Законодавець прирівняв електронні гроші в розрахунках з ФОП-ІТ до звичайних. Що це значить і які є ризики, ЕП розповів Сергій Брояков, радник податкової та бухгалтерської практики компанії Bona Lex. «Мінфін» вибрав головне.
Для айтішних ФОПів легалізували електронні гроші: що з цим не так
Загальноприйнятим безпечним способом отримання винагороди для ФОПів ІТ-працівників в Україні вважається розрахунок через класичні банківські рахунки.
Використання Wise та Payoneer асоціювалося з ризиками, пов’язаними з втратою права на використання спрощеної системи оподаткування та донарахуванням податків (18% ПДФО та 1,5% військовий збір).
Однак ухвалення закону № 2888, який набере чинності 1 квітня, може стати Game Changer у сфері розрахунків за послуги, що надають ФОПи.
Електронні гроші — не гроші
Раніше головною проблемою використання платіжних систем, які функціонують за системою електронних грошей, для розрахунків з ФОП-ІТ були положення Податкового кодексу України (ПКУ) про «грошову форму розрахунків» і тлумачення цього поняття Нацбанком.
Так, у пункті 291.6 статті 291 ПКУ зазначалося, що платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за товари, роботи та послуги винятково в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Нацбанк у своїх роз’ясненнях відзначав, що «електронні гроші» — не «грошова форма розрахунків». У листі НБУ йшлося, що відповідно до законів України електронні гроші «не є валютними цінностями та грошовими коштами».
Таким чином, ФОП-ІТ, що реєстрували бізнес-акаунти в платіжних системах, які функціонують за системою електронних грошей, ризикували «злетіти» зі спрощеної системи оподаткування (підпункт 4 пункту 298.2.3 статті 298 ПКУ).
Правові колізії
Нормотворчі процеси з легалізації розрахунків через системи електронних грошей для спрощенців почалися у 2022 році після набуття чинності законом «Про платіжні послуги». Згідно з ним, грошові кошти включають електронні та цифрові гроші і вони існують лише в безготівковій формі.
Отже, законодавець прирівняв електронні гроші до грошових коштів. Відповідно, розрахунки через системи електронних грошей були прирівняні до грошової форми розрахунків. Проте зміни не були внесені до Податкового кодексу України, що і надалі зумовлювало певну міру правової невизначеності.
Відповідно, застосування ФОП-ІТ для цілей розрахунків платіжних систем, які функціонують на засадах обігу електронних грошей, залишалося не позбавленим певної міри потенційних ризиків для таких платників податків.
Легалізація електронних грошей
Закон № 2888 ухвалений, проте ще не набрав чинності в аспекті змін до податкового законодавства, це станеться 1 квітня 2023 року. Проте вже зрозуміло, яку редакцію матимуть положення пункту 291.6 статті 291 ПКУ.
«Платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі — готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей)».
Таким чином, законодавець легалізував використання ФОП-ІТ, що є платниками єдиного податку, для цілей розрахунків із замовниками платіжних систем, які використовують систему електронних грошей.
Ця революційна норма може суттєво змінити пропорції на ринку платіжних послуг не на користь банків. Однак чи все так вивірено, як може здатися?
Залишився один нюанс
Не можна сказати, що відкриття бізнес-акаунтів в установах електронних грошей повністю позбавлене ризиків для ФОП-ІТ. Пункт 16 постанови НБУ досі містить загальну норму: «Розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках».
Тобто регулятор говорить, що розрахунки за послуги, надані в рамках ЗЕД-договорів, повинні здійснюватися тільки через класичні банківські рахунки.
Якщо про пункт 23 постанови ще можна сказати, що він стосується тільки випадків, де діють правила про «граничні строки розрахунків» (не застосовне до надання ІТ-послуг), то в контексті пункту 16 це однозначно загальна норма.
