Мінфін - Курси валют України

Встановити
21 серпня 2019, 17:24

Чому в Україні високі ставки за кредитами і як їх знизити

Незважаючи на стабілізацію економіки України та банківського сектору і поступове зниження облікової ставки, ставки за кредитами залишаються досить високими. Водночас невисокі доходи населення підштовхують громадян до запозичень.

Незважаючи на стабілізацію економіки України та банківського сектору і поступове зниження облікової ставки, ставки за кредитами залишаються досить високими.
фото: chiurlotec.it

В чому причина цього та чи є перспективи для здешевлення кредитів розповів в колонці на The Page головний експерт Ради НБУ Віталій Шапран.

Як кредитування впливає на економіку

Економісти не в захваті від ідеї збільшення споживчого кредитування населення. Купівля автомобілів та побутової техніки означає, що кредитори фінансують закупівлю імпорту. Якась частина спожитого у кредит виробляється в Україні, але через сировинний характер економіки ця частина незначна. У підсумку, споживче кредитування, зокрема його зростання, загрожують виникненням ризиків збільшення імпорту, виникненням від’ємного сальдо торгівельного балансу та певного тиску на валютний ринок.

Користь для економіки може приносити збільшення іпотечного кредитування. Зростання будівництва в Україні і так йде досить високими темпами. За перше півріччя 2019 року обсяги продукції будівельної галузі зросли на 21%. Втім, більш детальний аналіз вказує, що зростання переважно відбувалось за рахунок нежитлового будівництва та будівництва інженерних споруд. Житлове будівництво, навпаки, за перше півріччя знизилось трохи менше ніж на 2%.

Отже, проблема оновлення житлового фонду в Україні існує і може бути вирішена за рахунок іпотечного кредитування. Є лише одна проблема: валютне кредитування в Україні справедливо заблоковане, а джерела довгострокових ресурсів у національній валюті – в дефіциті. Втім, є приклад позитивної практики отримання іпотеки у національній валюті через Державну іпотечну установу (ДІУ).

Ставки за такою іпотечною схемою можуть бути близькими до облікової. Тому при поступовому зниженні облікової ставки НБУ іпотечні кредити з часом можуть коштувати близько 10% і навіть менше, але не для всіх, а для позичальників з найнижчим кредитним ризиком.

Що впливає на ставки за кредитами

Правда в тому, що ставки за кредитами фізичних осіб формуються зовсім не під впливом вартості ресурсної бази банків у національній валюті. Менеджмент банку формує ставку за кредитами фізичних осіб з огляду на прогноз майбутніх списань за кредитним портфелем та враховуючи поточний рівень проблемних кредитів у портфелі кредитів населенню. Так, станом на 01.07.2019 року заборгованість фізичних осіб перед вітчизняними банками складала майже 209 млрд грн, з яких близько 41% відносилось до проблемних кредитів. Це означає, що потенційно 41% кредитного портфелю може бути не повернуто кредиторам.

Такою є сумна статистика щодо системи. А яких саме ставок від банків очікують українці? Більш детальний аналіз показує, що насправді ситуація від банку до банку може відрізнятись, і славнозвісний 41% – це як «середня температура по лікарні». Показник частки проблемних кредитів (NPL) у кредитах фізичним особам на 01.07.2019 р. коливався у діапазоні від 3,86% у банку Credit Agricol до 99,76% – «Прокредит банку». У 27 з 76 банків частка «поганих» кредитів у кредитному портфелі фізичних осіб перевищувала 50%.

При такому стані справ частина банкірів, які формують ціну на кредит, закладають під майбутні списання приблизно 50% (тобто кожну другу видану гривню) і потім ще 50% накидають на непередбачувані ризики, необхідність формування резервів під кредитні ризики, власну рентабельність. Ось звідки беруться в Україні чесні кредити з ефективною ставкою у 100% річних і вище. Водночас, як показує аналіз якості кредитного портфеля за фізичними особами, не всі банки від збиткової роботи рятує ефективна ставка 100% річних і вище.

Які джерела підвищених ризиків?

