В Україні часто сперечаються про те, скільки повинен коштувати кіловат електрики та яка собівартість його виробництва. Але, на жаль, часто люди, особливо політики, не схильні враховувати всі чинники, що впливають ціну. Тому позиції опонентів із цього питання кардинально розходяться, розповідає аналітик «Мінфіна» Михайло Федоров.
Вартість кіловата та соціальна справедливість
Газовий та вугільний кіловат
При спалюванні 1 кубометра газу сучасна електростанція виробляє 4 кВт/год. електроенергії. За ціни на газ у $200 за тисячу кубометрів один кубічний метр газу коштує 20 центів. Отже, собівартість виробленого кіловату електрики з витрат на газ дорівнюватиме 5 центам.
Ресурс сучасних станцій щодо амортизації без урахування витрат на ремонт дорівнює не менше ніж 200 тис. годин роботи. Станції працюють і більше, за рахунок додаткових витрат на ремонт. Якщо врахувати, що вартість будівництва електростанції на газу дорівнює $1 тис. на 1 кВт зведеної потужності, то, при загальному ресурсі 200 тис. годин, одна година роботи, тобто 1 кВт/год., коштуватиме 0,5 цента. У результаті собівартість електрики газу в цій моделі вийде 5,5 центів (газ + амортизація).
Читайте також: Чому комуналка дорожчатиме і надалі
За вугіллям картина буде наступною. З одного кілограма вугілля зазвичай виходить 3 кВт/год. електрики. І якщо тонна вугілля коштує приблизно $60, то кілограм вугілля коштуватиме 6 центів, а отже кіловат — 2 центи. Якщо порахувати, що вартість будівництва та напрацювання будуть такими ж, як у газової станції, то за амортизацією кіловат коштуватиме ті самі 0,5 цента, як і у газової станції.
Якщо до цього накинути ще 0,5 центів на інші витрати (оплата праці працівникам та інше), то газовий кіловат коштуватиме 6 центів, а вугільний — 3 центи без податкової складової та витрат на доставку у вигляді електромереж.
Ціна інвестора
Але ця картина буде не повною, оскільки у світі капіталізму будь-який інвестор хоче мати прибуток. Якщо хтось вклав $1 тис., то, за мірками США, він хоче мати хоча б 2% у вигляді прибутку від вкладеного капіталу, тобто $20 із вкладеної тисячі. А це означає, що зведена потужність, у вигляді 1 кВт за $1 тис., повинна давати інвестору прибутку $20 на рік.
Дивіться також: Скільки насправді має коштувати електроенергія (відео)
Зазвичай теплові станції мають річне напрацювання 5000 годин, тобто на 1 кВт потужності виробляється 5000 кВт/год. електроенергії. І $20 прибутку необхідно перерозподілити на цей обсяг виробництва енергії.
У результаті кожен кіловат електроенергії отримує ще 0,4 цента навантаження на ціну. А це в результаті ще більше здорожчує вартість кіловата. Причому 0,4 цента — це ціна при 2% дохідності від інвестицій із горизонтом на десятиліття, без складного відсотка. Якщо відсоток збільшиться до 4%, то ціна зросте до 0,8 центів, а при 6% — до 1,2 центів.
У реаліях України навряд чи хтось інвестуватиме з дохідністю менше 6% річних. І навіть якщо врахувати цю ставку як чистий дохід, де не буде інфляційної складової, вона все одно буде досить низькою у реаліях країни. А за таких параметрів газовий кіловат вже коштуватиме 7,2 цента, а вугільний — 4,2 цента без податків та електромереж.
Читайте також: Як уникнути виселення за борги по комуналці
Атомний кіловат
АЕС — один із найзатратніших видів станцій, з точки зору капіталовкладень. Наприклад, за інформацією Міністерства енергетики США, оприлюдненою у 2015 році, капітальні витрати на будівництво АЕС перевищують $5 тис. за 1 кВт зведеної потужності.
