З початку 2023 року населення подало до Національного банку 413 скарг на застосування фінустановами заходів у рамках фінансового моніторингу — це максимум останніх років. Про це на запит «Мінфіну» повідомили у НБУ.
За неповний 2023 рік кількість скарг людей на фінмон банків зросла на 128% порівняно з минулим роком — НБУ
► Читайте телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
413 звернень — це в 1,4−2,3 раза більше, ніж у попередні періоди, динаміка наступна:
- 2021 рік — 288 звернень;
- 2022 рік — 181 звернення;
- 2023 рік — 413 звернень.
У Нацбанку розповіли, як розподіляються 882 звернення громадян, зібраних у 2021—2023 роках:
- 462 — на банки з державним капіталом;
- 243 — на банки з приватним українським капіталом;
- 167 — на банки іноземних банківських груп;
- 10 — без вказівки банків.
«На нашу думку, більше скарг надходить на банки з державною часткою капіталу, оскільки вони обслуговують більше фізичних осіб», — пояснили в Національному банку.
Читайте також: Найкращий відгук жовтня: за що Приватбанк заморозив і не віддає клієнтці 116 тис. гривень
Станом на 1 вересня 2023 року лідером за кількістю вкладників-фізособ був державний Приватбанк, який обслуговував 24,2 млн осіб. А 5 найбільших банків за цим показником виглядала так:
- Приватбанк — 24,2 млн вкладників;
- Ощадбанк — 12,7 млн вкладників;
- Універсал Банк (monobank) — 7,6 млн вкладників;
- А-Банк — 3,2 млн вкладників;
- Райффайзен Банк — 3 млн вкладників.
Регулятор також уточнив для «Мінфіну» питання, які найчастіше стосуються скарги населення на банківський фінмоніторинг:
- Неможливість/небажання людини надати документи на запит банку, що підтверджують походження коштів, або нерозуміння клієнта, які саме документи вимагає банк.
- Неможливість проведення дистанційної ідентифікації під час відкриття рахунку чи актуалізації даних.
- Відмова у проведенні фінансових операцій на підставі документів, що втратили чинність. Наприклад, паспорти без вклеєного фото у 25 та 45 років.
- Безпідставне, на думку скаржника, блокування операцій за рахунками.
Запрошуємо на найбільшу конференцію з інвестицій від Мінфіну — Жити на відсотки.
Це унікальний шанс дізнатися про таємниці інвестицій від експертів: найактуальніші стратегії, практичні поради та можливість поповнити свій інвестиційний арсенал. Простими словами про важливе!
Приєднуйся до нас за цим посиланням !
Коментарі - 54
Ну с НБУ все понятно, но уважаемая редакция… Можно было употребить слово …апеллянт…
Мошенник: о лохи, надо им предлагать допомогу отовсюду, а они будут за халяву свои банки сливать.
Ще й плюсує хтось такі нісенітниці… зовсім погано з фінансовою (чи юридичною) грамотністю населення.
Ну так, «уровняловки» більше немає. Такую страну про*****?
В разы бы было меньше причин для блокирования
Він немає ніякого відношення до податків і в цілому банку фіолетово чи сплатила людина податки.
Вот сам думаю: предоставьте документы откуда у вас деньги…да честно я х.з. сам 30 лет верчусь, копейка там копейка тут. Не крал точно. Какие тут документы, в 90-х ездил на Польшу, торговал на рынке, всё что требовалось платил, чеков естественно нет.
Але виписка по рахунку «Зняла депозит» — доказ.
Половина підприємств де я працював уже не існує в природі, у кого я маю виписку просити?
Якщо не помиляюсь банк зберігають історію мінімум за десять років.
Ні, бо незрозуміло звідки вони на цей рахунок попали.
«Якщо не помиляюсь банк зберігають історію мінімум за десять років.»
Тобто замість бігати по підприємствах потрібно бігати по банках і показувати виписку за мільйон років, щоб було видно коли я купував наприклад шкарпетки.
Такого ідіотизму в цивілізованих країнах немає. Ненай наша податкова «або штани натягне, або хрестик знімає» — або нехай вводять обовязкову щорічну декларацію для всіх (як в США), або не дістає цим ідітизмом.
Пане, зробіть виписку перше ніж висловлюватись про її зміст.
Тобто замість бігати по підприємствах потрібно бігати по банках і показувати виписку за мільйон років,
Пане, а у вас рахунки в скількох банках були?
Бо навіть в мене за останні тридцать років інтенсивного пошуку кращого банку їх число обмежується числом 17.
