Американська компанія SpaceX Ілона Маска планує покрити всю планету супутниковим інтернетом Starlink. Компанія обіцяє, що це станеться до вересня 2021 року. Олександр Ольшанський, президент холдингу Internet Invest, засновник консалтингової компанії «Ольшанський і партнери», розповів НВ, що буде, коли запрацює супутниковий інтернет. «Мінфін» вибрав головне.
Що буде, коли запрацює супутниковий інтернет Маска
Який інтернет краще
Є три глобальні технології: провідний інтернет, інтернет пов’язаний з мобільним зв’язком та супутниковий інтернет.
Ці технології в різних місцях мають свої переваги. Якість провідного інтернету у великих містах завжди краще, бо він надійніший, дешевший і має велику пропускну здатність.
У місцевостях із середньою щільністю населення мобільний інтернет, безумовно, має економічні переваги. Встановлюється базова станція і покривається відразу якась умовна площа. Звичайно, проблем з покриттям не уникнути — мобільний інтернет менш надійний.
Супутниковий інтернет хороший для покриття дуже великих територій. Фактично він дає гарантоване покриття всієї планети в тих місцях, де немає веж стільникового зв’язку. Хоча теж залежить від погоди і може не працювати, наприклад, під час грози або сильного дощу.
Супутниковий інтернет в основному був недоступний приватним особам. Зараз все зміниться. Для запуску роботи компанія Starlink намір розгорнути на навколоземній орбіті 12 тис. супутників. На цей момент запущено всього 1800 супутників і система працює в тестовому режимі.
У минулому році Ілон Маск заявляв, що тестування Starlink в Європі почнеться в лютому-березні 2021 року. Але на сьогодні Starlink працює тільки в 11 країнах, включно зі США, Канадою і Австралію.
Читайте також: Кремнієва долина робить ставку на криптовалютні проєкти
Конкуренція між провайдерами
У найближчому майбутньому супутниковий інтернет не зможе конкурувати з мобільним або провідним. Супутниковий буде завжди дорожче через обмеження за частотним спектром і складності з радіопередачею. Економічно це не вигідно. Це дуже складна і дорога технологія. Зараз його ціна близько $100 на місяць.
Наприклад, в Європі провідний інтернет коштує близько $30−50 на місяць — це в два рази дешевше, ніж супутниковий. Різниця в ціні для України ще більше — у нас хороший якісний проводовий інтернет коштує до $10. Крім того, зараз багато хто користується інтернет-телебаченням — це великий обсяг інформації з функцією Time Shift і його теж дорого передавати через супутник.
Супутниковий інтернет хороший для тих місць, де взагалі немає ніякого зв’язку. Наприклад, ви можете забратися на Говерлу, де немає вежі стільникового зв’язку і відправити звідти фото мамі. Однак для цього доведеться тягнути з собою супутниковий термінал. У віддалених селищах, де немає ніякого зв’язку, він буде працювати добре.
Питання лежить у площині ціни: провід — дешево і багато, супутник дорожче в 2−5 разів і менше, але зате скрізь і без обмежень.
Читайте також: Скільки транснаціональні цифрові гіганти сплатять податків в Україні
Ні «цензурі»
Глобалізація світового інтернету пов’язана з фільтрацією трафіку. Наприклад, в Китаї зафільтрована величезна кількість ресурсів, а підключення супутникового інтернету розкриває можливості для отримання нефільтрованого контенту.
Умовно кажучи, в країнах, в яких накладено вето на велику кількість інформації тепер можна буде вільно користуватися Google і читати українські медіа. Це новий виток протистояння «фільтр — антифільтр».
Історія з таким протистоянням завжди приблизно однакова. З винаходом гармат фортеці перестали будувати. Але не тому що неможливо побудувати стіну, яку не пробиває гармата, а тому що побудувати стіну в тисячу разів дорожче, ніж побудувати гармату.
Та ж історія з фільтрацією в інтернеті. Вводити обмеження — стратегія від початку економічно програшна: можна витратити багато грошей, але перемогти в цій війні не можна.
Наприклад, Китай вкладає $30 мільярдів у будівництво системи фільтрації, а потім хтось винаходить штуковину в десять разів дешевше, щоб все зламати. Тому державам, які хочуть обмежувати контент, доведеться дуже сильно вкладатися в ці розробки. Поки Китай намагається регулювати інтернет наземний, а тут ще таке злощастя з космосу — інтернет від Ілона Маска.
Інші країни вже неодноразово напівофіційно висловлювали невдоволення проєктом Starlink, вважаючи його порушенням свого суверенітету. Це нагадує війну СРСР з «Голосом Америки», коли боротьба з іноземним мовленням на території Союзу велася за допомогою глушилок. Інформаційну війну можна виграти тільки в інформаційному полі. Технології тут можуть відігравати тільки допоміжну роль.
Читайте також: MotorTrend протестував нову Tesla Model S Plaid: що не так із машиною
Боротьба в космосі
Разом з тим, проєкти, подібні Starlink, будуть з’являтися і в майбутньому, і в інших країнах. Про аналогічні проєкти вже заявляє цілий ряд компаній.
Як би там не було, супутниковий інтернет від Ілона Маска — це прогрес, а прогрес, як відомо, зупинити не можна.
Коментарі - 17
— конкуренти далеко відстають.
У Маска власні багаторазові ракети, завдяки яким всі його конкуренти «неконкурентні» :)
https://twitter.com/elonmusk/status/1103732164221329411
ты дал ссылку на твит Маска где он пишет о России !!!
«Russia has excellent rocket engineering & best engine currently flying. Reusable version of their new Angara rocket would be great.»
Для плохопонимающих — «В России отлично работает ракетостроение и лучший двигатель. Многоразовый вариант их новой ракеты „Ангара“ был бы великолепен».
А про Украину где-то ниже в ответ на коммент какого-то чела.
Ну это и понятно … космична и морьска держава проворовала все что могла (и даже больше)
Где ракетостроение ??? Мотор-Сич сдох … даже покупателей китайцев кинули))))
А где наш флот ??? Сколько судов у ЧМП ??? При развале Союза, между прочим у ЧМП 400 океанских и морских судов было !!! Если СССР мешал морськой державе, то за 30 лет!!! сброшенных оков, флот должен быть не менее тысячи единиц … Ага и щаз.
P. S. В твитах Маска о России будем статус поднимать))))
Як там кажуть в Одесі — ви або труси вдягніть, або хрестик зніміть :)
P.S. Elon Musk about his favorite rocket:
https://youtu.be/_t2YcgjjKgE
По ходу в моде будут катушки проводов от розетки и обратно)
Ну правда.
Впрочем, спутниковый интернет это не «свобода», а материальная основа для всемирного цифрового концлагеря.
Чтоб беспилотным эсэсовцам было удобно базы подтягивать.
Что «без маски, евре… непривитый? Расстрелять!»