6 серпня 2019, 18:23 Читать на русском

Терор колекторів: як себе захистити

До спілкування з колекторами може привести навіть невелика позичка для побутових потреб. Хто вони такі, як працюють і чи мають право на вас тиснути розповів ЛІГА.Фінанси адвокат та громадський діяч Дмитро Йовдій.

До спілкування з колекторами може привести навіть невелика позичка для побутових потреб.

Діяльність колекторських компаній з кожним роком стає все агресивнішою. Арсенал інструментів колектора достатньо широкий: судові позови, телефонний терор боржників, моральний пресинг їх родичів та знайомих, пости в соціальних мережах, їх фотографії у під’їздах. Останнім часом суттєво зросла кількість випадків переоформлення права власності на квартиру на третіх осіб без відома васників. Колектори захоплюють приміщення силою та «викидають» звідти всіх мешканців.

У будь-якому випадку, для того, щоб ефективно протидіяти колекторським компаніям та бути здатним ефективно захищати свої інтереси, позичальник повинен чітко знати свої права.

Колектор, хто він?

Такого поняття, як колектор, насправді не існує. Люди, які приходять вибивати борги, офіційно діють як фінансова установа, — факторингова компанія, яка отримала права кредитора на підставі договору з банком про відступлення права вимоги, переважно з суттєвим дисконтом — не більше 5 – 10 % від суми несплаченого боргу.

Офіс колекторської компанії — це великий кол-центр найнятих співробітників (20 – 50 чоловік). В комп’ютерну базу даних вбиті всі відомі телефонні номери боржників, їх друзів і родичів. Програма в автоматичному режимі набирає номери телефонів, і, якщо хтось відповідає на дзвінок, на екрані у оператора з’являєтся вся інформація про боржника, розмір боргу і т.д. Потім оператор кол-центру починає говорити завчені фрази, поєднані з психологічним тиском, погрозами або навіть залякуваннями. Такі методи розраховані на малограмотних з юридичної точки зору громадян.

Завдання колекторів — витиснути максимум з боржника. Людям загрожують кримінальними справами, розголосом проблеми на роботі. Багато хто просто не витримує погроз та згідний все сплатити, аби припинився тиск.

Проте, з юридичної сторони все виглядає зовсім інакше. Адже будь-яке примусове стягнення заборгованості можливе лише в рамках виконавчого провадження на підставі рішення суду, яке набрало законної сили. Тому все, що можуть зробити колектори, — звернутися до суду з вимогою стягнення переуступленого їм боргу. Лише у випадку позитивного рішення суду звертатися до Державної виконавчої служби або приватних виконавців з метою примусового стягнення.

На практиці все це займає півтора-два роки. При цьому саме колектори повинні нести судові витрати. Але перспектива успішного завершення судового процесу для колекторів досить неоднозначна, оскільки не завжди їх боргові вимоги підтверджені належними документами.

А мета колекторів – гроші тут і зараз. Тому ймовірність реального судового спору незначна, особливо при невеликих позиках. І, якщо колекторам не вдається шляхом погроз залякати позичальника, далі телефонних погроз справа не доходить. Колектори просто забувають про такого боржника або при нагоді «перепродають» борг іншим колекторам, концентруючись на більш перспективних справах.

Вам телефонують. Що робити?

При надходженні подібних дзвінків від колекторів позичальнику рекомендується вимагати повну інформацію, пов’язану з кредитом:

  • номер, дата договору;

  •  дані первинного кредитора, 

  • реквізити договору між кредитором і колекторами,

  • прізвище, ім’я та по-батькові особи, яка телефонує, її посада.

  • позичальник вправі вимагати для ознайомлення завірені копії дкументів, що підтверджують заборгованість, а також детальний письмовий розрахунок суми боргу, штрафних санкцій

У випадку відмови колекторської установи надати ці документи, можна також припинити спілкування, оскільки без цих документів неможливо визначити правові підстави таких вимог. Такі документи в більшості випадків ніхто не надає. Це в свою чергу дає можливість говорити про «вимагання» з боку невстановлених осіб, за яке передбачено кримінальну відповідальність.

Також не зайвим буде попередити про те, що телефонна розмова записується та може бути використана як доказ під час судового розгляду. Звичайний працівник кол-центру, який навчений діяти виключно по інструкції і оперує набором стандартних фраз, не готовий протидіяти таким аргументам. Не виключено, що після кількох таких телефонних розмов, колектори більше не турбуватимуть.

Також не варто забувати, що відомості про кредит можуть потрапити до рук шахраїв, які, представляючись співробітником компанії-кредитора, вимагають погасити борг, вказуючи реквізити, який не належать банку. Не перевіривши достовірність інформації, позичальник ризикує просто віддати гроші шахраям.