Найбільш цікаво, звідки беруться ризики, які роблять банківське кредитування населення таким дорогим. Я б виділив кілька проблемних напрямків, з якими кредитори стикаються на практиці:

Втрата контролю над Кримом та частиною території Донецької та Луганської областей. Для банків, які були активні в Криму та на Сході країни, ці території стали зонами ухилення позичальників, які по факту просто можуть переховуватись від українського правосуддя.

Частина справ що проблемних боржників розсипається ще у суді. Інтернет повний оголошень юристів, які за платню готові захищати проблемного позичальника. І вітчизняне законодавство дає їм цілий арсенал інструментів для такого захисту.

Банки, які добились справедливого судового рішення, можуть зіткнутись з тим, що таке рішення не може виконати Виконавча служба. Причина невиконання рішень Виконавчою службою може бути різною, але часто в судовому реєстрі можна знайти сліди того, як кредитори судяться з виконавцями, щоб ті виконали чинне рішення суду.

Іноді система реєстраторів та нотаріусів дає збій, допомагаючи проблемним позичальникам вивести майно з-під застави. Як правило, такі дії не призводять до втрати кредиторами коштів, але значно розтягують у часі інкасацію проблемної заборгованості.

Що може змінити ситуацію?

Реформа судової системи та системи виконання судових рішень могла б значно знизити вартість споживчих кредитів для населення. Заради справедливості зверну увагу, що деяким банкам ресурси у 2018 році взагалі обходились менше за 3% річних через значний обсяг коштів на поточних рахунках і депозитів до запитання. Тому технічно банки здатні кредитувати і під ставку, що менша за облікову ставку НБУ, але проблема не у вартості банківських ресурсів і не в тому, скільки ці ресурси коштують в НБУ, а проблема саме в тому, що кредитний ризик стає головною статтею видатків банків при формуванні ціни на кредит.

Коментарі - 31

+
+163
bonv
bonv
21 серпня 2019, 21:04
#
Не видавайте кредити всім підряд і не потрібно буде закладати більші ризики від можливого не повернення..
А заробітки банків просто вже  шокують а не вражають..
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
21 серпня 2019, 21:47
#
Что значит - «не выдавайте», если есть планы по выдаче (впариванию) кредитов да и всех других платных услуг банков.

Сотрудники банков давно привыкли получать большие зарплаты по сравнению с другими отраслями экономики, особенно топ-менеджмент банков и им давно наплевать на клиентов и их желания в доступе к недорогим кредитным ресурсам - ведь тогда не будет доходов для выплат зарплат по сто тысяч и выше...
+
+44
infrared
infrared
22 серпня 2019, 13:41
#
С чего вы взяли, что у сотрудников банка высокие зарплаты? Кроме топ-менеджмента.
Зарплаты у банкиров местами просто постыдные.
+
0
Anko
Anko
25 серпня 2019, 15:20
#
Начальник отделения, обычная зп = 10...15 тыс. грн. Не фонтан.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
29 серпня 2019, 23:34
#
Infrared
«С чего вы взяли...»

с данных госстата, согласно которым в банковской сфере самые высокие средние зарплаты.

от 10 тысяч — экономист банка.
от 30 тысяч — начальник отделения

Кто-то скажет, что зарплаты смешные…
28 тыс — зарплата Президента Украины.
24 тыс — зарплата главы Офиса Президента Украины.

