Що відбувається з цінами на електроніку, які чинники вплинуть на них у майбутньому, в інтерв'ю Економічній правді розповів засновник АЛЛО Дмитро Деревицький. «Мінфін» публікує ключові тези.
Електроніка в Україні подорожчає на 45-60%
Як зміниться ціна на електроніку
Стрибок курсу валют — це вторинний чинник, який впливає на подорожчання. Первинне, що вплинуло на вартість електроніки, та й не тільки електроніки, а й всіх імпортних товарів, — це повернення з 1 липня оподаткування імпортних операцій.
Через це імпортні товари подорожчали на 20%. А ті товари, які обкладались митом (переважно електроніка) у 10−16% разом із ПДВ, подорожчали на 30−36%. Тобто з 1 липня ціни зросли на 20−36% у собівартості. Потім, через двадцять днів, Національний банк девальвував курс гривні на 25%. Це стало другим фактором, який вплинув на подорожчання електроніки.
Сьогодні у всіх імпортних товарів є потенціал на підвищення ціни від 45% до 60%. Тобто це ПДВ 20% плюс курс 25%, отримуємо нижню планку 45%. Щодо верхньої межі подорожчання — я можу сказати лише за тими товарами, які ми імпортуємо, тому що розмір мита на них 12%.
Тобто 20% ПДВ, плюс мито — 12%, плюс курс — зростання на 25%, і виходить близько 60%. Тобто потенціал зростання цін на електроніку дуже великий.
Це погана історія не лише для продавців імпортних товарів, а й для споживача. Тому що, так чи інакше, ці податки та курс рано чи пізно будуть закладені в ціну товару, і споживач на собі відчує колосальне подорожчання.
Подорожчання на 45−60% відбудеться у відношенні до червневих цін. Станом на серпень ціни вже підвищилися на 20−25% на більшість електроніки. Тож зростання до межі 45−60% відбудеться протягом 4−5 місяців. Ціни в роздрібній мережі реагують на підвищення із затримкою, тому що роздрібні гравці мають відстрочку, коли для них ціна зафіксована в гривні. Наступні партії товару для них будуть дорожчими.
Читайте також: Вартість житла вже вища, ніж у лютому: як зміняться ціни на квартири після війни
Про податок у 10% на купівлю валюти для імпорту
Скасування ПДВ і мита на імпорт 24 березня допомогло уникнути дефіциту імпортних товарів в Україні. Якби цей закон не був прийнятий, ми б не імпортували товари ще місяць-півтора, доки на ринку не утворився б дефіцит. Але цей закон створив свого роду психологічну пастку. Бізнес почав інтенсивно імпортувати, і це виглядало так, начебто бізнес ожив, як хворий, якому зробили укол адреналіну. І буквально через 2,5 місяця цей закон скасовують.
Але бізнес був на безподатковому адреналіні. А зараз пацієнта (бізнес) виписали з лікарні, він вийшов на вулицю, дійшов до автобусної зупинки, сів на неї, адреналін закінчився, йому стало погано, він ліг і лежить. Тобто в Україні немає драйвера для відновлення бізнесу.
Ціна валюти зросла на 25%, в країні відсутній великий попит, оскільки за кордон виїхало 6 мільйонів людей. Зараз сезон back to school. 640 тисяч українських дітей перебувають за кордоном. У нас буде сезон back to school? Безперечно. Але він буде дуже слабким.
Тобто кроки, які на даному етапі робить наш уряд для того, щоб зняти більше податків, на мій погляд, можуть завдати більше шкоди, ніж користі. Звичайно, можна оподаткувати імпорт додатково на 10%, але в результаті бізнес стиснеться ще вдвічі.
І замість 40% співробітників, яким ми не платимо зарплати (через тимчасове призупинення трудових відносин), ми не платитимемо 70% співробітникам, Ці люди стануть безробітними. Це дуже погана історія — спіраль руху донизу для всієї економіки України.
Читайте також: Як отримати ІТ-освіту безкоштовно: деталі від Мінцифри
Тому я думаю, що розумно було б хоча б зараз зупинитись. На мій погляд, розумний баланс: добре, ви повернули податки на імпорт, які були до війни. Будь ласка, зупиніться. Бо якщо далі збільшувати податки, шкода буде більшою, ніж ефект в 14 мільярдів гривень на місяць, якщо запровадити податок на імпорт. Не буде 14 мільярдів, бо ми припинимо імпортувати. Уряд отримає ефект в 6−7 мільярдів, і сотні тисяч людей додатково опиняться без роботи.
Мені здається зараз треба хоча б не чіпати цього пацієнта, нехай він полежить на лавочці, погріється на сонці, поки ще серпень, і якось піде додому працювати.
Коментарі - 48
Валюта подоражала в грн в 1.5 раза. А за шо электроника покупается?
А еще нет особого желания спонсировать Китай — который помогает убийцам Украинцев.
Так что по хорошему в 3−4 раза.
Я отказываюсь от товаров Китайского производства! А также Индии (там вроде фарма)!
Кому как угодно — я буду отказываются от дешевых товаров из Китайщины… Надеюсь многие это поддержут — Рашисткий решим должен пасть!
