Вже цього місяця мільйони українців, які були змушені виїхати за кордон, стануть податковими резидентами країн ЄС. До яких проблем це може призвести і як їх вирішити, в колонці для «Економічної правди» розповів старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар. «Мінфін» публікує ключові тези.
6 млн наших біженців стануть платниками податків ЄС: що це означає
Контроль за доходами і витратами
Протягом серпня в житті 6 мільйонів українок, що разом із дітьми опинилися в якості біженців чи просто трудових мігрантів у ЄС, настане невідворотна подія.
Спливе 183 дні їхнього перебування в ЄС, і для більшості з 27 країн, які надали їм прихисток, вони стануть податковими резидентами.
Це відбудеться незалежно від того, чи вони отримали статус «біженця», «гуманітарну візу» (тимчасовий прихисток), трудову або бізнес-візу, чи посвідку на проживання.
Більшість з них досі не мали досвіду заповнення податкових декларацій. Як і півроку тому, коли вони опинилися у вимушеній еміграції, не мали також і досвіду відкриття рахунків в іноземних банках.
За ці півроку більшість з них переконалися в тому, що банки в ЄС хоч і відкривають рахунки, але підозріло ставляться до поповнення їх готівкою.
Поповнити їх безготівковими коштами, що більше відповідає європейському законодавству, останні півроку є незаконним, із погляду українського законодавства: з початку війни НБУ ввів заборону для фізичних осіб на транскордонні платежі, і ви не можете навіть переказати гроші зі свого рахунку на свій же рахунок. Що є єдиним типом операцій, крім кредиту, за яким у вас не виникає податкових зобов’язань у Європі.
Деякі банки дозволяли поповнювати готівкою рахунки без обмежень. Більшість встановлювали ліміт для українців у 1000−3000 євро на місяць.
Але і перші, і другі, коли спливе 180 днів, інформують податкові своїх країн про ці операції. Банківської таємниці в ЄС для податкових органів не існує вже багато років. Навіть у Швейцарії. Походження коштів доведеться пояснити.
Це ваші «особисті заощадження»? — тоді надайте податкові декларації за попередні роки в Україні на всю суму поповнення. А в деяких банках вас попросять ще й митні декларації про легальне ввезення готівки. Що «не буде покрито документами» — стане сумою вашої першої бази оподаткування в ЄС.
Ви не маєте декларацій? Це гроші Вашого чоловіка/батька/нареченого/дідуся/друга сім'ї, що передає вам їх із України готівкою? Ну що ж, тоді нехай він прийде до банку та покаже свою декларацію.
Він в Україні? Захищає Батьківщину і не може приїхати до Вас, щоб особисто прийти до банку для процедури KYC? Ну що ж, дуже шкода. Сподіваємося, він зможе це зробити у майбутньому, тоді ми перерахуємо суму ваших зобов’язань, а поки що, будьте ласкаві, сплатіть податки як із особистого доходу.
Низка країн ЄС також не вважатиме ваш дохід із чоловіком «спільним», якщо ви не проживаєте зараз разом, та розглядатиме частку отримуваних жінкою грошей як її окремий дохід.
Ще гірша ситуація у тих, кому гроші переказувалися «взаємозаліком» чи через «крипту» знайомими/друзями у Європі, що не є вашими родичами і зв’язок із котрими ви не зможете пояснити банку документально/легально.
Подобається картина? Ні? Мені теж ні. Зауважу, що описані принципи підходів до оподаткування тимчасових резидентів є універсальними для податкових норм та практик країн ЄС.
Деталі можуть відрізнятися, ті чи інші банки можуть бути більш чи менш поступливішими до Вас, ті чи інші країни можуть мати мінімальний «поріг», що взагалі не оподатковується, від 280 до 2000 євро на місяць, але загальні принципи та підходи до оподаткування є саме такими, як описані вище.