Ризиковість цих положень підзаконного регулювання НБУ обумовлюється ще й тим, що контрольний орган уже посилався на них в ІПК від 21 січня 2022 року № 100/ІПК/99−00−04−03−03−06 та в листі ДПС від 4 липня 2022 року № 5064/Г/99−00−24−03−03−09, де є посилання на постанову НБУ № 5 від 2 січня 2019 року.
Отже, відкриття ФОП-ІТ, які надають послуги іноземним замовникам, бізнес-акаунтів в установах електронних грошей не позбавлене ризиків, бо підзаконне регулювання ще не приведене у відповідність до законодавчих новацій.
Потрібно відзначити, що, виходячи з прикінцевих та перехідних положень закону № 2888, НБУ «рекомендували» (точне законодавче формулювання) привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим законом.
Будемо за цим уважно стежити. Якщо підзаконне регулювання буде приведене у відповідність до положень закону № 2888, то банки отримають серйозних конкурентів у частині постачальників платіжних послуг для ФОП-ІТ.
Коментарі - 61
Хватит нести бред о курсовых потерях в 20%.
ИТ ФОПам в прошлом году предложили перейти с 5%
налога на 2% налог — но об этом не принято
даже сказать хоть раз спасибо.
ИТ ФОПы без проблем могли продавать на межбанке
валютную выручку по курсу 36,56 и после уплаты налогов
и ЕСВ покупать валюту не по 43+ в обменке, а по 37,50
и ниже в укрбанках.
Многие так и поступали, вместо того чтобы
ныть о 20% потерь дохода во время войны…
При сближении наличного и офкурса НБУ
вся эта глупость о 20% уходит в небытиё,
зато возвращается налог 5%.
валютной выручки, а иногда и больше, не интересуется вариантами
сохранения заработанного, то это его личные проблемы…
Хотя пользоваться гривневыми кредитными банковскими картами
и получать кешбэк — умеет большинтсво ИТ-специалистов…
по 37,50 це ввели відносно нещодавно й з заморозкою своїх коштів від 3 місяців. це треба бути дуже недолугим щоб довіряти усі свої кошти нашим банкам. а треба жити, утримувати сімью, пересилати гроші на аренду, яка в валюті тіко (навіть по Україні требують сплачувати тіко валютою). тож треба дивитись ринковий курс! йдемо на pb.ua і бачимо що на прожа 38.25, тіко ти ще спробуй ту валюту знайти по відділеннях. а якщо є то по 200 баксів на рило в касі.
і взагалі, з якого перепугу це стало вважаться ниттям коли тебе держава мало того що за людей не вважає (так-так, зелені так і називають чоловіків певної категорії не інакще як ресурсом) так ще і грабує на кожному кроці.
треба було армію утримувати, а не дороги будувати та південь розміновувати. а 73% в нас вибрале зелене *** , а розхльобує зараз усі кого заперли.
Июль 2022 года …
С какого времени начались описываемые вами
потери 20% экспортной выручки - можете
озвучить месяц и год…
просто не продавали бы ее. Владели и наслаждались.
но нет — дурачки же. вот и нашли себе проблему.
«А зачем покупать валюту людям,
имеющим валютную выручку ?»
Так это выручка юр.лица,
а они любят держать наличную валюту
в кармане физлица, а для этого надо
продать выручку на межбанке по 36,56,
потом заплатить налоги и только затем
перевести гривну на свой личный счёт физлица
с которого либо открыть валютный депозит по 37,50
либо снять гривну наличкой и купить бакс в обменке
по 43+ (уровень цен августа 2022)…
ИТ ФОПы в свои 20% «убытков» закладывают не только
разницу курсов наличной и безналичной валюты,
но и уплату налога и ЕСВ с выручки, а некоторые
и услуги стороннего бухгалтера…
от них до наличной валюты — еще дальше…
2) почему вы считаете с августа? с февраля до августа он был также зафиксирован на 29 а в обенках 36, 37, 38… иначе б его не делали 36.56 верно ж?
