Вартість газу б‘є рекорди на біржах. Зупиняються заводи з виробництва добрив. В цивілізованій Європі відключення світла. В Україні взимку знову почнуть імпортувати російську електрику. Що робити українцям та владі в цій ситуації, на своїй сторінці у фейсбук розповів iнвестиційний банкір Сергій Фурса.
Дорогий газ: як вирішувати проблему
Проста і складна відповіді
Перше, що приходить на думку, — треба більше видобувати газу. І все. Покривати все споживання. Універсальна відповідь. Яку нам пропагують політики. Чи є ця відповідь правильною? Ні.
Чому? Поки що проста аналогія. В місті повно заторів. Що треба робити? Якщо провести соцопитування, то більшість скаже, що треба будувати більше доріг. І, начебто, логічно. Більше доріг дозволить краще їздити наявним машинам. Проте, чи є ця відповідь правильною? Ні. Як стверджують об'єктивні дослідження, ця суб'єктивна думка є помилковою.
Збільшення кількості доріг не призводить до зменшення заторів у місті. Парадокс, відразу скажете ви? Ні. Просто тому, що зі збільшенням кількості доріг більше людей вирішить купити нові авто. І місто знов стане у ще більших заторах.
Яка відповідь правильна? Розвиток громадського транспорту. І все. В цей розвиток входить і більша кількість самого громадського публічного транспорту, і інфраструктура паркувань, і фінансові стимули не їхати в центр міста на авто. Всі цивілізовані мегаполіси світу ідуть саме цим шляхом.
Читайте також: Тарифи на газ для населення в вересні
Те саме з газом. Ключова відповідь не в збільшенні видобутку, а в енергоефективності. Саме такий висновок має зробити і влада, і населення з поточної газової кризи. Зменшення споживання енергії — то є ключ.
Нафтогаз має заробляти
Чи треба збільшувати видобуток? Так, треба. Щоб Нафтогаз більше заробляв і більше надсилав коштів у бюджет. Щоб були гроші і на дороги, і на школи, і на подальші заходи енергоефективності.
Але Нафтогаз має продавати газ виключно по ринковому тарифу. Щоб більше грошей йшло у бюджет, адже це буде стимулювати прибутковість державної компанії. І щоб стимулювати людей займатися енергоефективністю. І щоб він міг конкурувати з приватними компаніями. Які зараз отримають прибутки, продаючи видобутий в Україні газ по ринковим цінам.
Читайте також: В Європі дорожчає газ: скільки будемо платити за нього взимку
Просте збільшення видобутку буде просто стимулювати просте подальше зростання споживання. Бездумне. І знову свого газу буде не вистачати.
Ощадливість — то не гріх. Спитайте у британців. У яких вдома взимку набагато холодніше, ніж у українців.
Коментарі - 58
А ТиВи для того и служит. Оболванивать…
Про це він повідомив в інтерв'ю виданню «Економічна правда», передають Українські Новини.
«Видобуток газу коштує нам близько 1 гривні за кубічний метр. Ми продаємо газ за 7 гривень за кубометр українським домогосподарствам і підприємствам ТКЕ», — сказав Ватерландер.
Він зазначив, що якби «Нафтогаз» продавав газ іншим споживачам, то міг би заробити понад 20 гривень за кубічний метр.
Своєю чергою «Нафтогаз» спростовує інформацію про собівартість видобутку газу.
«Не відповідають дійсності твердження пана Ватерландера щодо собівартості виробництва газу. Цифри, вказані паном Ватерландером, не містяться в жодному документі компанії, про який нам було б відомо», — зазначили в «Нафтогазі».
При цьому компанія додала, що фінансовому звіті за 6 місяців 2021 року «Нафтогаз» покаже актуальну собівартість видобутку газу.
«Росіяни намагаються поставити Європу в стійло. Вони задрали ціни на газовому ринку Європи до небачених раніше цифр. Якщо порівняти ціну з минулим вереснем — це плюс 1300%. Вони не заповнили сховища газу, які європейці їм продали, щоб Газпром підтримував енергетичну безпеку Європи взимку. Європейці і американці їм довірилися, пішли на зустріч росіянам, здавши частково наші інтереси, а росіяни у відповідь зробили так, як вони завжди робили. Думаю, що для західного світу це має бути жорстким уроком, холодним душем» — розповів Радіо Н В Кухта.
