Уряд Китаю вводить нові правила для приватних освітніх фірм. Репресії в цьому секторі викликали багатомільярдне падіння акцій та спонукають інвесторів до переоцінки ризиків, пише Bloomberg.
Мінус 100 мільярдів. Інвестори позбуваються акцій китайських компаній
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Акції освітніх установ різко впали після радикальної перебудови, яка загрожує перевернути 100-мільярдний сектор і поставити під загрозу мільярди доларів іноземних інвестицій.
Реформа, що була опублікована регуляторними органами Китаю 26 липня, радикально змінює правила гри у секторі приватної освіти. Нове законодавство забороняє компаніям, що викладають за шкільною програмою, отримувати прибуток, залучати капітал, виходити на біржу та отримувати інвестування з-за кордону. Компанїї, що порушують ці норми, мають «вжити заходів для виправлення ситуації», заявила Державна Рада КНР, не вдаючись у деталі.
«Фірми, що надають репетиторські послуги, мають якнайшвидше переформатувати свою діяльність, або навіть перейти до іншої галузі, — коментує Цзян Я, аналітик Citic Securities. — Ці заходи — це лише початок. Курс на жорстке регулювання буде продовжуватися.»
Як відреагували біржі
Новини викликали падіння акцій як на материковому Китаї, так і в Гонконгу. CSI 300 та Hang Seng, відповідні еталонні індекси, обидва просіли більш ніж на 3%.
«Я спостерігаю панічний розпродаж акцій, викликаний побоюваннями інвесторів, що Пекін посилить регулювання для всіх галузей, які сильно зросли за останні кілька років», — каже Кастор Панг, керівник досліджень Core Pacific Yamaichi.
Акції китайських освітніх компаній втратили близько $100 млрд в ціні, порівняно з початком року. New Oriental Education & Technology Group Inc впала в ціні на 40%, Koolearn Technology Holding Ltd — на 35%, China Maple Leaf Educational Systems Ltd — на 16%.
«Справдалися найгірші прогнози, — коментують аналітики JPMorgan Chase & Co. — Наразі неясно, наскільки сильно компанії будуть змушені змінити свою діяльність, і це, на нашу думку, робить інвестування в них неможливим.»
Читайте також: Як заробити на війні Китаю зі своїми IT-компаніями
Репресії бізнесу
Нова освітня реформа стала черговим кроком Пекіну у його наступі на приватний бізнес, який вже відчули ряд галузей — від технологічної до будівельної. Утиски технологічних гігантів Alibaba та DiDi раніше цього року вже викликали паніку серед інвесторів.
«Загальний настрій — дуже поганий, — коментує Джексон Вонг, директор з управління активами Amber Hill Capital. — Нові правила для освітнього сектору були неочікувані та негативно відбилися на ринку загалом.»
Панг додає: «Я не думаю, що інвестори зможуть скупити акції на дні. Бо ніхто не знає, де буде це дно.»
Коментарі - 12
А Вы хотите чтобы иностранцы купили всю украинскую землю — это развитие, правда?
Кстати, я даже не о всех иностранцах, но почему-то это всегда определенные иностранцы больше всего
26 июля 2021, 15:31
а я думаю, что весь так называемый «цивилизованный мир» скоро позаимствует у китайцев его опыт, и будет внедрять его под своим «соусом».
Собственно, конкуренции между Китаем и Западом тоже особой нет. Так, борьба нанайских мальчиков. Какая может быть конкуренция при тотальном интеллектуальном и культурном превосходстве одних над другими? Вы за пару минут нагуглите, где учатся и живут родственники Си Цзиньпина. А вы говорите про «так называемый цивилизованный мир».