Але далеко не з усіх банків має сенс брати виписку так как основних грошовий потів проходив лише через 6. І повторюсь це тому що я бігав з банку в банк, у звичайної людини таких банків один чи два.
щоб було видно коли я купував наприклад шкарпетки.
Пане, ви вище написали таке «Ще й плюсує хтось такі нісенітниці… зовсім погано з фінансовою (чи юридичною) грамотністю населення.» і я навіть плюсанув ці ваші слова.
https://0x0.st/HtkT.png
Але таке враження що ось ці довбні яких ви критикуєте вас покусали і ви стали нести ту ж саму маячню.
Такого ідіотизму в цивілізованих країнах немає.
Саме з цивілізованних країн прийшов до нас фінмониторинг. Я не знаю чи багато в тих країнах людей які репетують бо їм примарилось що фінмониторинг буде перевіряти купівлю шкарпеток. Але в нашій нецивілізованній такі люди точно є. І це дуже сумно.
Касовий чек (чи як воно називається) не приймають, навіть виписка з рахунку на якій буде лише внесення готівки (чи переказ від фіз. особи) → депозит → видача готівки НЕ ПРИЙМАЮТЬ! Якщо не знаєете не стверджуйте.
Пане, а у вас рахунки в скількох банках були?
Були у 5, зараз є лише в частині з них.
Але таке враження що ось ці довбні яких ви критикуєте вас покусали і ви стали нести ту ж саму маячню.
Чи Ви думаєте банк буде Вам фільтрувати операції?
Саме з цивілізованних країн прийшов до нас фінмониторинг
Фінмоніторинг не прийшов там сам один, разом з ним прийшло ще ціла купа супутніх інструментів, а у нас як завжди можуть тільки «вершки» збирати. У нас ти повинен доводити що «не верблюд», тобто презумпція винуватості, в той час коли має бути презумпція невинуватості, податкова має доводити що я порушив закон, а не я маю доводити — що не пошушував.
«Фу» таким бути як Ви.
не розумію що ви маєте на увазі під словами «не приймають» бо банк приймає абсолютно все навіть паперові розписки написані від руки
Чи Ви думаєте банк буде Вам фільтрувати операції?
банк цікавлять доходи, а не витрати, при формуванні виписки завжди можна вибрати що саме можна в неї включити.
Навіть якщо зробити виписку з витратами банк не буде аналізувати витрати. Тут виключенням можуть бути хіба що зняття готівки якщо вони робились для купівлі тих 100 баксів яки ви потім кладете на валютний рахунок.
і головне: ви написали саме про перевірку купівлі шкарпеток, а не про те що не вмієте сформувати виписку тільки з тими даними яки запитав банк.
У нас ти повинен доводити що «не верблюд»
ні, немає такого
Ви спробуйте занесіть таке в Укрексім банк.
ви написали саме про перевірку купівлі шкарпеток
Банку нічого не цікавить, якщо це не оплачується окремо. Я писав про те що ніхто не буде сидіти і пів дня філтрувати для Вас виписку.
«ні, немає такого»
Аааа ну все, якщо Ви так написали тоді дійсно несмає.
Давайте завершимо цей діалог бо Ви «переконаний» теоретик.
Ви надаючи виписку з іншого банку можете відфільтрувати які саме операції хочете передати: поповнення рахунку, витрати з рахунку в тому числі на купівлю шкарпеток, трусів та презервативів чи все разом.
Давайте завершимо цей діалог бо Ви «переконаний» теоретик.
дуже гарне рішення
А якщо мова про великі суми то заплатити готівкою вже не вийде.
Вы уверены ? Например , объекты недвижимости якобы за наличку не продаются. Но по факту заключаешь сделку у нотариуса , при этом , как и раньше, покупатель квартиры отдает наличными долларами оплату продавцу квартиры.
Одна лишь разница — в совершение сделки присовокупили представителя банка, который оформляет дело так, что якобы сделка прошла в безналичной форме и гривнами.
Допустим, представитель банка оформил двухминутным кредит. Покупатель этим кредитом рассчитался. При этом своими деньгами якобы погасил кредит. А как наличные оказались у продавца? Выдача через кассу только 100 тысяч грн в день или что-то около $2,7 тыс. Пусть объект недвижимости стоил даже всего $27 тыс. Представитель банка нарисовал десять липовых квитанций на выдачу через кассу в разные дни? Это не подделка документов?
