Ще вчора, 6 жовтня, ціна на газ досягла чергового рекорду — майже $2 тис. за тисячу кубометрів, а вже сьогодні скотилася нижче $1 тис. «Мінфін» разом зі світовими ЗМІ розбирався у причинах аномальних стрибків.
Ціни на газ впали майже вдвічі: що далі
Що відбувається
У середу, 6 жовтня, спотова ціна природного газу на нідерландському хабі TTF вперше впритул наблизилася до $2000 за 1 тис. куб. м. Зростання котирувань зупинилося поблизу $1950. Однак протягом дня вартість газу почала падати. У підсумку вона повністю відіграла ранкове зростання, знизившись більш ніж на $600. Сьогодні ж котирування опустилися до $1 тис.
За два останніх дні амплітуда коливань газових котирувань досягла 60%, а сьогодні те, що відбувається на ринку, стало дуже схожим на схлопування «шортів», відзначають експерти Bloomberg.
Чому ціни на газ падають
Відкат газових цін міг бути спровокований декількома причинами. Перша — заяви російського президента Володимира Путіна на енергетичній конференції у Москві.
Зокрема, він сказав, що Росія не скорочуватиме український транзит за рахунок альтернативних шляхів. «Газпром» відправить до Європи через Україну більше газу, ніж передбачено контрактом цього року, виходячи з перших дев'яти місяців поставок.
По-друге, на ціну могла вплинути фіксація прибутку спекулянтами, які злякалися регулюючого втручання Європейської комісії. Незадовго до цього міністри фінансів Франції, Іспанії, Греції, Чехії та Румунії закликали Європейський Союз провести розслідування на ринку газу і розробити набір інструментів для «негайного реагування на різкий стрибок цін».
Наступного тижня Європейська комісія повинна опублікувати комплекс заходів, які можуть задіяти національні уряди для ослаблення впливу високих цін.
Це не перше звернення до Європейської комісії щодо стрибка цін на газ. У середині вересня група депутатів Європарламенту звернулася до ЄК із проханням розслідувати роль «Газпрому» в ситуації, що склалася на ринку.
Парламентарії заявили, що компанія може бути винною в рекордному зростанні цін і використовувати його, щоб якнайшвидше отримати дозвіл на запуск газопроводу «Північний потік-2».
Але європейці не концентруватимуться на питанні «хто винен?», а сконцентруються на тому, як вийти з поточної ситуації і не допустити її повторення.
В ЄС вважають за необхідне централізовано згладити вплив цін на газ на населення, економічне відновлення і інфляцію. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що рекомендації ЄК на середньострокову перспективу включатимуть формування загальноєвропейських запасів газу. Наступного тижня ЄС також розгляне можливі прямі виплати жителям і малому бізнесу, а до кінця року проведе ревізію правил енергетичного ринку.
Читайте також: Ціни на нафту досягають максимумів на тлі газової кризи і відновлення економічної активності
Як скористалися ситуацією спекулянти
«Відбувається щось неймовірне. Майже неможливо навіть якось обґрунтувати або інтерпретувати настільки швидкі та різкі коливання цін», — цитує Bloomberg головного аналітика по Європі у профільній консалтинговій компанії ICIS Тома Марзец-Мансера.
Віцепрем'єр, що курирує енергетику, Олександр Новак згоден — біржові котирування не відображають ситуацію на ринку, але звинувачує в цьому спекулянтів: навіть сформовані фактори «не вплинули б на таке зростання цін без спекулятивних підходів».
Спочатку зростання було викликане фундаментальними факторами, але «нинішні ціни на газ уже скоріше відображають рівень паніки на тлі майбутньої зими», — зазначає він.
Якби високі ціни на газ збереглися, промисловим споживачам ЄС довелося б або далі зупиняти виробництво, або переносити витрати на споживача.
Вся історія зі стрибаючими цінами біржова і панічна: варто пам'ятати, що мова не про фізичний газ, а про ф'ючерси на нього. «З точки зору балансу попиту і пропозиції, з точки зору ситуації на реальному ринку газу Європи нічого за останні кілька днів не відбулося. Тобто як попит був, такий він і залишився. Як пропозиція була, такою вона і залишилася, тут кардинальних змін не було. Чому ціна злетіла на біржі і опустилася? — Це якраз виключно спекуляції», — кажуть експерти.
Вони припускають, що трейдери скупили ф'ючерси за відносно низькими цінами в розрахунку на зростання в опалювальний сезон. Відповідно, розігнали вартість ф'ючерсів і до кінця дня спробували зафіксувати свій прибуток, тому що ціна дійсно вже була недосяжною.
Читайте також: У Британії компанії збанкрутували через рекордні ціни на газ
Цінові прогнози
Подальших стрибків на біржі фінансисти не виключають, але на ринку фізичного газу ціна повинна опуститися — до $700−900 за тисячу кубів в опалювальний сезон.
Наскільки вона вплине на пересічного європейця, залежить від країни: десь коливання зарегульовані, а у Великобританії з її ліберальним ринком «буквально кожна людина, наприклад, в своєму будинку бачить на лічильнику, скільки у неї зараз на даний момент коштує газ, і сама приймає рішення — споживати їй надалі у такій кількості або зменшити споживання, або взагалі залишитися без опалення».
«Зараз надувається, і вже надулася, і продовжує надуватися бульбашка на газовому ринку. Звичайно, вона здується. Що буде причиною? Можливо, запуск „Північного потоку-2“. Або проходження сертифікації „Північного потоку-2“… Переорієнтування, наприклад, із Китаю, якщо Китай знизить споживання і припинить нарощувати закупівлі скрапленого газу. То може перейти і до Європи. Здування бульбашки може відбутися до Нового року, або до березня», — вважає експерт Віктор Скаршевський.
Читайте також: Чому нафта дорожчатиме надалі і що нам із цього
Коментарі - 9