Через війну з України виїхало близько 12 млн українців, а ті, хто залишився, — збідніли на 80%. Чи вдасться українській державі повернути її головний актив — людей, і що можна зробити для покращення демографічної ситуації, Forbes пояснила директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова. «Мінфін» обрав головне.
З України поїхало 12 млн: кого найскладніше буде повернути
Скільки українців виїхали через війну
З України виїхало 12 млн із гаком, але це не лише втікачі від війни. Ніхто не скасовував малий прикордонний рух, відрядження чи виїзд через особисті справи. Люди їдуть та повертаються. Тому набагато точніше брати сальдо міграції — відняти тих, хто виїхав, від тих, хто приїхав. Після 24 лютого повернулося близько 1,5 млн.
В Україні зараз, на мою думку, 34−35 млн. Абсолютно немає офіційних даних. Ми намагаємося оцінити за різними непрямими показниками, непрямими індикаторами. Провести звичайний облік фактично неможливо.
Як змінився добробут громадян
Сьогодні ми вважаємо це 80% бідності — жахливий показник.
Критерій визначення бідності — розрахунковий прожитковий мінімум. Це той показник, що дає Міністерство соціальної політики, — 4 300, це дуже погано. У нас до війни була дуже позитивна динаміка, весь час зменшувалась ця кількість. Тенденція змінилася вже у 2021 році, а у 2022-му просто катастрофічне збіднення.
Постраждали найбільше сім'ї з дітьми та сім'ї пенсіонерів, які не можуть працювати. Ті, хто працюють, якось виживають. Можливо, ми перевищуємо цю цифру, бо не враховуємо тіньові доходи. Сфера побутових послуг як була, так і залишається в тіні. Як точно ми її враховуємо, важко сказати.
Читайте також: 43% українських пенсіонерів одержують виплати менше 3000 гривень
Скільки людей повернуться до України
Соціологи проводили опитування на кордонах, опитували у телефонному режимі. Також опитування провела Варшавська школа економіки, дослідження проводили німецькі соціологи. За всіма даними, 90% українців, які сьогодні за кордоном, мають намір повернутися.
На мою думку, ця цифра є трохи завищеною. Багато тих, хто поїхав, самі собі не готові зізнатися в тому, що вони залишаться там. Це відбувається на хвилі патріотизму, яка сьогодні домінує у суспільстві.
Аналіз даних повернення переселенців у 20 столітті після локальних воєн, Першої та Другої світових воєн, дає цифру 30−40% повернення. Я вважаю, що в Україні буде більше, але не 90%.
По-перше, левова частка українців не набувають статусу біженця, а набувають статусу тимчасового прихистку. Вони чудово розуміють, що це дворічний статус, а чи буде його продовжено — питання. Радше буде, ніж ні, але, у будь-якому випадку, це не статус біженця, який гарантує довгострокове проживання.
Також надію вселяє те, що протягом перших двох тижнів після початку повномасштабної війни до України повернулися 200 тис. чоловіків. Вони повернулися, знаючи про указ Президента, що не зможуть поїхати знову. Відчуття патріотизму дуже високе. Із цього випливають певні надії.
Але, з одного боку, чим довше триватиме війна, тим більше буде зруйновано інфраструктуру та економіку. Людям фізично не буде куди повертатися, роботи не буде, житла не буде.
З іншого боку, люди адаптуватимуться до життя в країнах тимчасового перебування. Діти ходитимуть до школи, дитячих садків чи університетів, мами почнуть працювати. У багатьох країнах спростили визнання українських дипломів, це поганий для нас сигнал.
Читайте також: Елла Лібанова: До 90% українців планують повернутись, але плани можуть змінитися
Як повернути біженців
Насамперед, сьогодні важливою є комунікація з тими, хто виїхав. Вони повинні відчувати, що тут на них чекають, що їхнє повернення буде радістю. Це має робити не держава, це має робити суспільство.
Наприклад, класний керівник, спілкуючись зі своїми учнями у чатах. Позиція дітей, як не дивно, є дуже важливою для цього рішення. Я досить скептично ставлюся до повернення молоді, яка почала навчатися в іноземних університетах. Можливо, вони повернуться, але не зараз.
Найпроблемнішим є повернення тих, хто перебуває у Польщі. Мовного бар'єру немає — будь-яка людина, яка знає українську мову, говоритиме польською. З Німеччиною важче, але, водночас, там надають значно більшу економічну підтримку.