Если не нарисовал, то как продавец объяснит, откуда у него наличные, если он их в кассе банка не получал?
При этом представитель банка не может не списать деньги со счета продавца, т.к. тот получил деньги наличными, а в банк они реально не поступали.
2. Яким боком цей кредит до перерахування грошей від покупця продавцю? Кредит це взаємовідносини між банком і клієнтом: позивів і повернув.
Вы покупатель, Вам банк выдал безналичный кредит на 1 млн, Вы этот миллион перевели продавцу, он его вернул в банк.
Вам и продавцу дали подписать по 3 платежки:
1-Между Вами и банком.
2-между Вами и продавцом.
3-Комиссия банка.
Что Вас смущает ?
Скажу більше завод склотари може Вам відпускати бутлі по 1 копійці, а може безкоштовно, то є його майно і вони розпоряжаються ним як завгодно.
— на каком основании банк примет погашение вашего кредита от неизвестного лица? Тут всякие мониторинги от НБУ за 100−200 тысяч гривен готовы чуть ли не к расстрелу приговорить за отмывание денег или финансирование терроризма (и пофиг, что доказательств нет, главное, что деньги есть). А тут вдруг неизвестное третье лицо, которое с официальной точки зрения не имеет к вашему кредиту никакого отношения, отваливает вам миллион. Даже если вы просто переведёте миллион на свой счёт в другом банке и вернёте его себе же обратно, будет чудо, если счёт не заблокируют в тот же день.
— второй момент: а на каком тогда основании право собственности перейдет к покупателю? Ну, допустим, как-то провернулась эта афера с кредитом и возвратом. И что имеем? Покупатель взял деньги в кредит, отправил продавцу (я так понимаю, это должно расцениваться, как покупка), а потом деньги вернул. И где же собственно покупка, если деньги вернул? Вернул, значит, недвижимость не продана и остаётся у продавца. Если не остаётся, то будет вопрос у НБУ и, вероятно, полиции, на каком основании продавец, продав недвижимость покупателю, подарил тому деньги, что получил в оплату недвижимости?
И как продавец будет свой наличный миллион тратить без подтверждающих документов? Только на хлеб и воду? Ибо купит что-то дороже 50 тысяч, так налоговая сразу поинтересуется, мол, откуда дровишки? Вы же тот миллион покупателю подарили.
1. Кто Вам сказал что от «неизвестного лица» а не от того что его получил 2 минуты назад? Вы? Вот сами себе и отвечайте.
2. На основании договора купли-продажи оформленного нотариусом, в котором продавец расписался за то что сумму указанную в договоре он получил в полном объеме и претензий не имеет. Какие деньги он получил и сколько их было это уже абсолютно никого не волнует, нотариусу нужна выписка на 1 транзакцию та которая указана в договоре, а то что эти деньги вернули через 3 сек назад-не его дело и это совсем другая справка. Раньше вообще недвигу продавали по остаточной стоимости, Вы покупали квартиру по договору за 1000$ хотя платили 5000$.
(Продолжение)
И вы не написали объяснение, как продавец будет тратить деньги, которых у него нет (он их якобы вернул покупателю)? Тратить только на мелочи, чтоб не привлекать внимание? Вы согласны ему накинуть к стоимости квартиры за его неудобства? Ибо зачем продавцу нужна эта головная боль?
И ещё один момент. Я так понимаю, возврат покупателю денег после покупки недвижимости будет расценен как доход с последующим требованием заплатить налоги. Покупатель с этой схемой заплатит комиссий, налогов и надбавок продавцу с треть стоимости недвижимости. Если не больше.
Нотариусу нужна только выписка о переводе суммы указанной в договоре. А за сколько Вы реально купили квартиру это никого не интересует. Банк Вам даст такую выписку. А что у Вас Вами будет как-то расценено-это сугубо Ваши проблемы. И упомянутая Вами «головная боль» это сугубо Ваша боль причина которой непонимание процесса. Вы собирались покупать/продавать квартиру за 50к$, Вы их и получили наличными в пакете, а справку о переводе Вам дал банк за 2000 грн, это просто справка как они её сделают им видней, но ни 50к$ ни 1 грн Вы в кассу не вносите и не снимаете. Кто платит налог и сколько писать в договоре-решаете Вы сами, цена должна быть не меньше оценочной.
Хватит.
Что значит никого не интересует? Налоговую — очень даже. Ибо она хочет получить налог с $50 тысяч, которые реально заплатили, а не с $25 тысяч, указанных в договоре. Такая покупка это уход от налогов в чистом виде, что уже нарушение закона.