І навіть якщо ви не відкрили рахунок у банку, чи не користуєтеся ним активно, витрачаючи, переважно готівку, що Вам продовжують переказувати з України рідні та близькі, чи досі користуєтеся лише картками українських банків, дай Бог їм здоров’я та фінансової стійкості у цей час, — ви, найімовірніше, винаймаєте житло. Чи несете інші витрати, що є помітними для податкового інспектора вашої країни.
Про всяк випадок, пам’ятайте, що до вас абсолютно законно можуть застосовуватися «непрямі» методи оцінки вашого рівня життя — та виставлятися податкові рахунки відповідно до цієї оцінки.
Ще раз: я щиро бажаю Вам, щоб «саме з вами» такого не сталося, бо тоді витрати на адвоката з податкового права, котрий вам знадобиться, щоб впоратися з подібною ситуацією, можуть сильно перевищити суму ваших податкових зобов’язань.
Читайте також: Грошові перекази в Україну повернулися на довоєнний рівень: хто надсилає валюту до країни
Ще гірше, якщо ви витрачали українські готівкові заощадження, будучи отримувачем тієї чи іншої соціальної допомоги від вашої країни ЄС. І соціальний чи податковий інспектор зафіксує цю різницю.
У найлегшому випадку, вам виставлять рахунок на повернення соцдопомоги та попросять покинути соціальне житло. А можуть ще й податки нарахувати на приблизну суму ваших витрат, оцінену соціальним інспектором.
Як вирішити ситуацію?
Знову запитую: Подобається картина? Співпадає з Вашим дотеперішнім уявленням про Європу? Про верховенство права? Про соціальну справедливість?
Прибережіть відповіді. Давайте краще, не критикуючи ЄС, бо ми його не змінимо, він такий, як є, подумаємо, чим вже за умов, що склалися, можна допомогли нашим громадянам?
Наприклад, що міг би для них конкретно зробити Парламент? Чи уряд? Звісно ж, України! Ось прямо вже наступного тижня чи, наприклад, протягом наступного місяця?
Ukraine Economic Outlook за власний кошт та зі власної ініціативи провів телеконференцію з дюжиною кращих податкових юристів країни, і ми бачимо такий перелік термінових кроків:
1. «Дія» разом із податковою мають терміново запровадити електронний сервіс видачі Спеціальних електронних декларацій про доходи громадян за 10, 20, 25 років. Всі українські посольства повинні отримати суворий наказ без жодних зволікань завіряти їх там, де це знадобиться, просто за роздруківками з «Дії».
Бо навіть ті українці, що не заповнювали декларацій у попередні роки, все одно сплачували податки державі попередні чверть століття! Із зарплат, із продажу нерухомості, із усього, з чого мусили за законом.
Ми вже 22 роки як не можемо в Україні здійснити жодного платежу чи нотаріальної дії, не пред’явивши свою довідку про ІПН (індивідуальний податковий номер).
Чи не настав час державі, що будувала 22 роки систему тотального податкового контролю та відслідковування наших доходів, просто надати нам цю інформацію про нас же самих.
2. Національний банк та Уряд повинні припинити розглядати відтік грошей з карток, які батько української сім'ї поповнює в Україні на фронті, а матір знімає за кордоном, як проблему.
А почати ставитися до цього, як до нової реальності. Вимушеної реальності воєнного часу. А відтак — зняти старі та не вводити нові обмеження на перерахування коштів з України в Європу між членами однієї сім'ї чи близькими родичами хоча б.
А краще, подумати над тим, які обмеження на перерахування українцями чесно зароблених та вже оподаткованих в Україні сімейних грошей можна було б зняти ще.
3. Депутатам парламенту — задуматися над своєю особистою відповідальністю за прийняття змін до Податкового Кодексу (законопроєкти 1210 та 5600) та провести термінову ревізію всіх дискримінаційних норм, що стосуються доходів українців, отриманих за кордоном, я не прошу, бо не сподіваюся на це. І всі колеги поділяють, на жаль, цю думку.
Я не хочу зараз описувати тут всі ці дискримінаційні норми, бо це текст на ще одну таку статтю.
