З початку повномасштабної війни обсяг сплачених урядом України коштів за погашеннями внутрішніх боргових інструментів на 13,5 млрд грн перевищує обсяг залучених коштів до державного бюджету на аукціонах із продажу ОВДП. Про це свідчать дані депозитарію НБУ.
Виплати уряду за ОВДП вищі від залучень на аукціонах — Нацбанк
► Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Погашення ОВДП
Так, із 24 лютого до 10 липня 2022 року сума, спрямована на погашення внутрішніх державних облігацій, становить 90,3 млрд грн, $920,8 млн та 168 млн євро. Натомість сума, яку отримав уряд завдяки продажу ОВДП на аукціонах, — близько 85,7 млрд грн, $496,1 млн та 283,4 млн євро.
Ставки за ОВДП, що розміщувалися на аукціонах, упродовж дії військового часу не змінювалися і становлять: у гривні — 9,5%, 10% і 11% та 11,5% річних (термін погашення — 3 місяці, 6 місяців і 1 рік та 1,5 року відповідно), у доларах США — 3,5% та 3,7% річних (термін погашення — 6 місяців та 1 рік відповідно), у євро — 2,5% річних (термін погашення — 3 місяці, 9 місяців та 1 рік).
На ринку військових ОВДП відсутні кардинальні зміни. Упродовж минулого тижня розподіл портфеля військових облігацій, придбаних на аукціонах, між учасниками майже не змінився.
Читайте також: Скільки реально заробляють на військових ОВДП та інші важливі деталі їхньої покупки
Найбільший портфель
Найбільший портфель відповідних цінних паперів утримують банки — первинні дилери.
Другим — є обсяг військових облігацій, сконцентрований громадянами та бізнесом України. Він становить: 11,5 млрд грн (13,9% від загального обсягу придбаних військових ОВДП, номінованих у гривні), $118,6 млн (23,9% від загального обсягу військових ОВДП, номінованих у дол. США), 136,4 млн євро (48,5% від загального обсягу ОВДП, номінованих у євро).
Читайте також: Як і де купити військові облігації
У власності нерезидентів перебуває військових облігацій на понад 1,4 млрд грн.
Коментарі - 2
То есть существовала пирамида на государственном уровне — на это все как-то закрывали глаза, не закладывали её возврат в бюджет — а сейчас когда нужно «спасать пирамиду» — тратят резервы, либо печатают деньги — а в любом случае заплатят обычные граждане.
Так почему не осудить практику построения пирамид в первую очередь, признать проблему, а не просто рассказывать как сейчас плохо стало — потому что «резко» (из серии «внезапно закончилась туалетная бумага») — вдруг надо стало возвращать ОВГЗ пирамиду с других средств, а не с тех что просто перезанимались на аукционах?
Где виновные, где хоть слово в признание того, что построение пирамиды — было ошибкой? Жили сегодняшним днём, а тут вдруг «оборвалось».
Так эта пирамида могла рухнуть и без войны, если её возвращать не собирались — но ведь зачем кому-то об этом думать, разве не так, НБУ?
Зачем думать, если всегда можно «напечатать» :) Вот и вся суть «решения» проблем.