криптою взагалі?», гроші людей, котрі купують і продають її, тому сьогодні крипта вже має вартість, це ті кошти, за котрі люди купують і продають її, як і курс за яким ти купуєш долари і євро)
«Да и зачем вообще люди покупают биткоин?»
Бо твої активи можуть легко заарештувати, за рішенням суду з твоєї хати тебе можуть виселити, а готівку і дорогоцінні метали можу при обшуку забрати, а твою крипту хто як отримає?) ніяк, от тому і купують. Крипта давно стала активом, але звісно є ті хто на крипті знатно обісралися і кукарікають, шо то все «скам» (бонв вище не рахується, бо він прикалується, це очевидно), але ти можеш так само купити золоту монету умовно за 100 грн, продати за 50 грн, і ходити кричати, що золото то скам))
так біткоін створювався з концепції (пардон, для зручності друку, перейду на «ти», в жодному випадку не хамлю відносно вас) в тебе є криптогаманець, в мене є криптогаманець, я тобі скинув з свого гаманця на твій біткоін, ти мені надав якісь послуги або товари, оминаючи державу)
Що може в цій формулі зробити держава?) Нічого)
Навіть біржу не заблокує, бо існують VPN і так далі)
Сенс в тому, що держава вже безсильна і нічого не зможе зробити), це і відповідь на твоє питання щодо того, чого вже не прикрили) Бо держави теж наймають кілерів і роблять не дуже гарні речі, врешті решт Трамп вже казав про стратегічний резерв біткоінів, ФРГ має криптогаманець з біткоінами, а великі корпорації типу BlackRock вкладають в біткоін мільярди доларів, тому ні блокувати, ні контролювати це неможливо, в це можна або вкладатися, або не вкладатися) в бітка є свої недоліки, бо наприклад в парадигмі ти юрособа, а я фізик (не ФОП, а фізична особа просто), то тобі треба сплачувати податки, відтак треба якась конвертація, що в принципі теж можна реалізувати, але в парадигмі ти і я дві фізичні особи, то держава тут безсильна)
бо не здатні на це, яким чином? можуть заблокувати доступ до біржі, але ті кому потрібно чудово можуть заходити з VPN до вк, або яндекса, переглядати росіянські веб-сайти, це як приклад у випадку блокування доступу до біржі. Криптогаманець, як кастодіальний так і не кастодіальний, ну ніяк держава не здатна заблокувати, відтак навіть при втраті умовного леджера де зберігалася твоя крипта, ти знаючи сід фрази, можеш її завжди поновити)
Сенс в тому, що в крипті держава тобі більше не потрібна, тобі не треба ділитися прибутками, тебе ніхто не контролює, ніхто не може заблокувати твої активи, в цьому сенс)) тому як тільки за крипту можна буде купувати продукти, прямо з криптогаманця — банківська система стане непотрібною, як і безготівка)
Це по суті, в чомусь схоже на те, як держава бореться з чорною економікою і зарплатами в конвертах, готівка була, є і буде, що вони зроблять? Геть нічого) А відтак зарплати в конвертах і надалі будуть платити) готівку і крипту держава не в змозі контролювати) держава може контролювати піраміду у вигляді банківської системи і все)
Якась колізія) Бо біткоін це і є всі криптовалюти, погано біткоіну — погано всім альткоінам (всьому крипторинку, без виключень)
крипту люблять не виключно через стейблкоіни, а в тому числі через стейблкоіни, тримаю в курсі))
бо для багато кого виглядає привабливо купити крипту по одній ціні, а продати дорожче, як і умовну унцію золота)
біткоін — це долар США і золото в світі криптовалют) навіть стейблкоіни юсдт і юсдс не такі популярні і не мають такої капіталізації, як біткоін)