А що з іпотекою?

З іпотечними кредитами ситуація значно складніша. Адже в таких ситуаціях колектори не звертаються до суду за стягненням боргу. Працюючи у зв'язці із своїми нотаріусами та державними реєстраторами, недобросовісні кредитори просто переоформляють на себе право власності на іпотечне майно в реєстрі нерухомості на підставі так званого іпотечного застереження, передбаченого Законом «Про іпотеку». Зробити це можна в дуже короткий строк без рішення суду. Про зміну власника квартири боржника ніхто не повідомляє.

Після цього до боржника приходять з документом, в якому зазначається, що він вже не є власником квартири. Діяти візитери можуть зухвало, навіть зрізати замки і грубою силою викинути тих, хто там проживає. В таких ситуаціях навіть виклик поліції мало чим допоможе, адже колектори скажуть правоохоронцям, що вони власники квартири, а невідомі люди чинять їм перешкоди. Подивившись документи, поліція просто розвертається і їде, порекомендувавши власнику звертатися до суду.

Це незаконно, але як протидіяти колекторам

Такі дії є протиправними, оскільки єдиним законним способом виселення з будь-якого помешкання є відповідне рішення суду. В колекторів такого судового рішення ніколи немає, оскільки такий судовий процес може бути настільки довгим, що займатися цим невигідно.

Розуміючи це, колектори намагаються якомога швидше захопити нерухомість будь-якою ціною, після чого їх вже звідти не вигнати. І власник вже не зможе повернутися до житла поки не завершиться подальша судова тяганина, яка може тривати роками.

В таких ситуаціях власнику житла необхідно у будь-який спосіб перешкодити колекторам у захопленні майна і невтратити контроль над житлом. Для цього можна заручитися підтримкою друзів – спортсменів або охоронних структур, які готові за відмашкою негайно прибути на об’єкт, і за допомогою фізичного захисту перешкодити планам колекторів.

Також дієвим є укладення договору з державною службою охорони. Вони реагують досить швидко, і їх приїзд як правило зупиняє дії колекторів. Ця організація не розбирається в суті конфлікту, а захищає ту сторону, хто уклав з нею договір.

Якщо вдається відстояти житло від захоплення, колектори, зустрівши серйозну протидію, полишають спроби проникнення в житло, і конфлікт переходить в холодну юридичну фазу. І тут уже боржник матиме можливість в юридичний спосіб повернути свою власність.

Адже в більшості випадків переоформлення власності в реєстрі нерухомого майна на третіх осіб відбувається з порушенням правових процедур, і тому у власника майже завжди існують можливості оскаржити дії державного реєстратора в судовому порядку і домогтися скасування відповідних реєстраційних дій. Паралельно можна вступити в перемовини з колекторами і шукати компроміс. Домовитися завжди можна, адже затяжний конфлікт, який вимагає витрат енергії і грошових ресурсів, колекторам також невигідний.

Іпотечним боржникам з простроченими виплатами рекомендується взяти за правило: раз на два тижні заходити до реєстру нерухомого майна і відcлідковувати, чи не змінився власник квартири. Якщо так, необхідно негайно шукати особу, кому банк перепродав борг, і, вживши всі необхідні привентивні заходи щодо квартири, виходити на перемовини з новими кредиторами.

Коментарі - 41

+
+103
bonv
bonv
6 серпня 2019, 20:11
#
Найкращий захист - не брати кредити..
+
0
Captain  Cisco
Captain Cisco
6 серпня 2019, 23:49
#
Золотые слова.
+
0
Kanarej
Kanarej
7 серпня 2019, 2:43
#
А якщо взяв - то вже платити по них.
+
0
tarick
tarick
7 серпня 2019, 10:57
#
Не панацея.
+
+15
bonv
bonv
7 серпня 2019, 12:11
#
Якомога скоріше закрити кредит. І більше не влізати в кабалу.. Це не 2-3% річних..
+
+60
bonv
bonv
6 серпня 2019, 20:13
#
Банки идут нам навстречу: дают денег в кредит  столько, сколько хотим мы, чтобы взять с нас столько, сколько хотят они.
+
+48
manson
manson
6 серпня 2019, 23:56
#
Таки пару советов было нормальных, но от себя добавлю более эффективные:
1. Выкинуть сим-карту. По сути самый толковый способ в самом начале.
2. Удалить страницу в соц сетях. Тут нужно этим пожертвовать ибо ущерб будет куда жестче.
3. Поговорить со всеми друзьями/родными, предупредить и объяснить как действовать.
4. Если развесили ваши фото повсюду - пиариться, что системе вас не достать.
Добавлю, что точно нельзя делать:
1. Говорить им правду, и особенно говорить о ваших проблемах, называть имена и телефоны друзей, и просто даже говорить долго.
2. Платить, подписывать что-то и т.д. Найменьшие потери всегда, когда есть суд, иное от лукавого.
+
0
Apollo17
Apollo17
7 серпня 2019, 8:19
#
Платите вовремя и все будет в порядке
+
+2
tarick
tarick
7 серпня 2019, 10:43
#
О, уважаемый, это вы не сталкивались с «банком Михайловским»
+
0
TetianaFf
TetianaFf
8 серпня 2019, 17:53
#
И с Имэксбанком
+
+52
Віталій .
Віталій .
7 серпня 2019, 8:48
#
> Коллекторы захватывают помещения силой и «выбрасывают» оттуда всех жителей.