Варто розуміти, що уряди практично всіх країн зацікавлені в тому, щоб наші емігранти залишилися. Як демограф, маю бути вдячною тим країнам, які не дали прихистку нашим біженцям.
Читайте також: В Україні демографи прогнозують катастрофічне падіння народжуваності у 2023 році
Український переселенець: хто він
Ми знаємо, що понад 2/3 — це жінки та діти, літніх людей відносно небагато, чоловіків зовсім мало.
70% жінок мають вищу освіту. Ця цифра пояснюється тим, що більшою мірою поїхали киянки та харків'янки, де значно вищий рівень освіти, ніж будь-де в Україні. Менше виїхало з Чернігова, трохи — з Сум та Житомира.
Більшість зі середнього класу — це не бідні люди, вони готові до підприємництва. Останні дані поляків такі, що багато українців відкрили підприємства у Польщі. Були матеріальні та інтелектуальні підстави для цього.
На яку економіку можна розраховувати після війни
На нормальну економіку, бо розвиток економіки в Україні, я думаю, не піде шляхом відновлення того, що ми мали. У цьому сенсі війна дала певний шанс Україні. Ніхто не закривав би вже застарілу «Азовсталь».
Наразі ми вже змушені реагувати, і, найімовірніше, це буде сучасне, нове виробництво — автоматизоване та високотехнологічне. Якщо в Україні формуватиметься сучасна економіка, то стільки робочих рук не знадобиться, принаймні, для промисловості. Інше питання — сервіс, третє — сектор, там робочі руки будуть потрібні.
Чи буде приплив мігрантів під час відновлення
Це можливо за умови, що в Україні буде швидке економічне зростання, якщо з'явиться багато нових робочих місць із гідною зарплатою. Якщо рівень життя та якість життя в Україні будуть зіставні з найбіднішими європейськими країнами, я маю на увазі Болгарію, Румунію.
Теоретично, Україна може залучити мігрантів із найбідніших країн. Це, найімовірніше, не європейські країни. Щоб приїхали європейці, тут мають бути гарні перспективи самореалізації та кар'єрного зростання.
Я завжди кажу, що еміграція — проблема бізнесу, імміграція — проблема влади. Треба людей, що приїхали, якимось чином адаптувати до українського способу життя і одночасно дати їм можливість розвиватися у своєму культурному середовищі — так вимагає європейська соціальна хартія.
Є ще одна проблема — наше суспільство завжди було монослов'янським. Неслов'ян у нас було не так багато. Я зовсім не впевнена, що якась бабуся з села готова жити поряд із африканцями.
Якщо буде несприйняття іммігрантів суспільством, вони формуватимуть свої анклави — це зовсім погано. Але так відбувається у більшості країн. Дві країни, яким вдалося уникнути заворушень через проблеми з іммігрантами, — Канада та Австралія. У них дуже виважена міграційна політика.
Ми не надто толерантні до інших націй, треба усвідомлювати це. Ми не таке відкрите суспільство, як би хотілося.
Читайте також: Мінімальна зарплата в Україні та світі: як змінилася за рік і що на неї можна купити
Як великі війни змінюють суспільство
Вони посилюють характерні риси, що були неочевидними. Ніхто не очікував, що українці 24 лютого так стануть насмерть, ми самі цього не очікували.
Здатність українців до самоорганізації, об'єднатися за потреби, відіграла важливу роль від 24 лютого. Ця підсвідома здатність до самоорганізації була завжди нам притаманна, тільки не було причин, щоб її демонструвати. Війна ці причини сформувала.
Після війни ці риси у такому масштабі не залишаться. За всіма опитуваннями ніколи українці не демонстрували такої довіри до влади. У нас від 24 лютого усі без винятку дослідження кажуть, що більшість людей вважають, що Україна рухається у правильному напрямку. Такого єднання не буде. Підтримки влади у мирні часи на рівні 70−80% у демократичному суспільстві майже не буває.
Після війни буде більше претензій до влади, ніж зараз, але я не думаю, що почнеться розбрат. Ми прокладаємо шлях для остаточного формування української політичної нації та справжньої демократії, яка не буде причетною до корупції та грошей. Все ж таки війна дає шанс.
Коментарі - 154
От же ж мр.зота цинічна…
Ще нам не вистачало арабів-ісламістів та кадирівців-лидацюг-мародерів. В країну з низьким рівнем доходів поїде лише дно з богом забутих дір і більша половини цього дна буде в столиці.