Далее. Ещё раз по процедуре. Покупатель взял кредит на те $25 тысяч, этими деньгами оплатил квартиру. Нотариус подписал документы. Квартира продана. На каком основании продавец возвращает деньги покупателю? Я понимаю, что покупатель и продавец вступили в такой сговор, но по закону что? Он продал квартиру и тут решил, мол, а нафиг мне эти деньги, подарю их покупателю? Т. е. в целом получится, что он эту квартиру не продал, а подарил. Вы серьезно полагаете, что это не вызовет вопросов у контролирующих органов? Да тут за переводы между собственными счетами в разных банках блокируют эти счета на раз-два, если кому-то что-то покажется подозрительным. А тут третье лицо вдруг дарит $25 тысяч, которые были получены как оплата.
Ну и насчёт продавца. Официально он деньги за квартиру вернул. Значит, деньги, которые получит в конверте от покупателя, нелегальны. Придет класть их на депозит или машину покупать, и его, естественно, спросят, откуда деньги? Он, конечно, может показать бумаги о продаже квартиры, но это сойдёт ему с рук только в том случае, если никто не докопается, что он деньги вернул. А если докопается, то продавец получит по шапке, блок счетов и снова требование объяснить происхождение средств. На что ему ответить будет нечего.
Ибо она хочет получить налог с $50 тысяч
Вам сколько лет? Вы определенно никогда не покупали/продавали недвижимость. В Украине за всю историю, все (ну или 99%) её покупают продают по оценочной стоимости именно её и указывают в договоре. Раньше эту стоимость давало БТИ, сейчас оценщики, но суть не меняется, это абсолютно законно.
На каком основании продавец возвращает деньги покупателю
Ни на каком, этих денег никогда не было, и ни продавец ни покупатель их в руках не держали. Оба в банке подписывают все документы от «взятия кредите», до его «погашения» и закрытие счетов, и после этого получают справку. Кстати это можно оформить и без кредита, а путем покупки продажи валюты по индивидуальному курсу, банк на это имеет полное право. Естественно всё сводится к проверке купюр, но проводят это как Вы сдали $, грн за него перевели продавцу, а он её снял и купил $.
А зачем вообще просить выписку о зарплате с предприятий , если уже почти 20 лет автоматически фиксируется каждая копейка вашего заработка на этих предприятиях ?
И справку об этом, по форме 5 или по форме 7, вы можете получить в «Дие» в течении минуты . И пусть даже ваших предприятий , на которых вы работали , не существует уже , но данные о зарплате остаются .
Йдемо далі, до 2012 року банки брали на депозити під 25% річних в грн і 10% в валюті, ПДФО з цього не брався, кожні 4 роки Ви абсолютно законно могли примножувати свій капітал в 2 рази, але цього теж нема ні в ОК, ні абсолютно ніде, і навіть банків тих давно нема. Ще в 2000—2008 були такі собі інвестфонди, де абсолютно законно реально заробляли під 100% річних, до цього були МММ і т.п. так більшість влетіла, але хто вчасно вийшов дуже гарно заробив все це було законно але звісно ніяких кінців немає. Йдемо далі-валюта, її обмін ніколи не оподатковувався і не обліковувався, хто вчасно й з розумом міняв в потрібному напрямку зберіг і примножив, теж це ніяк і нічим не докажеш. Заробіток за кордоном… Навіть торгівля носками, там умови і податки мінялись десятки разів. І взагалі елементарщина-спадщина, вона не оподатковується і не обліковується (окрім нерухомості), ну дісталось Вам від батьків 10к$ чи півкіла золотих червонців. Цей список можна продовжувати довго.
У вас є договір про продаж цієї квартири та стрічка у банківській виписци про зарахування грошей на рахунок.
Йдемо далі, до 2012 року банки брали на депозити під 25% річних в грн і 10% в валюті, ПДФО з цього не брався, кожні 4 роки Ви абсолютно законно могли примножувати свій капітал в 2 рази, але цього теж нема ні в ОК, ні абсолютно ніде, і навіть банків тих давно нема.
Все це є в банківській виписці.
Для банків які були ліквідовані проводилась операція виплати грошей через фонд гарантування вкладів так що навіть після ліквідації банку у вас є папірець чи стрічка у банківській випісці.
Йдемо далі-валюта, її обмін ніколи не оподатковувався і не обліковувався, хто вчасно й з розумом міняв в потрібному напрямку зберіг і примножив, теж це ніяк і нічим не докажеш.