Вообще-то это не коллекторы, а рейдеры. Такому профильному изданию как Минфин должно быть стыдно за такие ошибки.
+
+25
upmyrank
upmyrank
7 серпня 2019, 9:11
#
Понабирают кредитов не думая ни о чем, без финансового планирования, без элементарной финансовой подушки, основываясь только на липовых справках о доходах, а потом жалуются. Нет денег не бери кредит, особенно ипотеку!!! Совок и совковую логику из некоторых сограждан просто не выбить(((
+
0
tarick
tarick
7 серпня 2019, 10:41
#
А что делать, если банк продал кредит (который абсолютно честно обслуживался) одним бандитам, а фгвфл после введения временной администрации — другим бандитам? Вариант «заплатить и тем, и другим» не рассматривается.
+
+10
Kanarej
Kanarej
7 серпня 2019, 18:28
#
Если фгвфл — то первые бандиты каким боком? Если в самом деле продал, то какое отношение имеет к этому фгвфл и что он мог продать? Если это так, то скорее всего либо первые бандиты — просто развод, либо банк их нанял, а не продавал. Соответственно в любом случае первые бандиты в пролете.
+
+5
Andrey M
Andrey M
8 серпня 2019, 10:26
#
На жаль, є випалки коли ФГВФО продає кредитний портфель і новий позикодавець вимагає дострокового повного погашення кредиту, навіть якщо позичальник щомісяця справно платить платежі.
Сьогодні в карманних банках небезпечно не тільки розміщувати депозити, а й брати кредити. 
А чого варта ситуація по трикутнику Михайлівський-ФГВФО-Фагор? Скільки нормальних позичальників в результаті в блек-листах та мали великі проблеми коли було дві сторони що вимагали погашення саме їм...
+
0
tarick
tarick
8 серпня 2019, 13:38
#
Да, именно с Михайловским я и поимел этот геморрой.
+
0
tarick
tarick
8 серпня 2019, 13:36
#
Банк продал кредиты за 2 дня до ввода временной администрации. Фонд гарантирования после введения временной администрации какбы отменил эту продажу, но проиграл целую пачку судов. Не смотря на это он (фгвфл) продал личные данные клиентов бандитам, без оригиналов кредитных договоров, которых в банке не было, т.к. они были проданы первым бандитам. Я погасил кредит первым бандитам в 2016-ом, после того, как фонд проиграл суд. Через 3 года начали звонить другие бандиты, теперь уже те, которым фонд продал мои личные данные. У них нет ничего, даже точной суммы задолженности на момент продажи, однако, это не мешает названивать роботом по десять раз за день.
+
+10
sanch ☺
sanch ☺
8 серпня 2019, 16:51
#
«какбы отменил эту продажу» это была задача фонда, проверить все сделки совершенных за последний год, до дня введения временной администрации. Что он сделал и пришел к выводу о никчемности таковых.

«(фгвфл) продал личные данные клиентов бандитам» согласно заявлениям, то еще ничего никому не продали.

«Я погасил кредит первым бандитам в 2016-ом» были бы Вы более мудрыми, то никому платить бы не пришлось. Более ответственным, то заплатили по реквизитам БМ.