Ну и в той же моноэтнической Польше на 100 тыс. человек совершается больше убийств, чем в более полиэтнических преимущественно мусульманских Бахрейне и Индонезии. Так что в плане ислама — тоже мимо.
Бахрейн — 1,5 млн. населення я б взагалі не розглядав цю країну.
Заворушення в Парижі, Брюселі роблять французи та бельгійці чи етнічні курди, алжирці, сирійці і т.д.
Не говоріть дурниць.
Венгрия более моноэтничная, чем Франция, а Франция, чем Бельгия. Но из этих трех стран людей чаще всего убивают в Венгрии, потом в Бельгии, и реже всего во Франции.
Что говорит только о том, что моноэтничность примерно никак не коррелирует с безопасностью проживания в государстве.
бо поки що ви обидва вибираєте, країни, які більше підходять кожному з вас, а не дивитесь на ВСЮ картину!
Расскажете нам, как выглядит ВСЯ картина.
Но прежде, чем вы приступите, я напомню, как обычно доказываются закономерности. Выдвигается гипотеза (ув. Abramon сделал это в первом комментарии), затем эта гипотеза атакуется контр-аргументами (это сделал я в последующем комментарии), затем идет дискуссия.
Нет никакой необходимости доказывать то, чего нет. Т. е. никому не нужно доказывать отсутствие закономерности. Потому что в противоположном случае можно требовать от любого случайного прохожего доказать, что вчера он не вступал в противоестественные половые связи с москалями. Хм… А хотя неплохая идея…
Так я именно это вам и написал в своем комментарии :-D
Сделал заявление, что моноэтничность влияет на безопасность — докажи. Не можешь доказать, или твои доказательства опровергаются фактами? Значит никакой закономерности нет. Что я и продемонстрировал выше ¯\_(ツ)_/¯
Когда Азербайджан напал на Армению, и смог отжать часть территорий, которые та считала своими, они, развесив флаги Азербайджана, даже какое-то время раздавали шаву бесплатно. В эти дни я не рисковал обращаться к ним из соображений политического нейтралитета.
Но в любые другие дни шава у них была отменная.
Сразу узнается видный украинский эксперт в области истории: «Ничего о вопросе не знаю, но 100% москали виноваты».
¯\_(ツ)_/¯
Или вы считаете, что наличие террористических (российских) группировок непричем и там просто так Азербайджан не контролирует часть своей территории? Просто азербайджанцы решили пустить террористов на свою землю? Если из двух стран участниц конфликта на стороне одной войска ИГИЛ, рф или США — то значит, что другая страна защищается от вторжения и оккупации, здесь не нужно быть экспертом в истории.
Но вы же не хотите сказать, что удовлетворитесь моим ответом, какой бы он ни был?
Почитайте об этом конфликте хотя бы на Википедии. Потом, если будет желание, сможем продолжить обсуждать проблему предметно.
А пока вы исходите из предпосылки, что «если где-то есть москали, значит они во всём и виноваты», то я не вижу смысла вас переубеждать.
(сарказм якщо шо)
Уже гребут всех подряд…
В автора статті проблеми з вихідними данними. Навіть немає бажання складати і віднімати числа.
Спасибо, не надо.
Так война все-таки во всей Украине, а не только на Донбассе, как вы изначально пытались пошутить?
Это говорили в 1991-м, когда выходили из СССР. А уже через три года был первый майдан, запущенный шахтерами Донбасса, в результате которого Кравчук досрочно ушел с поста президента.
Это же говорили в 2004-м уже на втором майдане, и в 2005-м, когда развязывали газовую войну с Россией. Потом, правда, случилась «криза, перед якою Вона зачинила дверi», и в 2010-м всех этих экомических чудотворцев народ снова сменил на президента, за которого Украина потом, — ни разу не ненавидя, — благодарила жителей Донбасса.
Этот же «расцвет на всё» пророчили в 2014-м, когда Украина наконец-то сбросила с себя ненавистные москальские оковы и стала полноправным членом семьи европейских народов.
И вот уже в стране запрет политической оппозиции и независимых сми, война в полный рост, перебои со светом и водоснабжением, но украинцы продолжают убеждать себя в том, что к «расцвету на всё» они идут верным путем, приближая этот расцвет с каждым новым днем.