А тому, якщо порахувати собівартість атомного кіловата, то проста амортизація у нього дорівнюватиме 2−3 центам на кіловат. Якщо ж до цього додати відсоток за дохідністю, то 2% дохідності дасть збільшення ще у вигляді 2,5 центів, а при дохідності у 6% — буде вже 7,5 центів. У результаті атомний кіловат лише за капітальними витратами буде вже 10 центів, окрім інших витрат.
До собівартості атомного кіловата треба додавати ще вартість за зберігання ядерних відходів. Але у нас люди зазвичай думають, що атомний кіловат дуже дешевий, тому що з палива витрати мінімальні.
Динаміка
У реальному житті, звичайно, у різних станцій у різних країнах цифри різні та ціни на сировину різні. Я взяв умовні цифри, щоб показати загальний механізм ціноутворення. За ним виходить, що на газу кіловат коштуватиме 7,2 центи, а на вугіллі — 4,2 центи, і це без податків та без електромереж. У атомного кіловата свої особливості.
Але всі процеси перебувають у динаміці. Ціни на сировину змінюються, відсоткові ставки змінюються, технології змінюються. І якщо говорити про ціну кіловата безпосередньо, то потрібно буде будувати дуже багато моделей під різні станції в різний період під різні умови.
А це все дуже складно розрахувати і, тим паче, усереднити. Тому держава майже ніколи не може, а тим паче вчасно, точно оцінити ціну кіловата. І вона майже завжди не потрапляє у ціну, або занижуючи, або завищуючи її. Але найчастіше, звичайно ж, занижує.
У результаті приватний капітал, не маючи ринкової ціни, нічого не будує. Ті потужності електростанцій, які є, просто використовуються без урахування амортизації за принципом дійної корови. А з таким підходом знос фондів просто нічим не покривається і відсоток зношеності рік у рік зростає. Якщо так триватиме і далі, то в якийсь момент цей рівень зносу дійде до точки, коли обладнання просто припинить працювати і фонди просто обнуляться.
Читайте також: Зарплати та пенсії: хто і де отримує найбільше, а хто — стає біднішим
Ринкова ціна та соціальна справедливість
Усі тонкощі зміни факторів виробництва може врахувати тільки ринкова ціна. І лише за ринкової ціни в інвесторів може виникнути бажання вкладати гроші. Але багато читачів, швидше за все, скажуть, що ринкові ціни населення не потягне, і багато в чому матимуть рацію.
Так, ринкова ціна кіловата в реаліях 2019 року могла б бути в районі 9−10 центів, або ж 2,5 грн. А зараз вона, швидше за все, підвищилася б до 3 грн. Але для бізнесу в електроенергетиці з'явилася б мотивація для інвестицій і зростання зносу основних фондів нарешті зупинилося б.
Також треба розуміти, що за ринкової ціни у держави звільнилася б величезна кількість грошей, які зараз згоряють у вигляді дотацій, взаємозаліків, субсидій, тощо. При цьому держава, не знімаючи з себе соціальних зобов'язань, могла б спрямувати ці гроші на субсидії за новою схемою. Але гроші йшли б не як взаємозалік для електростанцій, вугільників, газовиків чи ще для будь-кого. Гроші могли б піти на виплати безпосередньо людям.
Коли тариф за кіловат дорівнює 1,68 грн, то його купують за такою ціною всі — і бідні, і багаті, і навіть олігархи. Тобто вся електрика, споживана населенням, датується. З ринковим тарифом всі платили б ринкову ціну, а субсидія йшла б у вигляді прямих виплат нужденним. У цьому випадку ефективність державних грошей підвищилася б. І за прямих виплат красти стало б набагато складніше.
Соціальна відповідальність держави не повинна перекладатися на бізнес. Вона має змінювати економічні умови ведення бізнесу у різних галузях. Вона не повинна змінювати ціни та впливати на них. Соціальна політика держави має бути прямою. І в такому вигляді соціальні витрати будуть ефективнішими.
