В Україні із завтрашнього дня, 9 липня, бізнес зможе купувати валюту для імпорту товарів. НБУ ухвалив постанову, якою скасував поняття критичного імпорту, повідомляє пресцентр регулятора.
НБУ скасував заборону на купівлю валюти для імпорту товарів
► Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
«Це дозволить бізнесу з 9 липня 2022 року купувати валюту та переказувати кошти за операціями з імпорту товарів, що класифікуються у товарних групах 01 — 97 УКТ ЗЕД за законом „Про Митний тариф України“, тобто імпортувати будь-яку товарну продукцію», — йдеться у повідомленні.
Водночас обмеження на купівлю валюти та транскордонні перекази для імпорту послуг зберігатимуться. Підприємства зможуть імпортувати лише ті послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, що входять до переліку, які також затверджені ухвалою КМУ № 761 від 7 липня 2022 року.
Читайте також: НБУ у червні виключив із реєстрів 6 фінансових компаній
Важливою передумовою для спрощення валютних обмежень для імпорту продукції стало набуття чинності з 1 липня 2022 року закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України про перегляд окремих пільг з оподаткування», яким поновлюються мита та податки на імпорт товарів та послуг.
Станом початку липня перелік товарів критичного імпорту містив близько 90% товарів, що імпортуються до війни.
Крім того, Нацбанк з 9 липня розширює терміни розрахунків щодо експортно-імпортних операцій зі 120 до 180 днів.
У НБУ заявили, що відповідне рішення покликане підтримати українські підприємства шляхом збільшення їхніх можливостей в умовах логістичних проблем під час експорту та імпорту продукції, що виникли через війну.
Нові вимоги будуть застосовуватися для операцій резидентів щодо експорту та імпорту товарів, здійснених з 5 квітня 2022 року. Для операцій, що проводилися до відповідної дати, граничні терміни розрахунків, як і раніше, становлять 365 днів.
Читайте також: НБУ: Україна хоче приєднатися до Єдиної зони платежів у євро
З метою зниження тиску на валютному ринку НБУ зменшує з 10 до 2 робочих днів термін використання купленої для розрахунків валюти резидентами з 11 липня 2022 року. Відповідне обмеження не поширюється, зокрема, на купівлю валюти:
- для проведення резидентами мобілізаційних та інших заходів, визначених законами України, що регулюють відносини у сфері забезпечення національної безпеки та оборони;
- державними органами, уповноваженими згідно із законодавством України здійснювати оперативно-розшукову, контррозвідувальну, розвідувальну діяльність чи досудове розслідування;
- Державною казначейською службою України;
- на підставі окремих рішень Національного банку, які приймаються зі звернень Кабінету Міністрів України, міністерств, Ради національної безпеки та оборони України, Служби безпеки України.
Читайте також: У НБУ розповіли, як облікова ставка впливатиме на ставки за депозитами та кредитами
Регулятор також спростив низку валютних обмежень для діяльності дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав в Україні, а також державних органів, уповноважених відповідно до здійснення оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності або досудового розслідування.
Коментарі - 14
«У червні обсяги продажів валюти впали до $206,6 млн з $244 млн, $1 млн у травні і $252,6 млн у квітні, а ось обсяги купівлі досягли $11,9 млн проти $10,2 млн і $8,6 млн у травні- квітні відповідно», — зазначив Орищак.
Він додав, що Україна дуже близька до дефолту, хоч і нам фінансово допомагає Захід, і обіцяє бути солідарним у питаннях відносин із Росією.
«Вже зараз нас повідомили про зниження середньої температури у квартирах у опалювальний сезон. Має бути скорочення пенсійних та соціальних виплат. Тобто незважаючи на формальний рівень достатності ЗВР, наприклад, що не дозволяє оголосити дефолт в Україні, у нас фактично є втрачені території країни, падають доходи населення і скорочується кількість робочих місць. Це не може позначитися позитивно на банківському секторі України, а отже, доведеться друкувати гроші та підтримувати формальні показники у нормі», — пояснив Орищак.
За словами аналітика, гривня за таких умов зростати не зможе. А як тільки війна закінчиться — на країну чекає економічний колапс. Це розуміють усі, і таке можливо не лише через війну, а й через зовнішні чинники — у всьому світі інфляційний тиск б'є всі рекорди. І світ до цього свідомо йшов останні роки.
Тому він сказав, що найближчим часом у середньому по країні ми очікуємо на девальвацію гривні до рівня 37−38 за долар США.
Надеюсь, правительство знает что делает.
Про це заявив радник глави Офісу президента Олексій Арестович в інтерв'ю російському правозахиснику Марку Фейгіну.
За його словами, постійно розширюються списки людей, які не підлягають мобілізації, і категорії тих, хто має право на виїзд за кордон. Це нелегко, але дискусія є і вона виражається в тому, що кількість категорій збільшується.
«Я б відпускав. Я не бачу сенсу запустити економіку, в тому числі малу економіку, якщо немає вільного руху людей, товарів і послуг», — говорить Арестович.
Також він заявив, що не варто боятися, що всі розбіжаться, до того ж не мотивовані люди в армії не потрібні.
«Та й боятися, що в нас всі розбіжаться… Не думаю. Я занадто поважаю свій народ, щоб повірити, що всі втечуть від призову. А якщо й кинуть, то, чесно кажучи, на фіг вони в армії потрібні з такою мотивацією», — сказав Арестович.
Він додав, що незабаром влада дозволить українським морякам виїжджати за кордон для роботи за контрактами.
во 2 подобные разговоры уже были, ничем не заканчиваються, 5 месяц войны пошел, Украинец и так был не богатый, а теперь проедают все сбережения, а некоторые уже и проели .