Ну-ну.
Ну, как говорится, флаг в руки!
Насчет ощущения того, что двигались в правильном направлении, я с вами полностью соглашусь.
Именно поэтому я из Украины в 2021-м и уехал. Потому что у всех моих друзей было ощущение, что страна движется в правильном направлении. И когда я пытался обратить их внимание, что в стране вообще-то действующий военный конфликт, что единственный план мирного урегулирования этого конфликта руководством страны (на тот момент уже новым, зеленым) открыто саботируется, что русские уже прямым текстом говорят, что если не будет мира, то будет война, то меня просто игнорировали, пожимая плечами. «Ой, да что ты нагнетаешь» было самым частым ответом.
А потом случилось 24-е февраля, и все почему-то решили, что оно произошло само по себе.
Много чего изменилось, постоянной остается только убежденность, что во всем плохом, что происходит вокруг всегда виноват кто-то другой.
P. S. Вы дольше года читали Минфин и ждали комментарий, на который стоило бы ответить? И ответили на мой? Я польщен :-D
Обязательно не забудьте написать, что на самом деле вам было всё равно, и когда вам всё равно, вы всегда об этом спрашиваете.
¯\_(ツ)_/¯
Попахивает фирменным издевательством. Люди бежали от войны, а кто им не помог — тот что, правильно сделал? Это всё равно, что у вашего соседа будет хата гореть, а вы откажетесь дать хотя бы ведро воды…
дефограф следит за показателем количества и качества населения, половозрастного сотава.
если бы нашим беженцам меньше помогали заграницей то больше бы и раньше вернулось.
демография была бы лучше
Есть такая гос контора «ІНСТИТУТ ДЕМОГРАФІЇ ТА СОЦІАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ІМЕНІ М.В. ПТУХИ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ» которая находится по адресу — Киев Бульвар Шевченко 60 (Исторический центр Киева)
По финансовым отчетам за 2021 год эта контора освоила 19 753 746.00 бюджетных гривен, из которых фонд заработной платы — 14 719 333.00 гривен.
Целый год, сотрудники этой конторы, выпивая тонны чая, поедая тонны печенья, выкуривая в курилках тысячи сигарет, напрягая (немыслимо) свои знания (как гос служащие) сумели заработать (предоставляя аналитические услуги) внимание! — 120 519.00 гривен.
Сама контора — яркий пример интересов лоббистов отмывания бюджетных денег через создание для себя «рабочих мест» с последующими «плюшками» как гос служащий.
Теперь по сути самой статьи -найдите мне в этой статье хоть одну часть наполненную конкретными данными (ссылками на погран службу на реально проведенные исследования демографов и экономистов ЕС) одни «общие» фразы.
Ну и для полноты картины -рекомендую ознакомиться с «раним» произведением автора.
https://minfin.com.ua/2022/05/06/84908432/
По факту мы имеем дело с ярким представителем (касаемо этой конторы) пост советской аналитической системы адаптированной к нашим реалиям, который содержится за счет бюджета и соответственно реальной пользы (кроме увеличения продаж чая, печенья и сигарет) не несет.
«Знаковая» выписка с Постановы КабМина
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 556-р, Інститут проводить дослідження для розв’язання таких основних завдань:
проведення комплексних фундаментальних досліджень причин і наслідків демографічної кризи, розроблення соціально-демографічних прогнозів;
участь у формуванні та оцінці ефективності державної соціальної політики, спрямованої на підвищення рівня життя населення, подолання бідності та становлення середнього класу;
наукове обґрунтування реформування системи соціального захисту населення шляхом впорядкування надання пільг та допомоги.
Красиво написано…
Я столкнулся, нормальное отнощение только у коммерческой медицины, остальных можно сократить раз в 10 без особого ущерба. Образование, это тупая и скучная трата времени, сталкивался с несколькими абсолютно разными специальностями.
Я абсолютно не понимаю как получив бакалавра или магистра по одной из дисциплин программирования человек не может пройти простое собеседование? У них в резюме ошибки, это вообще днище!
Зачем жить в этой стране с таким отношением?
С такими соц гарантиями, что дает это страна, *** оно надо возвращаться…
https://nashvancouver.com/skolko-stoit-arenda-kvartiri-v-vankuvere-i-okrestnostyax/
Канада — прекрасная страна , но только если у тебя очень большая зарплата. очень.
