Проблеми з постачанням газу до Європи через «Північний потік» зберігатимуться до зняття західних санкцій. Про це повідомили російські пропагандистські ЗМІ з посиланням на заяву прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова. До яких наслідків це призведе, розповів інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса.
Росія остаточно припинила поставки газу до Європи: чому це добре для України
2 вересня Росія повністю зупинила газопровід «Північний потік» нібито через витік масла та необхідність ремонту. Хоча всім було очевидно — технічних причин для зупинки постачання газу, ще й і на невизначений термін, не було.
Тепер же росіяни самі визнали те, що всі і так знали: вони відключають газ, як відповідь на санкції з боку ЄС. І що допоки санкції діють, «Північний потік» не працюватиме. Ймовірно, скоро зупиниться і транзит через Україну.
Пряма мова
Ще вчора росіяни гралися в булгаківського Воланда і казали, що Аннушка вже розлила мастило під турбіну. А сьогодні говорять відверто.
Росіяни кажуть, що Європа воює проти них, роблячи недружні кроки. Вводячи санкції. Росіяни наче не розуміють, що Європа вводить санкції у відповідь на російську агресію. Росіяни ведуть себе як мала дитина, яку поставили на гречку після того, як вона зробила шкоду. Чи більш гуманне і сучасне порівняння — просто як діти, яким відмовились купувати смаколик після того, як вони погано себе поводили. І ці діти ображаються на покарання. Не сприймаючи зв'язок цього самого покарання і своїх дій.
Логіка росіян проста. Вони напали на Україну, бо мали на те право. Європа вводить санкції, хоча це не їх справа. Тому росіяни відключають Європі газ, бо та «першою почала».
І найкумедніше, що навіть уявний карліковий алкоголік Мєдвєдєв, який погрожує Європі то відключенням газу, то ядерною зброєю, так й інші кремлівські старці, вірять у свою правоту. А ще це вказує на те, що вони не чекали на таку реакцію Європи. І реагують емоційно. Що добре.
Чому це добре для України
По-перше, добре, що Росія сама наважилася на газове ембарго. Європа б не зробила такого кроку. І ще певний час фінансувала б російську армію. Плюс, це зробить неможливим повернення до режиму «справи, як завжди», бо європейські лідери просто не зможуть не помічати агресивних кроків і потім йти на компроміси з Путіним. Таким чином, Росія сама спалює за собою мости. І Хаймарсів не треба.
По-друге, провокуючи кризу, росіяни точно активно використовуватимуть тарифні Майдани цієї зими у Європі. Вони вже почали. Завчасно. У Празі. Що ж, Москва десятки років фінансувала маргінальні партії по всій Європі і прийшов час платити по рахунках. Ми точно побачимо такі протести жовтих жилетів у Франції чи нациських партій у Відні та Берліні. Чи призведе це до зміни курсу? Навряд чи. Вибори там не скоро. А всі тарифні Майдани за гроші подібні один до одного. Це Майдан на мінімалках.
По-третє, вони дійсно цим можуть спровокувати рецесію у Європі. Але це більше вдарить по самій Росії, бо обвалить ціни на нафту. На якій тільки і тримається російський бюджет. Так собі ідея.
І так, ми будемо постійно чути від російських агентів, що світ втомився від України. Але при цьому, чомусь, останні місяці постійно збільшується фінансова підтримка українського бюджету. У серпні Україна вперше отримала фінансування більше, ніж потребує на місяць. І нові плани від американців гарантують стабільність бюджету до 2023 року та й на його початку також. Не говорячи вже про нове озброєння, яке постійно відчувають на собі росіяни.
Читайте також: Як зміняться ціни на автогаз після підвищення акцизів
Чи каже це про те, що зима буде легкою? Ніт. Зима буде тяжкою. Бо газ буде дорогим і його буде мало. Бо транзит зупинять, і це може призвести до дефіциту. Зима буде холодною як в Україні, так і в Європі. Проте росіяни від цього зможуть отримати тільки моральне задоволення.
Коментарі - 38
Теперь же россияне сами признали то, что все и так знали: они отключают газ, как ответ на санкции со стороны ЕС. И пока санкции действуют, «Северный поток» не будет работать. Скорее всего, скоро остановится и транзит через Украину.
Если «Северный поток» остановлен не по техническим, а другим (политико-экономическим?) причинам, то почему транзит через Украину, с которой Россия воюет, всё ещё работает?
Я пытаюсь разобраться с логикой в аналитике господина Фурсы.
Если Газпром выключил СП-1 по политико-экономическим причинам, то почему он до сих пор не сделал того же самого с газопроводом Уренгой -- Помары -- Ужгород?
а шоу должно продолжаться
и не Владимир Владимирович
Но вы правы, и теперь пасьянс начал складываться: РФ продолжает поставки газа только лояльным правительствам, и судя по всему скоро оставшиеся объемы будут перенаправлены вместо Украины через Турцию.
ну устраивает — иди в суд, вот только как ни странно, несмотря на ор до гор, в ЕС так никто в суд на Газпром и не подал
чой то они а?
Допустим, вы правы, и политическая цель отключения СП-1 давить на страну/страны, в которых нет пророссийского влияния и большой вес в ЕС (я-то думал, что в ЕС действует правило единогласия, ну да ладно).
Но ведь есть ещё Ямал -- Европа, который идет через Белоруссию в Польшу и Германию. Если следовать вашей логике, то его вообще надо было выключить первым. Однако же он продолжает работать. Почему?
хранилище — это средство выравнивания расхода, поддержания баланса в трубе при отборе. Аналог — НПС при транспортировке нефти. А чтобы ваша ГТС работала, нужен еще и положительный приток газа/нефти, откуда-то
Як зазначив у коментарі РБК-Україна глава департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук, зараз основним став Газпромбанк, через який проводиться велика частина грошей, у тому числі від торгівлі нафтою і газом.
«Те, що Газпромбанк не відключили від SWIFT, дозволило обходити санкції, застосовані до Центробанку, який зараз не може робити інтервенції, щоб купувати валюту, тому що вона відразу ж буде заморожена на його рахунках в іноземних банках. І зараз Газпромбанк виконує функцію тіньового Центробанку. Тобто експортери, які отримують валюту, не продають її на міжбанку, а тримають на рахунках в Газпромбанку», — роз’яснив експерт.
Але навіть якщо Газпромбанк відключать від SWIFT, то це серйозних проблем не створить. У цьому випадку можуть виникнути лише тимчасові незручності, пов’язані з переведенням рахунків в інший банк, який не буде під санкціями.
«Російські банки потрібні до тих пір, поки в РФ будуть закуповувати нафту, газ та інші товари. Так що це усвідомлене політичне рішення (застосовувати санкції не до всіх банків РФ — ред.) і воно може помінятися після того, як буде прийнято інше рішення — відмова від торгівлі з Росією в цілому», — упевнений Ваврищук.
«Сбербанк і ВТБ, які позиціонували себе як авторитетні гравці глобального фінансового ринку, зараз стали фактично внутрішніми банками Росії», — зазначив Ваврищук.