Чи може нинішня ситуація з цінами так налякати споживачів і виробників, що їхні інфляційні очікування змусять інфляцію постійно розкручуватися, розповіла «Мінфіну» Юлія Пекар, інвестиційний аналітик Blackshield Capital.
Чи може висока інфляція залишитися з нами назавжди
Розглянемо умови, за яких постійна інфляція можлива. Варто зазначити, що потрібне виконання хоча б однієї з них.
Умова 1: сукупний попит протягом тривалого часу суттєво перевищує пропозицію
Високий рівень попиту існує тоді, коли споживачі мають достатньо грошей, які можна витрачати. Але США перебувають у ситуації, коли фіскальна підтримка та заощадження скорочуються (мал. 1), а люди повільно повертаються працювати.
Читайте також: Економіка остигає, інфляція зростає: що робити інвестору
Умова 2: екстремальне зростання цін, спричинене тимчасовим дисбалансом попиту та пропозиції
Воно суттєво підвищує темпи річного зростання цін та заробітної плати, які підприємства, споживачі та працівники вважають прийнятними — тобто разовий шок може стати постійним, підвищивши інфляційні очікування.
Теоретично нічого в цьому страшного немає. Півстоліття ФРС намагається підвищити інфляційні очікування, щоб досягти стійкої 2%-ої інфляції у майбутньому. Тим не менш Пауелл на пресконференції у грудні сказав, що висока інфляція може чинити тиск на інфляційні очікування, збільшуючи ризик закріплення вищої інфляції.
Споживачі рідко змінюють очікування, коли інфляція перебуває на стабільно низькому рівні, але непропорційно реагують на більш значні відхилення від рівня. Згідно з дослідженням університету Мічігану, близько 12−15% респондентів опитування визнають, що не знають рівень інфляції, коли він знаходиться на низькому рівні (мал. 2).
З іншого боку, фірми краще обізнані про останні тренди інфляції, коли в їхній галузі спостерігаються вищі ціни. Домогосподарства вчетверо сильніше реагують на новини про більш високу інфляцію, ніж про нижчу. Варто враховувати те, що роки помірно низької інфляції могли призвести до сукупного заниження інфляційних очікувань.
Читайте також: 5 основних ризиків, які можуть надіслати фондовий ринок у нокдаун
Як бачимо, інфляційні очікування відіграють основну роль у розумінні інфляції (мал. 3). Звідси постає питання, як збалансувати високі короткострокові очікування з нижчими довгостроковими з метою прогнозування? Наприклад, показник CIE (Common Inflation Expectations — ред.), який використовує ФРС, навмисно занижує короткострокові очікування (10% ваги у CIE) та завищує довгострокові інфляційні очікування (90% ваги у CIE).
Вага короткострокових очікувань дійсно має бути нижчою, оскільки вони надмірно коливаються в залежності від цін на енергоносії та інші товари. Дані університету Мічігану підтверджують, що частіше саме короткострокові очікування наближаються до довгострокових. Зворотньої тенденції не виявлено.
Проте ФРС не враховує очікування бізнесу щодо зростання цін через обмеженість даних, але саме вони є основою ціноутворення. Існує індикатор інфляційних очікувань бізнесу Goldman Sachs (мал. 4) — він зріс до максимуму з 2000 року. Варто врахувати, що до нього включено короткострокові, а не довгострокові очікування. Він також досить волатильний через зміну цін на енергоносії.
Читайте також: «Зберігати кеш — погана ідея»: поради найкращих фінансистів та трейдерів на 2022 рік
Зробимо підсумки
Боротьба з постійно високою інфляцією зводиться до пошуку балансу між зростанням економіки та нормалізацією попиту-пропозиції. Сьогодні відсутність стимулів і потужна порівняльна база попиту може призвести до уповільнення зростання.
Поточний сплеск інфляції навряд підвищить очікування настільки, що інфляція залишиться на постійному рівні. Тим не менш довгострокові інфляційні очікування можуть зрости до тієї величини, яку ФРС вважає верхнім кордоном. Саме з цієї причини FOMC розглядає три підвищення відсоткової ставки у 2022 році.
Коментарі - 24
А вот до 1913 года, когда создали ФРС инфляции в США реально не было
ну и да — даже по вашей ссылке — там были периоды «гиперинфыляции»
Возьмите лучше Германию. Ее пример намного ярче. хотя. там ФРС небыло… :)
всех тех, кто работает за денежные знаки, в противном случае все они скататься в нищету
зачем ?
чтобы занятые были, и не создавали проблем высшему классу и делали прибыль среднему классу.
птички божьи ? зернышко склевали — и в кроватку ?
«работает за денежные знаки» — повеселило. Это чтобы отличать их от тех , кто работает за секс ?
Таке собі К-Комбо!
Навсегда может и не останется,но пока будет использоваться КРЕДИТНАЯ МОДЕЛЬ РАЗВИТИЯ инфляция будет стремиться к повышению.
Проблема экономики всегда заключалась в ДИСБАЛАНСЕ между спросом и предложением потому,что у бизнеса не было и нет желания весь доход отдавать на зарплаты наёмных работников и нет возможности самому потребить произведенную продукцию,а у наёмных работников есть желание ,но нет возможности.
И эту проблему увеличения возможностей наёмных работников решили за счёт КРЕДИТОВАНИЯ.
До поры- до времени всё шло хорошо и вроде бы проблема была решена,но мультипликация денег процесс более быстрый и менее трудоёмкий ,чем производство товаров,что в итоге только усугубило этот дисбаланс и привело к росту денежной массы НЕПРОПОРЦИОНАЛЬНО росту производства.
К тому же автоматизация и механизация производства добавили ещё дисбаланса между спросом и предложением,снизив возможности и покупательную способность большинства населения,что государства решают не за счёт ЭФФЕКТИВНОГО ПЕРЕРАСПРЕДЕЛЕНИЯ национального продукта,а за счёт ускорения мультипликации денег.