Я звертаюся до депутатів податкового комітету Гетманцева, які, я гадаю, добре знають, що там просто сила-силенна і норм подвійного оподаткування, і трактування доходів того, що навіть в ЕС не вважається доходом, і драконівські 5-мільйонні штрафи за неподання складних декларацій про доходи, отримані за кордоном.
Бо, не приведи Господи, всі ці абсурдно-безжалісні норми, котрі ви придумували з вашим головою комітету Гетманцевим, щоб «наздогнати олігархів» із їхніми закордонними рахунками, торкнуться наших звичайних співгромадян, що зараз реєструються приватними підприємцями та відкривають рахунки в закордонних банках. Не по своїй волі. І не від хорошого життя.
Читайте також: Наші біженці за кордоном: куди та як платити податки ФОПам і найманим працівникам
Вони ще й не підозрюють про те жахіття, що ви за ці два роки наприймали проти них. Тож проведіть термінову ревізію цих норм, та виправте їх.
Коментарі - 50
Звучить, як пропаганда одного плем’я про 6 млн. невинно убієнних одним австрійцем…
хоча при такому презЕденту все можливо. в його племені стоїть завдання разом з москалями знищити Україну, як державу і вигнати або вбити якнайбільше українців! все точно, як 100, 200, 500 чи навіть 1000 років назад…
Поповнити їх безготівковими коштами, що більше відповідає європейському законодавству, останні півроку є незаконним, із погляду українського законодавства: з початку війни НБУ ввів заборону для фізичних осіб на транскордонні платежі, і ви не можете навіть переказати гроші зі свого рахунку на свій же рахунок.
То тупо брехня. На переказ саме своїх коштів на свій же рахунок закордоном НБУ не вводив ніяких заборон. Банки обмежували, але причина була в тому що вони за власний кошт компенсували втрати різниці між офіційним та реальним курсами. Але обмеження не діяли всі пів року, а лише на період доки банк шукає або обмірковує чергове «покращення» для зменьшення збитків чи навіть отримання прибутку.
Деякі банки дозволяли поповнювати готівкою рахунки без обмежень. Більшість встановлювали ліміт для українців у 1000−3000 євро на місяць.
Враховуючи що навіть в довоєнні часи зарплата у сумі 1000 евро то було дуже і дуже добре — такий ліміт насправді не є лімітом який обмежує будь що у житті сучасного українця. Навіть під час його перебування в Європі.
Походження коштів доведеться пояснити.
Знов брехня — не треба нікому нічого пояснювати. Податкові не присилають громодянам ані запитів про походження коштів, ані рахунків на сплату податків. Дивно це читати в статті яку написала не якась домогоспотидя, а таке нібіто світило як Михайло Кухар. Походження коштів скоріше запитає сам банк. Але він точно не зробе це якшо наджодження будуть у сумі еквівалентній 1000 євро.
а переказ саме своїх коштів на свій же рахунок закордоном НБУ не вводив ніяких заборон
Ощад по прежнему тупо не даёт это делать. Чтобы оплатить коммунальные платежи в Польше мне до запрета перевода монобанком денег за границу (даже на свою карту!) мне приходилось сначала некоторую сумму в евро обменять на гривны, потом перечислить на карту моно, а с неё часть потратить на аптеку, а часть перевести на свою польскую карту, и с неё оплатить коммунальные платежи.
Или хотя бы доверенное лицо с картой? Ну или пробовать карты других банков. Или открыть карту банков позволяющих открывать виртуальные карты: изибанк, необанк (конкорд), БВР.
К слову карту Моно можно открыть даже из Польши. В теории, не проверял.
Минус Моно — большая комиссия.
Конкорд тоже есть, минус — невыгодный курс гривна/злотый при оплате в Польше на кассах в магазинах.
Податкові декларації підтверджують лише сплату податків з доходів, але не підтверджують наявність заощаджень. Це типова помилка українських криптовалютників які при питання фінмоніторингу банків намагаються доводити «джерело» через податкові декларації.
Це гроші Вашого чоловіка/батька/нареченого/дідуся/друга сім'ї, що передає вам їх із України готівкою? Ну що ж, тоді нехай він прийде до банку та покаже свою декларацію.
