Нацбанк підвищив облікову ставку одразу на 1 в.п. — до 7,5%. Наступні питання: чи очікувати зростання ставок за кредитами і депозитами, чи буде регулятор посилювати монетарну політику надалі. Думку з цього приводу висловила на своїй сторінці у Фейсбуку перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова. «Мінфін» наводить основні тези.
Ставки по кредитах не будуть рости, але і не знижуватимуться
Чому НБУ підвищив ключову ставку
Вчора Нацбанк опублікував підсумки дискусії Комітету з монетарної політики. Усі члени Комітету одноголосно вирішили підвищити облікову ставку більш рішуче — відразу на один відсотковий пункт до 7,5%.
Це, безумовно, правильне рішення. Адже ціни в Україні почали зростати хутчіше — у березні інфляція сягнула 8,5%. Інфляційні очікування завищені. І можуть ще більше погіршитися через все ще триваючу невизначеність, пов’язану з пандемією.
Зараз саме час подати ринку чіткий сигнал. Сказати: «ціль Національного банку не змінилася. Ми тут, і ми продовжуємо працювати для досягнення низької та стабільної інфляції».
Подальша траєкторія облікової ставки
Зараз спільної позиції немає. Дехто вважає, що підвищення ставки у березні та квітні буде достатньо, щоб повернути інфляцію до цілі 5% у першій половині 2022 року. Наш прогноз передбачає саме збереження облікової ставку на рівні 7,5% до кінця 2021-го.
На мою думку, інфляційний тиск може виявитися недооціненим. Адже маємо високий рівень невизначеності. Тому не виключаю необхідності продовжувати цикл підвищення облікової ставки.
Читайте також: Чому ростуть ціни в Україні і що вгамує інфляцію
Що з процентними ставками банків
Реакція ринку на підвищення облікової ставки у березні показала — ринок готовий сприймати наші сигнали. З початку квітня ставки за депозитами припинили знижуватися.
Чи підштовхне це вгору ставки за кредитами? На цьому етапі, вважаю, що ні. Оскільки спред (різниця між кредитними і депозитними ставками) залишається достатнім, щоб забезпечити отримання процентного прибутку.
При цьому стабілізація відсоткових ставок за депозитами сприятиме переорієнтації частини коштів зі споживання на заощадження і стримуватиме тиск на інфляцію.
Читайте також: Зростання ВВП України в 2021 році сповільниться на 4,1−4,7% при інфляції 7,7−8% — прогноз експертів
Коментарі - 18
Якщо по всьому світу інфляція, підвищення облікової ставки тільки підвищує вартість держпозики, але ніяк не зменшить інфляцію.
Доллар — туалетная бумага.
Росіяни вірять в міцний рубль, але, тим не менше, купують слабкий долар. Вчені марно намагаються визначити природу подібного загадкового явища. Парадокс:))
Нікому не потрібна туалетна-папір (долар).
Як я написав, 7% в гривнях привабливіше ніж 7% у доларах. Але наш Мінфін продовжує випускати гривневі ОВДП і НБУ піднімає ставки!
Если б я тратил только на проживание и вложил в родные США, тогда у меня опыт наверное был б другим.