А выкидывать то что есть — на все денег не хватит сейчас.
ну еще зависит от сознательности, но тут все сложно…
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/147373/
Я вот алкоголик! Я пробую найти гос больницу для моей проблемы! 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
*** нет!
Нах я плачу акциз за алкоголь!
Так сраная Уркоина пилит акциз за алкоголь?
100% только частники этим занимаются — ну тогда зачем алкогольный бюджет???
вопрос такой, на*** вы тут лепите нам Автралию. США, Германию? — вы говорите о богатых странах, где есть куча институтов — которых нужно кормить — вы смотрте историю, как багатели эти государства, и были ли налоги в США во времена Франклина и Линкольна?.
ВЫ пониманиете то что работает в богатой стране, где ВВП большой — не работает в странах третего мира.
Простой вопрос — вы государтвенник?
Мне нужен, как минимум ответ. *** Украине на здоровье граждан или нет.
Ещё раз: если ты относишься к Украине как к отсталой стране, то выключи свои бредни про ЕС и демократию, а если не отсталая- то методы развитых стран 90ых годов, нам вполне подходят. Просто вопрос: ты капитошка?
Хорошо, вот скажите, нищие украинцы стали жить лучше ? — что они потянут все эти налоги ? — тут элементарно мы не говорим о роскоши, но смартик же нужен — потому шо «держава в смартфонi», бытовая техника тоже имеет свойство выходить из строя, вопрос тогда, вы думаете что налогами подымите оборот денег или товарооборот ?:) — я вам по секрету скажу — покупать будут еще меньше !
при чем тут ишаки ?
ценник поднимаеться — покупать станут больше ? — или меньше — с учетом того что люди много утратили доходы + инфляция, тратят по большей мере на продукты и предметы первой необходимости
вы в социалку залезть хотите ? — чтобы меньше кушали ?
— По излишку «бабосика» — он попадает как раз таки в коррупционные схемы и откаты, тот кто в тени сидит, как я — мы завозим продукцию через «серых волонтеров» — везут шо хош, и без налогов — за свои услуги деньги берут, но не 34 % :) — так что снова в очке ваш бюджет .
5% - понятно, вы все наровите в чужой карман залезть — своих денег нету?
П.С — если реально бы правители хотели больше отчислений в бюджет — стоило бы уменьшить налоги — и тогда стало бы не интересно сидеть в «серую» и проще было бы платить адекватные налоги — чем давать котлету всем подрят — и эта котлета потом будет дерибаниться по иерархической лестнице :) но не в бюджет — запомните. Хотя к чему я это… я вижу вы далеки от бизнес активности
Идеальны случаю, когда просто криптой начинают платить!
У вас только 2 варианта существуют в логике: или налогов нет, или от налогов надо уклоняться. Чего в Украине еще тогда сидите, если она вам так не нравится? Попахивает вирусом потрахуньки, которые не могут определиться: то ли крестик снять, то ли трусы надеть
ПреЗЕдент уклоняеться от налогов, когда весь квартал и этот гринфилмс зарегистрирован не в Украине :) — это вам о чем-то говорит ? — я уже про других знаковых личностей молчу, почему они уклоняються, а мне нельзя ? — так не работает, ЛОХов тут не ищите, мы уже эти байки проходили, и технопарки тоже , которые от налогов освобождены — ведь они же крупный бизнес.
Я думаю тут стоить закончить диалог, останемся при своем, ключевая фраза -я сказал о понятных налогах для всех, и адекватных цифрах — которые смогут работать в воюющей стране, все о чем вы говорите — не может уже существовать, через обнищание всех граждан — надеюсь мои сограждани поймут — что голосовать нужно не за «хорошего парня» а за ИДЕЮ и НАПРАВЛЕНИЕ — ЧЕГО МЫ ХОТИМ ? — голосуем за хорошего — есть хороший, захотим АРЕСТОВИЧА — будет такой же сказочник рассказывать кто и что ему мешает, как вы говорите крестик снять либо трусы надеть .
Общайтесь с себеподобными
Дальше можно не читать)))))))))
А вообще можно и б у купить если для работы выбор есть и не плохой
«красунчики».
С каких пор «Алло» вообще начало пошлины платить? :))
«Этим летом Евгений Плинский выпустил влог «Как АЛЛО на телевизорах Xiaomi «намутило» 700 000$». По словам влогера, суть схемы состоит в том, что «АЛЛО» уменьшило стоимость каждого импортируемого телевизора почти на 42 доллара, вследствии чего недоплата налогов в бюджет по каждой единице товара составила 13 с половиной долларов. …История получила неожиданное продолжение на примере пылесосов. Ее влогер изложил в видео «Дерзская схема ввоза техники Xiaomi. Пылесос Roborock S5 Max за 16 долларов — реально!»
Вы думаете, что-то поменялось? :))
> тут вам не сговор ?
Не факт, могут просто мониторить цены друг друга, и ставить плюс-минус такие же, чтобы не вылететь в трубу. Но суть Вы уловили верно: «АЛЛО, те же фокстроты, эльдорады, комфи и другая муть» вертят мораль и законы на причинном месте.