А це взагалі висмоктано з пальця. Немає ніде такою процедури що контрагент повинен доводити джерело коштів якщо сама операція переказу цілком легальна.
Я не розумію нащо на Мінфіні ця страшилка. Це те саме що гуляло по соц.мережах в березні «чоловіків не випускають з міста», тільки для пафосу підписано ім'ям ніби то експерта. Якщо Михайло насправді вірить у всю цю дурню то мабуть краще не брати в нього більше інтерв'ю.
Де в подарковій декларації суми заощаджень? Немаї її там.Сума заощаджень є в НЕподаткових деклараціях для НАБУ, але ту декларацію не мають пересічні українці та й навіть для чиновників вона наврядчи є доказом оскільки в ній так само просто вказується сума і не вкаазується її походження.
Простыми словами: кто ФОП или ТОВ давно и по-белому, тот может помогать другим людям отмывать бабос в ЕС.
Вот это номер! Минфин или государство где я гражданин таким образом меня условно признало (/л/ли)… украинкой, раз мы с мамой как беженцы (или временные переселенцы) находимся в западных Карпатах (Польша). Ну и ну… :) хоть реально не только налоговую историю в Польшу тащи, но и медицинские диагнозы (дисфункция гипоталамуса, гипогонадизм, климакс, метаболический синдром, нарушение формирования пола и сопутствующие ему мелкие гендерные проблемы, ангиодистония сосудов головного мозга, предрасположенность к сахарному диабету второго типа)…
Спасибо, как нибудь обойдусь.
Я не о гипоталамусе — я о том, что такой формулировкой в новостной статье журналисты меня приписали к женской половине человечества, что или оговорка, или намеренно всех людей (у кого в паспорте указан мужской пол) выехавших из Украины, решили назвать женщинами, как не помню в каком анекдоте. Я не сильно и смущаюсь — читай выше: у меня НФП, да и если читать протокол судебного заседания (проходившего без меня, когда приматы с меня пытались содрать 21к+ грн, а суд отменил проценты и постановил взыскать 16к+ грн, из которых мне осталось выплатить всего 270 грн), судья (что следует из протокола судебного заседания), то ли оговорился/лась, то ли специально один раз упомянул (а) обо мне как о субъекте женского пола, что растворилось в большом объёме текста. Совпадение? Пока считаю более древний случай случайностью, случай из этой новости — злой сатирой.
Да, мы с мамой бесперспективные полубомжи (мама потому что дядя нас без недвижимости оставил её и меня, я по причине своих генетических проблем), в том числе и в связи с состоянием здоровья (у мамы вялотекущая анемия, аллергии, у меня сам знаешь, НФП и последствия).
Потому и, вроде бы имеем право на труд, а меня в военное время не допускают работать, а мама не может по состоянию здоровья, да и на пенсии она.
У меня есть социальная карта, я имел право на пособие по безработице, но так ни разу им не воспользовался. То есть, я как очередная человеческая единица в этой системе, которую надо учитывать, но не положено никаких выплат — потому что по версии государства мне место только в рядах предпринимателей, а не в рядах наёмных работников. Такие как я пользуются социалкой, а я не пользовался, перебивались мы с мамой на мои нерегулярные шабашки и мамину минимальную пенсию. Поэтому и «бомж-стайл» в Украине в нашем случае было вынужденное состояние, а не основное. Даже после того, как у меня появилась работа на удалёнке с зарплатой 345 евро (потом подняли до 440 евро) мы всё равно жили как полубомжи — начал выплачивать ма**кам из Примата по 666 грн, так они мои счета арестовали, и ничего не изменилось в выплатах. Только в доме стало теплее — стали лучше отапливаться, заказывать продукты на Розетке с доставкой на дом, лекарства с киевских аптек Укрпочтой. Не мог снимать наличкой чтобы у соседей покупать, сейчас могу, но проблематично.
В ЕС у тебя возможностей на порядок больше чем в Украине. Просто тупо за счёт инфраструктуры сделанной с учётом потребностей инвалидов.