Так что начальники отделений банков по уровню зарплаты
даже немного круче президента, а тем более какого-то главы его офиса.
+
0
MaxTirpiz
MaxTirpiz
22 серпня 2019, 10:46
#
Абсолютно согласен. Ставка по кредиту -замкнутый круг. Высокая ставка — потому что выдают беззалоговые кредиты бомжам и закладывают высокие риски невозврата. В конечном счете бомжи не возвращают а основной доход банку приносят сумлінні должники, которые платят вовремя по диким ставкам. Если бы кредиты выдавали только пр наличии справки о доходах и наличии официальной работы — ставки были бы ниже, ибо рисков невозврата было бы меньше.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
22 серпня 2019, 14:25
#
Справка о доходах — фикция и её можно нарисовать, а вот декларация о доходах или данные из ГФС о доходах и имущественном положении — более достоверная инфа.
Знаю людей, которые вложились в нкдвигу и сейчас получают приличный и законный (с оплатой НДФЛ) доход с аренды
У них зарплата ноль гривен, а доход свыше 50 тысяч в месяц.
+
+29
Григорий П
Григорий П
21 серпня 2019, 22:14
#
Просто нужно на законодательном уровне урегулировать списание просроченной кредиторской задолженности по прошествии 3 лет (срока исковой давности) - тогда баки зашевелятся и охотней будут вести переговоры, а не начислять десятки и сотни тыс грн эфимерных пеней, штрафов и процентов на проценты. Так можно максимум за пару месяцев закрыть всю дебеторку. Люди не могут даже добиться конкретной цифры-сколько они должны.Подозреваю, что и банкиры их не знают, раз всячески уклоняются от ответов.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
21 серпня 2019, 22:28
#
На законодательном уровне давно уже есть нормы о закрытии клиентских счетов без движения через один календарный год, но банки придумали абонплату за обслуживание счетов без движения клиентских средств и тем самым показывают ежемесячное изменение баланса на клиентских счетах и как следствие не закрывают их и по три и по пять и более лет.
+
0
infrared
infrared
22 серпня 2019, 13:50
#
Не 1 год, а три года. :)
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
23 серпня 2019, 21:42
#
Если деньги болтаются на счету банка без движения (не депозит) — через год банк обязан закрыть счёт клиента а остаток перебросить на балансовый
"2903 П Кошти клієнтів банку за недіючими рахунками"
Затем по прошествии ещё двух лет банк обязан перечислить деньги в бюджет.

Так было раньше, до введения абонплаты по счетам без движения.

Но банки не желают терять деньги клиентов, которые либо забыли о своих средствах либо тихо умерли не оставив после себя наследников и никто не знает где и в каких банках были открыты их счета.

И поэтому банкиры додумались ввести абонплату за обслуживание клиентских счетов без движения — у одних банков — это два-три месяца без движения, у других пол-года, у третьих год — и затем банки ежемесячно откусывают от клиентского счёта абонплату и им нет никакого смысла ни перебрасывать на 2903 ни возвращать деньги в бюджет — поэтому банки не закрывают клиентские счета годами.
+
0
infrared
infrared
27 серпня 2019, 23:09
#
На практике это выглядит немного иначе.
+
+6
987
987
29 серпня 2019, 15:46
#
На практике по старым договорам, заключенным еще до введения общих условий обслуживания, если этот момент не был прописан в договоре механизм ознакомления с изменениями тарифов, счет закрывать нельзя, тем более перечислять деньги в бюджет, если это не было оговорено в договоре.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
29 серпня 2019, 20:43
#
Этот момент прописан в банковском законодательстве.

Никто из юридических лиц не дублирует в хозяйственных договорах полный текст Гражданского Кодекса или Конституции страны, но это не значит что эти законы перестают действовать.
Наоборот, если пункты договора противоречат действующему законодательству, то он признаются недействительными.
+
0
987
987
29 серпня 2019, 21:57
#
Стаття 1075.  ЦКУ «Розірвання договору банківського рахунка»...4. Банк може відмовитися від договору банківського рахунка та закрити рахунок клієнта у разі відсутності операцій за рахунком клієнта протягом трьох років підряд та відсутності залишку грошових коштів на цьому рахунку.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
29 серпня 2019, 23:23
#
987

Процедура переброски клиентских средств со счёта без движения год и более на балансовый 2903 прописана в нормативке НБУ и её нет смысла вносить в ГК.

После такой переброски клиентский счёт становиться нулевым и ещё может два года болтаться открытым, ну а затем согласно 1075 статьи ГКУ может быть закрыт — ведь по нему нет движения и остаток средств нулевой.

Согласитесь, балансовый 2903 с наименованием «Кошти клієнтів банку за недіючими рахунками» придуман не от балды и не от фонаря и конечно же должен использоваться по своему прямому назначению — там должны храниться деньги клиентов, которые ранее были на счетах без движения а потом эти счета были закрыты…

Лично я не вижу никаких противоречий между озвученной мною инфой и приведенной вами статьёй ГКУ.
+
0
987
987
30 серпня 2019, 0:45
#
Если такой клиент обращается в банк, ему деньги возвращают, т.к. в банках понимают, что легче отдать, чем судиться. Просто мало кто оставляет большие суммы, но в жизни всякое бывает. А на 2903 деньги именно хранятся, но некоторые банки деньги нагло зачисляют их себе в доход, в расчете на то, что только единицы за ними обратятся. Если кинете ссыль на документ, согласно которого эти деньги должны быть перечислены в бюджет, буду очень благодарна.
+
0
987
987
30 серпня 2019, 0:49
#
Еще хочу добавить, сообщайте своей половине или наследникам о наличии вкладов в банках, т.к. не дай бог с вами что случится, считайте подарили деньги банку.
+
0
infrared
infrared
30 серпня 2019, 7:45
#
Нотариус сам делает запросы по банкам.
Банки, в которых наследство и есть свидетельство о наследстве, без проблем отдают деньги.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
30 серпня 2019, 11:03
#
«Нотариус сам делает запросы по банкам.»

Насмешили - неужели во все 180 (раньше) или во все 70 (сейчас).
+
0
infrared
infrared
30 серпня 2019, 12:22
#
Если хочет заморачиваться, то да. Лично сталкивался с подобными запросами.
+
0
987
987
30 серпня 2019, 15:28
#
Если наследники сообщили, что депозиты были, но они не знают в каком банке. А если наследники были уверены, что депозитов нет, то нотариусы не напрягаются.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
21 серпня 2019, 22:31
#
«проблема именно в том, что кредитный риск становится главной статьей расходов банков при формировании цены на кредит.»

И этот кредитный риск не зависит от учётной ставки НБУ.
+
0
Limmilog
Limmilog
22 серпня 2019, 2:36
#
«Кредитование» посредством ОВГЗ под смешные проценты на экономику влияет очень даже положительно.
+
0
54022684
54022684
22 серпня 2019, 9:45
#
> Ставки по такой ипотечной схеме могут быть близкими к учетной. Поэтому при постепенном снижении учетной ставки НБУ ипотечные кредиты со временем могут стоить около 10% и даже меньше, но не для всех, а для заемщиков с низким кредитным риском.
>> но не для всех, а для заемщиков с низким кредитным риском.
Скорее таки с высоким рейтингом
+
0
54022684
54022684
22 серпня 2019, 9:50
#
Пардон, сам запустался :)
+
0
Wless
Wless
22 серпня 2019, 10:07
#
Ставки высокие потому что неплатят. И перетягивание одеяла не к чему не приводит. Пора смотреть в сторону« вертолётных» денег на основе рейтинга. Принцип по труду уйдёт в прошлое и заменится принципом социальной ответственности.
+
0
MaxTirpiz
MaxTirpiz
22 серпня 2019, 14:39
#
Не платят, потому что  ставки высокие
+
+15
Буква Ґ
Буква Ґ
22 серпня 2019, 11:04
#
Повышаешь ставку НБУ под 35%, Авали и прочая шваль подыхает без бабок, остаются банки что задействуют депозиты населения, а не живут от транша до транша НБУ
+
0
SAndreyS
SAndreyS
23 серпня 2019, 9:36
#
Почитал все комментарии Выше. Вывод, только 2 нейтральных комментария, остальные комментаторы знают о кредитовании, ставках и работе банков исключительно из бульварных газет. Печаль...
+
+42
Игорь Коляда
Игорь Коляда
23 серпня 2019, 21:14
#
а проблема именно в том, что кредитный риск становится главной статьей расходов банков при формировании цены на кредит.

Есть такая поговорка « *** не захочет — кобель не вскочит».
Если бы банки не выдавали кредиты кому попадя — то и кредитных рисков бы не возникало.
А проблема заключается в том.что возникающие у банков проблемы с ликвидностью они привыкли решать исключительно за счёт привлечения новых средств от увеличения депозитов.
Вот свежий «рекорд», которым вчера похвастались https://minfin.com.ua/2019/08/22/38816509/, где банки получили почти 37млрд грн чистой прибыли.
Так почему банковская система не использует для удешевления кредитов этот ресурс за который им не нужно платить дикие проценты?
Нельзя ведь вечно «сосать кровь» из экономики и при этом заявлять о своей патриотичности!!!
Делайте хоть что-то, реинвестируйте например!!!
Вот на это надо регулятору обратить внимание и как-то стимулировать увеличение собственного капитала банков.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися