Підрив Каховської ГЕС призведе до страшних екологічних, економічних та техногенних наслідків. Які саме загрози виникнуть найближчими роками, та чи доцільно відновлювати дамбу після перемоги, розповів у фейсбук голова Ради з урбаністики Києва Віталій Селик. «Мінфін» публікує ключові тези.
На відновлення дамби Каховської ГЕС знадобиться 3-5 років: чи варто це робити
До яких наслідків призведе підрив
Запорізька АЕС
Ймовірно, відбудеться припинення подачі охолоджувальної води на найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС, яка потребує охолодження навіть для зупинених реакторів.
Північно-Кримський канал
Знову припиниться постачання води до Криму. Просто постріл собі в ногу. Вони ж довго збиралися там лишатися. Чи ні?
Меліорація Таврії та Каховський канал
Зупиниться постачання води до систем зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької області, причому, переважно, на окупованих землях. Не зрозуміло, чи відбувається зараз там обробка, але без води вона точно втратить сенс.
Без питної води залишаться багато міст і сіл, які споживають її з Каховського каналу, — зокрема, окупований Бердянськ.
Кривий Ріг
70% питної води 600-тисячне промислове місто споживало з Каховського водосховища — тепер із цим будуть складнощі.
Заводи
Без достатньої кількості води доведеться зупинити роботу великих промислових підприємств металургійної галузі у Марганці, Нікополі, Покрові.
Демографія
За інформацією еколога Максима Сороки, вже найближчим часом до інших регіонів можуть приїхати до 400 тис. біженців, постраждалих від підриву дамби, та у довгостроковій перспективі — до 1,5 млн кліматичних біженців.
Екологія — найстрашніше
Одномоментне зменшення води у величезному водосховищі призведе до малопередбачуваних екологічних наслідків: загибель великої кількості риби, заболочення осушених земель і зміна кліматичного режиму регіону.
З іншого боку, відкриється піщане дно і ми отримаємо нову пустелю з усіма кліматичними наслідками: як-то зменшення опадів, пилові бурі, підвищення температури у регіоні. А відповідно, більші ризики посухи на полях центру і півдня України.
Чи можна відновити дамбу
За умови повного звільнення Херсонщини, на відновлення греблі може піти від 3 до 5 років. За інформацією Укргідроенерго, станція відновленню не підляє. Найімовірніше, мається на увазі, що потрібно буде будувати греблю від фундаменту.
Треба багато часу не тільки на бетонування основної споруди, але й на реконструкцію берегових укріплень і подальше контрольоване наповнення чаші водойми. Це все тривалий процес.
Читайте також: Карта «зернового коридору» знову у грі: що відбувається і як позначиться на курсі долара
Весь цей час ми пожинатимемо екологічні та технологічні наслідки цього злочину.
Хтось скаже, що, можливо, було б добре залишити вже, як є, — тим паче, відкриється історичний Великий Луг. Але, на жаль, природа та економіка України за майже 70 років роботи станції та існування великого водосховища пристосувалися до існування з ГЕС.
Коментарі - 33
Тому, більшість проблем можна вирішити і питання доцільності відновлення досить дискусійне. Але це, звісно, ніяк не применшує шкоди, завданої рашистами зараз.
Потрібно відновлювати.
2. Без дамбы умрет вся мелиорация юга Украины, крымский канал шел не только в Крым. По поводу «качать эту воду насосом», она после этого будет золотая для аграриев.
3. На дне водохранилица лежат слоями отходы химических и металлургических производств. ну и кучкой сверху последствия аварии на ЧАЭС. Они все еще в донных отложениях, лежат и длут своего часа.
Поэтому плотину будут восстанавливать
По поводу физики. Попробуйте угадать на сколько метров поднялся уровень воды после пойтройки водохранилища и как это сказалось на мелиорации?
Пострадает вся Никопольская алгомерация и половина Криворожской.
Вниз по течению все, в том числе Херсон.
И все левобережье вплоть до Бердянска.
Какие еще насосы, если воды не будет.
Такие сооружения и предназначены, чтобы вода была всегда. Вот для регулирования гидробаланса это и делалось.
Ну и есть еще технические характеристики насосов и
различные элементы социальной, экономической и экосистемы.
А всего их около 1000 шт.
Как-то жили же без дамбы этой и дожили до сих дней, а тут всё прям, жизни не будет и всё в пустыню превратится. Чушь.
Полезно читать не только «историю», но и в целом, разные книжки, DiGek.
А умирать стали только когда коллективизация началась и все эти коммунистические стройки, с миллионами жертв украинского народа, голодоморами, пятилетками, войнами и НКВД.
Честно, я бы и днепрогэс бы убрал, хоть бы Днепр очистился и как раньше, вернулась к нам селедка и осетры.
Гідроенергетика також корисна, та чи варті ті 300 МВт таких коштів — теж дискусійно.
Також — є досить багато досліджень, як водосховища шкодять екосистемі. Річка цвіте, втрачає кисень, гине риба. Бо вода стоїть і не є проточною.
Як результат — довгострокові наслідки поки важко оцінити, можливо і недоцільно будувати.
Exba,
Укргідроенерго з проєктним інститутом розробляють рішення щодо ліквідації наслідків і термінового будівництва перемички (перекриття) у верхній частині водойми, щоб перекрити місце, де підірвали станцію. Це вимагатиме близько двох місяців.