Ця інформація цілком закривається справкою ОК бо саме звідти гроші на купівлю валюти.
Заробіток за кордоном…
Так само є дані банківської виписки.
Навіть торгівля носками, там умови і податки мінялись десятки разів.
Давним давно нічого не мінялось.
Обліковується якщо ви законно набули право наслідування.
Для банків які були ліквідовані проводилась операція виплати грошей через фонд
Та Ви що, у мене були в Дельті депозити років 10 і тільки на відсотках я заробляв більше ніж була з/п. Ну й що що він ліквідований, мені ФГВФО дасть довідку скільки я до ліквідації там отримував % щомісяця з 2002 по 2014?
Ця інформація цілком закривається справкою ОК бо саме звідти гроші на купівлю валюти.
Якою справкою? Хто дає справку, що я купив/продав $ по 5 грн, а не по 42? Рік тому здавали по 42 ложили наконверт. депо по 37, виходило 28% річних чистими в валюті. Хто дасть цю справку, форумний балабол Віталій?
Так само є дані банківської виписки.
У кого Вони є? У громадян Польщі від польських банків? Громадянам України там ніхто ніколи з/п не платив шляхом переводу грошей на картку Привату з відрахуванням ЄСВ та ПДФО.
Давним давно нічого не мінялось
Місяць тому з 3 до 5% вернули податок
Обліковується якщо ви законно набули право наслідування.
Ким Вами? В заповіті вказано все майно… Там не перераховується скільки носків, телевізорів, грошей і т.п. Під «все майно» Ви перереєстровуєте лише авто та будинок. А мішок грошей можете (якщо Ви чиновник) відобразити в декларації «отримав спадок 4 млн», як зараз всі чиновники це і роблять. Простим громадянам це не вимагається, тому Ви можете коли завгодно сказати, що той мільйон від бабусі, де вона його взяли я х.з
Це гарне зауваження. Погано що ти цим постійно займаєшься.
Та Ви що, у мене були в Дельті депозити років 10 і тільки на відсотках я заробляв більше ніж була з/п. Ну й що що він ліквідований, мені ФГВФО дасть довідку скільки я до ліквідації там отримував % щомісяця з 2002 по 2014?
ФГВФО перерахував тобі гроші у новий банк і ця операція присутня у випискі цього банку.
Якою справкою? Хто дає справку, що я купив/продав $ по 5 грн, а не по 42?
А кому потрібна саме ця інформація? В тебе вимагають лише підтвердження доходів.
У кого Вони є? У громадян Польщі від польських банків? Громадянам України там ніхто ніколи з/п не платив шляхом переводу грошей на картку Привату з відрахуванням ЄСВ та ПДФО.
У громодян України в польських банках — бо саме так платить зарплата працевлаштованим українцям. Якщо ти мив сортити за чорний нал то вибач але ти сам собі створив проблему.
Громадянам України там ніхто ніколи з/п не платив шляхом переводу грошей на картку Привату з відрахуванням ЄСВ та ПДФО.
От тут ти не правий, коте — є такі хто отримує зарплату за роботу в Польші на українських рахунок. І звісно вони (їх українські робототавці) відраховують потрібне в бюджет.
Місяць тому з 3 до 5% вернули податок
Це змінилась ставка податку. Але це ніяк не вплинуло на те що всі твої сплачені податки зафіксовані в податковій і там же зафіксовано за якою ставкою ти платив податок. Тож виписка з податкової це майже те саме що довідка ОК.
Багато ти наварив на продажу бабчиних носків?
А мішок грошей можете (якщо Ви чиновник) відобразити в декларації «отримав спадок 4 млн»,
Гроші не є майном і вказуються в декларації окремо. Якщо ж гроші були передані поза процедурою то хто тобі дохтур?
Бутлю, в якій декларації?
Я не чиновник, я не заповняю декларації.
Ніхто в заповіті гроші (сумму) не вказує, бо 99% просто не знають коли помруть. Не пиши дурні.
Ось так це для чиновкика
https://www.pravda.com.ua/news/2020/07/2/7257901/
знав би закон — знав би що маєш право не заповнювати декларації лише у випадку коли в тебе немає іншого доходу крім зарплати з якої твоїм роботодавцем перераховані до бюджету твої податки
Ніхто в заповіті гроші (сумму) не вказує, бо 99% просто не знають коли помруть
коли людина відклала якись гроші яки збирається передати комусь після смерті — вона знає скільки цих грошей