«фонд проиграл суд» насколько я помню, вначале этого года ВСУ постановил о правомерности действий фонда о признании недействительными договоров покупки кредитов, т.е. Плеяде и Фагору утерли нос.
Что же по поводу спора БМ и Плеяды в хозяйственном суде, то еще впереди апелляция.
+
0
TetianaFf
TetianaFf
8 серпня 2019, 17:57
#
У меня такая же ситуация с Имэксбанком. Закрыла кредит в 2015 году. Теперь звонят коллекторы, требуют по второму разу оплатить. Что мне делать?
+
+29
tarick
tarick
7 серпня 2019, 10:51
#
1. не брать кредитов вообще
2. если уже решили взять — никогда не берите их в небольших местных банках, только в крупных международных
3. не давайте номера телефонов родственников и знакомых. если без этого никак — купите пару сим-карт, вставьте в «старый сименс из кладовки» и дайте на пару дней этим людям. после получения кредита — выкиньте.
4. не указывайте фактическое место жительства если оно не совпадает с адресом регистрации.
5. платите по кредиту вовремя и молитесь, чтобы банк тоже был таким добросовестным.
+
+53
a b
a b
7 серпня 2019, 11:07
#
Вообще то это не коллекторы - а бандиты. В нашей стране переименовали бандитские группировки в коллекторов и разрешили им существовать и грабить на территории Украины. Если не можешь что то искоренить - возглавь. Я думаю, что все эти «коллекторские» фирмы принадлежат нашим депутатам, потому с ними и не борятся. Мне нравится, что в статье защита законными методами своих прав даже не рассматривается. 
«В таких ситуациях владельцу жилья необходимо любым способом помешать коллекторам в захвате имущества и не потерять контроль над жильем. Для этого можно заручиться поддержкой друзей – спортсменов или охранных структур, которые готовы по отмашке немедленно прибыть на объект, и при помощи физической защиты помешать планам коллекторов.»
Что еще раз показывает, что у нас страна победившего бандитизма.
+
0
tarick
tarick
7 серпня 2019, 11:14
#
Законными методами? а как? полиции на угрозы пофиг, «вот когда убьют - тогда и приходите».
+
0
Віталій .
Віталій .
7 серпня 2019, 11:23
#
> Законными методами?
Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.
+
0
tarick
tarick
7 серпня 2019, 12:10
#
Это в случае, когда уже дошло до беспредела с вламываением в хату. А пока КАЛекторы просто терроризируют - законных методов от них избавится нет.
+
0
Віталій .
Віталій .
7 серпня 2019, 12:22
#
> законных методов от них избавится нет.
Есть, и в статье упомянут минимум один кейс - вымогательство. Это вполне себе нормальная статья со сроком от трех до семи.

А ещё есть статья 355 о принуждении к исполнению обязательств, чуть попроще: всего лишь от трех до пяти.

Правда полиция сама по себе чухаться не будет, а денег на нормальных адвокатов у пострадавших обычно нет или сумма долга много меньше расходов на процесс или они даже не в курсе что есть такая статья в КК.
+
0
tarick
tarick
7 серпня 2019, 14:03
#
Лично писал в полицию заяву о вымогательстве с угрозами. Прислали отписку в стиле «вот убьют - тогда и приходите».
+
+15
Віталій .
Віталій .
7 серпня 2019, 14:07
#
> Лично писал в полицию заяву о вымогательстве
> денег на нормальных адвокатов у пострадавших обычно нет
+
0
Barmaley33
Barmaley33
8 серпня 2019, 12:31
#
Надеюсь, Вы эту отписку отнесли в прокуратуру?
+
0
sanch ☺
sanch ☺
7 серпня 2019, 20:20
#
«а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення» боюсь это спорный вопрос, ведь автор писал «переоформляют право собственности на ипотечное имущество».
Как по мне наилучший вариант, что бы самому потом не сесть - большая и злая собака. А если гости ее смогут остановить, то это говорит о том, что их много и они вооружены - в таком случаи можно и за кухонный нож схватиться и оружие использовать.
+
0
bonv
bonv
7 серпня 2019, 14:05
#
НБУ зобов’яже банки розкрити всі дані про приховані комісії та тарифи. Дуже мудре рішення.
+
0
Віталій .
Віталій .
7 серпня 2019, 18:53
#
Где и когда?
+
0
Teilor
Teilor
7 серпня 2019, 22:53
#
Потерял паспорт — жди кредит
+
+29
VikIan08
VikIan08
9 серпня 2019, 23:15
#
Из личного опыта вижу, что автор статьи просто ищет себе клиентуру. Сам не особо разбирается в вопросах. Можете со мной не согласиться,но: 1.Судебные расходы оплачивает проигравшая сторона. 2. Адвокат, получит свой гонорар, не зависимо от решения суда. Вы заплатите ему, проиграв дело, оплатите судебные издержки и оплатите долг в суммах определенных судьей. 3. Если был утрачен документ, заявите в МВД. Ваше обращение будет отмечено в реестре утраченных паспортов, можете предоставить как доказательство. 4. Если кредит не оформляли, запросите Ваш кредитный договор с копиями документов. Сверьте подписи в паспорте и кредитном договоре. Нынешний кредитор сможет сам убедиться в подделке подписей. 5. Если кредит оформили и готовы рассчитаться. Вам предложат списать часть суммы долга-лучше согласиться. Решать Вам. Можете предложить реструктуризацию. После выплаты, Вам предоставят справку об отсутствии задолженности. 6. Если оформили, но платить не хотите. Ваша кредитная история вероятнее уже будет испорчена. Не оплатив долгостанетесь в должниках. 7. Прятаться нет смысла. Вас найдут по ИНН даже через УБКИ. 8. Последствия не оплаченного кредита, могут оказаться неприятным сюрпризом при оформлении наследства или пересечении границы. 9. Поскольку первоначальный кредитор производил начисление процентов и штрафов на основании условиях кредитного договора, именно он может предоставить расчет суммы долга.
+
0
03825096
03825096
11 серпня 2019, 13:57
#
Были утрачены мною документы. На мое имя взяли кредит в онлайн банке. Заявление было написано в банк и в полицию. Ни кто ничего приостанавливать не собирается. Кредит идет, пеня начисляется. Полиция не расследуют, адвокат стоит дорого, больше кредита. Все что вы написали в этой стране не работает. Надо месяц наверное прожить в отделении, обьездить весь город писать кругом какие то заявление. А без опыта и нормального юриста это сделать крайне сложно. Да еще и это надо делать в рабочее время, по супер дням и супер часам, когда будет тот, кому вы хотите что то написать. Лучше не сталкиваться с такой ситуацией, потому что решения явного здесь нет. Просто написать заявление не работает.
+
+10
Andrey M
Andrey M
11 серпня 2019, 14:10
#
Якщо поліція не діє — пишіть в прокуратуру. Але спочатку вимагайте щоб зареєстрували в поліції вашу заяву. Дуже допомагає інформаційне супроводження через ЗМІ. В таких випадках фінки швидко списують борг
+
0
Andrey M
Andrey M
11 серпня 2019, 14:11
#
Що за Фін компанія?
+
0
VikIan08
VikIan08
11 серпня 2019, 17:21
#
Если на Ваши документы был оформлен кредит. Полиция обязана заниматься расследованием. Конечно, в полиции должны начать следствие. У следователя есть начальник. Привлеките начальника отдела, управления, если следователь пытается положить дело под сукно. Заставить Вас платит по неоформленному Вами кредиту может только суд. Если Вы не согласитесь с его решением будет, 10 дней для обжалования. Главное не пропустить заседание суда.
+
+10
sanch ☺
sanch ☺
11 серпня 2019, 20:26
#
Вы тут пронумеровали 1,2,3,4,5... - это как считать, абзацы или заголовки?
«Судебные расходы оплачивает проигравшая сторона» цена адвоката сюда не войдет.
«Нынешний кредитор сможет сам убедиться в подделке подписей» ему это невыгодно, а соответственно до печки все доводы «должника».
«Вас найдут по ИНН даже через УБКИ» кто найдет?
«Последствия не оплаченного кредита, могут оказаться неприятным сюрпризом при оформлении наследства или пересечении границы» для этого нужно решение суда по конкретной ситуации, а речь шла о коллекторах, которые по сути и прав никаких не имеют.
+
0
Игорь Петров
Игорь Петров
13 серпня 2019, 9:30
#
“О аботая в связке со своими нотариусами и госрегистраторами, недобросовестные кредиторы просто переоформляют право собственности на ипотечное имущество в реестре недвижимости на основании так называемой ипотечной оговорки, предусмотренной Законом «Об ипотеке». Сделать это можно в очень короткий срок без решения суда. О смене собственника квартиры должника никто не сообщает“ Вот не верю что никто не предупредил- другое дело когда должник писем не получает принципиально. А когда кредит брали и подписывали договор- на этот пункт внимание не обратили? Согласен с предидущим коментом - что автор статьи себе клиентов ищет
+
0
VikIan08
VikIan08
17 серпня 2019, 23:27
#
Глупо спорить с очевидными фактами. В судебные расходы может не входить гонорар адвоката если он не привлечен. Представитель кредитора оценивает перспективу решения вопроса, никто не собирается заниматься бесполезным занятием.
+
0
VikIan08
VikIan08
17 серпня 2019, 23:33
#
По ИНН через базы данных находят место работы, счета в банках, и др. Всюду, где человек предоставляет свои документы о нем остаётся след в базах данных. Не только решение суда имеет юридическую силу,есть к-примеру исполнительная надпись.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама