Стрімкий розвиток цифрових технологій і діджиталізація фінансового сектору значно спростили українцям доступ до банківських продуктів. Однак ці зміни зумовили і появу нових ризиків. На що потрібно звертати увагу, укладаючи договір про розміщення вкладу в необанку, розповів «Мінфіну» Андрій Оленчик, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).
Депозит в необанку: на що звертати увагу при укладенні договору
Головним драйвером діджиталізації фінансового сектору стала коронакриза. Вона спонукала банки активніше запроваджувати онлайн-сервіси, а також прискорила розвиток в Україні необанків, які надають можливість здійснювати операції онлайн, не виходячи з дому чи офісу.
Це розширює можливості клієнтів, дозволяє економити час та робить користування банківськими послугами більш комфортними. Однак ці зміни зумовили і появу нових ризиків. Як їх мінімізувати?
Чим наші необанки відрізняються від іноземних і що це означає
На відміну від переважної більшості іноземних необанків, в Україні це не самостійні фінансові установи. По суті, це фінтех-проєкти або мобільні застосунки, які працюють на базі класичних банків. На жаль, інколи їх рекламні повідомлення не в повному обсязі розкривають інформацію клієнтам, зокрема, щодо участі в системі гарантування вкладів.
Маючи намір скористатися послугами необанку, дізнайтеся, на ліцензії якого традиційного банку він працює. Знайти цю інформацію можна на сайті необанку або ж у договорі. Уважно читайте текст договору і зверніть увагу, якій саме установі ви довіряєте свої гроші та на яких умовах.
Пам’ятайте, якщо ви маєте депозит у традиційному банку, а також два карткові рахунки в необанку, який, по суті, є його онлайн продуктом, то це означає, що у вас три вклади у одному банку. У разі його неплатоспроможності залишки на всіх ваших рахунках будуть підсумовані, і зрештою ви отримаєте не більше граничної суми відшкодування. Сьогодні це 200 тис. грн, незалежно від кількості рахунків в одному банку.
Читайте також: Банк для дітей і собак: яких необанків нам не вистачає
Коли і на скільки підвищать гарантії за вкладами
Сподіваюсь, уже найближчим часом сума гарантії за банківськими вкладами буде підвищена. Це стане можливим, коли парламентарії остаточно ухвалять законопроєкт № 5542−1, який знаходиться зараз на розгляді у Верховній Раді.
Він передбачає поступове збільшення суми гарантії: з сьогоднішніх 200 тис. грн до 400 тис. грн одразу після ухвалення та набуття чинності закону, а з 2023 року — до 600 тис. грн.
Таке підвищення, ініційоване Фондом гарантування вкладів, посилить рівень захисту заощаджень у банках та дозволить клієнтам, які мають великі вклади, не дробити свої депозити з метою диверсифікації ризиків.
У майбутньому до системи гарантування вкладів зможуть приєднатися також кредитні спілки та компанії зі страхування життя. Наразі Фонд гарантування вкладів разом із партнерами працює над відповідною законодавчою базою. Ми б хотіли, щоб ці учасники ринку отримали нові «правила гри» принаймні за рік до розширення гарантій Фонду, аби мати достатньо часу адаптуватися до них.
Читайте також: Гарантовану суму відшкодування за банківськими депозитами час підвищувати — результати опитування
Як перевірити «свій» банк
Якщо ви хочете бути впевненим у безпеці своїх грошей, перед підписанням договору обов’язково перевірте, чи дійсно банк є учасником Фонду гарантування вкладів. Нагадаю, що гарантії Фонду поширюються на вклади фізичних осіб, у тому числі ФОПів, у національній та іноземній валютах, які розміщені у банках-учасниках Фонду гарантування вкладів. Відшкодуванню підлягають вклади, відкриті як у відділенні банку, так і через його онлайн-сервіси.
Торік ми виявили низку фінансових компаній, які на своїх сайтах розміщували недостовірну інформацію про участь у Фонді гарантування вкладів. Аби ввести в оману потенційних клієнтів, вони публікували на сайтах скан-копію підробленого свідоцтва.
Перевірити, чи є фінустанова учасником Фонду гарантування вкладів, дуже легко. Для цього достатньо зайти на наш сайт та у відповідному розділі переглянути перелік таких установ. На сьогодні — це 70 банків України.
Коментарі - 2
«Проверить, является ли финучреждение участником Фонда гарантирования вкладов легко.
Для этого достаточно зайти на наш сайт…«
Для этого достаточно знать, что участником ФГВФЛ
на сегодня могут быть только банки и никто больше…
Если у юрлица нет банковской лицензии — оно не может
быть участником Фонда гарантирования вкладов и точка…