Зняття готівки у квітні становило 35% від загального обсягу операцій українців за кордоном — 23 млрд грн ($714,3 млн). Про це в інтервʼю Forbes розповів заступник голови НБУ Юрій Гелетій.
Українці у квітні зняли готівку за кордоном на $714 млн. Найбільше — «карткові туристи»
Карткові туристи
Щодня українські банки перераховують близько $100 млн на користь міжнародних платіжних систем через чималі обсяги операцій із гривневими картками за кордоном.
Однак це пояснюється не лише тим, що українці виїхали за кордон через війну, вважає Гелетій. Проаналізувавши структуру цих операцій, НБУ визначив, що 35% припадало на зняття готівки.
За підсумками 20 днів травня цей показник становить 45% (22 млрд грн).
Читайте також: НБУ відпустив курс продажу готівкової валюти
Більше ніж половина цих сум припадає на клієнтів банків, які максимально або повністю використовують місячний ліміт на отримання готівки в іноземних банкоматах. «Очевидно, це не лише громадяни, які вимушено покинули країну, а й так звані карткові туристи, котрі заробляють на ввезенні готівкової валюти до України та перепродажу через місцеві мережі обмінників. Це спосіб обійти обмеження на купівлю валюти», — говорить Гелетій.
Передісторія
Із 14 квітня НБУ дозволив банкам продавати готівкову валюту населенню, однак з низкою обмежень. Зокрема, банк може здійснювати продаж готівкової валюти у межах різниці між загальним обсягом купівлі та обсягом продажу ним готівкової валюти.
Безготівковий продаж валюти банками фізичним особам і надалі заборонений, крім окремих винятків. Для недопущення неконтрольованого виведення капіталу за кордон Національний банк заборонив банкам достроково погашати кредити, отримані ними від нерезидентів.
Читайте також: Чи варто Нацбанку розморожувати офіційний курс долара
21 травня Нацбанк скасував обмеження ціни на готівковий курс. До цього банкам заборонялося продавати готівку дорожче 32,2 грн/$, була формула «офіційний курс плюс 10%». Але зберіг обмеження для курсоутворення на міжбанку, ціна долара не може перевищувати офіційний курс більше ніж на 1%.
Коментарі - 24
Потужный НБУ с чиновниками с миллиоными з/п, создал ситуацию что $ в пункте А, стоит на 20% дешевле чем в пункте Б, теперь наблюдает и удивляется почему Вася покупает в пункте А, ай да какой плохой этот Вася.
Думаю вскоре будут новые антигерои-«солевые туристы» или «канистровые», выводящие из из страны валюту чтобы купить соли или бензина.
Во время войны всегда можно нажиться. Конечно ничего противозаконного Васьки которые бегают туда сюда с валютой не сделали. А НБУ идеальную систему не сможет сделать как бы не хотел, всегда будут лазейки.
В даной ситуации это чисто Васька решает — использовать лазейку и подзаработать, этим самым нагнув Украину и ее народ, так как все что васька заработал придется покрывать с резервов.
Или не кидать свою страну на деньги и найти другой способ заработать при котором никто не страдает.
Почему когда НБУ у Петьки экспортера конвертировал платеж за товар по 29,25 это порядочно и хорошо, а когда Ваське конвертировал эти ж $ по 30, хх то это Васька плохой?
Васька сделал то что разрешено законом и принимавшие его люди чем-то думали…наверное.
НБУ хочет чтоб покупать по закону по 29, а продавать то по рынку, а виноват Васька.
Вот смотрите, в ситуации с бляхерами, почему-то обвинили бляхеров, хотя если разобраться такой проблемы нет в Польше нет в США нет в рф, их не было и в Украине. Проблема появилась после того как правительство приняло необдуманное решение, потом год наблюдало как ввозятся авто, и только когда их ввезли сотни тысяч решило, а не сделать ли с них «плохих» и обложить налогом. Хотя эти люди (как и «карточные туристы») абсолютно легально пересекали границу, абсолютно легально ввозили авто.
Если принят глупый закон, нужно его молча изменить и всё, а не делать преступников с людей которые ничего не нарушили.
приняли постановление о безпошленном ввозе авто, и опять «плохие украинцы» начали их ввозить. Разве могли подумать чиновники с миллионой з/п, что возить будут и будет очередь и не будет платится пошлина, виноваты опять простые украинцы.
Не удивлюсь если через пару лет будет как бляхерами, хорошие чиновники додумаются что нужно взыскать пошлину с авто ввезенных с апреля 2022 по 2025, и опять «плохие украинцы» будут устраивать «проплаченные» митинги по ВР, а «хорошие» чиновника как всегда нипричем.
Причем всё это происходит в рамках нормативных документов принятых самим же НБУ, это типа Минздрав принял постановление о бесплатной вакцинации, а через 3 дня заявил о любителях халявы, которые ходят в больницу чтобы вакцинироваться.
Якщо данну статю розглянути на побутовому рівні, то це виглядає десь так:
Власник магазину розбираеться чому за 2 місяці магазин спродали весь дефіцитний продукт і нема прибутку, директор магазину доповідає: в усьому винні покупці, ми поставили гречку по 30 (знаючи що вона кругом по 40), і 2 місяці спостерігали як її купують мішками й продають на базарі що за углом по 40. На цьому нарада закінчилась, пожурили покупців, виписали всі собі премії, всі розійшлись, гречку по 30 і далі продаємо, хоча вона в поставщика вже по 40.
Собственно потому спустя 3 месяца схема так и работает.
:)
Хіба? Навіть в Польщі АТМ доларові є. Я в ЕС, чесно кажучи, ні разу не був, але наскільки знаю, доларові АТМ є як мінімум в аеропортах
Кризові моменти показують хто є хто. І зважаючи на несплату податків з оренди, сірий імпорт, в т. ч. торгівля на Олх, схеми з ФОПами (не сама система ФОП), бляхерів і все інше за багато років, я не здивований, що і бляхи під час війни ввозили і з валютою мутили. Люди інертні, зміна свідомості займає десь з покоління (20−25 років), і то, якщо щось з цим робити, а не плисти за течією.
З іншого боку, поточний доларовий схематоз по факту тримав курс на рівні 32−34/$. Більше того, дозволив всім бажаючим «сконвертуватися» на «місці» в готівку за помірним курсом. А з безналом так і взагалі по 29.25 з Revolut і іншими.
Я вважаю, що можна було і без схематозу курс утримати на нормальному рівні, якщо б частково працював МБ. Не так вже й багато імпорту наразі закупляється. Десь ще нещодавно була новина, що торговий баланс профіцитний, тобто імпорт — експорт в плюсі. Платіжний тільки дуже дефіцитний.
Може в НБУ видніше, не знаю. Але казати, що «Вася» хороший, а НБУ поганий, бо створив схему я б не став. Хоча те, що й досі експортери повинні продавати по 29.25 виглядає як мінімум «НБУ недопрацьовує».
Нічого вони не показують, просто Ви судите виключно з власного положення в даний час.
Ви ж не будите купувати Аналгін по 40 в державній аптеці коли в аптеці рядом по 30. То з чого Ви взяли що житель прикордонного села має купувати евро по 40, коли за 1 км воно по 30.
Та й думаю такі Васі з лімітом в 50 тис грн/місяць навряд чи якось впливають на ринок, вони скоріш «цапи відбувайли» на яких все списують чиновники які завдяки існуванню 2 курсів прокручують мільйонами.
І те що Ви живете в Броварах а не в Шегені не є підставою говорити, що хтось поганий а Ви от такий порядний, обєктивно, то ця порядність=700 км і це все чим Ви «краще».