типа за секс ? ну тогда наверное дешевле…
Вот я сейчас предоставил свою свободную квартиру ВПО, человек платит только коммуналку…
— Житло оренда в місяць 2000$ (майже не залежить від місця) + комунальні + зв"язок від 400$
— Транспортні витрати: 120$ місячний проїзний на громадському транспорті. Власний автомобіль: паливо, страховка, парковка від 500$
— Ціни на продукти харчування в супермаркетах 2- 3х від наших + різний % податку, який не включений в ціну в залежності від групи продуктів
— Дуже дорога медицина та стоматологія і послуги типу салонів краси, перукарень і тд
— Електроніка десь на 10 — 20 % була дорожче чим у нас до війни
Єдине одяг брендів типу Zara там був дешевший чим в Україні
https://minfin.com.ua/ua/2023/01/17/99138147/ Тож не варто сподіватись, що повернеться багато. Повернулись би, аби війна закінчилась за рік. Критичним терміном для повернення є 2 роки.
Пример — лето 2022 года, Киевская область, одна птицефабрика столкнулась с проблемой — нет подсобных рабочих занятых в уборке и утилизации отходов.
Нашелся один «манагер» и решили поехать в Киев на «Биржу» (Киевляне знают площадь перед ст м «Вокзальная» где каждое утро собираются работяги и работодатели) Опуская подробности -набрали человек 20, оплата труда — 200 гр в день (по факту — 4 -5 часов)!!! и бесплатное кормление. Понятно, нет работы, масса приезжих, как-то людей устраивает — день прожили…
Я конечно не знаток в птицефабриках, ну и куда мне тягаться с «гуру» налогового законодательства ЕС, но знаю точно, что в ЕС подобный труд (работа с отходами содержащими аммиак) оплачивается по отдельной сетке с определенным коэффициентом (не хочу залазить в дискуссию с «гуру») но при этом это всегда больше чем 11 евро в час (для зоны «евро») про Польшу, Чехию, Венгрию писать не буду, но думаю тоже не «три копейки». Далее — есть в Киевской области цех по переработке мороженной рыбы — работа тяжелая, оплата — минималка, и в конверте от выработки. Я не был в Норвегии на подобных предприятиях, но очень хорошо знаю о работе подобных предприятий в Финляндии (многие украинцы работают даже на рыбных рынках) условия труда и уровень оплаты кажется выше.
Ответ очень простой, отсутствие подобных обьединений создает условия манипулированием и информацией и сознанием работников. На практике это выглядит так — работодатель, в своих интересах заинтересован в том чтобы работник работал много и даром, в наших условиях это по 12 часов и за минималку, а остальное «от выработки» (сама выработка условно придумана работодателем, который реальных расчетов не проводит (просто жалко денег на организацию процесса) Для этого «работодатель» (понимая, что в любой момент рабочий просто послушав кума который уже много лет работает в Польше и получает на порядок больше), придумывает всякие «страшилки» — .куда ты чучело поедешь… …надо рабочую визу… … будешь жить в дерьме… … тебя дурня кинут… …будешь мыть туалеты за кусок хлеба…
Працював в банку, там такого і близько не було.
Вроде бы у нас рыночная экономика, но данные манипуляции вводят в обман в случаях ограниченной информации.
Причем торговые площадки целенаправленно поддерживают такую практику — всякие Rozetka и другие повязанные сети.
Пока работаю — имею высокий доход и плачу налоги.
Да и в ВСУ меня пока не берут, пока нет подходящей спецальности.
Заходишь в одесское Сильпо, там на кассе сидят кассирши-молдаванки, которые с тобой пять лет говорили на русском (удивительно низкая текучка была, кстати), и тут они начинают пытаться изъясняться по-украински. Со множеством ошибок. Но им нужно, потому что иначе придут какие-нибудь «активисты», и у этой молдаванки не будет работы.
Но нет, никакой дискриминации, что вы.
Один вверху по треду рассказывает, что русофобии не было никогда, второй говорит, что русскоязычных не дискриминировали… И оба, наверняка, не понимают и задаются вопросом «а нас-то за що, куме?»
Обнови методичку — плохо с работой справляешься, быстро палишся.
Я из Украины уехал в конце 2021-го, в т.ч. потому что считал, что мне, как русскоязычному, делать там больше нечего, и что будущего, — и это явно обозначил в обращении к русским в середине 2021-го нынешний украинский президент, — у меня в Украине нет.