Найперше, що Україні варто робити у цій ситуації, переконаний економіст, це шукати союзників у Європейському Союзі.
В Україні навіть армії своєї немає, а все тримається на купці волонтерів і добровольців… Як Україна в такому стані може воювати з найбільшою ядерною державою світу?
І якщо Україна зможе вирішити москальське питання, то все буде норм в майбутньому.
Плюс, неверность подхода легко доказывается сменой условий. Допустим, у нас уже энергоеффективное государство. И? Например, Британия или Германия? Они неплохо так страдают от дорогого газа, просто они в целом богаче, потому страдают меньше.
Решение именно в энергонезависимости. Атомная, солнечная, ветро генерация, водород, собственная добыча газа. Что угодно — вариантов масса и все именно решают проблему.
В то же время, управление политикой энергоефективности на гос. уровне весьма сложно, ибо как заставить все такие цеха утеплиться здесь и сейчас и перестать потреблять газ? Никак. Или один цех утеплится, а другой построится. В итоге суммарное потребление такое-же.
1. Дорогие тарифы рынок +. размер «+» зависит от уровня эффективности конкретного дома, производства и.т.д.
И все и люди, и предприятия будут крайне заинтересованы применять энергоэффективные меры.
2. Гос. программы компенсации стоимости или сниженные проценты по кредитам/лизингу энергоэффективных мер. Для примера 5−7-9% же запустили, может вместо просто 5−7-9% сделать то же, но на энергоэффективность.
Ниже я вам привел пример с голодом. Очень наглядно. Дефицит чего-то решается только уменьшением дефицита, а не ограничением потребления.
З.Ы. на энергоефективность уже лет 5 как беспроцентные кредиты. Даже на покупку пенопласта в магазине.
В Украине явно выраженная вторая ситуация.
Да, такого как советсткий дефицита при капитализме бять не может.
Главный исполнительный директор «Нафтогаза» Отто Ватерланер - Еще один пункт по добыче. Есть много непонимания, приносит ли добыча газа нам потери. На мой взгляд, «Нафтогаз» стабильно генерирует наличные. Добыча газа стоит нам около 1 гривни за кубический метр. Мы продаем газ по 7 гривен за кубометр украинским домохозяйствам и предприятиям ТКЭ.
И естесственно в кризис применяются регулятивные, сильные меры, но как только кризис прекратится, а он прекратится, надо, чтобы меры вернулись к рыночным, а не закостенели. То есть я понимаю, когда цена стала в ЕС 1000 долл, да еще в коронокризис, цена для населения не должна увлеичится, но через год например, должна снова вернутся к рыночным колебаниям.
А если идти по логике Фурсы, то пробки есть во всех городах и селах мира, независимо от размера.
И решение простое — большие города должны расти быстрее. Но строить нужно не только дороги. Строить нужно инфраструктуру — а это комплексное градостроительство и планирование.
Можно дом строить по одной (дешевой технологии) и 200 кв.м. и топить его весь с стекляной верандой +25, а можно 100 кв.м. и утепленный и +18. Разница в потреблении крайне разная.
И вот, что строить и как потреблять зависит от счета (потенциального тоже) за газ, а счет от цены на газ и объема потребления.
И ВВП увеличивать нельзя. Больше ВВП — больше доходы — больше потребление.
Это как решать проблему голода тем, чтобы меньше есть. А как в случае пробок — так вообще, решить проблему голода уменьшением количества едоков. Супер.
Проблем с таким заводом нет вообще, проблема с цехом рядом или 100-й домов рядом, которые супер энергонеэффективны ничего или мало производят, но потребляют как этот современный завод.
По энергосбережению да, все правильно, но это капитальные затраты. Допустим я утеплился, поставил энергосберегающее освещение, заменил отсутствующую горячую воду котлом, но я могу себе это позволить. Те, кто не может позволить себе коммуналку, как правило, не могут позволить и такие затраты. Насколько я помню, была какая-то программа кредитования для энергосбережения, насколько она работает — не знаю.