Але в нас політики люблять захищати старі схеми, коли держава витрачає нібито на соціалку, припустимо субсидує проїзд у транспорті і витрачає мільярди. Але ось до звичайного водія маршрутки ці мільярди не доходять і відпрацьовувати він їх має власним коштом.
Нещодавно президент Володимир Зеленський їздив до США і повернувся з новиною, що Україна побудує АЕС за $30 млрд. Але в цій новині залишилося незрозуміло, а чи ці гроші будуть включені в тариф, хто заплатить ці 30 млрд і за якими рахунками. Ще цікавіше буде, якщо ці 30 млрд будуть у результаті позиковими, припустимо за допомогою євробондів під 6% річних. У цьому разі за це заплатить бюджет, і певною мірою ці гроші можна буде назвати соціальними видатками. Адже вони підуть на оплату «дешевих» тарифів.
Таких неефективних соціальних витрат, які йдуть не як соціальні, країна має дуже багато. Гроші в цьому всьому просто згоряють, тож і кінців не знайти.
Коментарі - 43
Володимир Зеленський розповів американським бізнесменам про План трансформації України, спрямований на те, щоб залучити близько $300 млрд в українську економіку, повідомили в Офісі президента. План про який не чули зелебоби і в шоці американці:))))
А могла би і не бути. Давай розрахунки скільки би РЕАЛЬНО заплатили українці за вдвічі дорожчу електрику? Бо в два рази дорожча електрика потягнула би за собою ціни на абсолютно все.
вы тоже употребляете наркоту???
1. Помимо газового угольного и атомного киловата есть еще зеленый киловатт который если СМИ не соврали государство гарантировано скупает у собственников зеленки (Ахметов Порошенко Коломойский и другие…) по 13,5 грн. за 1 киловатт
2. Помимо того что изготовляется в Украине есть еще импорт. Если по ТВ не соврали то в Белорусии мы закупаем электричество по 4,5 грн. за 1 киловатт
неплохо было бы иметь информацию сколько государство покупала зеленки, сколько мы импортнули с Белорусии, за 2021 к примеру год, а так же все другие источник и цены этих источников чтоб получить средний 1 киловатт.
ЗЕЛЕНЫЙ сциконул в конце лета поднять цены на электричество для населения, подняв только для бизнеса и перенес данный вопрос на весну 2022 года. Факт что электричество сейчас стоит больше чем 1.68!!! Но вопрос в том кто получает сверхприбыль? И кто подписывал договор на 13,5 на зеленку и почему именно такая цена и нафига эта зеленка если через нее приходится отказываться от атомки?
Ставка зеленого тарифа в Украине в 2021 году для домашних солнечных электростанций зависит от года подключения к электросети:
0,164 евро за кВт, если станция подключена в 2020—2024 гг. (5,08 грн)
0,146 евро за кВт, если станция подключена в 2025—2029 гг. (4,53 грн).
При этом полученные средства от зеленого тарифа в Украине облагаются НДФЛ 18% плюс военный сбор 1,5%.
Не пишите бред про 13,5 грн/кВт.
На вскидку, в основном 4.20 грн.
ВЭС от 1.91 до 3.72 грн.
Махинации рассматривать не будем.
Такие домашние СЭС будут полезны даже при большем тарифе.
При капитализме нет справедливости вообще, тем более социальной.
А слово социальная тянется с коммунистического совка, его нужно вообще декоммунизировать/запретить из употребления и наложить админ. ответственность на его использование. В противном случае Украина будет продолжать тянуть на себе тяжелейший груз прошлого, и не сможет в ступить в Европейский Союз.
Вот если у человека нет денег на красную рыбу, то он покупает то что ему по карману или берет совсем чуточку. А у нас бабка (да не только их это касается) живет в 3-х комнатной квартире и ей субсидию потому что не может оплатить…
Почему мне субсидию никто не дает чтоб купить Мерседес?
Есть возможность купить мерседес, покупаешь… нет возможности покупаешь то что по карману вплоть до стареньких жигулей, а не можешь и их купить и содержать так будь добр ходи на 2х ногах.
2. это мысли прошлого века.