Т.е. вам не нужно пытаться переубедить меня в вопросе дискриминации русскоязычных. Я для себя выводы сделал, и, сделав выводы, Украину покинул.
А вот вы, и такие как вы, теперь дискутируют на тему того, как же нам уехавших из Украины вернуть.
У меня для всех вас есть ответ: «Никак»
Зрозуміло?
Во-вторых, молдаване и так говорят на двух: на румынском и русском. ¯\_(ツ)_/¯
На сколько рубчиков уже тут «наговорил»?
¯\_(ツ)_/¯
Просто признай уже, что тебе просто нравиться «русский мир», так и живи с этим, и еще зарабатывай рубчики, радуйся.
Зачем Вы лжёте о проблемах с украинским, если Вы выехали вынужденно в наиболее комфортную страну, понимая, что Вам нужно будет выучить английский.
У меня нет проблем с украинским языком, а на английском я говорю не хуже, чем на своем родном русском. У меня были проблемы с тем, что людей говорить на украинском заставляли. Неужели вы не понимаете разницы?
Проблема не в том, на каком языке говорят люди. Проблема в том, что государство считает себя вправе указывать людям, на каком языке им говорить. Вам в таком государстве хочется жить? — Живите. А я не буду ¯\_(ツ)_/¯
Jedem das Seine.
Я сам тоже уеду и как мне предсказали …буду мыть туалеты… И что, а что так за меня переживать? И кому какое дело что я буду мыть и как платить налоги? Мне кажется что вам и многим надо радоваться -все дурни уедут мыть туалеты, а все умные останутся и будут наслаждаться жизнью! Представляете как классно, вы живете в Украине все у вас хорошо, жизнь прямо «сказка» и решили сьездить в ЕС попить пивка, а там туалеты чистые… Ну тут вы сразу вспомните — как хорошо что эти дурни уехали и теперь в ЕС туалеты чистые… Вот оно и счастье! Так что какая то странная забота и логика.
Да забыл добавить лично меня твое мнение и твои советы как то вообще не интересуют! (да и интересовать не могли). Я опредилился — буду… мыть туалеты… поэтому мне с тобой по определению не по дороге. Так понятно?
И где и когда я писал об украинской медицине и в чем я прозрел???
Еще раз -я в советах не нуждаюсь. Так понятней???
На пенсию нужно собирать самому через Roth IRA или обыкновенный счет.
Я не спорю что все на много лучше в США, но с пенсией вы промахнулись.
Налог не платиться при получении пенсии
А шо есть куда, или к чему (стабильная работа, покинутый, но ещё реабилитируемый бизнес, удовлетворительные доходы и расходы в целом, ну и т. д.) возвращаться, а особенно понимая то, как долго и непросто Украина будет восстанавливаться после этой фазы войны (конца и края которой, пока и не видно), действительно ли есть смысл возвращаться, хотя-бы у половины некогда выехавших?!!! 🤨
Всё очень сложно и у каждого своя (в т.ч. и материальная!) ситуация, а особенно при реализации планов по не возврату в Україну (но лично я двумя руками за то, чтобы выехавшая молодёжь однозначно не возвращалась сюда как можно подольше, особенно если они там имеют гораздо больше перспектив, то им стоит постараться остаться на ПМЖ именно там, если конечно дух патриотизма, или ещё чего-то, не занесёт их в обратную сторону, но тут уже, их дело молодое и личное, ведь если им охота «жить» в Украине, то пусть конечно попробуют и здесь, а может им и тут как-то подфортит, пусть конечно пробуют себя по максимуму, пока ещё молоды и полны энтузиазма для всего этого !?!
🧐😏
🤑😎
А мы уже войну выиграли ? Крым вернули ? Проигравшим выделять бабки никто не будет.
При открытых границах с Европой и дичайшем дефиците кадров,
Та не будет украинский работодатель ориентироваться на зарплаты в Европе, менталитет не тот.
Тільки от якраз сьогодні розкрили журналісти схеми по розбазарювання бюджетів на відбудування України. В розбитих Бучі, Ірпені та Бородянці гроші на відбудову роздавали або особам/фірмам з криміналом або фірмам без досвіду будівництва, в яких строк від оформлення кілька днів/тижнів. Тож, до кінця війни , може так статись, що розворують більшу частину тих грошей, які, як думається, повинні піти на відбудову.