Если честно, то вы реально о**ли
со своими мелочными претензиями
по потере копеечных сумм выручки
во время войны…
в ІТ переважно непрямі контракти, то вони по курсу НБУ й отримують свою компенсацію за надані послуги.
Сейчас все, что зашло на счет сразу продаю и закидываю на конверт депозит — а ту валюту, что уже в кеше — продаю в обменнике — при такой схеме я даже в + сейчас…
Но то что было до «открытия» конверт депозитов — неприятно било по личному бюджету.
«Массово через приложение»
С лимитом в 50К в августе открывали
через мобильное приложение 10 укрбанков.
«Вот весь 2022 это 20%»
Ну вот зачем так нагло врать.
Только в августе 2022 курс налички
сильно оторвался от офкуса НБУ.
И кто вам запрещал продавать валютную выручку
на межбанке по 36,56 и затариться баксом по 37,12 в Укргазбанке.
Разница между 36,56 и 37,12 не 20% а меньше 2%
Кстати…
Разница между 36,56 и 37,50 тоже не 20% а меньше 3%
хотя НБУ отменил обязательную продажу
валютной выручки и можно тупо не продавать…
Вот они часть бабла заводят не на валютный
банковский счёт, а через Wise та Payoneer,
чтобы была гривна на прокорм…
Ну, а прибедняться — это уже национальная черта…
yarg
«Я понимаю когда ноют пенсионеры.»
На форуме есть минимум один пенс, который получает ежемесячно максимальную пенсию в сумме 20930грн,
а вот ноет как настоящий нищеброд…
Почекайте, дурники, трошки. Зараж вже є тенденція, коли почали надавати перевагу Аргентини, Туреччини, Грузії, тощо, де рейти та податки можуть бути привабливими для великих кастомерів. Причому не роблять різниці між руснею, білорусами та українцями з тих країн.
А менш принципові IT компанії вже почати хайрити індусів замість наших.
Бізнес не любить шуму та ризиків.
Кому война, смерть и разрушения, а у кого-то
потери бабла при покупке баксов на чёрном рынке…
В чем проблема была перечислить гривну им, а не покупать валюту?
Ты сам пострадал или твои родственники?
До нас пехота не дошла, но ракеты по улице падали. Да и сейчас возможно… Редко, слава нашим, отогнали, а с БНР до нас достают на пределе.
И тем не менее, хлеб был. Каждый день.
Хотя да, извини. Вот вспомнил. Было неделю, что батон стоил 20 грн.
По 2 штуки в руки раздавали бесплатно, а сверху — по 20 грн.
И мука была, и молоко, и яйца.
Да и запасы, много пропало из-за сильных перебоев с электричеством
Яким боком курсова різниця до можливості користуватись електроними грошима?
Таки часть дохода в начале войны шло через вайз — пайонер — и была возможность продать валюту по нормальному курсу +40грн за $ — тем самым не теряя от 3.5грн на $.
Wise is authorised by the Financial Conduct Authority under the Electronic Money Regulations 2011, Firm Reference 900507, for the issuing of electronic money.
У вільному світі «банківський» рахунок можна мати не тільки в банку, а і в інших типах фінансових компаній.
Для повноцінної роботи в України Wise скоріш за все проходив реєстрецію і знов таки зареєструвався як емітент електроних грошей, а не як банк.
«Васян какой-то из неизвестной компании)) Не читал Европейских директив по EMI и PI»
Жоден підзаконний акт не має силу вищу ніж закон. Тож те що вони не відповідають закону не може якось впливати можливості громодян, в тому числі айтішників.
валютні зобов’язання перед західними банками — оце, блін, проблємка була
Відповім тобі в твому стилі: нікого не цікавить ниття недобізнесменів.
І ми не «канючили»
Взагаліто навпаки. Але жоден айтішник не додумався ставити це вам у вину.
совершегствования
обожетымой